امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راز شاد زیستن
اصل قورباغه

برگرفته از كتاب راز شاد زيستن
آندره متيوش

اگر يك قورباغه شاد و تيزهوش را برداريد و داخل يك ظرف آب جوش بيندازيد قورباغه چه كار ميكند؟بيرون مي پرد!در واقع قورباغه فوراَ به اين نتيجه مي رسد كه لذتي در كار نيست و بايد برود!
حال اگر همين قورباغه را داخل يك ظرف آب سرد بيندازيد و بعد ظرف را روي اجاق بگذاريد و به تدريج حرارت بدهيد قورباغه چه كار مي كند؟استراحت ميكند...چند دقيقه بعد به خودش مي گويد ظاهرا آب گرم شده است و تا چشم به هم بزنيد يك قورباغه آب پز آماده است.نتيجه اخلاقي داستان زندگي به تدريج اتفاق مي افتد.ما هم ميتوانيم مثل قورباغه داستانمان ابلهي كنيم و وقت را از دست بدهيم و ناگهان ببينيم كه كار از كار گذشته است.همه ما بايد نسبت به جريان هاي زندگي مان آگاه و بيدار باشيم.
اگر فردا صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد كه بيست كيلو چاق شده ايد نگران نمي شويد؟
البته كه مي شويد...اما اگر همين اتفاق به تدريج رخ بدهد ،آيا باز هم نگران مي شويد !نه...با بي خيالي از كنارش ميگذريد.
زندگي ماهيت انبار شوندگي دارد.هر اتفاقي به اتفاق ديگر افزوده مي شود،مثل قطره هاي آب كه صخره هاي سنگي را مي فرسايد.اصل قورباغه به ما هشدار مي دهد كه مراقب تمايلات خود باشيد.
ما بايد هر روز اين پرسش را براي خود مطرح كنيم :به كجا دارم ميروم؟آيا من سالم تر،شادتر و ثروندتر از سال گذشته ام هستم؟و اگر پاسخ منفي است بايد بي درنگ در كارهاي خود تجديد نظر كنيم.
شايد اين نكته رعب انگيز باشد اما واقعيت اين است كه هيچ ثباتي در كار نيست يا بايد به جلو پيش برويد يا بلغزيد و پايين بيفتيد.
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : chipchip , rahaei , movahedi , paeazan , شیوا29
شهرزاد عزیز ممنون
کاش به جا اون چیزه یه چیز دیگه رو اب پز میکردی اخه اون سلیقه چینیا و فیلیپیناست
آره تو این دنیا همه چی بی ثبات جز بی ثباتی.
 تشکر شده توسط : movahedi
ما شاد نیستیم به چند علت

توجیه اول: ما هشت‌مان گرو نه‌مان است، آس و پاسیم، به نیمه ماه كه می‌رسیم كفگیرمان می‌خورد به ته دیگ. مستاجریم، كابوس اجاره‌خانه می‌بینیم، خواب قسط، رویای پول.

بعضی آدم‌ها برای شادنبود نشان اینچنین بهانه می‌آورند. آنها دست روی كاستی‌های زندگی می‌گذارند و خوشحال بودن را به زمانی موكول می‌كنند كه ثروتی به هم بزنند و همگام با ناز و نعمت، زخم روزهای نداری را التیام دهند.

توجیه دوم: دل خوش سیری چند؟ در این شهر و كشور و این دنیا مگر می‌شود خوشحال بود؟ سر كه بچرخانی همه‌جا بدبختی است، مریضی، مشكلات، قتل، غارت، آسیب اجتماعی، كودك كار، اختلاف طبقاتی، بیكاری، ناامنی شغلی، اعتیاد و...

این گروه سینه‌سوخته‌های اجتماع‌ هستند كه چون همیشه بهانه‌ای برای اشكال‌تراشی و بدبینی پیدا می‌كنند و از آنجا كه مشكلات اجتماعی هم تمامی ندارد، همیشه غرولند می‌كنند و در لاك غم‌آلود خود فرو می‌روند.

توجیه سوم: جایی برای شادی‌كردن نداریم، اصلا باید چطور شادی كرد كه به كسی برنخورد؟ كجا باید تخلیه احساسات كرد كه انگشت‌نمایت نكنند؟

توجیه سوم متعلق به گروهی است كه فكر می‌كنند بمب انرژی‌اند، اما جایی برای ابراز هیجانات ندارند پس یا دست از شادی‌كردن برمی‌دارند و از بروز احساسات خودداری می‌كنند یا در همین جامعه كه نه جایی برای شادی‌كردن دارد و آدم‌های پرانرژی زود انگشت‌نما می‌شوند، هیجانات‌شان را خالی می‌كنند و می‌شوند همان الكی‌خوش‌هایی كه بعضی‌ها دل خوشی از آنها ندارند. - هم حق دارند، هم ندارند

جامعه‌شناسان و روان‌شناسان زیادی روی رفتار و گفتار این سه گروه تمركز كرده‌اند حتی محققان خارجی كه این اواخر از بین 220 كشور مورد مطالعه به ما ایرانی‌ها در حوزه شادی، رتبه 202 را داده‌اند.

پس اوضاع ما زیاد خوب نیست، البته اگر این رتبه‌بندی دقیق و بدون جهت‌گیری باشد، اما این نتیجه حتی اگر ایراد هم داشته باشد باز قابل اعتناست چون در كشور ما آن چیزی كه هر فرد در اطرافش می‌بیند، تلفیقی از غم و شادی است كه شادی‌اش زودگذر و غمش طولانی و ماندگارتر است.

برخی كارشناسان به گروه اول كه علت شادنبودن‌شان را بی‌پولی و مشكلات مالی می‌دانند، حق می‌دهند. آنها معتقدند وقتی یك انسان نیازهای اولیه‌اش تامین نباشد و در چندمین دهه از عمرش هنوز دغدغه نان و كار و سرپناه داشته باشد، طبیعی است اگر در موقعیتی ناامن قرار بگیرد و احساس شادی نكند.

برخی نیز به گروه دوم حق می‌دهند و می‌گویند وقتی فضای كلی اجتماع غمگین و پراسترس باشد و هر روز از هر گوشه‌ای خبری ناخوشایند به گوش برسد و فردای روشنی در انتظار افراد نباشد، معلوم است كمتر كسی می‌تواند برای همیشه شاد بماند و احساس رضایت از زندگی داشته باشد.

مدافعان گروه سوم نیز كم نیستند، همان‌ها كه به آدم‌های شاد كه جایی برای تخلیه احساسات‌شان پیدا نمی‌كنند حق می‌دهند و تاكید می‌كنند جامعه‌ای سالم است كه هم شادی‌ساز باشد و هم بستر بروز شادی را فراهم كند.

اینها از این كه جامعه ما به جای تولید آدم‌های شاد، دست به كار تولید آدم‌های غمگین شده است، انتقاد می‌كنند، از این كه جشن‌های شادی‌آور كه همه اقشار را درگیر كند كم شده است، از این كه مرز میان شادی و غم یادمان رفته است، از این كه حتی روزهای جشن‌مان بی‌شباهت به روزهای عزاداری نیست، از این كه مجلس‌گردانان، مجلس عزا را بهتر از شادی مدیریت می‌كنند، از این كه درآوردن گریه مردم آسان از به خنده‌انداختن‌شان شده است و ده‌ها مصداق دیگر كه به كمك آنها نشان می‌دهند ما چقدر در حوزه تولید شادی به بیراهه رفته‌ایم.

پس می‌بینید هر سه گروه ـ كه با علت‌های جداگانه برای شادنبودن‌شان دلیل می‌آورند ـ تا اندازه زیادی حق را دارند، اما نمی‌شود یكطرفه به قاضی رفت و حرف دیگرانی كه در این حوزه كار كرده‌اند نشنیده گرفت، همان‌هایی كه اگر حرف‌هایشان را منصفانه بشنوی آن‌وقت می‌توانی به جرات بگویی مردمی كه شاد نیستند و برای غمگین‌بودن‌شان هزار و یك دلیل می‌آورند زیاد هم حق ندارند.

كارشناس شادی وارد می‌شود

الیزابت لومباردو، نویسنده كتاب «نسخه نهایی برای شادبودن» را در دنیا كارشناس شادی می‌دانند یعنی كسی كه حرفش حكم سند را دارد و هیچ حرفی را بی‌علت بر زبان نمی‌آورد. او زنی است كه شادی را ارثی نمی‌داند بلكه معتقد است شادی را باید آموخت و همه آدم‌ها توانایی یادگیری این مهارت را دارند.

لومباردو، حرف‌هایش خطاب به همه انسان‌های دنیاست فارغ از همه تفاوت‌ها حتی جنسیت‌شان، اما او یك سخن ویژه با زنان دارد كسانی از جنس او كه بیشتر از مردها گرفتار افسردگی می‌شوند و بیشتر از آنها در لاك تنهایی‌شان می‌خزند.

این كارشناس شادی، درد زن‌ها را در چند عیب ریشه‌یابی كرده است، عیوبی كه از نوع نگرش زن‌ها به دنیا سرچشمه می‌گیرد و اگر سرچشمه آنها خشك شود، زنان هم می‌توانند به اندازه مردها شاد باشند.

از دیدگاه او، زن‌ها بیشتر وقت‌ها غیرمنصفانه نسبت به خودشان قضاوت می‌كنند و چون اغلب اوقات خود را با دیگران مقایسه می‌كنند عیب‌هایشان را بزرگ می‌بینند و دچار سرخوردگی می‌شوند. همچنین زن‌ها بیشتر وقت‌ها خوشحال‌بودن را منوط به وقوع یك حادثه می‌دانند؛ یعنی می‌گویند اگر فلان اتفاق بیفتد من حتما خوشحال می‌شوم در حالی كه همیشه شادی وابسته به وقوع یك اتفاق نیست. همچنین زن‌ها بسیار ایده‌آل‌گرا هستند و چون در دنیای اطراف تقریبا همه‌چیز عیب و اشكال دارد پس در خود فرو می‌روند و غصه می‌خورند.

لومباردو، این خصلت‌ها را مانع شاد زندگی‌كردن می‌داند و توصیه كلی‌اش به همه آدم‌ها از جمله زن‌ها این است كه دست از این طرز تفكر بردارند و یاد بگیرند شاد زندگی‌كردن، هم یك نیاز جدی برای انسان‌هاست و هم مثل رانندگی یا هنرهای دستی یك مهارت است و برای آموختنش باید وقت گذاشت.

چشمه شادی در درون ماست

بیایید دوباره درباره كشور خودمان حرف بزنیم، ما كه این اواخر رتبه دویست و دوم را بین ملت‌های شاد دنیا به دست آورده‌ایم و تا رفوزگی فاصله‌ای نداریم.

ما می‌توانیم پول زیادی داشته باشیم، حساب‌های بانكی پر و پیمانی به هم بزنیم، خانه، دفتر كار شخصی، سرمایه در گردش، ویلا، ماشین آخر مدل، سفرهای خارجی و بهترین لباس و خوراك را داشته باشیم، اما لبخند نزنیم كه نمونه‌هایش در اطرافمان هستند.

همچنین می‌توانیم همه این اموال را داشته باشیم و در كنارش شاد هم باشیم كه نمونه این آدم‌ها هم پیرامونمان وجود دارند. در مقابل، می‌توانیم نان بخور و نمیری دربیاوریم و از مال دنیا اندك سرمایه‌ای كه آبرویمان را حفظ كند، داشته باشیم ولی لبخند از لب‌هایمان محو نشود یا در مقابل، ندار و بی‌چیز باشیم و با انواع تبعات فقر دست به گریبان باشیم و اخم و چهره‌ای عبوس و دلی همیشه گرفته هم داشته باشیم. نمونه‌های این دو گروه هم در اطرافمان هستند اگر خوب در احوالاتشان دقیق شویم.

پس می‌بینید لزوما رابطه معناداری میان امكانات مالی و شادی وجود ندارد هر چند كه هنوز هم منكر تاثیرات نامطلوب تنگدستی بر روان آدم‌ها نیستیم. موضوع این است كه شادی باید از درون ما بجوشد، نه این كه منتظر یك محرك خارجی باشیم تا شادی در درون ما به غلیان بیفتد.

شادی، نام دیگر رضایتمندی ما از زندگی است كه با حالات بیرونی همچون خنده و سرمستی ظاهر می‌شود، حسی كه اگر از درون ما نجوشد و به بیرون تراوش نكند هیچ عامل خارجی نمی‌تواند آن را به حركت بیندازد، نمونه‌اش هم كسانی كه اگر بهترین چیزهای دنیا را به آنها بدهی فقط برای چند ثانیه خوشحال می‌شوند و شادی‌شان را با لبخندی زوركی كه از ته‌دل نیامده نشان می‌دهند، درست برعكس آنها كه در عمق وجودشان از زندگی هر چند محقرشان راضی‌اند و با دادن كوچك‌ترین شیئی به آنها تا مدت‌ها شاهد شادی‌شان خواهی بود.

محققان، عوامل مختلفی را به هم ربط می‌دهند تا این روابط را تفسیر كنند، اما به نظر می‌رسد در ته همه این شادی‌ها و غصه‌ها یك چیز فراموش‌شده وجود دارد: شكرگزاری، تشكر از خدا و مخلوقاتش به خاطر چیزهای خوبی كه در اختیار ما گذاشته‌اند و تلاش برای خوشحال‌كردن دیگران و باز كردن یك گره از زندگی‌شان.

معنای شكرگزار بودن البته این نیست كه به همان چیزهایی كه داریم، قانع باشیم و برای بهترشدن اوضاع زندگی‌مان تلاش نكنیم بلكه به این معنا كه حرص بیهوده نزنیم و ظواهر دنیا را زیاد جدی نگیریم تا اگر روزی دستمان به آنها نرسید خود را شكست‌خورده ببینیم و در دنیای به آخر رسیده احساس خفگی كنیم.

محبوبه سیف‌الهی - جام‌جم
[تصویر:  setare1.gif]
 تشکر شده توسط : rahaei , هيوا , movahedi
بیخیال بودن و تمرکز روی حال نه قبل و بعد باعث میشه شادتر باشید من خودم سالهاست دارم همین کارو میکنم و مثل بقیه که با کوچیکترین مشکلی دپرس میشن نیستم با این همه مشکل همیشه خندون و شاد و اکتیوم laughing3

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
فقط ورزشagreement2agreement2agreement2agreement2agreement2agreement2
به هیچی فکر نکن خوش باش همین بزن به راه بیخیالی واللهevilgrin0039.gif

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
سعی کنید همیشه طوری رفتار کنید که انگار هیچ مشکلی در دنیا ندارید از هیچ کسی دلخوری ندارید . این کار را برای خودتان انجام بدهید برای رسیدن به آرامش درونی

اغلب مردم فکر می کنند که زندگی میدان جنگ است ولی باور کنید که این طور نیست زندگی چیزی جز یک بازی ساده نیست البته باید قواعد بازی را بدانید تا بتوانید در این بازی برنده باشید . ضرب المثل قدیمی می گوید : هرچه بکاری همان را درو می کنی . زندگی نیز همین طور است پس بیایید عشق ، شادی و محبت بکاریم تا بتوانیم آن را دریافت کنیم .

بیایید با اطرافیان و زندگی شاد برخورد کنیم تا شادی را دریافت کنیم . احساس شادمانی و امنیت حاصل اعتقاد کامل به خداست . اگر انسان به این مسئله معتقد باشد که خدای مهربان حافظ اوست و از او حمایت می کند بیشتر از خود فرد به فکر اوست و خواهان رضایت و موفقیت است چگونه می تواند آسوده خیال و شاد نباشد !!

همواره به خود بگویید : شادمانی من کار خداست .

خدا حامی من است هیچ کس نمی تواند مرا آزرده خاطر کند از آنجایی که با خدا هستم و به او ایمان کامل دارم به خواسته ها و آرزوهای خود می رسم .
سعی کنید همیشه طوری رفتار کنید که انگار هیچ مشکلی در دنیا ندارید از هیچ کسی دلخوری ندارید . این کار را برای خودتان انجام بدهید برای رسیدن به آرامش درونی . هنگامی که شما دیگران را می بخشید مطمئنا دیگران و خدا هم شما را می بخشند و نعمتهای بیکران به سوی شما سرازیر می شود همیشه برای خود موقعیت های عالی را تجسم کنید با آنها زندگی کنید و واقعا از صمیم قلب خواهان خوبی ها باشید همه مسیرها را برای خود بگشایید جایی که راه نیست خدا راه را می گشاید ایمان داشته باشید .

هر گاه به مشکلی برخوردید با شادمانی به خود بگویید من این وضعیت را به خدا می سپارم می دانم که خدای مهربان آن را سر و سامان می بخشد . من همیشه با خداوند یکتا همراهم پس عشق و شادمانی وصف نشدنی و جدا نشدنی با من همراه است . خود را درگیر بازی زندگی نکنید شاد باشید و از فرصت ها استفاده کنید اگر شما همیشه بازوی قدرتمند خداوند را در پشت خود حس کنید چطور می توان شاد و آسوده خیال نبود ؟؟؟

اتفاقهای خوب و موفقیت زمانی از راه می رسد که اصلا انتظارش را ندارید . صبر کنید .مضطرب نباشید . مغناطیس بدون اعتنا به اطراف خود بی حرکت می ایستد زیرا می داند که سوزن ها به سوی او خواهند آمد و آرزوهای ما زمانی سر می رسند که خود را رها کنیم و آرام منتظر باشیم . گاهی گمان نمی کنی ولی می شود ، گاهی نمی شود که نمی شود ، گاهی هزار دعا بی اجابتست ، گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود پس امیدتان به خدا باشد همیشه به خود بگویید خیر و صلاح من به وقوع می پیوندد هیچ چیز آن قدر عجیب نیست که اتفاق نیفتد .

خداوند بهترینها را برای من می خواهد . هیچ وقت دعا را فراموش نکنید تا مطمئن شوید نیرویی بزرگتر حافظ شماست . ای مؤمنین! خدا رو زیاد یاد كنید و صبح و شب تسبیحش كنید. او كسی هست كه خودش و فرشته‌هاش بر شما درود و رحمت می‌فرستند تا شما رو از تاریكی‌ها به سوی روشنایی بیرون بیارند . خدا نسبت به مؤمنین مهربونه (احزاب/۴۱-۴۳) [color=#FF0000]وقتی خدایی به این مهربانی داریم برای چی مظطرب و ناراحت باشیم شاد باشم و به همه لبخند بزنید تا دنیا به شما لبخند بزند . [color]
[تصویر:  setare1.gif]
 تشکر شده توسط : هيوا , minoshka , movahedi
بی خیال همه چیز بشیم
اسم زیبای اباالفضل
نمک زندگیمونه
اخی اینا همون حرفای دکتر روانشناسم بهش امیدوار شدم اخ فک میکردم بیخیالی خیلی بدTongue
میشه باز هم نفس کشید و زندگی کرد  
 تشکر شده توسط : shaytoon , movahedi
من زمانی که فهمیدیم باید سالها با این ام اس جونی باشم فقط بیخیالی بیخیالی به ازدواج بیخیالی به اینده به اینده بیماری به همه چیز
الان فقط میخندم ولی اگه کسی حرصمو در بیاره البته حرصم میخورم ولی در کل همین بیخیالی خداییش خیلی بهم کمک کرده و راحت دارم زندگی میکنمو به عمرم هی اضافه میشه laughing3

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست