امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از این پس اعضای پیوندی پس زده نخواهند شد
#1
نوعی از گلبول‌های سفید در موش،‌ سیستم ایمنی را به طور خاص بازداری می‌کند. از آن‌جا که انسان‌ هم این سلول‌ها را به طور طبیعی در بدن دارد، با دستکاری آن‌ها می‌توان پس زدن عضو پیوندی را به تاریخ فرستاد

با وجود پیشرفت‌های شایان توجهی که تا به حال در زمینه پیوند اعضا صورت گرفته‌ است، مسئله پس زدن عضو پیوندی توسط بدن فرد گیرنده هنوز در این گونه اعمال جراحی مشکل می‌آفریند. در واقع، وقتی یک عضو جدید وارد بدن فرد می‌شود، ‌سیستم ایمنی بدنش با آن مثل یک جسم خارجی رفتار می‌کند و سعی می‌کنند آن را نابود کند، همان کاری که با باکتری‌های مضر و مانند آن انجام می‌دهد.
نیوساینتیست گزارش جدیدی در مورد یافته‌ای تازه در این زمینه منتشر کرده است. بر اساس این گزارش،‌محققین اسپانیایی موفق شده‌اند نوعی از سلول‌های خونی را کشف کنند که در بدن موش‌ها، پاسخ ایمنی را سرکوب و بازداری می‌کند.
این سلول‌ها که سلول‌های تی کشنده‌ طبیعی یا به طور اختصاری NKT نامیده می‌شوند، نوعی از گلبول‌های سفید خون به حساب می‌آیند که به کنترل سیستم ایمنی کمک می‌کنند.
نکته قابل توجه در مورد این سلول‌ها، این است که آن‌ها فقط درون جگر موش‌ها فعالیت می‌کنند و روی سیستم ایمنی سایر قسمت‌های بدن آن‌ها هیچ تاثیری ندارند. ژن‌های خاصی در ژنتیک موش‌ها، به واسطه سلول‌های تنظیم‌کننده، این سلول‌های تی کشنده‌ طبیعی را تنظیم می‌کنند. محققین دسته‌ای از این تنظیم‌کننده‌ها را با فلورسانت علامت‌گذاری کردند و آن‌ها را دوباره به درون بدن موش فرستادند. تمام آن‌ها روانه جگر شدند و به هیچ نقطه دیگری از بدن موش نرفتند.
به گفته محققین، این سلول‌ها درون بدن انسان هم وجود دارند، بنابراین شاید با کمی دستکاری،‌ بتوان فعالیت‌های آن‌ها به گونه‌ای تنظیم کرد که سیستم ایمنی بدن را در مناطق مورد نیاز بازداری کنند تا اعضای پیوندی را پس نزند. اگر این محققین موفق شوند، به دستاوردی حیاتی در این زمینه رسیده‌اند.
 تشکر شده توسط : Morteza , پریس
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان