امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گفتگو با دکتر صحرائیان درباره وضعیت دارو
0 0

دکتر صحراییان، نایب رییس انجمن ام‌اس ایران: مصوبه دولت در مورد بیمه داروهای ام اس اجرایی نمی شود
«داروی جدید برای بیماران ام اس»؛ این خبری است که هر از چند گاهی در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری منتشر می‌شود و موجی از شادی را در دل مبتلایان به ام‌اس ایجاد می‌کند اما گاهی در راه دستیابی به داروهایی که پزشکان متخصص تشخیص می دهند، مشکلاتی به وجود می آید؛ از جمله بالا بودن قیمت برخی از داروهای خارجی تازه وارد، تهیه‌ی آنها را در بازار آزاد و بدون کمک بیمه، سخت و حتی دست نیافتنی کرده است. چندی قبل، هیات وزیران تصمیم گرفت با توجه به افزایش تعداد بیماران و همچنین جوان بودن اغلب بیماران، دو نوع داروی جدید را بیمه کند. مصوبه‌ی دولت آماده و به بیمه ارجاع داده شد اما مشخص نیست که چرا نهادهای بیمه‌گر گامی در جهت اجرایی کردن این مصوبه برنداشتند؛ مسوولان در خواب پاییزی و بیماران دلگیر از این بی تفاوتی‌ها. در همین راستا با دکتر محمد علی صحراییان، نایب رییس انجمن ام‌اس ایران گفتگوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

*** برای بیمه داروهای جدید ام اس چه اقداماتی انجام شده و چند نوع دارو برای قرار گرفتن در لیست بیمه ارایه شده است؟

از داروهای بیماران ام اس ۲ دارو به نام‌های فینگولیمود و گلاتیرامر‌استات در لیست بیمه بوده که به تصویب هیات دولت برای بیمه شدن رسید و در مرحله‌ی بعد به بیمه ابلاغ شد اما متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

*** اشاره کردید که بیمه شدن این ۲ دارو به تصویب هیات دولت رسیده است، پس چرا هنوز بیماران نمی توانند از خدمات بیمه برای آنها استفاده کنند؟
نمی دانم.

*** به هر حال مصوبه هیات دولت لازم الاجرا است چه نهادی در این امر کوتاهی میکند و اصلا وظیفه کدام نهاد است که مصوبه دولت را اجرایی کند؟

ببینید سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان تامین اجتماعی و خدمات درمانی باید برای عملی شدن این مصوبه اقدام کنند که متاسفانه هنوز اقدامی نشده است.

*** ظاهرا یکی از این داروها اکنون در بازار موجود است.

بله. داروی گلاتیرامر‌استات در بازار موجود است اما هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است.

*** آقای دکتر! باید صریح باشیم، می‌دانید که نرخ بالای برخی داروها سبب شده تا در مواردی بیمارانی مصرف دارو را کنار بگذارند یا برای تهیه‌ی آن به سختی بیافتند. به این بیماران چه توصیه‌ای دارید؟

متاسفانه از این موارد وجود دارد. من به این دسته از بیماران توصیه جدی می‌کنم که قبل از ترک مصرف دارو حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند. متاسفانه برخی بیماران به محض اینکه تصور می‌کنند حالشان خوب شده و سلامت هستند و یا بنا به دلایل دیگر مصرف دارو را کنار می‌گذرانند، اما خبر ندارند این کنار گذاشتن مصرف دارو در دراز مدت نتایج بدی برای آنها خواهد داشت. کنار گذاشتن مصرف دارو در بیمار ام‌اس موجب حملات شدیدتر و همچنین عود بیماری خواهد شد. بیماران نباید این موضوع مهم را از یاد ببرند و بار دیگر توصیه می‌کنم که حتما با پزشک خود مشورت کنند.

سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان تامین اجتماعی و خدمات درمانی باید برای عملی شدن این مصوبه اقدام کنند که متاسفانه هنوز اقدامی نشده است

*** آقای دکتر در کنار بیمه نشدن داروهای ام‌اس، بیماران از کمبود دارو هم در رنج هستند. مثلا شنیده می‌شود که قرار نیست دیگر داروی بتافرون به کشور وارد شود و استرس ناشی از این خبر بر بیماران تاثیر منفی گذاشته است.
چه کسی گفته است که وارد نمی شود؟ واردات این دارو به دلیل مشکلاتی برای مدت کوتاهی متوقف شد اما مطمئن باشید که این دارو به ایران وارد می‌شود و احتمالا بیماران از مهرماه می‌توانند بتافرون را مصرف کنند.

*** این سوال هم این روزها در بین بیماران مبتلا به ام اس زیاد شنیده می‌شود؛ آنها از تغییر دارو و جایگزین کردن دارویی غیر از داروی خود صحبت می‌کنند. دراین باره چه توصیه‌ای به بیماران دارید؟

در این مورد هم توصیه من همانند توصیه‌ای است که در پاسخ به سوالی که در مورد ترک خودسرانه دارو پرسیدید. به بیماران عزیز توصیه می‌کنم که حتما پیش از هر اقدامی با پزشک معالج خود مشورت کنند و مطلع شوند که آیا داروی جایگزین برای آنها مناسب است یا خیر. ناگفته نماند که اکنون داروهای خوبی وجود دارد اما شرط مصرف آنها اطلاع و هماهنگی با پزشک معالج است.

*** آقای دکتر! یک سوال در اینجا مطرح است که آیا داروهای خارجی ام اس مشابه ایرانی هم دارند تا در صورت قطع واردات بیماران دچار کمبود دارو نشوند؟
بله. تقریبا اکثر داروهایی که برای بیماران ام اس تجویز می‌شوند، مشابه ایرانی دارند. به عنوان مثال داروی بتافرون دارای مشابه ایرانی و سوئیسی است و در داروخانه‌ها موجود است. بیماران نباید هیچ گاه استرس و دغدغه‌ی نبود دارو در ایران را داشته باشند، چون داروهای مشابه که در ایران ساخته می‌شود اثرات خوبی دارد.

*** بیمار نباید دغدغه دارو را داشته باشد، اما پزشکان و متخصصان در این روزها چه دغدغه‌ای دارند؟
دغدغه ما در این روزها به موضوع داروهایی مربوط است که بیمه شدن آنها تصویب شده اما این مصوبه اجرایی نمی‌شود. متاسفانه به رغم دستور دولت، این داروها در داروخانه به صورت بیمه‌ای به فروش نمی‌رسند. موضوع دیگر به داروی «تای‌سابری» مربوط است که اکنون برخی از بیماران نیاز به مصرف آن دارند. این دارو یکی از داروهای موثر و مورد استفاده در دنیا است که بیماران از آن استفاده می کنند. تای سایبری مشابه ایرانی ندارد، بنابراین تفاضا داریم وارد فهرست داروهایی شود که تحت پوشش بیمه قرار دارند.
منبع خبر:
http://payamems.com/web/?p=945
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : mehdernet2 , paeazan , مولتی ام اس , eglantine , AVID2000 , min00 , ساغر , گل بهار , نجمه , afsaneh , n.gh , یه غریبه , عمومهربان , برگ 7 , zohaa
Rainbow 
دکتر صحراییان، نایب رییس انجمن ام‌اس ایران: مصوبه دولت در مورد بیمه داروهای ام اس اجرایی نمی شود
۱۳۹۱/۱۰/۰۸, ???? پیام ام اس ۱ دیدگاه

«داروی جدید برای بیماران ام اس»؛ این خبری است که هر از چند گاهی در روزنامه‌ها و سایت‌های خبری منتشر می‌شود و موجی از شادی را در دل مبتلایان به ام‌اس ایجاد می‌کند اما گاهی در راه دستیابی به داروهایی که پزشکان متخصص تشخیص می دهند، مشکلاتی به وجود می آید؛ از جمله بالا بودن قیمت برخی از داروهای خارجی تازه وارد، تهیه‌ی آنها را در بازار آزاد و بدون کمک بیمه، سخت و حتی دست نیافتنی کرده است. چندی قبل، هیات وزیران تصمیم گرفت با توجه به افزایش تعداد بیماران و همچنین جوان بودن اغلب بیماران، دو نوع داروی جدید را بیمه کند. مصوبه‌ی دولت آماده و به بیمه ارجاع داده شد اما مشخص نیست که چرا نهادهای بیمه‌گر گامی در جهت اجرایی کردن این مصوبه برنداشتند؛ مسوولان در خواب پاییزی و بیماران دلگیر از این بی تفاوتی‌ها. در همین راستا با دکتر محمد علی صحراییان، نایب رییس انجمن ام‌اس ایران گفتگوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

*** برای بیمه داروهای جدید ام اس چه اقداماتی انجام شده و چند نوع دارو برای قرار گرفتن در لیست بیمه ارایه شده است؟

از داروهای بیماران ام اس ۲ دارو به نام‌های فینگولیمود و گلاتیرامر‌استات در لیست بیمه بوده که به تصویب هیات دولت برای بیمه شدن رسید و در مرحله‌ی بعد به بیمه ابلاغ شد اما متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

*** اشاره کردید که بیمه شدن این ۲ دارو به تصویب هیات دولت رسیده است، پس چرا هنوز بیماران نمی توانند از خدمات بیمه برای آنها استفاده کنند؟

نمی دانم.

*** به هر حال مصوبه هیات دولت لازم الاجرا است چه نهادی در این امر کوتاهی میکند و اصلا وظیفه کدام نهاد است که مصوبه دولت را اجرایی کند؟

ببینید سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان تامین اجتماعی و خدمات درمانی باید برای عملی شدن این مصوبه اقدام کنند که متاسفانه هنوز اقدامی نشده است.

*** ظاهرا یکی از این داروها اکنون در بازار موجود است.

بله. داروی گلاتیرامر‌استات در بازار موجود است اما هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است.

*** آقای دکتر! باید صریح باشیم، می‌دانید که نرخ بالای برخی داروها سبب شده تا در مواردی بیمارانی مصرف دارو را کنار بگذارند یا برای تهیه‌ی آن به سختی بیافتند. به این بیماران چه توصیه‌ای دارید؟

متاسفانه از این موارد وجود دارد. من به این دسته از بیماران توصیه جدی می‌کنم که قبل از ترک مصرف دارو حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند. متاسفانه برخی بیماران به محض اینکه تصور می‌کنند حالشان خوب شده و سلامت هستند و یا بنا به دلایل دیگر مصرف دارو را کنار می‌گذرانند، اما خبر ندارند این کنار گذاشتن مصرف دارو در دراز مدت نتایج بدی برای آنها خواهد داشت. کنار گذاشتن مصرف دارو در بیمار ام‌اس موجب حملات شدیدتر و همچنین عود بیماری خواهد شد. بیماران نباید این موضوع مهم را از یاد ببرند و بار دیگر توصیه می‌کنم که حتما با پزشک خود مشورت کنند.

سازمان‌های بیمه‌گر، سازمان تامین اجتماعی و خدمات درمانی باید برای عملی شدن این مصوبه اقدام کنند که متاسفانه هنوز اقدامی نشده است

*** آقای دکتر در کنار بیمه نشدن داروهای ام‌اس، بیماران از کمبود دارو هم در رنج هستند. مثلا شنیده می‌شود که قرار نیست دیگر داروی بتافرون به کشور وارد شود و استرس ناشی از این خبر بر بیماران تاثیر منفی گذاشته است.

چه کسی گفته است که وارد نمی شود؟ واردات این دارو به دلیل مشکلاتی برای مدت کوتاهی متوقف شد اما مطمئن باشید که این دارو به ایران وارد می‌شود و احتمالا بیماران از مهرماه می‌توانند بتافرون را مصرف کنند.

*** این سوال هم این روزها در بین بیماران مبتلا به ام اس زیاد شنیده می‌شود؛ آنها از تغییر دارو و جایگزین کردن دارویی غیر از داروی خود صحبت می‌کنند. دراین باره چه توصیه‌ای به بیماران دارید؟

در این مورد هم توصیه من همانند توصیه‌ای است که در پاسخ به سوالی که در مورد ترک خودسرانه دارو پرسیدید. به بیماران عزیز توصیه می‌کنم که حتما پیش از هر اقدامی با پزشک معالج خود مشورت کنند و مطلع شوند که آیا داروی جایگزین برای آنها مناسب است یا خیر. ناگفته نماند که اکنون داروهای خوبی وجود دارد اما شرط مصرف آنها اطلاع و هماهنگی با پزشک معالج است.

*** آقای دکتر! یک سوال در اینجا مطرح است که آیا داروهای خارجی ام اس مشابه ایرانی هم دارند تا در صورت قطع واردات بیماران دچار کمبود دارو نشوند؟

بله. تقریبا اکثر داروهایی که برای بیماران ام اس تجویز می‌شوند، مشابه ایرانی دارند. به عنوان مثال داروی بتافرون دارای مشابه ایرانی و سوئیسی است و در داروخانه‌ها موجود است. بیماران نباید هیچ گاه استرس و دغدغه‌ی نبود دارو در ایران را داشته باشند، چون داروهای مشابه که در ایران ساخته می‌شود اثرات خوبی دارد.

*** بیمار نباید دغدغه دارو را داشته باشد، اما پزشکان و متخصصان در این روزها چه دغدغه‌ای دارند؟

دغدغه ما در این روزها به موضوع داروهایی مربوط است که بیمه شدن آنها تصویب شده اما این مصوبه اجرایی نمی‌شود. متاسفانه به رغم دستور دولت، این داروها در داروخانه به صورت بیمه‌ای به فروش نمی‌رسند. موضوع دیگر به داروی «تای‌سابری» مربوط است که اکنون برخی از بیماران نیاز به مصرف آن دارند. این دارو یکی از داروهای موثر و مورد استفاده در دنیا است که بیماران از آن استفاده می کنند. تای سایبری مشابه ایرانی ندارد، بنابراین تفاضا داریم وارد فهرست داروهایی شود که تحت پوشش بیمه قرار دارند.
امارضا ممنونم که من رو طلبیدی به زیارتت اومدم وکلی با شما حرف زدم love28
 تشکر شده توسط : ابراهیم , یه غریبه , Pooya.N , hamid , parastoo joon , paeazan , احمدرضا , mehdi4888 , فرناز , g.someira , آنا , melody , mahsa66 , برگ 7 , saeid , barzegar , visko , نازلی , omidaneh , sara2 , mahdiye1989 , zohaa , merii , behzad mkh , مریم 1361
قابل توجه چند تا از دوستان عزیزم که بدون برنامه مصرف داروشون رو متوقف کردن:

من به این دسته از بیماران توصیه جدی می‌کنم که قبل از ترک مصرف دارو حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند. متاسفانه برخی بیماران به محض اینکه تصور می‌کنند حالشان خوب شده و سلامت هستند و یا بنا به دلایل دیگر مصرف دارو را کنار می‌گذرانند، اما خبر ندارند این کنار گذاشتن مصرف دارو در دراز مدت نتایج بدی برای آنها خواهد داشت. کنار گذاشتن مصرف دارو در بیمار ام‌اس موجب حملات شدیدتر و همچنین عود بیماری خواهد شد. بیماران نباید این موضوع مهم را از یاد ببرند و بار دیگر توصیه می‌کنم که حتما با پزشک خود مشورت کنند.
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : ابراهیم , parastoo joon , neda.n , hamid , paeazan , Hasty , آنا , melody , برگ 7 , saeid , barzegar , نازلی , omidaneh , zohaa , elham 66
سلام پویاجان مخلصیم داداش icon_question
نکته خوبی رو انتخاب کردی چون خودم ضربه کنار گذاشتن دارو رو خوردم و کاملاً قبول دارمangry2
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : Pooya.N , parastoo joon , Hasty , فرناز , zohaa , مریم 1361 , elham 66
یعنی منی که حدودا یک ماهه دارو رو گذاشتم کنار،خیلی اوضاع بدی دارم؟!Huh
دلشوره گرفتم!Confused
Together we stand
Divided we fall
 تشکر شده توسط : Pooya.N , ابراهیم , paeazan , Hasty , saeid , مریم 1361
(2013/01/19, 01:33 PM)parastoo joon نوشته است: یعنی منی که حدودا یک ماهه دارو رو گذاشتم کنار،خیلی اوضاع بدی دارم؟!Huh
دلشوره گرفتم!Confused

من تا جایی که میدونم و با توجه به علائم و شدت بیماری ما احتمالن تا حدود 4 ماه یا همین حدودا به مشکلی برنمیخوره Smile (52)
ولی اصلن نباید ریسک کرد Dodgy
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : parastoo joon , ابراهیم , paeazan , Hasty
پرستو جان سلامicon_question
نگران نباش اثر داروها حداقل تا 4-3 ماه تو بدن باقی میمونه
البته اگه دراز مدت استفاده کرده باشی
احتمال میدم بیشتر برات حالت تلقین داشته
توکل به خدا کن امیدوارم چیزی نیست
مگه مشکل تهیه هست؟
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........

تشکر شده توسط : Pooya.N , parastoo joon , nazaninamiri70 , Hasty , khatereh. , saeid
هیچوقت نباید دارو رو قطع کرد مگر با نظر مستقیم پزشک معالجwink2wink2wink2
من سالها پیش بهبودی 100% داشتم وبه مدت 2 سال اصلا دارو مصرف نمی کردم ولی خوب مواظب نبودم دوباره بی خودی خودمو گرفتار کردمsad2
امارضا ممنونم که من رو طلبیدی به زیارتت اومدم وکلی با شما حرف زدم love28
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , parastoo joon , khatereh. , coffeedot , paeazan , mehdisalimi , saeid , barzegar , برگ 7
آقا یکی به من بیچاره کمک کنه من کوپامر مصرف میکنم شرکت یه روز کوپامر میده یه روز اسویمر یکی میگه کسی که کوپامر میزنه نباید اسویمر بزنه یکی میگه نه دوتایکی هستند چی کار کنم به دکتر صحراییان هم زنگ میزنم جواب نمیده بیماریم هم داره پیشرفت می کنه چیکارکنم confused2 کمکم کنید اگه کسی خبری از برنامه مطب دکتریا احیانا نبودنش داره بهم خبر بده ممنون میشم love51
(2013/01/19, 07:36 PM)Hasty نوشته است:
هیچوقت نباید دارو رو قطع کرد مگر با نظر مستقیم پزشک معالجwink2wink2wink2
من سالها پیش بهبودی 100% داشتم وبه مدت 2 سال اصلا دارو مصرف نمی کردم ولی خوب مواظب نبودم دوباره بی خودی خودمو گرفتار کردمsad2

هستی جان یه سوال اگه بهبودیت 100% بوده چطور مجدد گرفتارشدی؟confused2

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بیماران خاص نگران دارو نباشند nahid 0 1,791 2018/07/24, 07:35 PM
آخرین ارسال: nahid
  بررسی اسطوره‌ای بیماری «ام.اس» در قالب یک کتاب - اثر دکتر مقدسی paeazan 6 6,523 2017/02/02, 06:39 PM
آخرین ارسال: نایریکا
  مصاحبه با پزشکان مغزو اعصاب درباره ام اس maryamm 32 42,082 2017/01/06, 02:36 PM
  رئیس سازمان غذا و دارو: واردات ربيف مغایر با اصل اقتصاد مقاومتی است. Mehdish 16 8,930 2016/05/23, 10:11 AM
  وضعیت داروهای "ام اس" در بازار دارویی کشور hamdam 2 4,239 2016/05/10, 08:55 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اطلاعیه سازمان غذا و دارو در مورد سهمیه بندی داروها nahid 17 10,822 2015/08/05, 11:29 AM
آخرین ارسال: abed6311
  کتاب «یک‌صد پرسش و پاسخ درباره ام‌اس» sina gt 0 2,054 2014/12/30, 03:58 PM
آخرین ارسال: sina gt
  سیرتولید داروهای MS، دکتر ترابی ، کنگره 11 nahid 1 3,096 2014/11/03, 06:43 AM
آخرین ارسال: sooorooosh
  ماجرای دارو لاغری که باعث مرگ شد! paeazan 9 67,891 2014/04/24, 08:29 AM
آخرین ارسال: سالومه
  نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی hessam 11 6,891 2014/03/13, 03:32 PM
آخرین ارسال: منصور91

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست