امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغذيه در بيماران مبتلا به ذات‌ الريه
#1
تغذيه در بيماران مبتلا به ذات‌ الريه


ذات ‌الريه يا سينه پهلو كه به پنوموني(pneumonia) نيز معروف است، يك بيماري عفوني التهابي ريه است. شروع بيماري به صورت حاد است و معمولا بيماران دچار تب بالا و ضعف عمومي بدن مي ‌شوند.

علاوه بر رژيم دارويي خاص بيماري، رعايت رژيم غذايي مناسب باعث كاهش شدت بيماري و تقويت بدن براي مقابله با بيماري مي ‌شود.

نكته ي مهم اين است كه رژيم غذايي بيماران بايد به گونه‌ اي باشد كه هنگام بلع موجب تحريك سرفه نشود. همچنين بايد از حجم كمتري برخوردار باشد تا با افزايش حجم معده موجب تشديد تنگي نفس نشود.

در اين بيماران در صورت وجود حالت تهوع بايد به سرعت آن را درمان كرد تا منجر به بروز استفراغ نشود.

در دوره ي حاد بيماري مصرف شير، عصاره ي گوشت، سوپ و سفيده ي تخم ‌مرغ توصيه مي ‌شود و در نقطه ي مقابل، غذاهاي نشاسته‌ اي و شيرين بايد براي مدتي كنار گذاشته شوند.

مصرف مايعات نبايد فراموش شود و حتي مصرف مايعات خنك هم براي اين بيماران بلامانع هستند. مصرف مايعات باعث مي‌ شود تا كليه ‌ها آسان‌ تر بتوانند مواد زائد را از خون خارج كنند.

مايعات گازدار براي كاهش غلظت خلط مفيد هستند و تا حدي كه موجب اتساع شديد معده نشوند، مي ‌توان از آن ها استفاده كرد.
بهتر است تا دو سه روز پس از پايين ‌آمدن تب از غذاهاي سبك استفاده كنيد، پس از آن مي ‌توانيد كم‌ كم غذاهاي جامد مانند گوشت، تخم‌ مرغ و... را شروع كنيد.

غذاها بايد به گونه‌ اي باشند كه به راحتي توسط دستگاه گوارش بيمار قابل هضم باشند.

براي جايگزيني مايعات از آبميوه نيز مي‌ توانيد استفاده كنيد، بهتر است از ميوه ‌هايي كه حاوي ويتامين C بيشتري هستند مانند آناناس، پرتقال و سيب استفاده كنيد. ميوه و سبزيجات تازه حاوي آنتي ‌اكسيدان‌ هايي هستند كه به زدودن سموم بدن كمك زيادي مي ‌كنند.

در ضمن مصرف نوشيدني‌ هاي محرك مانند قهوه، نسكافه و چاي پُررنگ را تا پايان بيماري متوقف كنيد.

ذات الريه مي‌ تواند خيلي شديد و تهديد كننده ي حيات باشد، بنابراين بهتر است اقدامات پيشگيرانه را رعايت كنيد تا دچار اين بيماري نشويد. از جمله ي اين موارد مي ‌توان به شستن مكرر دست‌ ها با آب و صابون يا ژل‌ هاي ضدعفوني ‌كننده اشاره كرد.

سيستم ايمني خود را با انجام فعاليت بدني منظم و رژيم غذايي مناسب، قوي نگه داريد تا بتواند از بدن در مقابل عوامل بيماري ‌زا به خوبي محافظت كند.

در صورتي كه به ذات ‌الريه مبتلا شديد، تماس با دوستان و اقوام را محدود كنيد تا از انتقال بيماري به آن ها پيشگيري شود و همچنين همواره هنگام سرفه يا عطسه، بيني و دهان خود را بپوشانيد.

برخي افراد ظرف يك هفته فعاليت‌ هاي روزانه ي خود را از سر مي‌ گيرند در حالي كه در برخي ديگر دوره ي بيماري طولاني شده و گاهي تا يك ماه به طول مي ‌انجامد. در مورد زمان برگشت به فعاليت‌ هاي عادي روزانه با پزشك خود مشورت كنيد.
 تشکر شده توسط : nazaninn , Morteza
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست