امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیرسموم دفع آفات برانسان
#1
استفاده از سموم دفع آفات برای انسان مضر است

زیست نیوز- دکتر بهرام دلفان ،معاون غذا و دارو و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت :
استفاده بی‎رویه از سموم دفع آفات نه تنها باعث بروز مقاومت در آفات می‎شود بلکه می‎تواند از طریق ایجاد باقیمانده در محصولات و آلودگی محیط زیست برای انسان مضر باشد.
به خانواده‎ها توصیه می‎شود که از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و جرم‎بر یا فرآورده‎های سفیدکننده جداً خودداری کنند چراکه بخارات و گازهای ناشی از آن بسیار سمی و خفه‎کننده است.

هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه خوراکی و آشامیدنی مانند بطری نوشابه نگهداری نشود.
استفاده از سموم دفع آفات نه تنها باعث بروز مقاومت در آفات می‎شود، بلکه می‎تواند از طریق ایجاد باقیمانده در محصولات و آلودگی محیط زیست برای انسان مضر محسوب شود.

به نقل از ایسنا، این دکترای داروسازی اضافه کرد: در کشور ما مسمومیت تعمدی با سموم کشاورزی یکی از علل مهم ایجاد مسمومیت‎هاست. وی با بیان اینکه در هنگام سم‎پاشی مزارع، باغات و باغچه‎ها حتماً از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده شود، اظهار کرد: کشاورزان از بکار بردن مقادیر بیش از حد توصیه شده سموم برای مقاصد کشاورزی خودداری کنند.
علائم و نشانه‎های مسمومیت با گروه مهمی از حشره‎کش‎ها موسوم به ترکیبات ارگاتوفسفره با تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، اسهال، اشک ریزش، آبریزش از بینی، تعریق، تنگی نفس، افت فشار خون، تنگی مردمک چشم، اختلالات قلبی و عصبی همراه است.
در صورت تماس پوست یا چشم با مواد اسیدی یا قلیایی پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید، هرگز از مواد اسیدی یا قلیایی جهت خنثی‎سازی استفاده نکنید.
در صورت بلع مواد با خاصیت خورندگی مانند اسیدها و قلیاها، هرگز بیمار را وادار به استفراغ نکنید چراکه این کار می‎تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه اجرای پیشگیری از آفت‎زدگی غلات و حبوبات در منزل از قرص سیر که کاملاً بی‎خطر است استفاده شود، بیان کرد: همچنین از سموم صنعتی و کشاورزی در منزل استفاده نشود چراکه این سموم سلامت کودکان و جنین مادران باردار را به خطر خواهد انداخت.

وی با تاکید براینکه سم حشره‎کش فسفید آلومینیوم با نام (قرص برنج) قاچاق محسوب و خرید و فروش آن ممنوع است، متذکر شد: متصاعد شدن قرص برنج منجر به مرگ افراد می‎شود و خرید و فروش، توزیع و ارائه قرص برنج در عطاری‌ها و سم‎فروشی‎ها ممنوع و عاملین این امر مجازات خواهند شد.

15 آبان 1391
http://zistnews.com/News.aspx?ID=3083
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : parisa2011 , ghaside
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست