امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دردناک‏ترين شغل‏هاي جهان
#1
شما چه‌قدر عاشق شغل‌تان هستيد؟ آن‌قدر كه حاضريد به خاطر آن سردرد و استرس و فشار كاري را تحمل كنيد؟ بعضي از مشاغل هر روز باعث درد صاحبان‌شان مي‌شوند و يا حتي به آنها صدمه مي‌زنند ولي آنها دوباره مجبورند فردا صبح در محل كار خود حاضر باشند....

خيلي‌ها اين واقعيت را درباره شغل‏شان مي‌دانند ولي حاضر نيستند حرفه‌شان را عوض كنند چون فكر مي‌كنند توانايي ياد گرفتن مهارت جديد را ندارند و يا از اينكه دوباره از صفر شروع كنند براي‌شان دشوار است. به هر حال، هميشه در ميان شغل‌ها، مشاغلي هستند که خطرناک‌ترند و بيش از ساير مشاغل باعث آسيب‌هاي جسمي يا روحي مي‌شوند. محققان اخيرا 8 شغل را كه از نظر فيزيكي، بيش از شغل‌هاي ديگر موجب درد و آسيب‌هاي جسمي مي‌شوند، گردآوري کرده‌اند. آيا شغل شما هم در اين فهرست دردناك قرار مي‌گيرد؟

آتش‌نشانان

خيلي‌ها فكر مي‌كنند كار آتش‌نشانان خاموش كردن آتش است ولي اگر يكي از نزديكان شما اين شغل را داشته باشد حتما به شما خواهد گفت كه گاهي از درد رنج مي‌برد. آتش‌نشانان به خاطر حرفه‌شان با حرارت بالاي آتش سرو كار دارند. ممكن است در ماموريت‌هاي حرفه‏اي‏شان دچار سوختگي هم بشوند. درد در شغل آتش‌نشاني به همين جا ختم نمي‌شود. وقتي يك آتش‌نشان لوله آب بزرگي را كه آب با فشار از آن خارج مي‌شود در دست مي‌گيرد و به جنگ شعله‌هاي آتش مي‌رود فشار زيادي بر عضلات كمر و بازوانش وارد مي‌شود. اغلب آتش‌نشانان بايد از نردبان‌هاي بلند بالا بروند و همراه خود فردي را كه در ميان شعله‌ها گير افتاده است را بر دوش خود حمل كنند و پايين بياورند. در اين ميان اگر از ارتفاع زياد سقوط كنند و آسيب جدي ببينند بايد از شغل خود انصراف بدهند و بازنشسته شوند. از سوي ديگر شيفت‌هاي آتش‌نشانان بسيار طولاني است و مجبورند در تمام طول شب و گاهي دو روز پشت سرهم در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني بخوابند كه تشك‌هاي نامناسب و تخت‌خواب‌هاي غيراستاندارد اين استراحتگاه‌ها از كمر اين افراد حمايت كافي نخواهد كرد كه يك علت كمر درد در اين افراد است با اين حال، آتش‌نشانان مردان قوي هستند كه بدن‌شان را براي انجام هر كاري در هر زماني كه به آنها ماموريت داده شود، آماده مي‌كنند.

رانندگان كاميون‌

اگر شما يك اتومبيل‌سواري داشته باشيد و با آن به سفر برويد خيلي آسان است هر وقت احساس خستگي كرديد در کنار جاده پارك كنيد و كش و قوسي به بدن‌تان بدهيد ولي پيدا كردن مكاني مناسب براي پارك كردن يك كاميون اغلب دشوار است. به همين دليل، رانندگان كاميون ساعت‌ها در يك موقعيت بدني رانندگي مي‌كنند و فشار زيادي به عضلات و ستون مهره‌هايشان وارد مي‌شود. رانندگي در جاده‌هاي كوهستاني مشكل ديگري است كه حين فشار دادن بي‌وقفه پا روي پدال گاز بايد كاميون سنگين را از سر بالايي بالا بكشند كه فشار زيادي بر بدن‌شان وارد مي‌شود. در اين حالت ساعت‌ها رانندگي كردن فشار زيادي را بر ستون مهره‌ها وارد مي‌كند. به همين دليل است كه كمر درد و مشکلات ديسك كمر و به دنبال آن فشار روي اعصاب پا و پادرد در ميان رانندگان كاميون شايع است و كار وقتي بدتر مي‌شود كه به اين دردهاي هشدار‌دهنده توجهي نكنند و چون بيشتر عمرشان در جاده مي‌گذرد، از مشورت با يك پزشك كوتاهي كنند.

خلبانان

خلبان شدن و پرواز بر فراز ابرها آرزوي خيلي از بچه‌هاست ولي وقتي از دور به اين حرفه نگاه مي‌كنيد شايد از فشار كاري سنگيني كه يك خلبان تحمل مي‌كند، خبر نداشته باشيد. گاهي ساعت‌ها پرواز و بيداري باعث سردرد خلبانان مي‌شود. گرچه پروازهاي خلبانان برنامه نوشته شده‌اي دارد ولي گاهي به دلايلي مانند اوضاع نامساعد جوي، لغزندگي باند و... پروازها به تاخير مي‌افتد و برنامه خواب و استراحت خلبانان را بر هم مي‌زنند. اگر شما يك خلبان باشيد گاهي لازم است چند بار در طول روز هواپيمايتان را عوض كنيد و كيف خود را همراهتان از يك هواپيما به هواپيماي ديگر حمل كنيد كه حمل اين كيف در يك سمت بدن شما را مجبور خواهد كرد كه بدن و ستون فقرات‌تان را به يك سمت متمايل كنيد كه مي‌تواند به مرور زمان باعث آسيب ستون فقرات‌تان شود و درد را در شما ايجاد كند.

از سوي ديگر، ساعت‌هاي طولاني پرواز و در يك موقعيت نشستن يكي ديگر از دلايل دردهاي بدني در خلبانان است. توجه به اين دردها و رفع آنها در حرفه خلباني مهم است چون درد ممكن است تمركز خلبان را برهم بزند و جان صدها مسافر به خطر بيفتد.

نوازندگان

نوازندگان در رديف چهارم مشاغلي ايستاده‌اند كه درد‌هاي مزمن با آن همراه است. نشانگان تونل كارپال يكي از اين دردسر‌ها است كه مچ دست نوازندگان را درگير مي‌كند. اگر شما يك موزيسين باشيد و چنين دردهايي را در مچتان احساس كنيد لازم است مچ‌هايتان را در مچ بندهاي ويژه‌اي كه متخصص ارتوپد برايتان تجويز مي‌كند، قرار دهيد و براي رفع درد و برآمدگي و تورم مچ‌هايتان كورتيزون تزريق كنيد. بسياري از نوازندگان مجبورند ساعت‌هاي طولاني بدون حركت بنشينند و بنوازند كه اين كار باعث بروز درد در عضلات كمر، پشت و شانه‌هايشان خواهد شد. ورزش كردن روزانه و گرم كردن عضلات دست پيش از نواختن به كاهش اين دردها كمك مي‌كند.

تايپيست‌ها

اگر شما به صورت تفنني مطالبي را گاهي تايپ كنيد، شايد مشكلي نداشته باشيد ولي اگر مجبور باشيد اين حرفه را به عنوان شغلي برگزينيد كه مخارج زندگي خود را از آن تامين كنيد، لازم است ساعت‌ها با انگشتان‌تان كار كنيد و مچ‌تان را ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت نگه داريد. نشانگان تونل کارپال نيز در ميان تايپيست‏ها شايع است.
دندانپزشكانشايد شغل دندانپزشكي از نظر كساني كه از دور به آن مي‌نگرند شغلي راحت و پردرآمد باشد ولي از دردهاي مزمن اين حرفه فقط دندانپزشكان خبر دارند. دندانپزشكان مجبورند ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت بدني ثابت روي دندان‌هاي بيماران‌شان كار كنند. كار كردن در يك فضاي كوچك كه فاصله‌ها ميلي‌متري است مستلزم دقت و تمركز زيادي است. به همين دليل است كه به دندانپزشكان توصيه مي‌شود صندلي‌ها و يونيت‌هاي دندانپزشكي را خريداري كنند كه ارگونوميك هستند و از كمر، پشت و پاها و دستان‌شان در هنگام كار حمايت كنند. در ضمن توجه به اصول درست نشستن و در موقعيت صحيح نسبت به بيمار قرار گرفتن مي‌تواند از اين دردها در كوتاه مدت و طولاني مدت پيشگيري كند.

پاسبانان

بعد از خلباني، پليس شدن آرزوي بسياري از پسر بچه‌ها است ولي خيلي از اين آرزوها در بزرگسالي با ديدن دشواري شغل پليس‌ها به فراموشي سپرده مي‌شود. در خيابان‌هاي شلوغ بين ماشين‌ها ساعت‌ها ايستادن و ترافيك را هدايت كردن و يا در تعقيب و گريز خلافكاران و جنايتكاران شركت كردن از اين حرفه پيشه‌اي پر از استرس مي‌سازد كه اين استرس به صورت فيزيكي بر بدن و نيز بر فكر و روح پليس‌ها وارد مي‌شود.

بسياري از پليس‌ها در هنگام انجام وظيفه زخمي مي‌شوند و صدمه مي‌بينند. ساعت‌هاي طولاني در اتومبيل پليس نشستن و رانندگي كردن و يا سر چهارراه ايستادن باعث بروز کمردردهاي مزمن در پليس‌ها مي‌شود. نتايج مطالعات نشان مي‌دهد پليس‌ها در خودكشي و طلاق رتبه دوم و سوم را در ميان مشاغل ديگر دارند. دليل‌اش هم اين است كه دايما در شرايط دشوار كاري و در فضايي پراسترس و خطرناك كار مي‌كنند.

پرستاران

نتايج بررسي‏ها نشان مي‌دهد پرستاران بيش از صاحبان مشاغل ديگر از كار خود به دليل بيماري و يا آسيب فيزيكي مرخصي مي‌گيرند. اگر شما در بخش توان‌بخشي پرستار باشيد بايد به صورت بدني با بيماراني كار كنيد كه توانايي كنترل بدن خود را ندارند و در حين جابه‌جا كردن آنها يا كمك به توان‌بخشي‌شان فشار زيادي بر بدن‌تان وارد مي‌شود و حتي ممكن است تعادل شما هم به هم بخورد و زمين بخوريد و دچار آسيب شويد. بارها خم شدن جلوي بيماران تا كفش‌هايشان را بپوشند، كمك به آنها براي راه رفتن، حمام كردن، مرتب كردن بدن آنها وقتي به تخت باز مي‌گردند، فشار زيادي بر بدن پرستاران وارد مي‌كند. پيشگيري از وارد كردن فشار كاري به بدن و كمك خواستن از متخصصان در هنگام بروز درد بهترين راه براي رهايي از دردهاي مزمن اين شغل است.

کارگران ساختماني

ساعت‌ها روي داربست‌هاي عمارت‌هاي چند طبقه كار كردن، روي تيرآهن‌ها راه رفتن در ارتفاع چند متري و كار با بالابر‌هاي سنگين، كارگران ساخنماني را هر لحظه تهديد مي‌كند كه دچار آسيب شوند.

آسيب‌هايي كه بسياري از كارگران بعد از ابتلا به آن از شكايت و گرفتن طول درمان از كارفرمايان خود از ترس بيكار شدن صرف نظر مي‌كنند و درمان اساسي نيز پس از ابتلاي به آسيب انجام نمي‌دهند. از سوي ديگر، كار بدني و بارهاي سنگين را بر دوش حمل كردن فشار زيادي را بر بدن، ستون فقرات و عضلات كارگران ساختماني وارد مي‌كند كه طي سال‌ها باعث دردهاي عضلاني اسكلتي زيادي خواهد شد.
 تشکر شده توسط : nazaninn , mojtaba2iran , omidvar , sara , salman121
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان