امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بكلوفن baclofen
(Baclofen (BAK – loe – fen برای شل كردن عضله های معینی در بدن بكار میرود. این دارو باعث رهایی از گرفتگی عصله ها – انقباض عضله – سفت شدن عضله كه بوسیله مشكلات پزشكی مثل ام اس یا جراحت های ستون فقرات بوجود می آید میشود.بكلوفن این مشكلات را درمان نمیكند اما سایر درمانها را ممكن میكند مثل درمان بوسیله حركات نرمشی و یا اینكه كمك میكند تا موقعیت بیمار بهتر شود.
بكلوفن روی سیستم مركزی اعصاب (CNS ) عمل كرده تا باعث سست كردن و شل نمودن عضله ها شود. عمل بكلوفن روی سیستم مركزی اعصاب همچنین میتواند منجر به بروز برخی آثار جانبی گردد. بكلوفن ضمنا برای موقعیتهای دیگر به تشخیص پزشك بكار میرود.
ملاحظاتی كه ضمن استفاده از دارو باید مد نظر باشد
مصرف دارو را بطور ناگهانی قطع نكنید. آثار ناخواسته در صورت قطع ناگهانی دارو ممكن است بروز نماید. قبل از قطع دارو با پزشك خود در مورد نحوه كم كردن آرام آرام دارو تا قطع كامل آن مشورت كنید.
این دارو به اثرات الكل و سایر آرام بخشها میافزاید(داروهایی كه سیستم اعصاب را كند میكنند احتمالا منجر به خواب آلودگی میشوند) برخی مثالهای آرام بخش سیستم مركزی اعصاب (CNS) عبارتند از : antihistamin ها یا داروی طب یونجه – سایر آلرژیها یا سرماخوردگیها – tranquilizer ها یا داروهای خواب آور – داروهای نسخه ای برای درد یا narcotic ها – barbiturate ها – دارو برای حمله ناگهانی بیماری – سایر داروهای شل كننده عضله ها – یا داروهای بیهوشی و بی حسی مانند برخی از مواد بیحس كننده برای دندان . در زمان مصرف بكلوفن قبل از استفاده از هر كدام از داروهای پیش گفته با پزشك خود مشورت كنید.
این دارو میتواند باعث خواب آلودگی – گیجی – مشكلات در دیدن – نا آزموده (دست و پا چلفت) بنظر آمدن یا بی ثبات و لرزان بودن بشود. قبل از رانندگی با اتومبیل یا انجام هرگونه كار خطرناك از اثر دارو روی خود مطمئن شوید. مطمئن شوید كه هماهنگی خوبی دارید و بخوبی میتوانید ببینید.
برای بیماران مبتلا به دیابت
این دارو میتواند منجر به افزایش قند خون شما شود . در صورتیكه تغییری در نتایج آزمایش قند خون یا قند در ادرار شدید و اگر سئوالی در این مورد دارید به پزشكتان مراجعه كنید.
آثار جانبی این دارو
همراه با آثار مورد نظر یك دارو آثار ناخواسته نیز وجود دارد. اگر چه همه این علائم رخ نمی دهد و در صورت بروز نیز میتوان با داروهای دیگر این علائم را از بین برد. در صورت مشاهده هر كدام از علائم زیر به دكتر خود مراجعه كنید:
علائم كمتر شایع یا نادر
ادرار خونین یا تیره – درد در سینه – غش – گرفتار اوهام و خیالات شدن ( دیدن یا شنیدن چیزهایی كه واقعیت ندارند) – افسردگی روحی یا دیگر تغییرات حالت – وزوز كردن یا زنگ زدن گوشها – خارش پوست پیدا كردن
علائم مصرف خارج از اندازه
دید بلوری یا دوتایی دیدن – تشنج (حمله ناگهانی) ضعف عضلات (بطور شدید) – كوتاهی تنفس یا كم شدن غیر عادی تنفس و مشكل در نفس كشیدن – استفراغ
سایر آثار جانبی كه ممكن است رخ دهد و احتیاج به مراقبت دارویی ندارند. آین آثار در طی درمان زمانیكه بدن به دارو عادت كرد از بین میروند. به هر حال با پزشك خود در صورت تداوم این علائم و ناراحت كننده بودنشان مشورت كنید.
علائم بیشتر شایع
منگی و گیجی – خواب آلودگی – تهوع – ضعف غیر عادی بخصوص ضعف عضلات
علائم كمتر شایع
درد ناحیه شكم – نا آزمودگی – عدم ثبات – لرزش یا سایر مشكلات با كنترل عضله – یبوست – اسهال – دفع ادرا همراه با درد یا اشكال در دفع ادرار – حس خطای خوب بودن – تكرر ادرار و ناتوانی در كنترل ادرار – سر درد – از دست دادن اشتها – كاهش فشار خون – درد مفاصل و عضله – بی حسی و مور مور شدن در دست و پاها - افزایش ضربان قلب – مشكلات جنسی در مردان – مبهم صحبت كردن و اشكال در تكلم – بسته شدن بینی – آماس زانو ها – اشكال در خوابیدن – هیجان غیر عادی – خستگی غیر عادی – افزایش وزن.
برخی از آثار جانبی زمانی رخ میدهند كه دارو را قطع كنید بخصوص درصورتیكه قطع دارو ناگهانی باشد. درصورتیكه با هر یك از علائم زیر مواجه شدید با پزشك خود تماس بگیرید:
حمله ناگهانی – دچار توهم شدن – افزایش گرفتگی عضلات – انقباض عضلات یا سفت شدگی – تغییر روحی و حالتی – بطور غیر عادی عصبی بودن و ارام نداشتن.
جانم فدای امام هادی علیه السلام.

السلام علیک یا علی بن محمد الهادی

تشکر شده توسط : anaram , مولتی ام اس , najva , ساغر , هانیه , ماه , shahrzad.s , برگ 7 , omid_nejad , محسن ایزدان , paeazan , پریا حقیقت پور , A.Kh
وای !!!با من اصلا جور نیست سردرد شدید میگیرم باهاش ،به حال مرگ !
پزشکم دیگه برام تجویز نمیکنه به جاش تیزانیدین میده
پرواز را به خاطر بسپار پرنده رفتنی است
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
درود به دوستان
دقيقا همون عوارضي كه كمتر شايع هستش سراغ من مياد در كل استرس و فشار بالا از بدترين علايمشه.يه بار چند تايي استفاده كردم پشيمون شدم
 تشکر شده توسط : آتریس , پریا حقیقت پور
من راضیم وعوارضشم زود رفتagreement2
[ثبت احوال در شناسنامه ام همه چیز را ثبت کرده است جز احوالم را .. !![
 تشکر شده توسط : BABA , پریا حقیقت پور , A.Kh
من تا وقتی که مصرف میکنم خوبه همین که قطع میکنم دوباره پاهام وحشتناک میگیره sad sad sad
در کوی ما شکسته دلی میخرند و بس
بازار خودفروشی از آن سوی دیگر است
دوستان من دکترم به دلیل یه مشکل جدیدالوقوع چند تا باکلوفن برام تجویز کرده ولی خب بابام داره دو روزه میگرده ولی انگار نیست..
کسی احیاناً داروخونه ای تو تهران یا کرج سراغ نداره که باکلوفن داشته باشه؟
تریفن مشابه باکلوفنه! این دارو مثل باکلوفن جواب مبده آیا؟
نگران منی به تو قرصه دلم
تو کنار منی نمی ترسه دلم
خب الحمدلله مثل اینکه کسی گذارش تا حالا به باکلوفن نخورده..
دکتر ما هم گیر داده حتما اینو باید بخوری نه تریفن و اینا..
نگران منی به تو قرصه دلم
تو کنار منی نمی ترسه دلم
سلام
باکلوفن 10 یا 25؟
چندتا میخوای برام پ خ بده و اینکه چطور بهت برسونم؟
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : ماه , پریا حقیقت پور
همه دوستانی که باکلوفن براشون تجویز می شد گرفتگی عضلاتشون حالت چسب مانندی داشت؟انگار که پاتو بکنی تو سطل ظرف دربیاری یه همچین حالتیHuh منظور منو می فهمین؟confused2
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
دکتر من یه بسته ی ده تایی داد گفت اگه گرفتگی عضلات داشتی ازش بخور ولی من خدارو شکر هیچ وفت بهش احتیاج پیدا نکردمinnocent0001.gifinnocent0001.gifinnocent0001.gifinnocent0001.gifinnocent0001.gifinnocent0001.gif
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : نازلی , پریا حقیقت پور , A.Kh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان