امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزمايشگاه پزشكي مجهز در جيب شما!
#1
آزمايشگاه پزشكي مجهز در جيب شما!


محققان دانشگاه «رود‌آيلند» آمريكا به سرپرستي يك استاد ايراني موفق به ساخت يك دستگاه قابل حمل براي آزمايش خون شده‌اند كه نتايج آزمايش را در كمتر از 30 دقيقه در اختيار فرد قرار مي‌دهد.

به گزارش ايسنا تا كنون براي آزمايش خون بايد مدت‌ها در صف آزمايشگاه ايستاده و روزها براي پاسخ آن منتظر مي‌مانديم اما دكتر محمد فقري از استادان مهندسي مكانيك دانشگاه رود‌آيلند با ساخت اين تراشه مدت پاسخ‌گويي را به كمتر از 30 دقيقه رسانده‌ است.

فقري كه رهبري اين تحقيقات را به عهده دارد، اظهار كرد: اين پيشرفت گامي بزرگ در تشخيص بيماري‌ها از طريق خون است كه بيمار مي‌تواند اين آزمايش را در يك كلينيك، مطب دكتر يا به راحتي در خانه انجام دهد. ديگر نيازي به چند روز انتظار براي نتيجه نبوده و بيماران مي‌توانند در همان روز مراجعه به پزشك، پاسخ را دريافت كنند.

با اين فناوري تراشه آزمايشگاهي، يك قطره خون روي يك كارتريج پليمر پلاستيك كه اندازه آن كوچك‌تر از يك كارت اعتباري بوده قرار گرفته و سپس اين كارت وارد يك بيوحسگر به اندازه يك جعبه كفش شده كه داراي يك طيف‌سنج مينياتوري و ميكروپمپ فيزوالكتريك است.

اين سيستم در مقايسه با دستگاه‌هاي مشابه از اندازه بسيار كوچك‌تري برخوردار بوده، حمل آن ساده‌تر و نمونه خوني بسيار كمي براي استفاده در آن لازم است.

به گفته فقري، ممكن است كارتريج‌هاي بيشتر نيز براي كشف نشانه‌هاي زيستي بيماري‌هاي ديگر طراحي شوند.

محققان در حال‌حاضر در حال كار بر روي اين دستگاه به منظور شناسايي سطوح پروتئين آميلوئيد بتا كه از نشانه‌هاي بيماري آلزايمر است، هستند. اين دستگاه همچنين مي‌تواند پاتوژن‌هاي بدخيم را از جمله اچ.آي.وي، هپاتيت B و آنفلوانزاي خوكي تشخيص دهد.

همچنين فقري از كوچك‌سازي اين فناوري تا اندازه يك برنامه قابل نصب روي گوشي‌هاي هوشمند در آينده خبر داد.

وي معتقد است كه با تعبيه بيوحسگر در كارتريج و با استفاده از انرژي رايانه‌يي گوشي همراه و همچنين قابليت‌هاي ارتباط بي‌سيم، بيماران قادر خواهند بود كه اين آزمايشات را خود انجام داده و نتايج را بلافاصله از طريق تلفن همراه به مطب پزشك خود منتقل كنند. از اين طريق بسياري از هزينه‌هاي پزشكي كاهش خواهند يافت.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : mehdi.abdn
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان