امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشدید ام اس با کاهش ویتامین دی
کمبود ویتامین دی در بدن موجب وخیم تر شدن علائم بیماری ام اس می شود.

به گزارش واحد مرکزی خبربه نقل از هلث دی نیوز ، بیماری ام اس به سطح خارجی بافت های عصبی در سیستم اعصاب مرکزی لطمه می زند و با علائمی چون خستگی، بیحسی دست یا پا، مشکلاتی در توازن و هماهنگی، مشکل بینایی، درد و حتی فلج همراه است.

محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا با تحقیقات پنج ساله درباره 500 بیمار مبتلا به ام اس دریافتند افزایش ده نانوگرم ویتامین دی در هر میلی لیتر خون ، خطر آسیب های جدید مغزی را در این بیماران کاهش می دهد.

با این حال محققان تاکید کردند، هنوز زود است که مصرف مکمل های ویتامین دی به عنوان درمانی برای این بیماری تجویز شود.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : ساغر , arezooo82 , elham 66 , sange sabor
ويتامين دي در جلوگيري از ابتلا به ام اس نقش دارد
1391\09\27
براساس آخرین مطالعات ، کودکانی که مادرانشان در دوره بارداری بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گرفتند ، کمتر دچار بیماری اسکلروز چندگانه ( ام اس ) می شوند.
هر چند که می دانیم عوامل ژنتیک و زیست محیطی مختلفی در ابتلا به اسکلروز چندگانه دخیل است اما ام.اس همچنان یک بیماری با منشأ مرموز به شمار می رود.
آیا می توان خطر ابتلا به این اختلال عصبی غیرقابل پیش بینی را که برای نیمی از بیماران اختلال بلند مدتی را موجب می شود ، کاهش داد؟
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه لو فیگارو ، بسیاری از مطالعات تا کنون به نقش محافظت کننده نور خورشید از میان عوامل زیست محیطی اشاره کرده است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به ساخت ویتامین دی از سوی پوست کمک می کند. هر چند که مدارکی دال بر دست داشتن ویتامین دی در ابتلا به بیماری ام اس در دست است ، اما هنوز نقش آن در این بیماری روشن نیست.
چند سال پیش پژوهشگران اعلام کردند ، متولدان پاییز یا زمستان ، که مادرشان بخش زیادی از بارداری خود را در تابستان گذرانده ، نسبت به متولدان بهار که یک دوم یا یک سوم بارداری مادرشان در زمستان بوده است ، کمتر دچار ام اس می شوند.
محققان انگلیسی همه مطالعاتی را که از سال دو هزار تا کنون در این مورد انجام شده است ، مورد بررسی قرار دادند. نتایج این تحقیق که ماه نوامبر در مجله « Neurology, Neurosurgery and Psychiatry » منتشر شد ، تاثیر مثبت آفتاب را در دوره بارداری مادر ، بر بیماری هایی که کودک در آینده می گیرد ثابت می کند.
آنها زمان تولد یکصد و پنجاه و دو هزار فرد مبتلا به ام اس را در کشورهای شمالی اروپا و آمریکا بررسی کردند. در این مناطق شمالی بین ماههای اکتبر تا مارس میزان اشعه فرابنفشی که به سطح پوست می رسد ، برای ساخت ویتامین دی کافی نیست.
براساس این مطالعه ، در این کشورها ، خطر ابتلا به این بیماری برای افرادی که در ماه آوریل به دنیا آمده اند ، پنج درصد افزایش می یابد. در مقابل ، این خطر برای متولدان ماههای نوامبر یا دسامبر بین پنج تا هفت درصد کمتر است.
این دانشمندان با ترکیب اطلاعات موجود ، دریافتند که ماه تولد در ابتلا به این بیماری نقش مهمی ایفا می کند. به این ترتیب که در معرض ویتامین دی قرار گرفتن جنین در ماههای تابستان ، خطر ابتلا به این بیماری را برای متولدان زمستان کاهش می دهد.
این مطالعه همچنین فرضیه پیشگیری را در دوره بارداری ، با مصرف مکمل های ویتامین دی برای جلوگیری از ابتلا به اسکروز چندگانه تقویت می کند.

تشکر شده توسط : ورپریده , alireza1111 , arezooo82 , elham 66
من از وقتی قرص ویتامین دی مصرف می کنم احساس می کنم حالم خیلی بهتر شده.اخه ویتامین دی خون من خیلی پایین بود.smiling
icon_questionگر نگهبان من آن است که من میدانم
شیشه را در بغل سنگ نگه می داردicon_question
این خبر رو قبلا خونده بودم جمعه از دختر خواهرم پرسیدم گفت آره یکی دو ماهه بهمون قرص میدن در مدرسه

1393/10/27
كمبود« ويتامين دی» در آفتابی ترين استان كشور
رئيس مركز بهداشت دزفول از كمبود 100‌درصدي ويتامين دي در دختران نوجوان اين شهرستان خبر داد و گفت: اين كمبود در حالي است كه خوزستان آفتابي‌ترين استان كشور است.
«بيتا چاييده» در گفت‌وگو با ايرنا افزود: طبق پژوهش صورت گرفته اين كمبود ناشي از نوع پوشش، استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب و وجود ريزگردها در هواي استان خوزستان است كه مانع رسيدن نور مناسب به بدن و تأمين ويتامين دي در فرد مي‌شود. وي اظهار كرد: كمبود اين ويتامين سبب عدم جذب كلسيم در فرد شده و پوكي و نرمي استخوان را به دنبال دارد. ضمن اينكه ثابت شده احتمال ابتلا به سرطان به‌ويژه سرطان خون، رحم و پستان در افرادي كه دچار كمبود ويتامين دي هستند بيشتر خواهد بود. رئيس مركز بهداشت دزفول اجراي طرح توزيع قرص ويتامين دي بين دختران دانش‌آموز را براي جبران اين كمبود مهم دانست و افزود: بر اساس اين طرح 9 عدد قرص مگادوز ويتامين دي بين گروه هدف كه دختران نوجوان است توزيع مي‌شود.

رعايت فاصله زماني يك ماهه
دكتر چاييده با بيان اينكه دختران نوجوان گروه هدف ماهانه يك عدد قرص در دهم هر ماه از مدارس دريافت خواهند كرد افزود: فاصله زماني يك ماه براي مصرف اين قرص بايد رعايت شود. چرا كه اين ويتامين محلول در چربي بوده و در بافت چربي و سيستم لنفاوي بدن ذخيره شده و در مدت يك ماه به‌تدريج آزاد مي‌گردد.
وي نسبت به مصرف قرص ويتامين دي در فاصله زماني كمتر از يك ماه هشدار داد و گفت: مصرف در فواصل زماني كوتاه سبب بروز مسموميت در فرد مي‌شود.
رئيس مركز بهداشت دزفول همچنين گفت: طرح توزيع قرص ويتامين دي بين دانش‌آموزان با عنوان طلاي مكمل امسال براي اولين بار در مدارس دخترانه متوسطه اول و دوم آغاز شده و تعداد 14 هزار و 688 دانش‌آموز زير پوشش قرار گرفتند. دکتر چاییده گفت: با اجراي اين طرح تعداد 132 هزار و 192 عدد قرص بين دانش‌آموزان توزيع مي‌شود. ويتامين دي براي جذب كلسيم در بدن، رشد و استحكام دندان و استخوان نقش مهمي دارد. به‌طوري‌كه كمبود اين ويتامين در فرد خطر ابتلا به بيماري ديابت، بيماري ام.اس و بيماري‌هاي قلبي عروقي را افزايش مي‌دهد.
لینک خبر

تشکر شده توسط : helli , kohedard , فاطمه جون , aztab , neghar , behzad mkh , elham 66
سلام.من ویتامین دی با دوز 50000هفته ای یبار مصرف میکنم.خیلی بهترم.هربارم که آزمایش میدم دکترم میگه از نظر ویتامین دی خیلی شرایطم خوبه و امیدوار کنندس.و هر بار بهتر از دفعه قبل.بچه ها حتما با دکترتون مشورت کنین و ویتامین دی حتما مصرف کنین.
ایشالا روز بروز بهتر شینicon_questionlove28
......
 تشکر شده توسط : یاسی , helli , kohedard
دکتر برای من ویتامین د3(D-vitin) نوشته برای شما چی؟
حتی تووی رویاتم...؟!smiling
 تشکر شده توسط : kohedard
دکتر نوشت خوردم و آزمایش هم دادم و نرمال شد دیگه ادامه ندادم با نظر دکترم Smile (16)
مطمئنا تاپیک های دیگه در مورد ویتامین دی 3 داریم از قبل

تشکر شده توسط : helli , kohedard
منم همین ویتامین د 3 میخورم
......
 تشکر شده توسط : helli , kohedard
دکتر من همینطور آزمایش ننوشته یه دارویی رو تجویز می کنه laughing3
حتی تووی رویاتم...؟!smiling
 تشکر شده توسط : kohedard
دوستان، اگه در مورد مقدار مصرف ویتامین دی میخواهید بنویسید توی تاپیک
چه دوز از ویتامین D را مصرف می کنید ؟
بنویسید .
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , kohedard

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تاکید بر مصرف ویتامین D در سال اول زندگی nahid 2 3,270 2016/04/13, 09:08 AM
آخرین ارسال: niloofary
  ژن موثر در کاهش ویتامین دی عامل بروز ام اس است zenith 6 6,073 2015/12/23, 10:14 AM
  افزایش حد بالای مجاز ویتامین D توسط مرکز ایمنی مواد غذایی اروپا همسر یک مشکوک به ام اس 1 3,524 2015/08/25, 08:49 AM
  کشف راه کاهش علایم MS در دانشگاه مونترال mohsenvams 1 2,747 2015/05/23, 08:23 AM
  انزوای اجتماعی با کاهش میلین سازی وام اس رابطه دارد همسر یک مشکوک به ام اس 9 7,205 2014/08/05, 11:43 AM
آخرین ارسال: محمد جواد
  آیا اینترفرونها واقعا ناتوانی را کاهش می دهند ؟ همسر یک مشکوک به ام اس 14 10,609 2014/03/25, 08:35 AM
آخرین ارسال: سالومه
  نقش داروي فشار خون در کاهش علایم ام اس Sina 3 3,375 2012/12/11, 07:20 PM
آخرین ارسال: sargol
  پیش بینی فعالیتهای MRI مغز از روی وضعیت ویتامین D همسر یک مشکوک به ام اس 1 2,473 2012/09/10, 03:28 PM
آخرین ارسال: joker
  فمپریدین ناتوانی بیماران ام‌اس را کاهش می‌دهد نازلی 0 2,134 2012/04/18, 05:07 PM
آخرین ارسال: نازلی
  هدف گیری مسیر انعقاد خون در موش، فلج ناشی از بیماری را کاهش داد. nazaninn 3 4,215 2010/09/13, 08:21 PM
آخرین ارسال: بهرنگ

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست