امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اهمیت عنصر روي وعلائم كمبود آن دربدن
#1


آشنايي با علائم كمبود عنصر روي در بدن

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


كمبود روي‌ به معني ناكافي‌ بودن‌ مقادير عنصر روي‌ در سلول‌هاي‌ بدن، بر عملكرد غدد تناسلي مردانه، كبد و عضلات‌ و ساختار استخوان‌ها، دندان‌ها، مو و پوست‌ تاثير نامطلوب مي‌گذارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، عنصر روي‌ جزئي‌ حياتي‌ در ساختار بسياري‌ از آنزيم‌هايي‌ است‌ كه‌ واكنش‌هاي‌ شيميايي‌ لازم‌ براي‌ فعاليت طبيعي‌ بدن‌ از جمله‌ عملكرد سيستم ايمني بدن و ترميم‌ پوست‌ را تسهيل‌ مي‌كند. هر فردي در هر گروه سني ممكن است با مشكل كمبود روي مواجه شود اما كودكان‌ در دوران‌ رشد سريع،‌ بيشتر با كمبود اين عنصر حياتي مواجه مي شوند.

به گزارش سايت اينترنتي كامن سنس، شايع‌ترين علائم كمبود روي در بدن شامل كم اشتهايي، رشد كم‌ ، احساس‌ مزه‌ يا بوي‌ نامطبوع‌ و كاهش‌ حس‌ چشايي‌ و بويايي‌، كاهش‌ ميل‌ جنسي، تيره‌ شدن‌ پوست‌ سراسر بدن، آسيب موها و تغيير شكل‌ ناخن‌ها هستند.

به گفته متخصصان تغذيه، مصرف‌ بيش‌ از حد موادي‌ كه‌ به‌ روي‌ متصل‌ شده و مانع‌ جذب‌ آن‌ در لوله‌ گوارش‌ مي‌شوند، عامل مهمي در كاهش ميزان اين عنصر در بدن است. اين‌ مواد شامل كلسيم‌، ويتامين‌ د، رژيم‌ غذاي‌ پرفيبر و آنزيم‌ فيتات‌ موجود در نان‌ سبوس‌دار هستند. علاوه بر اينها، عوامل ديگري كه از اين حيث در درجه دوم اهميت هستند عبارت از برداشتن‌ هر يك‌ از بخش‌هاي‌ لوله‌ گوارش‌ به‌ ويژه‌ معده‌ طي عمل جراحي‌، آلوده‌ شدن‌ لوله‌ گوارش‌ با انگل‌ و مصرف‌ بيش‌ از حد شير در دوران‌ قبل‌ از مدرسه‌ هستند.

بنابراين گزارش، عواملي كه موجب افزايش‌ خطر كمبود روي در بدن مي شوند شامل مصرف الكل‌، استفاده‌ از داروهاي‌ افزايش دهنده دفع‌ روي‌، بارداري،‌ ديابت‌ قندي‌، بيماري‌ كليوي‌ يا سيروز كبدي و سوختگي‌ هستند.

متخصصان تاكيد دارند كه افراد بزرگسالان‌ نبايد بيش‌ از مقادير توصيه‌ شده‌ و موجود در شير و ساير لبنيات‌ يا نان‌ سبوس‌دار از اين عنصر مصرف‌ كنند. همچنين نبايد بيش‌ از 1500 ميلي‌گرم‌ كلسيم‌ در روز مصرف‌ كنند. بعلاوه توصيه مي‌شود كه از مصرف دوزهاي‌ زياد مكمل‌ ويتامين‌ د نيز پرهيز شود.در صورت سابقه جراحي‌ گوارشي‌ از مكمل‌هاي‌ روي‌ استفاده‌ شود و در مورد آلودگي‌هاي‌ انگل‌ نيز حتما بايد تحت‌ درمان‌ طبي‌ قرار گرفت. قطع مصرف‌ الكل‌ نيز ضروري است چون اين نوشيدني موجب كاهش جذب روي در بدن مي‌شود و به دفع بيشتر آن كمك مي‌كند. همچنين از مواد غذايي‌ غني‌ از عنصر روي‌ مانند‌ گوشت‌ قرمز بيشتر مصرف كرده و از مصرف‌ بيش‌ از حد نان‌ سبوس‌دار پرهيز كنيد.
 تشکر شده توسط : najva , MFhealth
#2
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار كرد: اغلب غذاها از جمله گوشت قرمز، مرغ، حبوبات و آجیل منابع غنی از روی محسوب می‌ شوند؛ این در حالی است که درصد بالایی از مردم کشور از کمبود روی رنج می‌ برند و به عوارض بسیاری از جمله تضعیف سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری ‌های دیگر دچار می‌ شوند.

دکتر منصور بهرامی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان این مطلب گفت: افراد با رژیم غذایی گیاهی و اغلب رژیم ‌های غذایی نامناسب، به میزان 50 درصد بیشتر نسبت به افراد با رژیم حاوی پروتئین‌ های حیوانی و حاوی روی به مصرف قرص ‌های روی نیازمند هستند.

وی افزود: روی بر سیستم ایمنی بدن اثر مستقیم دارد و با کمبود آن، کارایی سیستم ایمنی هم کاهش می ‌یابد. همچنین مشاهده شده كه روی بر شدت و مدت علائم سرماخوردگی هم تاثیرگذار است. به علاوه وقتی از قرص ‌های روی در درمان اسهال مزمن استفاده می‌ شود، نتیجه بسیار خوبی حاصل خواهد شد.بهرامی تصریح کرد: کمبود روی زمانی ایجاد می ‌شود که مقدار آن در رژیم غذایی کم است یا جذب آن در بدن کاهش می ‌یابد. توجه داشته باشید که در زمان ابتلای فرد به بیماری‌ های عفونی، شیردهی و یا بارداری نیاز به روی افزایش می ‌یابد.

این متخصص کودکان ادامه داد: در مواردی که روی به عنوان مکمل غذایی استفاده می ‌شود، می ‌تواند به تسریع بهبود زخم‌ ها، سرعت درمان عفونت، جلوگیری از ریزش موها، کنترل سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی کودکان و نوجوانان و تامین کمبود روی (Zinc) مادران باردار و شیرده کمک کند.

 تشکر شده توسط : najva , edarzi , نازلی , زهرا59 , ثریا
#3
«روی» و تاثيرات آن در بدن

هر ماده غذایی برای این که بتواند نقش موثری در بدن ایفا کند، افزون بر سالم و تازه بودن باید تامین کننده نیازهای بدن انسان به منظور رشد و نمو و فعالیت های روزانه نیز باشد. در مصرف انواع موادغذایی لازم است به مواد معدنی مورد نیاز بدن توجه بیشتری شود.

مواد معدنی ضروری بدن آن دسته از موادی هستند که معمولا به صورت ترکیب با سایر موادغذایی و یا به صورت نمک های آلی و غیرآلی وجود دارند که می‌توان آنها را به دو دسته عناصر اصلی و عناصر ناچیز تقسیم کرد.

از دسته اول ساده ترین مثال کلر و سدیم است که مصرف آن به صورت نمک طعام متداول است؛ اما عناصر ناچیز یا ریزمغذی‌ها شامل: مس، آهن، روی، ید، کبالت، منگنز، فلوئور و مولیبدن به اختصار است.

از آن جایی که « روی » یک ماده بسیار ضروری برای انسان است و در صورت کمبود، عوارض خطرناک و جبران ناپذیری ایجاد می‌کند، به نقش مفید این عنصر می‌پردازیم.

« روی » بعد از آهن بیشترین درصد مقدار ریزمغذی مورد نیاز بدن را به خود اختصاص داده است.

این عنصر فعال کننده بیش از دهها آنزیم دربدن موجودات زنده است و در سلامت جسمانی انسان نقش موثری ایفا می‌کند.

براساس آمار حدود 50درصد کم خونی شایع در جامعه، حاصل کمبود تلفیقی دو عنصر آهن و روی است، اما در کشور ما بیشتر به آهن اهمیت داده می‌شود و نقش مفید « روی » فراموش شده است.

کمبود « روی » در ایجاد خستگی زودهنگام بی تاثیر نیست.

عوارض ناشی از آن کاهش رشد جسمانی، تاخیر در بهبود زخمها و آسیبهای پوستی، ریزش مو، بی اشتهایی و اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، کوتاهی قد، نارسایی بلوغ جنسی در مردان و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری های عفونی است. اختلال در تفکر، رفتار، خلق و خو و نیز کاهش توانایی یادگیری حاصل از کمبود روی نشان دهنده اهمیت این عنصر در فیزیولوژی مغز است.

سلولهای بدن از گلوکز استفاده می‌کنند که در این میان عنصر « روی » نقش موثری در جذب گلوکز از سوی سلولها را به عهده دارد.به همین دلیل در افرادی که قند خون آنها بالاست و از انسولین استفاده می‌کنند، نقش « روی » در کاهش میزان قند خون این افراد بی تاثیر نیست و همزمان با انسولین می‌تواند از دیابت و عوارض آن جلوگیری کند.

« روی » یکی از عناصر تشکیل دهنده مینای دندان است و کمبود آن سبب تسریع در خرابی و پوسیدگی دندان خواهد شد. همچنین کمبود آن در زنان باردار موجب زایمان زودرس و اختلال در رشد جنین و کاهش وزن نوزاد می‌شود. مصرف « روی » در دوران بارداری در زیبایی نوزاد نیز موثر است.

از نظر علم پزشکی، « روی » در معالجه بسیاری از بیماری‌ها از قبیل؛ سرماخوردگی، آسم، دیابت، کم کاری غدد خصوصا تیروئید، آلزایمر، وزوز گوش، عفونت مثانه، درد عضلات، انواع سوختگی‌ها و نیز استرس های عصبی نقش بسیار مهمی دارد.

«روی» بیشتر در غذاهایی با منبع حیوانی و فرآورده‌های لبنی، تخم‌مرغ و غلات یافت می‌شود.

منابع عمده روی، صدف، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، غلات آسیاب نشده، حبوبات، شیر و فرآورده‌های آن است؛ اما میوه‌ها و سبزی های برگ سبز منابع فقیر این عنصر هستند. در صورت تشخیص پزشک و نیاز بدن، این عنصر به صورت قرص تجویز می‌شود.

کمبود «روی» افراد را دچار کوتاهی قد می‌کند.گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 تشکر شده توسط : نازلی , شيدا رها , زهرا59 , ثریا
#4
روی ؛ عنصری مهم در بدن

در بدن انسان حدود 4-1 گرم روی ( به طور متوسط 2/2 گرم ) وجود دارد که معادل نیمی از آهن بدن است. مقدار این عنصر در بعضی از اعضای بدن بیشتر است که نشان دهنده ی نقش آن در این عضوهاست. بیشترین مقدار روی (20 درصد کل روی موجود در بدن ) در چشم ها ، لوزالمعده و پوست ذخیره شده است . به همین دلیل این عنصر از ضایعات پوستی ، اگزما و سایر عوارض پوستی جلوگیری می کند و بسیاری از بیمارانی که چنین ضایعاتی دارند، با استعمال پمادهای جلدی به نام ZINC OXID و خوردن کپسول سولفات روی درمان می شوند. همچنین در مشیمیه چشم، پروستات و مایع منی صد برابر غلظت پلاسما، روی وجود دارد.

اعمال فیزیولوژی روی در بدن بسیار زیاد و پر اهمیت است. دانشمندان و محققان علم تغذیه در بررسی های خود در طی بیش از 20 سال به این نتیجه رسیده اند که روی در بسیاری از فعل و انفعالات شیمیایی بدن شرکت داشته و برای حفظ سلامتی و طول عمر بدون امراض وجود آن لازم و ضروری است.

فلز روی آنتی اکسیدانی است که در واکنش های استرس اکسیداتیو نقش مهمی را بازی می کند. همان طور که می دانید در اطراف ما عوامل رادیکال زا و اکسیدانی فراوان است و متاسفانه امروزه رابطه ای اکثر بیماری ها با این عوامل اکسیدانی ثابت شده است. به طور مثال با مصرف هر عدد سیگار 15000 رادیکال آزاد وارد بدن شخص مصرف کننده می شود که در صورت نداشتن مواد آنتی اکسیدان ، بیماری های مختلفی در بدن او ایجاد می شود.

ویتامین C ، ویتامین E ، بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A )، روی و سلنیوم، پنج آنتی اکسیدان بسیار قوی در بدن هستند که عامل حفظ سلامتی و مبارزه با بیماری ها به شمار می روند.
فلز روی ، در افزایش سطح سیستم ایمنی بدن و کارکرد صحیح دستگاه ایمنی نقش مهمی را به عهده دارد. روی عوامل و فلزات سمی وارد شده به بدن را جذب و خنثی می کند. به طور مثال در شهرهای آلوده ای مانند تهران که مرتباً سرب و یا سایر فلزات سنگین به بدن وارد می شوند، وجود روی کافی در بدن، مانع از اثرات سمی و مخرب آنها خواهد شد.

این فلز در ساختمان بیش از 200 آنزیم در بدن شرکت دارد. روی، علاوه بر شرکت در ساخت آنزیم ها، به عنوان یک کاتالیزور یا تسریع کننده ی واکنش های بدن عمل می کند.

یکی دیگر از اعمال روی ، فعالیت در تکثیر سلولی است. در ساختن دزاکسی ریبونوکلوئیک اسید یا DNA، نیاز به روی می باشد و همانطور که می دانید DNA رشته ی ژنتیکی اصلی تشکیل دهنده ی هسته ی سلولی است که بدون آن ادامه ی حیات سلولی ممکن نیست. البته در این جا بایستی اشاره کرد که گلبول های قرمز خون استثنا هستند؛ زیرا سلول های گلبول قرمز خون بدون هسته بوده و فاقد DNA می باشند.

همان گونه که در بالا اشاره شد ، در ساختمان بسیاری از آنزیم های بدن، فلز روی شرکت دارد؛ به طور مثال در آنزیم سوپر اکسید دِسموتاز که جزء آنزیم های مهم اکسیداتیو است، وجود دارد که رادیکال های آزاد را خنثی می کند.

آنزیم کربورات هیدراز، آنزیم دیگری است که روی در ساختمان آن، به کار رفته است. این آنزیم در تعادل الکترولیت ها و اسید و باز در بدن نقش دارد و در اثر کمبود آن ، تعادل آب داخل و خارج سلولی به هم می خورد.

آنزیم الکل دهیدروژناز نیز از آنزیم های مهمی است که با حضور روی، در بدن ساخته می شود. کمبود این آنزیم باعث می شود ، الکل موجود در خون تجزیه نشده و در آن باقی بماند. این مسئله به ویژه در کشورهای غربی که زیاد از مشروبات الکلی استفاده می کنند، اهمیت دارد.

آنزیم کربوکسی پپتیداز نیز در ساختمان خود، دارای فلز روی است. این آنزیم تجزیه ی پروتئین ها را در بدن به عهده دارد و در اثر کمبود آن، پروتئین های مصرفی به خوبی تجزیه نشده و به مصرف سلولی نمی رسند.


چه عواملی باعث کمبود روی در بدن می شوند؟

یکی از مهم ترین علل کمبود روی در بدن، دریافت کم آن از طریق مواد غذایی است . این حالت به ویژه در کودکان ، جوانان و کسانی که برای مدت طولانی رژیم غذایی دارند، دیده می شود. مواد غذایی غنی از روی و آب نوشیدنی ، مهم ترین منابع روی در طبیعت می باشند.

اختلال در جذب روده ای هم می تواند سبب کاهش این عنصر مهم در بدن شود. خوردن سبوس گندم یا سبوس سایر غلات که حاوی فیتات فراوان هستند، همچنین مصرف اسفناج و یا سایر مواد حاوی اگزالات به همراه غذا، می تواند مانع از جذب روی در بدن شود. البته باید بگویم که خود غلات سبوس دار یکی از منابع غنی از روی هستند.

تجربیات نشان می دهد که چهار گروه از داروها، مانع از جذب روی در بدن می شوند. این چهار گروه عبارتند از : آنتی بیوتیک ها، دیورتیک ها ( مدرها )، گلوکوکورتیکوئیدها ( کورتون ها ) و داروهای ضد بارداری. در میان آنتی بیوتیک ها، مصرف تتراسایکلین و خانواده ی آن بیشتر از بقیه، مانع از جذب روی در بدن می شود.


چه کسانی نیاز به روی بیشتری دارند ؟


- خانم های شیرده و باردار

- افرادی که دارای فعالیت ورزشی مرتب و منظم هستند.

- افرادی که در طی روز زیاد سیگار می کشند.

- کسانی که مشروبات الکلی می خورند.

- بیمارانی که دارای مشکلات کبدی و کلیوی هستند.

- بیماران دیابتی

- کسانی که دچار عفونت هستند.

- کسانی که دچار سوختگی شده اند یا عمل جراحی انجام داده اند یا سکته های قلبی داشته اند.

- افرادی که دچار آرتروز هستند.

- افراد کم خون و افراد سرطانی

- تحقیقات و بررسی های بالینی نشان داده است کسانی که مبتلا به جوش های صورت ( آکنه ) هستند، دارای مقدار کمی روی در خون خود می باشند و مصرف روزانه 200 میلی گرم گلوکونات روی که دارای 30 میلی گرم روی است می تواند باعث بهبود عفونت جوش های آنها شود.

- کسانی که مبتلا به نورودرماتیت و پسوریازیس هستند، اغلب مبتلا به کمبود روی هستند.

- کسانی که مبتلا به زخم های پوستی اند، جهت ترمیم و بازسازی سریع تر، نیاز به روی بیشتری دارند.

- افراد مبتلا به آلرژی ( حساسیت ) و التهابات پوستی

- بررسی های انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد، طحال حیواناتی که دچار کمبود طولانی مدت روی بوده اند ، پس از مدتی دچار چروکیدگی شده است. همان طور که می دانید طحال از اندام های ایمنی در بدن به شمار می رود. بنابراین کاهش روی موجب اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و معمولاً افرادی که دچار نقص ایمنی و کمبود روی هستند، مبتلا به گریپ و سرماخوردگی های متعدد می شوند.


عوارض حاصل از کمبود روی در بدن چیست؟


1- باروری و بارداری ، تابع وجود روی در بدن است. فعال نبودن بیضه ها در آقایان و تخمدان ها در خانم ها و کم بودن اسپرم ها، همگی می تواند به علت کمبود روی در بدن باشد، که در نهایت منجر به ناباروری خواهد شد.

2- تشکیل لکه های سفید در روی ناخن ، می تواند به دنبال کمبود روی در بدن ایجاد شود.

3- در کنار سایر علل مثل؛ کم خونی، کمبود ویتامین ها ، استرس و ...، کمبود روی از علل بسیار مهم ریزش مو است.

4- درمان جوش های غرور در جوانی و زخم های پوستی در صورت کمبود روی، طولانی شده و مزمن خواهد شد.

5- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن را در پی دارد.

6- کمبود رشد در کودکان ، می تواند به علت کمبود روی در بدن آنها باشد.

7- اختلال در رشد اندام های جنسی در زن و مرد، از کمبود روی نیز ناشی می شود.

8- کمبود روی بر رشد سیستم عصبی به ویژه در کودکان و نوزادان تاثیر منفی دارد.

9- اختلالات رفتاری مثل افسردگی ، اسکیزوفرنی و پرخاشگری می توانند در اثر کمبود روی در بدن به وجود آیند.

10- دیده شده است که اختلالات حافظه ، می تواند حاصل از کمبود روی در بدن باشد.

11- کمبود روی ، خود را با پوکی استخوان ، ریختن دندان ها، بیماری تیروئید، بی اشتهایی و تغییر شکل ناخن ها نیز نشان می دهد.

منبع : ماهنامه دنیای تغذیه- پروفسور منوچهر جعفریان
 تشکر شده توسط : najva , ثریا , شيدا رها
#5
به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌


به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌ كلسيم‌ يكي‌ از اجزاي‌ معدني‌ خون‌ است‌ كه‌ به‌ تنظيم‌ ضربان‌ قلب‌، انتقال‌ پيام‌هاي‌ عصبي‌، انقباض‌ عضلات‌ و تشكيل‌ استخوان‌ و دندان‌ها كمك‌ مي‌كند. افزايش‌ يا كاهش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌ مي‌تواند مشكلات‌ جدي‌ و گاهي‌ تهديدكننده‌ زندگي‌ به‌ بار آورد، به‌ نحوي‌ كه‌ غشاهاي‌ تمام‌ سلول‌هاي‌ بدن‌، عضلات‌، استخوان‌ها، غدد پاراتيروييد و هورمون‌هاي‌ پاراتيروييدي‌ (كه‌ تنظيم‌كننده‌ جذب‌ و استفاده‌ از كلسيم‌ هستند) همگي‌ تحت‌ تأثير قرار مي‌گيرند.

علايم‌ شايع‌
كاهش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
اسپاسم‌، پرش‌، يا كرامپ‌ عضلاني‌
بي‌حسي‌ و سوزن‌ سوزن‌ در دست‌ها و پاها
تشنج‌
نامنظمي‌ ضربان‌ قلب‌
افزايش‌ فشار خون‌
افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
افسردگي‌، دليريوم‌، گيجي‌
تشنج‌ و اغماء (تنها در بدترين‌ موارد)
بي‌حالي‌ و خواب‌آلودگي‌
بي‌اشتهايي‌
استفراغ‌ و اسهال‌
كم‌آبي‌ بدن‌ و تشنگي‌
نامنظمي‌ ضربان‌ قلب‌
كاهش‌ فشار خون‌
علل‌
كاهش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
كاهش‌ فعاليت‌ غدد پاراتيروييد به‌ علت‌ بيماري‌ يا آسيب‌ به‌ هنگام‌ جراحي‌ در گردن‌
دريافت‌ ناكافي‌ كلسيم‌ و ويتامين‌ ـ د در رژيم‌ غذايي‌
سوءجذب‌ از دستگاه‌ گوارشي‌ (معمولاً بدون‌ علت‌ مشخص‌)
پانكراتيت‌ (التهاب‌ لوزالمعده‌)
نارسايي‌ كليه‌
سوختگي‌ يا عفونت‌ شديد
كاهش‌ غلظت‌ منيزيم‌ خون‌
افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
وجود شكستگي‌هاي‌ متعدد و استراحت‌ طولاني‌مدت‌ در تخت‌
تومورهاي‌ خوش‌خيم‌ يا بدخيمي‌ كه‌ استخوان‌ را تخريب‌ مي‌كنند.
پركاري‌ غدد پاراتيروييد
ميلوم‌ متعدد
عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
كاهش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
مصرف‌ بعضي‌ از داروها، از جمله‌ ديورتيك‌هاي‌ تيازيدي‌ و مسدودكننده‌هاي‌ كانال‌ كلسيمي‌
آسيب‌، سرطان‌، يا جراحي‌ غده‌ تيروييد يا غدد پاراتيروييد
افراط‌ در مصرف‌ الكل‌ كه‌ باعث‌ نامناسب‌ بودن‌ تغذيه‌ مي‌شود.
افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌:
تغذيه‌ نامناسب‌، به‌خصوص‌ مصرف‌ بيش‌ از اندازه‌ محصولات‌ لبني‌ يا آنتي‌اسيدهاي‌ حاوي‌ كلسيم‌ زياد
عدم‌ فعاليت‌ يا استراحت‌ طولاني‌مدت‌ در رختخواب‌ به‌ هر علت‌
تزريق‌ مكرر خون‌ حاوي‌ سيترات‌
بيماري‌ مزمن‌ كليه‌
پيشگيري‌
از آنتي‌اسيدهاي‌ حاوي‌ كلسيم‌، به‌صورت‌ مرتب‌ استفاده‌ نكنيد.
داشتن‌ يك‌ رژيم‌ طبيعي‌ و متعادل‌
هيچ‌گاه‌ الكل‌ ننوشيد.
عواقب‌ مورد انتظار
اغلب‌ موارد با درمان‌ در عرض‌ يك‌ هفته‌ معالجه‌ مي‌شوند، مگر اينكه‌ علت‌ به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌، سرطان‌ باشد.
عوارض‌ احتمالي‌
ايست‌ قلبي‌
شكستگي‌ استخوان‌هاي‌ ضعيف‌
سنگ‌ كليه‌ (در موارد افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌)
زخم‌ معده‌ و اثني‌عشر (در موارد افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌)
درمان‌
اصول‌ كلي‌
آزمايشات‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمايش‌ خون‌ از نظر سطح‌ كلسيم‌، نوار قلب‌، و عكسبرداري‌ از استخوان‌ها باشد.
پيش‌ از اينكه‌ برنامه‌ درماني‌ براي‌ پيشگيري‌ از عود مشكل‌ طرح‌ريزي‌ شود، بايد علت‌ زمينه‌ساز معلوم‌ شود.
داروها
در حالت‌ كاهش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌، گلوكونات‌ يا كربنات‌ كلسيم‌ وريدي‌
در حالت‌ افزايش‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌، محلول‌ سالين‌ داخل‌ وريدي‌ و ديورتيك‌هاي‌ قوس‌ هنله‌ (مثل‌ فورسمايد ] لازيكس‌ [ و اسيد اتاكرينيك‌)
فعاليت‌
پس‌ از شروع‌ درمان‌، با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علايم‌، فعاليت‌هاي‌ عادي‌ خود را از سر گيريد.
رژيم‌ غذايي‌
در موارد كاهش‌ خفيف‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌، از مكمل‌ كلسيمي‌ و ويتامين‌ ـ د استفاده‌ نماييد. شير و محصولات‌ لبني‌ نيز بيشتر مصرف‌ كنيد.
در موارد افزايش‌ خفيف‌ غلظت‌ كلسيم‌ خون‌، مصرف‌ محصولات‌ لبني‌ و آنتي‌اسيدهاي‌ حاوي‌ كلسيم‌ را محدود كنيد.
در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ به‌ هم‌ خوردن‌ تعادل‌ كلسيم‌ خون‌ را داريد.
اگر پس‌ از آغاز درمان‌، علايم‌ بدتر شوند يا رو به‌ بهبود نگذارند.

منبع : http://www.irteb.com/bimariha/index.htm

دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اهمیت زیاد ویتامین های گروه ب (B) وفولیک اسید earth 24 86,662 2016/01/16, 10:11 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اهمیت منيزيم براي سلامت بدن نازلی 1 2,783 2011/10/25, 10:53 PM
آخرین ارسال: Ali 324
  با روش‌هاي مقابله با كمبود ريزمغذي‌ها آشنا شويم نازلی 0 2,490 2011/07/06, 08:09 AM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست