یک فنجان چای

امتیاز موضوع:
 • 8 رأی - میانگین امیتازات : 3.63
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
بروشور حمله
#1
تقدیم به همه بچه های ام اسی ایران!

در هنگام حمله (عود) چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که شما عود بیماری MS را تجربه میکنید (از عود به عنوان تشدید یا حمله نیز نام می برند)، این به دلیل آسیب جدید در مغز یا نخاع و مختل شدن سیگنال های عصبی است. به همین دلیل است که شما ممکن است متوجه علائم جدید و یا بازگشت علایم قدیمی شوید. عود واقعی بیش از 24 ساعت طول می کشد و حداقل به مدت 30 روز پس از حملات قبلی اتفاق می افتد. عود در طول زمان، شدت، و نشانه های متفاوتی دارد. با گذشت زمان ، علائم شما را بهبود می یابند. بسیاری از اوقات حمله ها بدون درمان خو به خود بهبود می یابند.

[تصویر: getty_rm_photo_of_woman_dropping_groceries.jpg]


ضعف

صدمه به پوشش محافظ (میلین) در سیگنال های عصبی طبیعی که از مغز شما به بدن می رسند وقفه ایجاد میکند. زمانی که این سیگنال ها مختل می شوند، بدن شما عملکرد سابق را نخواهد داشت. کار هایی که شما به راحتی می توانستید قبل از این مشکل به راحتی انجام دهید (مانند باز کردن درب یک شیشه و یا چرخاندن دستگیره.)
بروز ناگهانی ضعف یا بدتر شدن آن به معنای عود یا حمله در بیماری شماست.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_seeing_double.jpg]

مشکل بینایی
اگر دید شما تار است و یا دو بینی دارید، احتمالا عود آغاز شده است. برخی از افراد نیز؛ تشخیص عمق و یا ادراک رنگ را بخاطر التهاب عصب بینایی از دست می دهند.
گرفتن یک دوش گرم و یا حمام یا تب پس از عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا گاهی اوقات می تواند سبب بروز مشکلات بینایی، اما این ها تنها به طور موقت و به مدت یک روز است.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_struggling_to_cl...cklace.jpg]


بی حسی یا سوزش

بی حسی یکی از شایع ترین علایم عود بیماری MS است. شما احساس خاصی هنگام لمس کردن دارید که با بقیه بدن متفاوت است. شما ممکن است قادر به نوشتن و یا برداشتن فنجان قهوه نباشید. اگر بی حسی جدیدی و یا مشکلی که روبه بدتر شدن است، دارید، با دکتر خود تماس بگیرید.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_confused_while_reading.jpg]


مشکلات ذهنی

این نا امید کننده است که کلید ماشین خود را را جا بگذارید، و یا باید چندین و چند بار یک پاراگراف را برای فهمیدن بخوانید. MS، بر ذهن شما از بسیاری جهات تاثیر می گذارد ، تداخل در حافظه، تمرکز، صحبت کردن، و پردازش اطلاعات، به خصوص به عنوان پیشرفت بیماری محسوب شده و هر گونه مشکل جدید در فکر کردن و یا به یاد آوردن وقایع گذشته هشدار دهنده است و می تواند نشانه یک عود باشد.

[تصویر: getty_rm_photo_of_woman_experiencing_dizziness.jpg]


سرگیجه

احساس برق گرفتگی یا لرزش در پاهای شما می تواند یک تجربه نگران کننده باشد، سرگیجه در بخش هایی از مغز شما است که کنترل تعادل را بر عهده دارد. اگر سرگیجه ی شما بیش از یک روز طول بکشد شما ممکن است دچار یک حمله شده باشید.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_losing_balance_and_falling.jpg]


تعادل و هماهنگی

عدم تعادل و همچنین عدم هماهنگی اعضای بدن ممکن است یکی از علائم عود بیماری باشد. ضعف ماهیچه ای یا اسپاسم، بی حسی، و از دست دادن تعادل در طول عود باعث می شود که شما ناهماهنگ و لرزان بر روی پاهای خود حرکت کنید.

[تصویر: getty_rf_photo_of_man_sweating_indoors.jpg]


آیا گرما باعث تسریع حملات میشود؟

رفتن در وان آب داغ یا نشستن در یک روز گرم بیرون از منزل ممکن است به شما احساسی شبیه به داشتن عود دست دهد. اما این یک حمله نیست.سردرگمی های بسیاری در میان بیماران در مورد گرما وجود دارد،.
گرما ، ممکن است علائم MS را بوجود بیاورد، بهتر از هر چه زود تر به محلی خنک بروید.

[تصویر: getty_rf_photo_of_woman_sick_in_bed.jpg]


چه چیزی باعث عود می شود؟

اخیرا مشاهده شده آنفلوانزا یا عفونت های دیگر می تواند موجب عود MS شود، برخی از مطالعات نشان داده اند. دیگر عاملی که موجب تحریک می شود استرس است.
ممکن است که برای برخی افراد، استرس بتواند اثراتی بر سیستم ایمنی بدن و به طور بالقوه افزایش خطر عود داشته باشد.

[تصویر: getty_rf_photo_of_nurse_showing_woman_medications.jpg]


پیشگیری از عود

بهترین راه برای جلوگیری از عود بیماری، مصرف داروهایی است که دکتر برایتان تجویز کرده است. کلیه ی داروهای مورد استفاده برای عود MS در تحقیقات به کاهش تعداد دفعات عود منجر شده اند.
خوب غذا خوردن، خوابیدن به اندازه کافی و کاهش استرس نیز راهکار خوبی است. اگر هر کدام از علائم جدید به نظر می رسد و یا بدتر می شود، و پس از 24 ساعت برطرف نمی شود با دکتر خود تماس بگیرید.

[تصویر: getty_rm_photo_of_man_receiving_an_infusion.jpg]درمان عود

هر عود و حمله ای نیاز به درمان ندارد. اگر فعالیت شما محدود نمی شود و شما را ناراحت نمیکند، پزشک شما ممکن است توصیه کند که تا زمانی که علائم خود به خود بهبود نیافته اند صبر کنید. برای موارد شدید یا آزار دهنده، استروئید (کورتون) داخل وریدی می تواند به بهبود سریع تر شما استفاده شود. گاهی اوقات، تعویض پلاسما ( خارج کردن خون و به تعویض بخش مایع) در درمان عود شدیدتر مورد استفاده قرار میگیرد.

منبع: سایت وب مد

نقل و یا نشر تمام یا بخشی از این بروشور منوط به اجازه رسمی از سایت ام اس سنتر می باشد.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : fireboud , سـاناز , havaars , هانیه , TootFarangi , hanie , hamid , yas , نسیم , Narges , soha , paeeze , # پریسا # , TITI , مولتی ام اس , بهــار , shadii , Sina , MFhealth , نازلی , sadaf , golemaryam , عمومهربان , sara.arsham , najva , zabih , پویش , رنگین کمان , min00 , Matilat , elhametanha , ساغر , warrior , Hegan , shahrzad.s , بی تـــا , mehrnoosh , yummy , shahrzad , neda.n , آتریس , احمدرضا , nahid , arezoo_azizi , غزل , nead , kia , parisa_69 , فریبا , coffeedot , sarmast , zohrevand , niloufar , rana , ghazallll , shokolat , مهوش , kaveh_plus , zenith , chipchip , sami , ghaside , amirfarhag , shaghayegh.sh , simin , tala , afnchn , shima khaki , admis_bnd , سمانه میم , naarin.p , f.a , liliyam , successful , hadisss , ahya , paeazan , سمیرا , Behroozfaili , الهام ج , طراوت , roya-n , مریم۷۲ , i_sh , baharan , mohammadreza1369 , lena , نرگس طلا , sange sabor , helli , earth , لاله وحشی , somaye_602000 , ارزو , پروانه
#2
[تصویر: bm6rbx7dmzdgezt9j8k.jpg]

زندگی بیماران مبتلا به MS به این معنی است که همیشه درگیر یک عدم قطعیت هستند. و به طبع پیشبینی روند چنین بیماری ای برای پزشکان بسیار مشکل است. برخی از افراد مبتلا به ام اس برای سال ها بدون هیچ عارضه ؛ درد و مشکلی زندگی می کنند. و تعداد اندکی هم ممکن است به سرعت دچار مشکلاتی شوند. چراکه این بیماری پیچیده است و متفاوت از سایر بیماری هاست. آنچه که مسلم است اغلب افراد مبتلا به عارضه MS دوره ای را تحت عنوان عود یا حمله تجربه کرده اند. بروز حملات ممکن است خفیف یا شدید باشند و یا ممکن است بیمار را از بسیاری جهات درگیر کند. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • ضعف عضلانی
 • اختلالات بینایی
 • تعادل
 • مشکل در بخاطر سپردن چیز ها
 • از دست دادن کنترل مثانه

بیماری ام اس در بین 85% تا 95% مبتلایان ،از نوع عود کننده – فروکش کننده است. (رجوع به انواع مختلف بیماری ام اس) دکتر Anne Cross متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه واشنگتن می گوید:
نقل قول: در طول بروز عود(حمله)؛ الگو ها ی متفاوتی در میان بیماران وجود دارد. برخی از افراد حملات مکرر دارند و برخی بسیار کم.
به گفته دکتر Cross به طور میانگین بیماران در سال بین 1 تا 2 حمله دارند.

پزشکان می توانند بیماران ام اس را در زندگی فعال و عادی خود کمک کنند این در صورتی است که در هنگام بروز حمله در اسرع وقت مطلع شوند. با اینحال مواردی وجود دارد که دکتر تشخیص می دهد نیازی به درمان یک حمله نیست.

استراتژی درمان طولانی مدت و کوتاه مدت

دو راهکار اساسی در برخورد با بیماری ام اس وجود دارد؛ برای کند کردن روند بیماری و کاهش شدت و تعداد حملات دارو ها و درمان های متعدد و جدید وجود دارند.
پر کاربردترین دارو های که استفاده میشوند؛ اینترفرون ها (آونکس؛ ربیف؛ سینوکس؛ رسیژن) فینگولیمود(جلنیا)؛ میتوکسانترون (نوانترون) و ناتالیزوماب (تای سبری) هستند.
از دیگر داروی های استفاده شده میتوان به اینترفرون بتا (بتافرون ؛ بتاسرون؛ اکستاویا و زیفرون) و گلتیرامر استات (کوپاکسون) نیز اشاره کرد.
(برای مرور لیست دارو های ام اس کلیک کنید)

تحقیقات نشان میدهند که این دارو ها در دراز مدت می توانند میزان عود بیماری را تا 30% کاهش دهند آنها همچینین شدت این حملات را کم میکنند. این همه ی درمان ام اس نیست؛ هنوز درمان کاملی برای این بیماری پیدا نشده است و اکثرا با وجود این دارو ها تجربه حمله را دارند.

هنگامی که حملات حاد رخ می دهند؛ پزشکان حمله یا عود بیماری را با کورتون ها سرکوب کنند. مطالعات نشان داده است که درمان با کورتیکواستروئید ها (کورتون ها) در کاهش قابل توجه شدت و کوتاه شدن مدت زمان عود بیماری برای اکثر بیماران موثر است. میزان متداول تجویز بین 500 تا 1000 میلیگرم متیل پردنیزولون وریدی (مدرول) است که به تدریج در طی چند وقت کاهش یابد.

دکتر Andrew C. Carlos مدیر پزشکی موسسه MS در مرکز شپرد در آتلانتا میگوید:
نقل قول: تجویز کورتون ها هیچ وحی منزلی نیست؛ درمان با توجه به تجربه بالینی خود بیمار و پزشک انجام میشود.

درد یا درمان
حتی اگر یک حمله را درمان نکنید این عود به طور معمول در طی چند روز یا چند هفته خود به خود فروکش میکند. برای همین پزشکان برای حملات بسیار خفیف اقدام به تجویز کورتون نمی کنند. اثرات جانبی کورتون ها کم نیست.

منبع:
وبمد

ادامه بروشور حمله منتقل شود.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : سـاناز , fireboud , aalieh , بابک57 , نازلی , Ali 324 , MFhealth , Hegan , طلایه , fereshteh , احمدرضا , nahid , arezoo_azizi , yummy , غزل , nead , kia , فریبا , sarmast , rana , shokolat , saraak2004@yahoo.no , peyman1975 , عمومهربان , baron , Sunny , admis_bnd , سمانه میم , آتریس , f.a , liliyam , paeazan , Behroozfaili , ansari.mry , HannahZ , mohammadreza1369 , تندیس , sange sabor , somaye_602000
#3
ممنون از مطالب مفيدتون. اما يه نكته رو بايد تاكيد كرد كه، عموما" پزشكان به اين علت عود بيماري رو با كورتون خاموش ميكنن و فرصت نميدن تا خودش خودبه خود خاموش شه كه ممكنه جاي اسكار يا زخم (در نقاطي كه پوشش ميلين از بين ميرود، نقاطي به صورت زخم يا پلاك يا اسكار سخت ايجاد ميشود)، در اثر روند كند بهبود به جا بمونه. اونها كورتون تجويز ميكنن تا التهاب ايجاد شده رو هر چه سريعتر از بين ببرن. درسته كه اين التهاب ميتونه خودش به مرور زمان از بين بره اما در اثر سرعت پايين بهبود، جاي اسكار به جا ميزاره. بنابراين بهبود با كورتون ترجيح داده ميشه.
 تشکر شده توسط : احمدرضا , Prime , nahid , MFhealth , yummy , غزل , nead , فریبا , saraak2004@yahoo.no , عمومهربان , Sunny , afnchn , admis_bnd , سمانه میم , آتریس , f.a , liliyam , successful , Behroozfaili , HannahZ , mohammadreza1369 , پرستوی مهاجر , H-tanha , lena , sange sabor , helli , sweetbasil
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  در خواست همکاری برای تهیه بروشور دارو sooorooosh 14 6,021 2013/10/22, 09:03 PM
آخرین ارسال: shokolatکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان