امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چاي سبز موثر در درمان بيماري هاي اتوايميون-MS
كاتچين موثر موجود در چاي سبز، اثري قوي در افزايش تعداد سلول هاي T دارد. اين سلول ها نقش مهمي در فعاليت ايمني بدن و سركوب بيماري هاي اوتوايميون دارند.

مردم چين از ديرباز چاي سبز را به عنوان يك نوشيدني دارويي مصرف كرده و مي كنند و به دليل اهميت ويژه ي اين گياه، اصول خاصي نيز براي تهيه آن دارند. به تازگي علاوه بر مردم چين، چاي سبز در بسياري از كشورهاي جهان طرفداران فراواني يافته است.

اخيرا از فوايد بسيار چاي سبز صحبت هاي زيادي مي شود و حتي چاي را بهترين نوشيدني پس از آب مي دانند.

چاي سياه و چاي سبز هر دو از گياه واحدي به دست مي آيند. تفاوت در اين است كه براي تهيه ي چاي سبز برگ ها را بخار داده، گرد كرده، سپس آن را خشك مي كنند ولي براي تهيه ي چاي سياه برگ هاي خشك شده را تخمير كرده و در برخي اوقات مواد و رنگ هاي شيميايي به آن اضافه شده و برشته مي شود.

هم چاي سياه و هم چاي سبز داراي رنگدانه هايي هستند كه اثر كاهش ابتلا به بسياري از بيماري هاي مختلف در آن ها ديده شده است ولي چاي سياه به دليل فرايند بيشتر اثر مفيد ضعيف تري دارد.

بيماري هاي اتوايميون

بدن انسان داراي يك سيستم دفاعي است. اگر ميكروب يا ويروسي از بيرون وارد بدن شود، سيستم دفاعي در مقابل آن وارد عمل شده و سعي در دفع آن مي كند. سيستم ايمني بدن در حالت سلامت پروتئين هايي مي سازد تحت عنوان آنتي بادي كه اين پروتئين ها بدن را بر ضد عوامل بيگانه و خارجي كه تحت عنوان آنتي ژن شناخته مي شوند، محافظت مي كنند.

پلي فنول موثر چاي سبز، EGCG، اثرات ضد التهابي و ضد سرطان دارد. همچنين مي تواند موجب افزايش توليد سلول هاي T شود. البته اثر آن ضعيف تر از داروهايي است كه در اين رابطه مورد استفاده قرار مي گيرد ولي مي توان در طولاني مدت از آن استفاده كرد

گاهي اين سيستم دفاعي بدن نمي تواند بين اجزاء خودي و بيگانه افتراق دهد. سلول هاي خودي را به اشتباه بيگانه فرض كرده و به آن ها حمله مي كند. بدين ترتيب سلول هاي بدن همان فرد را به عنوان آنتي ژن و بيگانه شناخته و بر ضد آن ها آنتي بادي مي سازد. در اثر اين حمله، التهاب و آماس ايجاد شده و اجزاء خودي بدن آسيب مي بينند و به اين ترتيب يك سري از بيماري ها ايجاد مي شوند كه ما به آن ها بيماري هاي خود ايمني يا اتوايميون مي گوييم. بيماري هاي اتوايميون مي تواند از يك آلرژي ساده تا بيماري هاي پيچيده اي چون اسكلروز جانبي آميوتروفيك باشد.

معروف ترين اين بيماري ها روماتيسم است. در اين بيماري سيستم دفاعي بدن به اشتباه به سلول هاي غضروف مفاصل حمله كرده، تورم و التهاب و درد مفصل ايجاد مي شود. از جمله بيماري هاي پوستي اتوايميون يا خودايمني مي توان به بيماري پمفيگوس پسوريازيس، ويتيليگو يا لك و پيس، ليكن پلان، لوپوس پوستي و ... اشاره كرد. اساس درمان بيماري هاي خود ايمني داروهاي مهار كننده ي سيستم ايمني مثل كورتون است.

اثر چاي سبز بر بيماري هاي اتوايميون

در ابتداي بيماري بعضي از سلول ها به كمك بدن مي آيند و با خاموش كردن سيستم ايمني سعي در كنترل بيماري دارند. از اين جمله، سلول هاي تنظيمي نوع T هستند. تعداد و عملكرد اين سلول ها توسط مكانيسم هاي بيولوژيك ديگر مانند عوامل نسخه برداري و متيلاسيون DNA كنترل مي شود.
يكي از تركيبات مفيدي كه در چاي سبز موجود است، اثري قوي در افزايش تعداد سلول هاي T دارد. اين سلول ها نقش مهمي در فعاليت ايمني بدن و سركوب بيماري هاي اوتوايميون دارند.

مطالعات دانشمندان بيان مي كند كه احتمالا اين يكي از مكانيسم هاي مفيد اثر بخشي چاي سبز است. اين مكانيسم توجه زيادي را به خود جلب كرده زيرا اثر قابل توجهي در كنترل عفونت، بهبود وضعيت سيستم ايمني و جلوگيري از سرطان دارد.

بسياري از خواص چاي سبز مربوط به ماده اي به نام كاتچين است كه فعاليت آنتي اكسيداني آن بسيار بالا بوده و نسبت به آنتي اكسيدان هاي معروفي چون ويتامين هاي C و E بسيار قوي تر عمل مي كند. اين تركيب طبيعي گرفته شده از درخت چاي اين توانايي را دارد كه بر تعداد سلول هاي تنظيمي از نوع T اثر بگذارد. در صورتي كه اين تحقيقات كامل شود، استفاده از اين ماده مي تواند راهكار بسيار ساده و موثري در كنترل بيماري هاي اتوايميون و ديگر بيماري هاي وابسته به سيستم ايمني باشد.

داروهايي هستند كه همين اثر را در بدن دارند ولي استفاده از يك ماده ي غذايي، هم ايمن تر است و هم اين امكان وجود دارد كه در طولاني مدت مورد استفاده قرار گيرد و احتمال مسموميت ندارد.
نتايج اين تحقيقات كه در مجله ايمونولوژي به چاپ رسيده است، بيان مي كند؛ پلي فنول موثر چاي سبز، EGCG، اثرات ضد التهابي و ضد سرطان دارد. همچنين مي تواند موجب افزايش توليد سلول هاي T شود. البته اثر آن ضعيف تر از داروهايي است كه در اين رابطه مورد استفاده قرار مي گيرد ولي مي توان در طولاني مدت از آن استفاده كرد. هنوز نتايج قطعي اين مطالعات مشخص نيست ولي مي توان اميدوار بود با تحقيقات بعدي اثرات قوي تري از اين ماده ي مفيد در نمونه هاي انساني ديده شود.
 تشکر شده توسط : paeeze , Majid , # پریسا # , sami , Mahdieh , montazer , AVID2000 , farzadm , somaye_602000 , mahsa , warrior , هاجی , najva , baran1390 , ZAKER , arezoo_azizi , nazanin200312 , ghaside
من یه مدت قرص اسلیم کوئیک مصرف کردم که نوشته بود مواد تشکیل دهنده اش چای سبز و کربس و شوید است که یه حمله بعد 5 سال اومد سراغم و دکترم گفت 25 نفر از ام اسی ها با خوردن این قرص حمله داشتن من فکر کردم از چای سبز باشه که توش داره. بعضی ها هم میگن با خوردن چای سبر عصبی میشیم.من قبلا میخوردم به خاطر این چیزا ترک کردمlaughing3
همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی
که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی
هنوز بطور قطعی اثبات نشده ام اس اتوایمیونه....
بودیم و کسی پاس نمی داشت که هستیم
باشد که نباشیم و بدانند که بودیم
والله من آخرش نفهمیدم چای سبز واسه ام اس خوبه یا بده؟هرکی یه چیزی میگهconfused2
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
چای سبز خوب است
دردوعالم جلال ما زهراست/رمزتغییرحال ما زهراست/عیدبافاطمیه می آیدذکرتحویل سال مازهراست
السلام علیک ایتهاالصدیقه الشهیده

چایها کلا چون سردی هستند برای ماها خوب نیستند ولی میشه با انداختن یک تکه چوب دارچین انها رو معتدل کرد ولی چای سبر اصولا برای بدن همه خوبه wink2
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : ساغر , MFhealth
من روزی 3 الی 4 فنجون چای سبز میخورم......من که کلا راضیم

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چهار نوع بيماري ام اس sara 107 157,976 2018/03/04, 03:10 PM
آخرین ارسال: haniehh
  اصلاح آسیب‌های میلین: روشی جدید در درمان ام اس محمود 1 3,702 2016/08/09, 08:55 AM
آخرین ارسال: niloofary
  علت شناسي – بيماري زايي و آسيب شناسي ام اس h.kakavand 8 14,592 2016/01/11, 09:38 AM
آخرین ارسال: niloofary
  درمان ام اس تنهاباشناسایی علل بروزآن paeazan 1 3,531 2013/11/28, 11:37 AM
آخرین ارسال: sargol
  درمان ام اس با زالو درمانی فرناز 10 19,532 2013/10/21, 05:05 PM
آخرین ارسال: sooorooosh
  تاثیر داروی لوسمی در درمان ام اس fereshteh 2 3,865 2013/04/14, 02:13 PM
آخرین ارسال: sargol
  درمان هاي غير دارويي بيماري MS maya 8 11,182 2011/11/23, 01:38 PM
آخرین ارسال: فرناز
  دارو شناسي برای درمان خستگي h.kakavand 1 6,601 2011/10/01, 12:36 PM
آخرین ارسال: Hasty
  پژوهش های به عمل آمده درخصوص درمان ضايعات طناب نخاعی warrior 0 3,108 2011/08/25, 07:03 PM
آخرین ارسال: warrior
  تعویض پلاسما ، مؤثر در درمان عود شدید" ام اس "و دیگر بیماری های نورو aztab 4 11,814 2011/08/01, 01:22 PM
آخرین ارسال: Prime

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان