امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تیزانیدین tizanidine
#1
نام تجاری: پاتانول زانافلكسpatanol Zanaflex (Elan/Athena Neurosiences )
مورد استفاده: مدیریت و بسامان كردن افزایش سفتی عضله ها و انقباض عضلانی متناوب و شدید.
Tizanidine اولین درمان جدید خوراكی طی بیست سال گذشته ( بعد از بكلوفن) است كه برای كنترل و بسامان كردن افزایش سفتی عضلات همراه با انقباض عضلانی ناشی از ام اس یا جراحت ستون فقرات ساخته شده است0 اگر چه تحقیقات جاری در خصوص مدیریت ام اس و اختلالات عروق مغزی(CVDs ) روی رویكردی متمركز شده است كه روی سیستم ایمنی تاثیر میگذارد همینطور اینكه این دارو میتواند از سلسله وقایع مربوط به كم خونی موضعی مغزی جلوگیری كند , درمان داروئی - انقباض عضلانی – اختلال در ادرار – درد و افسردگی از موارد كلیدی استفاده از این دارو هستند زیرا داروها اغلب تاثیر فوری داشته كه به بیماران در غلبه بر ناتوانائیهایشان كمك میكنند. Tizanidine در تلاش برای یافتن دارویی برای درمان انقباض عضلانی ساخته شد.
كاركرد این دارو چگونه است؟ Tizanidine یك داروی agonist Alpha2-adrenergic سریع الاثر است; این دارو بوسیله افزایش بازدارنگی پیش سیناپسی نرون حركتی انقباض عضلانی را كاهش میدهد. بیشترین تاثیرات این دارو روی مسیرهای چند سیناپس است و نتیجه كلی آن هم هدایت نرونهای مهره ای آسیب دیده منتقل كننده های تحریكاتی مانند اسید آمینه و استقرار همزمان تسهیلاتی مسیرهای مهره ای است ( آنهاییكه حركت عضله ها را افزون میكنند)
جانم فدای امام هادی علیه السلام.

السلام علیک یا علی بن محمد الهادی


 تشکر شده توسط : zaynab , baran , عمومهربان , najva , zenith , roya-n , آسو , marzieh649@yahoo.com , ماه , paeazan , A.Kh
#2
تیزانیدین واقعا عالیه من تموم کرده بودم تازگیا گفتم مامانم خرید واسم فرستاد واقعا کمک خوبیه به باز شدن انقباض ماهیچه ها من بدون تیزانیدین یعنی هیچ!!!
پرواز را به خاطر بسپار پرنده رفتنی است
#3
تنها عيب تيزانيدين اينه كه يبوست شديد بدنبالش هست كه بايد با خوراكي هاي ملين مسئله رو حلش كرد !!!
#4
(2011/04/01, 11:13 AM)عمومهربان نوشته است: لطفآ اطلاعات بيشتر اگر وجود دارد در مورد اين دارو بدين ممنون

در چه مورد اطلاعات میخواهید؟
این دارو به کاهش اسپاسم عضلانی (سفت شدن) ها کمک میکنه. این دارو خوراکی و به صورت قرص مصرف میشه و در مواقعی که بخواهیم کاهش علائم و یا عوارض ها (اونایی که تبدیل به مشکل میشن) رو داشته باشیم مصرف میشه (اصولا داروی همیشگی نیست). عوارضش هم میشه به خستگی خشکی دهان اشاره کرد و موجب ضعف عضلانی میشه. البته از باقی دارو هایی که عملکرد مشابه دارن عوارض کمتری داره.

این دارو دوز های 8 میلیگرم داره که باید با 4 شروع کرد و به تدریج افزایش داد
هر 6 الی 8 ساعت باید خورد و حداکثر 3 تا در روز.
موجب کاهش فشار خون هم میشه که باید حواستون باشه.

و چیزی که یادم رفت و در همه ی دارو ها باید رعایت کرد مشورت و تجویز پزشک یادتون نره!

اطلاعات بیشتر در مجله ms تراست (به صورت مختصر) و سایت دراگز دات کام در مورد دارو های مختص اسپاسم ماهیچه ها به (صورت کامل)
لینک ها به زبان انگلیسی.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : عمومهربان , najva , roya-n , Parla , A.Kh
#5
سلام
فکر میکنم خواب آور هم باشه چون من هر وقت میخورم خوابم میگیره Sleepy
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : عمومهربان
#6
سلام دوستان
فكر مي كنم يكي از عوارضش هم تب باشه
همسر من وقتي تيزانيدين مصرف مي كنه به شدت تب داره Sad
اگه كسي تجربه اش رو داره لطفا راهنمايي كنه
مي خوام بدونم اين عوارض كم كم از بين مي ره يا نه ؟
معبودا !
به بزرگی آنچه داده ای آگاهم کن تا کوچکی آنچه ندارم نا آرامم نکند . .innocent0001.gifinnocent0001.gif
 تشکر شده توسط : نگار محمدي
#7پدیده ای نو در درمان اسپاسم عضلات اسکلتی به نام articale index
تعریف:تیزانیدین یک داروی شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی است.

فارماکوداینامیک:تیزانیدین یک شل کننده عضلات اسکلتی با اثر مرکزی بوده و سایت اختصاصی اثر آن نخاع می باشد و عمدتاً بصورت Spinal وSupraspinal عمل می کند. این دارو آگونیست رسپتور 2- آدرنرژیک بوده و با تحریک گیرنده های پیش سینا پسی2- آدرنرژیک سبب مهار آزاد سازی آمینواسیدهای تحریکی که موجب تحریک رسپتور NMDA(N-Mathyl-D-Asparte) می گردد شده و باعث مهار انیترنورونهای تحریکی و کاهش تون عضلات می شود. هم چنین بدلیل خواص شل کنندگی عضلانی یک اثر ضد دردی مرکزی متوسط نیز ایجاد می نماید.

مواردمصرف:تیزانیدین برای درمان علامتی اسپاسم همراه مولتیپل اسکلروزیس و اسپاسم های مزمن همراه با بیماریها و صدمات نخاعی و نیز در درمان علامتی اسپاسم دردناک حاد عضلات در اختلالات اسکلتی_عضلانی بکار می رود. این دارو سبب کاهش مقاومت بهPassivw Movement و شدت اسپاسم و Clonus شده و مقاومت ارادی(Voluntary Strength) را پیشرفت می دهد.

فارماکوکاینتیک:تیزانیدین بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و پس از مصرف خوراکی، اوج غلظت پلاسمایی(MPC) طی 1 تا 2 ساعت حاصل می گردد. دارای اثر عبور اول(FPE) گسترده ای می باشد و توسط CYP1 A 2 که یکی از ایزو آنزیم های CYP450 می باشد، به متابولیت های غیر فعال تبدیل و توسط ادرار دفع می شود. پیوند به پروتئین های پلاسمای آن(PB) حدود 30 درصد می باشد. حجم ظاهری توزیع دارو پس از تجویز(IV) ,vdnd برابر Kg/ L2.6 است.

مقدار مصرف:درمانSpasticity در بزرگسالان، از راه خوراکی، با مقدار اولیهmg 4-2شروع شده و به تدریج با Interval های 4-3 روزه، مقدار 4-2 میلی گرم به دوز اولیه افزوده می شود تا اثر مناسب و مورد نظر حاصل شود. حداکثر دوز مجاز روزانه این دارو(MDD) برابر 36میلی گرم می باشد که می توان این مقدار را در 3 یا 4 دوز منقسم مصرف کرد.

عوارض جانبی:این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی، خشکی دهان،سرگیجه، ضعف عضلانی، خستگی، اضطراب، سر درد، برادی کاردی، کاهش فشار خون و ضعیتی، تهوع و اختلالات گوارشی شود. بسیاری از این عوارض وابسته به دوز بوده و با اتخاذ دوز مناسب و قابل تحمل برای بیمار، ظاهر نمی شوند. هم چنین تیز انیدین سبب افزایش سطح آنزیم های کبدی می شود.

تداخل های دارویی:اثرات تیزانیدین در اثر تجویز همزبان با داروهای مضعف CNS افزایش می یابد. اثرات کاهنده فشار خون آن و نیز برادی کاردی در صورت تجویز همزمان با داروهای B-Blocker (بتابلاکر) و دیگو کسین ممکن است افزایش یابد. در صورت تجویز همزمان با دارو هایی که سبب طولانی شدن فاصله T در الکتروکاردیوگرام می شوند، احتیاط های لازم انجام شود. در خانم هایی که OCP مصرف می کنند،کلیرانس تیزانیدین کاهش می یابد. مصرف همزمان تیزانیدین با داروهای مهار کنندهCyp450 نظیر فلووکسامین(Fluvoxamine) سبب افزایش غلظت پلاسمایی آن و افزایش احتمال بروز عوارض جانبی می گردد.

نکات قابل توصیه به بیمار

_ دارو با معده خالی مصرف شود، اما در صورت تحریک گوارشی می توان آن را همراه غذا میل کرد.

_بدلیل ایجاد کاهش فشار خون وضعیتی، از تغییر ناگهانی وضعیت بدن پرهیز شود.

_برای کاهش خشکی دهان، آدامس های فاقد قند یا مقادیر کم آب یا قطعات کوچک یخ استفاده شود.

_از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند پرهیز شود.

_در صورت بروز خواب آلودگی شدید، زرد شدن پوست بدن یا چشم ها یا تیره رنگ شدن ادرار، بلافاصله به پزشک معالج مراجعه شود.

_ بدلیل وجود لاکتوز به عنوان«Excipient»، در افرادی که دارای اختلالات ارثی نظیرLactase deficiency هستند با احتیاط مصرف شود.

موارد منع مصرف:منع مصرف خاصی ندارد،بجز حساسیت مفرط به تیزانیدینenter اشکال دارویی، قیمت، بسته بندی و پوشش بیمه ای در ایران:

_قرص4 میلی گرم

_بسته بندی حاوی سه بیلیستر ده عددی(30عدد)

_قیمت هر بسته 30 عددی000/108ريال

_غیر بیمه ای

کارخانه و کشور سازنده

شرکت داروسازیNovartis، سوئیس.

نام تجاری دارو در بازار ایران:Sirdalud

نام ژنریک:Tizanidine

مرجع:

2.Tranian national formulary

3.Katzung Basic shinica pharmacologt

4.Martindle The complete Drug references
5.U.S. pharmacopoeia(usp)
دکتر پیمان ایمانی
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : MFhealth , goli61 , najva , roya-n , somayeh90
#8
تیزانیدین tizanidine نام تجاری: پاتانول زانافلکسpatanol Zanaflex (Elan/Athena Neuro
0 0

تیزانیدین tizanidine نام تجاری: پاتانول زانافلکسpatanol Zanaflex (Elan/Athena Neurosiences ) مورد استفاده: مدیریت و بسامان کردن افزایش سفتی عضله ها و انقباض عضلانی متناوب و شدید. Tizanidine اولین درمان جدید خوراکی طی بیست سال گذشته ( بعد از بکلوفن) است که برای کنترل و بسامان کردن افزایش سفتی عضلات همراه با انقباض عضلانی ناشی از ام اس یا جراحت ستون فقرات ساخته شده است0 اگر چه تحقیقات جاری در خصوص مدیریت ام اس و اختلالات عروق مغزی(CVDs ) روی رویکردی متمرکز شده است که روی سیستم ایمنی تاثیر میگذارد همینطور اینکه این دارو میتواند از سلسله وقایع مربوط به کم خونی موضعی مغزی جلوگیری کند , درمان داروئی - انقباض عضلانی – اختلال در ادرار – درد و افسردگی از موارد کلیدی استفاده از این دارو هستند زیرا داروها اغلب تاثیر فوری داشته که به بیماران در غلبه بر ناتوانائیهایشان کمک میکنند. Tizanidine در تلاش برای یافتن دارویی برای درمان انقباض عضلانی ساخته شد. کارکرد این دارو چگونه است؟ Tizanidine یک داروی agonist Alpha2-adrenergic سریع الاثر است; این دارو بوسیله افزایش بازدارنگی پیش سیناپسی نرون حرکتی انقباض عضلانی را کاهش میدهد. بیشترین تاثیرات این دارو روی مسیرهای چند سیناپس است و نتیجه کلی آن هم هدایت نرونهای مهره ای آسیب دیده منتقل کننده های تحریکاتی مانند اسید آمینه و استقرار همزمان تسهیلاتی مسیرهای مهره ای است ( آنهاییکه حرکت عضله ها را افزون میکنند)0 سبکهای بالینی در یک بررسی جامع نتایج مطالعات کلینیکی روی Tizanidine و مقایسه آن با مطالعات انجام گرفته روی بکلوفن یا دیازپام در بیماران مبتلا به ام اس و بیماران CVDs میزانی از قابلیت مقایسه را نشان داد و نشان داد بیمارانی که از این دارو استفاده کرده اند میزان انقباض عضلانی کمتری داشته اند. Tizanidine باید در دوزهای 8 میلیگرم داده شود از آنجائیکه دوز پائین تر در آزمایشهای کلینیکی موثر نبوده است . بدلیل تاثیرات جانبی بالقوه از روی احتیاط برای شروع بهتر است با دوز 4 میلیگرم شروع و به مرور آنرا افزایش داد تا به مقدار مورد نظر و اثرات استفاده از دارو دست یافت. دوز بعدی به فاصله 6 تا 8 ساعت میتواند باشد تا حداکثر 3 دوز در 24 ساعت . حداکثر کل مصرف روزانه نباید بیش از 36 میلی گرم باشد . مانند داروی clonidin داروی Tizanidine میتواند موجب کاهش فشار (بخصوص فشار خون) شود. در یک مطالعه دو سوم بیماران مورد معالجه قرار گرفته با یک دوز 8 میلی گرمی دچار افت 20% در سیستولیک یا دیاسیستولیک فشار خون شدند اگر چه این اثر همیشه همراه با بی هوشی نبود. کاهش فشار میتواند بوسیله تغییر آرام عیار دوز به حداقل برسد. Tizanidine بایستی با دقت و احتیاط همراه سایر داروهای ضد فشار استفاده شود. آثار جانبی گزارش شده عبارتند از : خشکی دهان(49%) خواب آلودگی (48%) خستگی/ بی رمقی(41%) و سرگیجه (16%) .
یادت را از من نگیر،بگذار من هم مثل سهراب بگویم:دلخوشی ها کم نیست!!!Angel
 تشکر شده توسط : najva
#9
من از بهمن 93 تیزانیدین استفاده میکنم
میتونم بگم خیلی خوبه و تاثیرش رو به وضوح دیدم
این مدت خارجیش رو استفاده کردم
بسختی گیر میاد بماند که ورق ده تاییش ده هزار تومنه و 12 ساعتیه
ایرانش همه جا هست
سوالم اینه آیا کسی ایرانیش رو استفاده کرده؟ تاثیرش چطوره؟
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست