امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر نوشیدنی شیرین
#1
محققان می گویند در صورتی که قصد دارید در مورد مساله ای تصمیم بگیرند، قبل از این کار یک نوشیدنی شیرین بنوشید. محققان دانشگاه داکوتای جنوبی در آمریکا از ۶۵ دانشجو خواستند به یک دسته سوالات پاسخ بدهند. دانشجویان می بایست بین "دست یابی به پول کم در همین فردا" و "دست یابی به پول زیاد در آینده" یکی را انتخاب کنند.

آنها به نیمی از این سوالات در حالی که معده شان خالی بود پاسخ دادند و جواب بقیه سوالات را پس از صرف یک نوشیدنی شیرین بدون کافئین دادند. دانشمندان میزان قندخون دانشجویان را در هر دو مرحله اندازه گیری کردند. شیائو تیان وانگ یکی از دانشمندان روانشناختی و سرپرست این تحقیق گفت:‌ ۱۰ دقیقه پس از صرف نوشیدنی شیرین، شرکت کنندگان به دست یابی به پول زیاد در آینده علاقه بیشتری نشان دادند.

محققان می خواستند بدانند آیا میزان گلوکز خون علاوه بر تنظیم رفتار تغذیه ای، در تصیمم گیری هم نقش دارد یا خیر. بر اساس این تحقیق زمانی که قند خون داوطلبان بالا بود احتمال بروز رفتارهای آنی و شتاب زده در شرکت کنندگان کمتر بود. همچنین صرف یک نوشیدنی رژیمی موجب شد این افراد شتاب زده عمل کنند و به جوایز فوری و کوچک اکتفا کنند.

وقتی فردی نوشیدنی رژیمی مصرف می کند در واقع به بدن می گوید که بحران انرژی وجود دارد، چرا که ماده ای به بدن رسیده که برغم طعم خوش، کالری ندارد که بنابر این بدن این موضوع را دریافته و سعی می کند از هر آنچه در دسترس است استفاده کند. از این رو نوشیدنی های رژیمی موجب بروز رفتارهای آنی و شتاب زده می شود. نتایج این تحقیقات در نشریه علوم روان شناختی منتشر شده است.

agreement2agreement2agreement2agreement2agreement2agreement2
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : محمود , elnaz , anaram , shadi , Maryam95
#2
اگر قرار است كه در مورد افزايش حقوق با رئيس ‌تان مذاكره كنيد، شايد خوب باشد كه پيش از آن يك نوشيدني شيرين بخوريد!

به گزارش خبرگزاري فرانسه گروهي از پژوهشگران مي‌ گويند خوردن مواد قندي پيش از تصميم‌ گيري مي ‌تواند به افراد كمك كند.

پژوهشگران در دانشگاه داكوتاتي جنوبي از 64 دانشجو خواستند كه به رشته‌ اي از سوالات پاسخ دهند كه در آن ها بايد ميان به دست آوردن مقدار كمتري از پول در همين "فردا" و مقدار بيشتري از پول در "آينده" دست به انتخاب مي‌ زدند.

مشاركت‌ كنندگان در اين بررسي به نيمي از سوالات با معده خالي پاسخ دادند و به نيمي ديگر از سوالات پس از خوردن يك نوشابه گازدار بدون كافئين كه يا حاوي قند بود يا با شيرين‌ كننده مصنوعي آسپارتام شيرين شده بود، پاسخ دادند.

ميزان قند خون اين افراد در شروع بررسي و پس از اين كه داوطلبان يك نوشابه گازدار نوشيدند، اندازه‌ گيري شد.

شيائو- تيان وانگ، يكي از دانشمنداني كه در اين تحقيق شركت داشت، در اين باره گفت: "در طول ده دقيقه پس از نوشيدن يك نوشابه گازدار شيرين،‌ "علاقه" افراد مورد آزمايش به پاداش ‌هاي بزرگ تر در آينده بيشتر بود."

" اين وضعيت مانند هنگامي است كه غذا مي‌ خوريد: اگر قند خون شما بالا باشد، مي ‌توانيد براي مدت بيشتري منتظر بمانيد تا غذا به شما داده شود."

"ما اين بررسي را براي اين انجام داديم تا ببينيم آيا ميزان قند خون علاوه بر تاثير بر رفتار غذا خوردن بر تصميم‌ گيري هم موثر هست يا نه. به عبارت ديگر آيا هنگامي كه قند خون شما بالا است، مي ‌توانيد براي مدت طولاني تري منتظر يك پاداش بزرگ تر بمانيد يا نه و يافته‌ هاي ما نشان داد بله همين طور است."

به گفته وانگ نه تنها بالاتر بودن ميزان قند خون در افراد مورد آزمايش، باعث شد كه آن ها با احتمال كمتري بر اساس تكانه دروني عمل كنند و خواستار پاداش كوچك فوري شوند، بلكه خوردن يك نوشابه رژيمي باعث مي‌ شد كه افراد با احتمال بيشتري بر اساس تكانه ‌هاي‌ شان عمل كنند و پاداش فوري و كوچك تر را برگزينند.

وانگ گفت: "دادن نوشابه رژيمي به بدن مي ‌گويد يك "بحران انرژي" وجود دارد، زيرا شما به بدن چيزي مي‌ دهيد كه مزه شيرين دارد، اما كالري ندارد."

" بدن اين مسئله را مي‌ فهمد و سعي مي‌ كند كه به هر چيزي كه هم اكنون در دسترس‌ اش است چنگ بيندازد. بنابراين دادن نوشابه‌ هاي رژيمي به افزايش رفتار تكانه‌ اي مي‌ انجامد."
 تشکر شده توسط : Morteza
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  یک نوشیدنی خطرناک برای سلامت جنین شيدا رها 0 2,197 2013/04/21, 12:15 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  تشنگی بر خلق و خوی زنان تاثیر منفی میگذارد najva 4 4,222 2012/01/27, 04:18 AM
آخرین ارسال: yummy
  آیا ژل‌های ضدعفونی كننده دست تاثیر دارند؟ tanha 0 2,040 2010/09/23, 11:43 PM
آخرین ارسال: tanhaکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست