امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزگز و کرختی
یک کتاب داشتم میخوندم برای خودم خیلی جالب اومد که مختص ام اس بود و اینکه گاهی باید چشمهارو خیلی چیزا بست خوندنش برای شماها هم شاید خالی از لطف نباشه

گزگز وکرختی
کرختی یکی از عوامل شایع در msبوده ومعمولا علامتی ازاردهنده است تامشکلی جدی.این مشکل هنگامی اتفاق می افتدکه اعصاب منتقل کننده حس به طور مناسب اطلاعات را هدایت نمیکنند،درنتیجه شخص حس آن منطقه را از دست می دهد وحس های ناراحت کننده ای از کرختی وگزگز ایجاد میشود.کرختی کمتر درمان میشود وچون معمولا علامت دردناکی نیست نیازواقعی برای درمان احساس نمیشود.در برخی موارد استروئیدها با کاهش التهاب ممکن است حس را بهتر کنند امااین درمان باید با مواردی که واقعا نیاز است نگهداشته شود.
گاباپنتین،آمی تریپتیلین ونوروتریپتیلین گاهی برای این مشکل تجویز میشوند.
توجه زیاد به کرختی آنرا بزرگ وپردردسر جلوه میکندوبهترین نحوه برخورد این است که به بیمار بفهمانیم این علامت ازاردهنده است ولی جدی نیست ومنجر به بدتر شدن بیماری نمیشود.گاهی هم این علائم با استرس خستگی وافزایش دمای بدن می ایند ومیروند.
برخورد شدیدتر با بیماری بوسیله کورتون وقتی مدنظر قرار میگیرد که حالت کرختی دست ها را درگیر کند وباعث اختلال درحرکات ظریف دست ها شود ویا ناحیه تناسلی را درگیر کنوباعث اختلال در رابط جنسی شود ویا انچنان پاها را درگیر نماید که راه رفتن مختل شود.
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        

تشکر شده توسط : nazii , arezoo_azizi , atefe , min00 , golshid , sargol , سمانه میم , esmaeil , رامنا , HannahZ , عروس , sange sabor , sa sa , مرجان مولایی نژاد , لاله وحشی , A.Kh

کد خبر : 26713 تاريخ ارسال : 2ارديبهشت1390 - 11:5
دکتر شهری‌پور در گفتگو با سلامت‌نیوز:
گزگز، می‌تواند نشانه ابتلا به ام‌اس، آرتروز یا دیسک باشد

سلامت‌نیوز: یک عضو انجمن مغز و اعصاب ایران با بیان اینکه«احساس گزگز و مورمور شدن در مواردی ناشی از درگیری اعصاب محیطی دست و پا است»، تصریح کرد:« در مواردی که احساس گزگز و مورمور بدون علت خاصی بوده و چندین ساعت به طول انجامد باید به علل ارگانیک جدی‌تری فکر کنیم.»

دکتر رضا باورصاد شهری‌پور در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«احساس گزگز و مور و مور که در پزشکی به عنوان پارستزی از آن نام می‌برند می تواند در بیماران مبتلا به بیماری ام اس و یا در مواردی ناشی از درگیری اعصاب محیطی دست و پا مشاهده گردد، در مواردی که این حالت به صورت موقت و کوتاه مدت باشد ( در حدود چند دقیقه) میتواند در اثر کاهش خونرسانی به اعصاب در منطقه ای محدود در یکی از اندام باشد که این موارد جزء موارد طبیعی و فیزیولوژیک است.»

وی در ادامه اظهار داشت:«در برخی موارد که احساس گزگز و مورمور بدون علت خاصی و به طور ناگهانی در یک اندام و یا در یک سمت بدن بوجود می‌آید و چندین ساعت به طول می‌انجامد باید به علل ارگانیک جدی‌تری فکر کنیم از جمله بیماری ام اس و سکته‌های مغزی ودر موارد غیر شایع می‌تواند جزء علایم همراه در بیماری میگرن و برخی فرم‌های غیر شایع تشنج باشد.»

این استادیار دانشگاه جندی شاپور اهواز تصریح کرد:«در مواردی که فردی مسن به طور ناگهانی دچار بی حسی دست و پا می‌گردد ( در یک سمت) در صورت همراهی حاد با علایم دیگر از جمله سنگینی زبان، تاری دید، اختلال در راه رفتن و تعادل ، سرگیجه و فلج عضلات صورت باید همواره به احتمال سکته مغزی مغزی به عنوان اولین علت احتمالی فکر کرد. در این موارد باید فرد به اورژانس مغز و اعصاب مراجعه و تحت درمانهای لازم و تصویربرداری قرار بگیرد و توصیه می‌شود این افراد از نظر وجود عوامل خطر بروز آترواسکاروز (تصلب شرایین) بررسی گردند.»

وی تاکید کرد:«آنچه اهمیت دارد سن بیماران و وجود ریسک فاکتورهای عروقی است بطوریکه وقوع بی حسی حاد در اندام در یک سمت بدن در سنین بالاتر 55 سال احتمال وجود سکته مغزی را بسیار بیشتر نشان می‌دهد هر چند در مواردی نیز سکته های مغزی در حضور عوامل خطر قلبی عروقی در سنین کمتر از 50 سال اتفاق می‌افتد.»

این عضو انجمن مغز و اعصاب ایران تصریح کرد:«از طرفی در افراد جوان بروز حاد علایم بی‌حسی یک اندام یا یک نیمه بدن یا صورت که تا دقایقی یا حتی ساعتها به طول می‌انجامد، می‌تواند از نشانه های حمله در بیماری ام اس باشد، آنچه در این موارد به تشخیص کمک می کند معاینه بالینی دقیق توسط نورولوژیست و اخذ شرح حال کامل از سابقه بروز برخی علایم همراه از جمله تاری دید، عدم تعادل، فلج اندام، دوبینی یا چند بینی است که این حملات ممکن است در طی ماهها یا سالها قبل به وقوع افتاده باشد وبی حسی اخیر در فرد بیمار می‌تواند حاکی از وقوع حمله جدید در بیمار باشد و در این موارد در کنار شرح حال و معاینه- تصویر برداری از مغز ونخاع به تشخیص کمک می کند.»

دکتر رضا باورصاد شهری‌پور ادامه داد:« از جمله علل شایع دیگر که منجر به احساس خواب رفتگی و مور مور در اندام می‌گردد آرتروز گردن و کمر و یا در مواردی تنگی کانال نخاعی و یا بیرون زدگی دیسک گردن و کمر است که در کنار علایمی همچون دردهای انتشاری در اندام فوقانی و تحتانی از احساس بی حسی و گزگز محدود به برخی انگشتان شاکی می‌باشند که اغلب نشان از فشار برروی ریشه‌های عصبی است که در این موارد نیز معاینه و تصویر برداری از مهره‌های کمر و گردن ارزشمند است.»

وی گفت:«در کنار این علل مهم و قابل تامل در بسیاری از مراجعه کنندگان جوان به کلینیک های مغز و اعصاب هیچگونه یافته پاتولوژیک در معاینه یا تصویربرداری ایشان بدست نیامده و در اغلب این موارد بیماران از احساس گزگز و مور مور شدن تمام چهار اندام و بعضا صورت شاکی بوده و عنوان می‌کنند که در این مواقع احساس تپش قلب و اضطراب شدید درونی داشته به طوریکه قادر به تمرکز دقیق نیستند و این حملات به کرات در طی هفته یا ماه تکرار می شود. در اغلب این بیمارن علایم حسی مذکور در زمینه اضطرابی قابل توجیه است ولی در کنار آن باید به علل مهم عنوان گردیده توجه داشته باشیم.»

این متخصص مغز و اعصاب یادآور شد:«احساس بی‌حسی و یا احساس ناخوشایند مومور در اندام تحتانی در بیماران مبتلا به قند خون، بیماریهای کلیوی، مبتلایان به انواع سرطانها که تحت شیمی درمانی هستند، کم خونی فقرآهن، بیماری کم کاری تیروئید و یا تماس مکرر با برخی سموم می‌تواند عامل آسیب به اعصاب محیطی باشند و در نهایت خود را با علایم پارستزی و مور مور انتهایی انگشتان در پاها و دستها نشان دهد که در این موارد علایم عصبی مذکور مداوم بوده و اغلب در تمام طول روز و بخصوص در زمان استراحت ( شبها) محسوس‌تر است.»

وی در ادامه اظهار داشت:«در مواردی سردرد میگرنی با پیش درآمد احساس ناخوشایند عصبی در اندام ( یک نیمه بدن یا یک اندام) به صورت احساس گزگز و سوزش و یا بی‌حسی خود را نشان می‌دهد و پس از استقرار کامل سردرد علایم عصبی رفع می‌شود که این حملات گاها چندین نوبت در ماه تکرار می‌گردد.»

دکتر رضا باورصاد شهری‌پور یادآور شد:««در موارد نادر، احساس خواب رفتگی و بی حسی اندام ناشی از بروز تشنجات حسی است که در این موارد علایم مذکور زود گذر بوده ولی تکرار زیاد آن و یکنواختی و یکسان بودن علامت عصبی و نیز تغییرات قابل مشاهده در نوار مغز این بیماران در تشخیص این فرم از تشنج بسیار ارزشمند خواهد بود.»

وی خاطر نشان کرد:« گزگز و مورمور انگشتان تنها یک نشانه عصبی از بیماریهای مختلف است که برای تشخیص قطعی نیاز به بررسی دقیق دارد تا بتوان بر حسب آن به تشخیص بیماری و درمان اختصاصی آن اقدام نمود.»
[بیمارستان فوق تخصصی بیکن مالزی]

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : سیدرضا , HannahZ , sange sabor , مرجان مولایی نژاد , زهرا93 , sweetbasil , A.Kh
من اولین حمله ام گزگز و کرختی تو کف دست و کف پا و از شکم به پایین بود که تشخیص ام اس برام دادن
5 روز هم بستری شدم و پالس کورتن گرفتم و بعد مرخصی هم کورتن خوراکی برام تجویز شد،پاهام کاملن خوب شده
بود اما دو سه روز دوباره برگشته البته مثل حمله ام شدید نیست ولی خب گاباپنتین هم مصرف می کنم کاش درست شهSad

من هیچ وقت کامل نبودم، اما واقعیت دارم.
 تشکر شده توسط : sange sabor , مرجان مولایی نژاد , A.Kh
دوستان من هفته پیش وامروز البته دو بار ثانیه هایی از نوک پام تا صورتم بی حس شد....ویک احساس ناخوشایند وترسناک...که حتا کوچک ترین حرکتی نمی تونستم بکنم...به نظر شما حمله بوده؟؟؟کمی نگرانم...rolleyesrolleyesrolleyesکسی همچین تجربه ای داشته وچکارکرده؟؟؟
بهارپشت دراست
به گوش پنجره ها ارام
نسیم گفت وگذشت...
 تشکر شده توسط : سمیرا67 , sange sabor , مرجان مولایی نژاد
ولی من با اینکه قرص برای این مشکلم زیاد می خورم ولی بعضی شبا خیلی اذیتم می کنه مخصوصا اگه خسته باشم یا شب قبلش خوب نخوابیده باشم یا قربون کشیده باشم یا شرابی نوشیده باشم تا حدی که نمی‌ ذاره بخوابم باید بذارم تو یه سطل آب سرد تا یه ذره بهتر شهconfused2confused2confused2
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
 تشکر شده توسط : sange sabor , A.Kh
من بیشتر این حالتها در دستامه(خواب رفتگی ، سوزش و گزگز )
حتی با ماساژ هم برطرف نمیشه
صد بار خدا مرثیـه خوان کرد مرا ، در بوتـه ی صبر امتحان کرد مرا

هرگز نشکست پشتم از هیچ شکست ، جز مرگ پدر که نیمه جان کرد مرا
بچه ها یه سوال
من زمانی که از خستگی میخوابم وقت بیدار شدن بدنم حس نداره
تمام اعضای بدنم خواب میره
یه بیست دقیقه طول میکشه تا بتونم راه بیافتم
مث موتور دیزل باید گرم شم تا راه بیافتم Smile (16)
بیشتر ظهرا که از بیرون میام و میخوابم این شکلی میشم
شما هم اینجور میشین ؟؟؟ داستان چیه ؟؟؟
تاریک ترین ساعت شب درست ساعات قبل از طلوع خورشید است
پس همیشه امید به روشنایی داشته باش

تشکر شده توسط : sweetbasil , helli
دوستان عزیزم من قبلا کرختی و بی حسی داشتم ولی دو روزه تمام بدنم سره ومدام نقاط مختلف بدنم حتی زبون و پوست سرم هم گز گز میکنند خیلی انرژیمو گرفته لرزيدم زیاد شده کلا خوب نیستم.دکترم انواع آرامبخشارو داده ولی بیفایده است. به نظر شما چکار کنم؟ ميتونه حمله باشه؟
(2014/12/02, 10:01 PM)Reza_N نوشته است: بچه ها یه سوال
من زمانی که از خستگی میخوابم وقت بیدار شدن بدنم حس نداره
تمام اعضای بدنم خواب میره
یه بیست دقیقه طول میکشه تا بتونم راه بیافتم
مث موتور دیزل باید گرم شم تا راه بیافتم Smile (16)
بیشتر ظهرا که از بیرون میام و میخوابم این شکلی میشم
شما هم اینجور میشین ؟؟؟ داستان چیه ؟؟؟

من وقتی از خواب بیدار میشدم بدنم خشک بود مثل ادم اهنی راه میرفتم
البته زمان کمی مثلا 5دقیقه
به دکتر گفتم قرص باکلوفن بهم داد چندماهی استفاده کردم وخوب شدم
ولی کلا خواب بعدازظهر بی جونم میکنه
 تشکر شده توسط : sweetbasil
کرختی دقیقا ینی چی؟
جز آستاان توام در جهان پناهی نییست
سر مرا به جز این در حواله گاهی نییست
love28

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: