امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برخورد اولیه با ms
این رو از سایت http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1184 دیدم:
سئوال : بیحسی اندام تحتانی
مدتی است که در هنگام راه رفتن پای چپ من از لگن به پایین خواب رفته و سر میشود، و هنگامی که به مدت چند ثانیه مینشینم سر شدن پا از بین میرود. خواهشمند است اینجانب را راهنمایی فرمایید که علت چیست و باید چه کنم

جواب از"دکتر مهرداد منصوری":
خواب رفتن و بیحس شدن و سِر شدن اندام تحتانی معمولا نشانه اختلال در فعالیت اعصاب این ناحیه بوده و شایعترین علت آن فشار به ریشه های عصبی کمر به علت هرنی دیسک بین مهره ای یا تنگی کانال نخاعی است.

در تنگی کانال نخاعی، به علت رشد استخوان های نابجا و زیادی و یا به علت رشد رباط ها در درون کانال استخوانی ستون مهره، جا و فضا برای نخاع و ریشه های عصبی آن کم میشود. به همین علت این اعصاب در ناحیه کمر تحت فشار قرار میگیرند. در هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای هم جابجا شدن دیسک موجب فشار به ریشه های عصبی میشود.

فشار به عصب موجب میشود پیام های عصبی در طول آن حرکت نکنند و در واقع این فشار موجب فلج شدن موقت عصب میگردد. پس وقتی ریشه های عصبی در ناحیه کمر فشرده میشوند پیام های حسی نمیتوانند به خوبی در طول عصب منتقل شوند و در نتیجه فرد حس میکند اندام تحتانی وی خواب رفته و سر شده است.

در هنگام ایستادن و راه رفتن گودی کمر و لوردوز بیشتر میشود و همین امر میتواند موجب فشار بیشتر بر روی ریشه های عصبی شده و احساس خواب رفتگی اندام را تشدید کند. با مدتی نشستن، گودی کمر موقتا رفع شده و فشار از روی اعصاب برداشته میشود.

پزشک ارتوپد در بررسی این بیماران از معاینه و تصویربرداری هایی مانند ام آر آی استفاده میکند. بعد از مشخص شدن نوع بیماری درمان لازم برای بیمار صورت میگیرد. در بسیاری از بیماران میتوان با چند روز استراحت و سپس چند ماه انجام نرمش های طبی برای تقویت عضلات کمر و شکم بر این مشکل غلبه کرد. البته بعضی بیماران هم برای درمان نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : anaram , محمدرضا , neda.n , movahedi
(2013/05/27, 08:23 PM)nahid نوشته است: این رو از سایت http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1184 دیدم:
سئوال : بیحسی اندام تحتانی
مدتی است که در هنگام راه رفتن پای چپ من از لگن به پایین خواب رفته و سر میشود، و هنگامی که به مدت چند ثانیه مینشینم سر شدن پا از بین میرود. خواهشمند است اینجانب را راهنمایی فرمایید که علت چیست و باید چه کنم

جواب از"دکتر مهرداد منصوری":
خواب رفتن و بیحس شدن و سِر شدن اندام تحتانی معمولا نشانه اختلال در فعالیت اعصاب این ناحیه بوده و شایعترین علت آن فشار به ریشه های عصبی کمر به علت هرنی دیسک بین مهره ای یا تنگی کانال نخاعی است.

در تنگی کانال نخاعی، به علت رشد استخوان های نابجا و زیادی و یا به علت رشد رباط ها در درون کانال استخوانی ستون مهره، جا و فضا برای نخاع و ریشه های عصبی آن کم میشود. به همین علت این اعصاب در ناحیه کمر تحت فشار قرار میگیرند. در هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای هم جابجا شدن دیسک موجب فشار به ریشه های عصبی میشود.

فشار به عصب موجب میشود پیام های عصبی در طول آن حرکت نکنند و در واقع این فشار موجب فلج شدن موقت عصب میگردد. پس وقتی ریشه های عصبی در ناحیه کمر فشرده میشوند پیام های حسی نمیتوانند به خوبی در طول عصب منتقل شوند و در نتیجه فرد حس میکند اندام تحتانی وی خواب رفته و سر شده است.

در هنگام ایستادن و راه رفتن گودی کمر و لوردوز بیشتر میشود و همین امر میتواند موجب فشار بیشتر بر روی ریشه های عصبی شده و احساس خواب رفتگی اندام را تشدید کند. با مدتی نشستن، گودی کمر موقتا رفع شده و فشار از روی اعصاب برداشته میشود.

پزشک ارتوپد در بررسی این بیماران از معاینه و تصویربرداری هایی مانند ام آر آی استفاده میکند. بعد از مشخص شدن نوع بیماری درمان لازم برای بیمار صورت میگیرد. در بسیاری از بیماران میتوان با چند روز استراحت و سپس چند ماه انجام نرمش های طبی برای تقویت عضلات کمر و شکم بر این مشکل غلبه کرد. البته بعضی بیماران هم برای درمان نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.

شاید اینم باشه ،‌چون از چند روز قبلش کمر درد شدید داشت !‌
نمی دونم عکس هایی که دیروز گرفتن هیچی نشون نداده !‌
من هنوز موندم . icon_cry

تشکر شده توسط : nahid , movahedi
سلام مجدد
امروز ازش سوال کردم گفت تمام آزمایش هایی که انجام داده چیزی رو نشون ندادن ، پزشکان می گن مشکوک به ضایعه نخاعی است .
امروز فردا مشخص می شه چه اتفاقی افتاده .
دوستان دعا کنید
 تشکر شده توسط : nahid , movahedi , edarzi
salam dostaye man,khoobin? bacheha chand roooz pish doktora behem goftan MS daram........
che kar konam???
chetori jaryanesh????
chan vaghte dige zendam?????
komakam konid..........
 تشکر شده توسط : movahedi
اعضای سایت هم از یک تا چندین سال هست که ام اس دارن ، اگه قرار بود روی عمر اثر بذاره که الان شما از کی میپرسیدین ؟
اگه توی سایت گشتی بزنید میبینید که نه تنها هیچ بلایی سرکسی نیومده بلکه با کمک داروها و حفظ روحیه و... همه دارن به زندگی و درس و شغل و... میپردازن.
من واقعا فکر کردم شوخی میکنید . یعنی جدی گفتید چقدر زنده ام ؟!
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : fireboud , محمدرضا , movahedi
سلام دوست عزیز
قبل از هر چیز توصیه میکنم ام اس در یک نگاه رو مطالعه کنید
من نمیدونم پزشکتون درباره ی بیماریتون چه راهنمایی های کرده ان شما رو
ولی باید اینو بدونید که ام اس اصلا چیز وحشتناک و ترسناکی نیست
هیچ کس توی دنیا تابحال بخاطر ام اس نمرده و آینده ی ام اس به مرگ منجر نمیشه
برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از ام اس ، دارو ها ، درمانهای کنترل کننده ، عوارض و ... میتونید سایت رو مطالعه کنید
اگر سوالبی داشتید و نتونستید جوابش رو پیدا کنید ، از کاربرها بپرسید
یه نکته ی دیگه اینکه لطف کنید و فارسی تایپ کنید
درضمن ، فک میکنم یواش یواش با مطالعه مباحث و مطالب سایت و سر زدن به بحث ها و گفتگوهای عمومی اعضا خودتون متوجه میشید که اغلب بیماران ام اس حال عمومی خوبی دارن و کلا بهمین دلیل کسی توی حجامعه متوجه نمیضشه که بیمار هستن و میتونن خیلی عادی و شاید خیلی بهتر از خیلیا زندگی کنن wink2
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : fireboud , محمدرضا , کارون , movahedi
دوست عزیز
نترس دکترم گفت عمر یه ام اسی مثل بقیه افراد عادیه
خیالت تخت عمر طبیعیه ولی انتظار عمر حضرت نوح رو دیگه نداشته باش
ام اس که ترس نداره از من که دخترم یاد بگیرSleepy
فقط اینو بدون در ام اس روحیه بالا حرف اول و آخر رو میزنه
گاهی مرا یاد کن...
من همانم که اگر ساعتی از من بی خبر بودی آسمان را به زمین میدوختی
 تشکر شده توسط : محمدرضا , nahid
سلام
می گن آزمایش های اولیه نشون داده که یه جور ویروس باعث این اختلال شده .
کسی می تونه راهنمایی که دقیقا چه اتفاقی افتاده ؟
این یعنی MS ؟
چون با جستجو در این مورد همش دارم به این کلمه می رسم
خیر ام اس ویروس نیست
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : محمدرضا
یعنی بعضی از ویروس ها باعث این اختلال می شن ؟
درمانش چه جوری ؟
با جستجو من هنوز به نتیجه نرسیدم . کسی می تونه راهنمایی کنه یا لینک بده ؟ confused2

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نحوه برخورد با فرد مبتلا به ام اس sori3880 15 11,125 2014/10/12, 03:40 PM
آخرین ارسال: movahedi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست