امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشخیص زودهنگام ام اس با بهره گیری از بیوماکرها
#1
تشخیص زودهنگام ام اس با بهره گیری از بیوماکرها
محققان کشور در صددند تا با مطالعات ژنتیکی و بهره گیری از بیوماکرهای قدرتمند در تشخیص درست و زودهنگام بیماری ام اس گام بردارند.
عباس نیک روش، استادیار گروه زیست شناسی دانشگاه زابل در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: مالتیپل اسکلروزیس یک یک بیماری التهابی دمیلینه شدن و تخریب سیستم عصبی مرکزی با سبب شناسی ناشناخته است.

وی گفت: حوزه تحقیقات بر روی این بیماری پیچیده به چند بخش تقسیم می شود که مهمترین آنها مطالعات ژنتیکی است.

محقق کشور در ادامه افزود: بسیاری از مطالعات قصد دارند تا به فهم بیماری زایی این بیماری کمک کرده و بیوماکری قدرتمند براي تشخیص درست و زودهنگام آن ایجاد کنند.

وی در ضمن اظهار امیدواری مطالعات ارزشمند از بهره گیری نتایج محققان در روش های درمانی در آینده خبر داد./ح
باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : شهرزاد , min00 , amirfarhag , roya-n , sooorooosh , movahedi
#2

تشخیص زودهنگام بیماری ام‌ اس

مهندسان شیمی دانشگاه سانتا باربارا در تحقیقات آزمایشگاهی خود به یک شیوه جدید تصویربرداری نانوسکوپی دست‌یافته‌اند که می‌تواند به شناسایی و تشخیص زودهنگام بافت‌های آسیب‌شناختی که از پیش‌سازهای اسکلروز متعدد (ام‌اس) و بیماری‌های مشابه به شمار می‌روند، کمک کند.


به گزارش ایسنا، دانشمندان با دستیابی به این شیوه نوین به بررسی غلاف میلین پرداختند. این ماده سفید چربی اطراف برخی عصب‌ها را پوشانده و در بیماران ام‌اس در معرض خطر قرار می‌گیرد.

غلاف میلین گروهی از غشاهای بیولوژیکی هستند که تنها به اندازه دو مولکول ضخامت دارند. قسمت های مختلف سیستم عصبی مرکزی بدن از جمله مغز با یکدیگر از طریق انتقال تکانه‌های الکتریکی یا سیگنال در غلاف میلین فیبری ارتباط برقرار می‌کنند. این غلاف در اینجا مانند کابل های الکتریکی یا خطوط انتقال عمل می‌کند. بروز هرگونه نقصی در سازمان مولکولی یا ساختاری غشاهای میلین به کاهش راندمان انتقال منجر شده که نتیجه آن اختلالات یا معلولیت‌های حسی یا حرکتی و بیماریهای عصبی مانند ام‌اس خواهد بود.

بیماری ام‌اس در سطوح میکروسکوپی و ماکروسکوپی، بیماری ام‌اس مانند ضایعات یا واکوئول ها در میلین دیده شده که به تجزیه کامل غلاف میلین منجر می‌شود. محققان در این پژوهش به تمرکز بر تاثیر این بیماری در سطح مولکولی پرداختند که به آن سطح نانویکوپی نیز می‌گویند. این امر مستلزم روشهای تصویر سازی و بررسی خصوصیات بسیار حساس است.

دانشمندان در پژوهش خود به تصویربرداری فلورسانس و دیگر اندازه گیری‌ها از خوشه‌های ناهمگن مولکول های چربی که احتمالا مسؤول شکل‌گیری ضایعات در میلین هستند، پرداختند. آنها این کار را با استفاده از الگوی لایه ‌های مولکولی در ترکیباتی که به تقلید هر دو نوع غلاف میلین سالم و آسیب‌دیده پرداخته بود، استفاده کردند.

آنها در تحقیقات خود متوجه تفاوت هایی در ظاهر، اندازه و حساسیت به فشار در میان حوزه‌های تک‌لایه‌های سالم و آسیب ‌دیده شدند. این محققان در گام بعدی یک الگوی نظری در شرایط خاص خواص مولکولی ساختند که به نظر در مشاهدات آنها از لحاظ کمی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

این یافته‌ها راه را برای شیوه‌های جدید تجربی برای شناسایی، تشخیص و درمان احتمالی بافت های آسیب شناختی هموار خواهند کرد.
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : sooorooosh , mehdisalimi , movahedi
#3
با آزمایش جدید می‌توان ابتلا به ام.اس را 9 سال زودتر پیش‌بینی کرد
دانشمندان معتقدند با یک آزمایش خون ساده می‌توان 9 سال زودتر از ظاهر شدن علائم ام.اس این بیماری را پیش‌بینی کرد

.jpg   azmayesh.jpg (اندازه: 20.9 KB / تعداد دفعات دریافت: 1)
کارشناسان امیدوارند با این کشف بتوانند زودتر مراحل درمان روی یک بیمار را آغاز کرده و از اثرات این بیماری بکاهند.
در حال حاضر پزشکان هیچ روشی برای تشخیص زودهنگام این بیماری ندارند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع بیماران مبتلا به ام.اس خیلی دیر تشخیص داده می‌شوند.


اما اکنون گروهی از پزشکان روش جدیدی را شناخته اند که با استفاده از نشانگرهای شیمیایی در خون می‌توان احتمال ابتلا به این بیماری را با دقت بالایی تخمین زد.
یکی از محققان این آزمایش در این باره گفت: ما هنوز هم نمی‌توانیم بیماری ام.اس را درمان کنیم و برای پیشگیری از این بیماری هم هنوز روش‌های موثر زیادی وجود ندارد. هر زمان که ما با یک بیمار ام.اسی روبه رو می‌شویم این سوال مطرح می‌شود که او چه مدت است به این بیماری مبتلا شده است. البته با کمک عکس‌برداری‌های ام.آر.آی می‌توان بیماری ام.اس را تشخیص داد، اما نمی‌توان طول مدت ابتلای یک فرد را مشخص کرد.
اما اگر یک پزشک بتواند پیش‌بینی کند که شخصی ممکن است در آینده به بیماری ام.اس دچار شود می‌تواند با مصرف داروهای خاصی علائم این بیماری را به تاخیر بیندازد.
ما متوجه شدیم اگر بتوانیم به امضای ژنی در سلول‌های خونی یک فرد نگاه کنیم ، می‌توان نشانگرهای بیولوژیکی پیدا کرد که به تشخیص زودهنگام بیماری کمک می‌کند.
ام.اس یکی از بیماری‌های ویرانگر است که نزدیک به 100 هزار نفر را در انگلستان و بیش از 2 میلیون نفر را در سراسر جهان به خود مبتلا کرده است.
این بیماری در نواحی سردسیر شایع‌تر بوده و زنان را با احتمال دو برابر بیش‌تر نسبت به مردان به خود دچار می‌کند. در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و پزشکان فقط می‌توانند با مصرف داروهایی علائم این بیماری را کاهش دهند.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : movahedi
#4

تشخیص زودهنگام ام‌اس با شیوه جدید تصویربرداری
سلامت > تحقیقات- همشهری‌آنلاین:
مهندسان شیمی دانشگاه سانتا باربارا در تحقیقات آزمایشگاهی خود به یک شیوه جدید تصویربرداری نانوسکوپی دست‌یافته‌اند که می‌تواند به شناسایی و تشخیص زودهنگام بافت‌های آسیب‌شناختی که از پیش‌سازهای اسکلروز متعدد (ام‌اس) و بیماری‌های مشابه به شمار می‌روند، کمک کند.

به گزارش ایسنا، دانشمندان با دستیابی به این شیوه نوین به بررسی غلاف میلین پرداختند. این ماده سفید چربی اطراف برخی عصب‌ها را پوشانده و در بیماران ام‌اس در معرض خطر قرار می‌گیرد

ام.اس بیماری دستگاه عصبی

غلاف میلین گروهی از غشاهای بیولوژیکی هستند که تنها به اندازه دو مولکول ضخامت دارند. قسمتهای مختلف سیستم عصبی مرکزی بدن از جمله مغز با یکدیگر از طریق انتقال تکانه‌های الکتریکی یا سیگنال در غلاف میلین فیبری ارتباط برقرار می‌کنند. این غلاف در اینجا مانند کابلهای الکتریکی یا خطوط انتقال عمل می‌کند. بروز هرگونه نقصی در سازمان مولکولی یا ساختاری غشاهای میلین به کاهش راندمان انتقال منجر شده که نتیجه آن اختلالات یا معلولیت‌های حسی یا حرکتی و بیماریهای عصبی مانند ام‌اس خواهد بود.

بیماری ام‌اس در سطوح میکروسکوپی و ماکروسکوپی، بیماری ام‌اس مانند ضایعات یا واکوئولها در میلین دیده شده که به تجزیه کامل غلاف میلین منجر می‌شود. محققان در این پژوهش به تمرکز بر تاثیر این بیماری در سطح مولکولی پرداختند که به آن سطح نانویکوپی نیز می‌گویند. این امر مستلزم روشهای تصویر سازی و بررسی خصوصیات بسیار حساس است.

دانشمندان در پژوهش خود به تصویربرداری فلورسانس و دیگر اندازه گیری‌ها از خوشه‌های ناهمگن مولکولهای چربی که احتمالا مسؤول شکل‌گیری ضایعات در میلین هستند، پرداختند. آنها این کار را با استفاده از الگوی لایه‌های مولکولی در ترکیباتی که به تقلید هر دو نوع غلاف میلین سالم و آسیب‌دیده پرداخته بود، استفاده کردند.

آنها در تحقیقات خود متوجه تفاوتهایی در ظاهر، اندازه و حساسیت به فشار در میان حوزه‌های تک‌لایه‌های سالم و آسیب‌دیده شدند. این محققان در گام بعدی یک الگوی نظری در شرایط خاص خواص مولکولی ساختند که به نظر در مشاهدات آنها از لحاظ کمی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

این یافته‌ها راه را برای شیوه‌های جدید تجربی برای شناسایی، تشخیص و درمان احتمالی بافتهای آسیب شناختی هموار خواهند کرد.


اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : movahedi
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تشخیص پادتن‌ها چند سال پیش از بروز علائم بیماری ام‌اس niloofary 0 2,337 2015/10/17, 10:45 AM
آخرین ارسال: niloofary
  تشخیص ام اس بایک فوت sargol 2 2,312 2012/12/12, 12:41 PM
آخرین ارسال: nazaninکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست