• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 19
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
باغبانی درمانی: درمان ذهن و جسم
باغبانی درمانی (Horticultural Therapy) روش درمانی کمتر شناخته شده اما بطور فزاینده ای محبوب می باشد که درمانگرهای حرفه ای از این روش برای درمان در طیف گسترده ای از شرایط پزشکی استفاده می کنند. پزشکان دریافته اند که کار با خاک، گل و گیاهان در هوای تازه می تواند حس تازه ای از هدف و مسیر بدهد و آنها را در راه خود به سمت بهبودی سوق دهد. واکنش مثبت ما به زندگی گیاهان کمی عجیب به نظر می رسد. مطالعات نشان می دهد گیاهان خانگی ساده می توانند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان و بهبودی بیماران بیمارستان کمک کنند و همچنین فواید روحی و روانی بسیاری داشته باشند.

باغبانی درمانگرها از فعالیت های باغبانی به عنوان روش درمانی و بازپروری مردم با طیف وسیعی از ناتوانی استفاده می کنند. به عنوان مثال به منظور بهبود دامنه حرکتی در اندام های آسیب دیده در اثر سکته، ویا بازپروری قلبی فرد و برگردان آن به رژیم تناسب فیزیکی قبلی. دیگر درمانگران از باغبانی برای کمک به افراد افسرده استفاده می کنند تا احساس تنهایی و جدا شدگی کمتری نمایند (جلسات درمانی اغلب بصورت گروهی انجام می شود).

بیشتر مواقع باغبانی درمانی، راهی برای بهبود سلامت روانی فرد می باشد. برای مواردی که فرد از افسردگی رنج می برد و یا در دوره نقاهت بعد از سانحه و آسیب فیزکی می باشد که شیوه زندگی او را تغییر داده است، مواردی که علاوه بر ناتوانی فیزیکی احساس استرس، ترس، خشم و ناامیدی وجود دارد. آموزش باغبانی به مردم ، آرایش گل ها و کاشت بذر گیاهان اغلب می تواند خلق و خو و اعتماد به نفس را تقویت کند.

باغبانی یک فعالیت قابل انجام می باشد. نیاز به آموزش زیادی ندارد. و نتایج کار به سرعت آشکار می شوند. روی این روش درمانی تحقیقات گسترده ای صورت نگرفته است. اما همان تحقیقات کمی که انجام شده است. نشان داده است که باعث می شود فرد احساس بهتری داشته باشد.

محققان در دانشگاه صنعتی ویرجینیا روش باغبانی درمانی را با دیگر بازی ها و فعالیتهای سنتی برای درمان بزرگسالان مبتلا به زوال عقل مقایسه کرده اند و دریافتند که افراد مدت زمان طولانی تری مشغول فعالیت های باغبانی( مانند کاشتن گل و یا انجام صنایع دستی با گل خشک) در مقایسه با فعالیت های سنتی می مانند.

[b]مطالعات دیگر نشان داده اند افراد در باغبانی درمانی در توانایی کلامی و تعامل اجتماعی بهبود یافته اند. و اغلب در مورد افراد با ناتوانی جسمی باغبانی درمانی تبدیل به شغلی برای آنها می گردد.[/b]

درصورتی که شما با مشکل خاصی روبه رو نیستید و نیازی به باغبانی درمانی ندارید. بسادگی گذراندن وقت در طبیعت برای شما فواید بی شماری از جمله کاهش سطح استرس و حتی ایجاد احساس بهتر دارد.
[تصویر:  setare1.gif]
 تشکر شده توسط : رزمینا , anaram , شيدا رها , earth , shokolat , نازلی , paeeze , SSA , omid , simin , Hasty , roya-n , minoshka , نارنجی مدرسه موشها , shahrzad.s , arezooo82 , arezoo_azizi , melody , برگ 7 , paeazan , زهرا59 , الهام ج , هانیه , بی تـــا , eglantine
ای بابا من همش میام تو سایت بعد که خارج می شم یهو یه تاپیک رو تازه می بینم. بعد دوباره برمیگردم. این چه وضعشه بابا! کار دارم به خدا. چیپ چیپ من از وقتی که تو تاپیک گفتگو زیاد نمی رم اسم بچه ها رو نمی دونم بنا براین همون چیپ چیپ. چه تاپیک قشنگی! من عاشق گل و گیاه و باغبونی هستم. گیرم که این وسط مجبورم تو یه آپارتمان شصت متری ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی تا گلدون نگه دارم. این وسط هم کلی غر غر از مامان نوش جان می کنم. دو تا باغچه هم تو حیاط داریم که برای پانزده واحده. اونم دوست دارم تا جایی که از دستم بیاد بهش می رسم. منتهی بعضی ها لیاقت ندارند. انقده با گل و گلدون خوشم و دوستشون دارم که اونا هم فهمیدند، اینه که از اینور یه چیزی رو می کارم از اون ور سبز میشه؛ اینجوریه که تو فامیل شهره شدم به اینکه دستم برای گل و گل کاری خوبه. سرتون رو درد نیارم خلاصه اینکه من خود به چشم خویشتن دیده ام درست بودن این مطالب را. راستی امضاهات منو کشته چقده قشنگه!
وقتی تنها شدی تنها تر از تمام غریبان روزگار
از قیل و قال حادثه باری دلت گرفت
بر خویش تکیه کن برعرش
 تشکر شده توسط : shokolat , نازلی , chipchip , Hasty , شيدا رها , eglantine
مرسی از مطلب مفیدhappy0065.gif
منم از عید دوتا گلدونه خریدم الان اسمشو با عکسشو میزارم.
خیلی خوشگلن ونگهداری ازشون راحته.
اسمش کالانکوا هست(البته من الان عکس گلدونامو ندارم بجاش سرچ شده اشو میزارم)wink2

.jpg   Kalanchoe%20blossfeldiana%209.jpg (اندازه: 51.75 KB / تعداد دفعات دریافت: 8)
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        

تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , earth , chipchip , paeeze , Hasty , شيدا رها , arezooo82 , زهرا59 , eglantine
منم از ده روز پیش سبزی کاشتم icon_biggrin
ریحون سبز و قرمزicon_biggrin
امروزم تربچه گرفتمicon_biggrinicon_biggrin
من کلا عاشق گلمicon_biggrinicon_biggrin
مرسی از بعضیآicon_question
 تشکر شده توسط : earth , chipchip , شيدا رها , زهرا59 , eglantine
شکلات این گلدونه اسمش قاشقیه. رفته بودیم باغ گل یکی بود از این گلها میفروخت. اسمشون رو عاشُقی می گفت.

.jpg   05052011900.jpg (اندازه: 160.88 KB / تعداد دفعات دریافت: 5)
وقتی تنها شدی تنها تر از تمام غریبان روزگار
از قیل و قال حادثه باری دلت گرفت
بر خویش تکیه کن برعرش
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , chipchip , shokolat , Hasty , شيدا رها , arezooo82 , زهرا59 , eglantine
آقا ما الان از سر زیمین میایم Dodgy 4 ساعت بیل زدیم پوکیدیم angry3 ، مامان گرانقدر مارو نیگا میکرد Dodgy آخرش تشریف آوردن منت بر سر ما نهادن بذر ها رو پاشیدن angry3 همه جا به من زور میگن [تصویر:  icon_rolleyes.gif]
 تشکر شده توسط : earth , زهرا59 , eglantine
عاقا یکی به من بگه این توت فرنگیام چرا توت ندادن امسال.پارسال یه بوتش فقط 7-10 تا توت داد الان بوته هاش زیاده حدودا 2 متر مربع فضا رو گرفته ولی هیچی ندادهconfused

اینا نر و ماده دارن مثل کیوی؟

سجاد به جای اینکه انقدر اسپم کنی یه تاپیک در مورد پرسش و پاسخ زراعت و نباتات برای روحیه بیماران ام اس بزن ما سوالامونو بپرسیمSmile))))))))))))))

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : chipchip , SSA , eglantine
(2013/05/23, 10:35 PM)paeeze نوشته است: عاقا یکی به من بگه این توت فرنگیام چرا توت ندادن امسال.پارسال یه بوتش فقط 7-10 تا توت داد الان بوته هاش زیاده حدودا 2 متر مربع فضا رو گرفته ولی هیچی ندادهconfused

اینا نر و ماده دارن مثل کیوی؟

نه نر و ماده ندارن احتمالا ربطی به زمین داره و مواد مورد نیاز
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : chipchip , paeeze , SSA , eglantine
احتمالا یه پسری که دور دهنش قرمزم شده بود اون دورو بر ندیدی Dodgy
 تشکر شده توسط : SSA , eglantine
(2013/05/23, 10:37 PM)chipchip نوشته است: احتمالا یه پسری که دور دهنش قرمزم شده بود اون دورو بر ندیدی Dodgy

یعنی یه بار شد ما سوال تخصصی بپرسیم ازت نپیجونی؟مطمئنی کشاورزی خوندی؟smiling

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : paeazan , Hasty , eglantine

• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 19
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...