امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالاتی که باید از پزشک خود درمورد MS بپرسید!
سوالاتی که شما باید از پزشک خود در مورد بیمار ام اس بپرسید؟

در زحمات پزشکان هیچ کس شکی ندارد و در همه جای دنیا بعد از معلمین مورد اعتمادترین صنف پزشکان هستند. هدف من از نگارش این متن لذوم توجه به حقوق پزشک- بیمار است. متاسفانه در کشور ما هیچ استانداردی رعایت نمی شود و همیشه طرفین ناراضی هستند. اینکه یک پزشک چه مشکلاتی دارد مهم است اما نباید بخاطر آن بیمار هم دچار مسائل گوناگون شود.
استانداردی درمورد مدت زمان ویزیت یک بیمار وجود ندارد!
اینکه دکتر شما آن روز سرش خلوت باشد یا مطبش برای هر 5 دقیقه وقت ویزیت صادر میکند حداقل مشکلی است که بیمار با آن دست و پنجه نرم میکند. عدم به روز بودن اطلاعات دکتر؛ عدم آموزش دکتر مبنی بر نحوه ی برخورد با بیمار؛ عدم مناسب سازی فضای مطب ها؛ برخورد نامناسب پرسنل مطب؛ قدیمی بودن سیستم نوبت دهی و ویزیت همه و همه بخش کوچکی از مشکلات بیماران در ایران با سیستم مطب-پزشکی است.

در زیر با توجه به تجربه و منابع مختلف حداقل سوالاتی که پزشک متخصص مغز و اعصاب با ویزیت فلان قدر باید در مورد بیماری من پاسخ دهد را می آوریم:
  • بیماری ام اس من در چه دوره قرار دارد و وضعیت من چگونه است؟
  • چه علائم دیگری ممکن است در من بروز کند؟
  • چگونه می توانم علائمی که دارم را در خانه بهبود بخشم؟
  • چه داروهایی برای بیماری من مفید است؟
  • چطور بفهمم دارو بر من اثر دارد؟
  • چه عوارض جانبی ای با مصرف دارو در انتظار من است؟
  • چه کار هایی علائم من را بد تر می کند؟
  • چه چیزی در مورد علائم من (اسپاسم عضلات؛ یا درد) پیشنهاد میکنید؟
  • آیا تغییر روند زندگی؛ ورزش یا فیزیوتراپی می تواند برای من مفید باشد؟
  • کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد بیماری بدست بیاورم؟
  • از کجا می توانم اطلاعاتی در مورد کار های تحقیقاتی- آزمایشی جدید بدست بیاورم؟
  • آیا گروه یا انجمن حمایتی در مورد این بیماری وجود دارد؟

داشتن اطلاعات حق یک بیمار است. اینکه در نسخه چه دارویی برای چه و با چه عوارضی نوشته میشود حق بیمار است. اینکه پرونده ی پزشکی کاملی از تصاویر پزشکی معاینات و علائم و مشاهدات بیمار تهیه شود جزء حقوق بیمار است که نادیده گرفته میشود.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : بهــار , ehsan 10054 , havaars , ساغر , نازلی , سـاناز , Hasty , yummy , N00shin , احمدرضا , پروانه , fireboud , ارزو , رنگین کمان , Narges , بی تـــا , طلایه , neda.n , Ali 324 , # پریسا # , Matilat , غزل , MFhealth , شهرزاد , somaye_602000 , SSA , عمومهربان , هانیه , baran , sadaf , happy , nead , شیرین , min00 , sooorooosh , niloufar , hessam , zohaa , razie , ورونیکا , elham 66 , رهاورد , hania , shaytoon , maryy , ahya , sange sabor , nojan.mrs01 , laleh , glassheart
Star 
چرا بی هوشی واسه ما مضره؟؟؟
با تمام بی کسی هایم کســـی دارم هنـــــوز

گاهی گمان نمی کنی و می شود/گاهی نمی شود که نمی شود
گاهی هزار دوره دعا بی اجابتست/گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود
گاهی گدای, گدائی و بخت نیست /گاهی تمام شهر گدای تو می شود

تشکر شده توسط : Prime , sange sabor
واقعا ممنون . مطلب خیلی مفیدیه . اما واقعا با دکترهایی که به هیچ وجه به آدم توضیح نمیدند چکار باید کرد. دکتر من همیشه در جواب سوالهای من می گه همه چی خوبه . اوایل می گفت من اصلا کی گفتم تو ام اس داری وقتی فهمید درباره اش اطلاعات دارم و ام آرآی رو می فهمم دیگه پذیرفت اما بعد از اون هیچ توضیحی نمیده و می گه کنجکاوی نکن . من فکر می کنم اگه دکتر احساس کنه برای روحیه مریضش خوب نیست قابله قبوله . اما من براش توضیح دادم که من ترجیح میدم درباره روند بیماریم و همه چیز بدونم و می خوام بتونم برای خودم برنامه ریزی کنم و روحیه ام هم کاملا خوبه. اما متاسفانه ایشون زیر بار نمیرن
 تشکر شده توسط : غزل , ساغر , Prime , دیبا , zohaa , sange sabor , laleh , محسن ایزدان , zahra k
ممنون علیرضا جان !!! واقعا این سوالات ضروری و مهم اند !!! ولی ای کاش پزشکان به بیماراشون اهمیت میدادند !!!!

دکتر من به صورت میانگین هر مریض رو حداکثر توی 5 دقیقه ویزیت میکنه !!!!یه بار دارو هام رو توی پرونده ام اشتباهی وارد کرده بود !!!!

راستی اگه کسی یه لینک برای شکایت از پزشکان داره معرفی کنه !!!!confusedconfusedconfusedconfusedconfused
قال الله تعالی :‍‍

من با هر بنده ام طوری رفتار می کنم که انگار همین یک بنده را دارم

اما بنده ی من طوری رفتار می کند که انگار همه خدایش هستند بجز من !!!!!!!!

تشکر شده توسط : غزل , Prime , narsis2
سلام دوستان من قبول دارم که از نظر حرفه ای باید به پزشک اعتماد کرد و به ایشون احترام گذاشت اما یکی از مهمترین مواردی که هیچ کدام از صدها دکتری که من در این چند ساله عوض کردم به این نکته توجه نکردن که علائم روانی من و عوارض داروها نشانه اینه که بیماری من نه تنها در مرحله بهبودی حفظ نشده بلکه هزاران عارضه در من به جا گذاشته مثل فشارخون بالا، تپش قلب، لرزش دست و وخیم تر شدن میگرن که هربار سردرد دارم آرزوی مرگ میکنم. دوسال پیش دکتر خوبی داشتم مثلا میخواست با من هم دردی کنه و گفت شرایط سختیه باید باهاش کنار بیای! از جلسات بعد منو خانم دکتر خطاب میکرد و میگفت اگه قدرت رو بدونن تو بسیار با ارزشی! گفتن این موضوعات با اما و اگر روحیه و روان آدم رو به خطر می اندازه. مشابه این صحبت رو قبلا هم شنیدم که حیف شد تو ... این بیماری از نظر دکتر زمانی ممکنه برای ملکه انگلستان هم پیش بیاد! این غیر مسئولانه ترین جواب به کسیه که داره شرایط جدیدی رو تجربه میکنه و نگفتن اینکه پلاکهای اولین ام ار ای قدیمی هستن و نوشتن اینکه بیماری در مراحل اولیه هست. خلاصه دلم خیلی از دست اطبائ محترم پره خدا کنه این دکتر جدید واقعا مسئول و... باشند.
برای اولین بار تولد را درک کنید فرصتهای ناب تکرار نمی شوند. من امشب هفت شهر آرزوهایم را گم کرده ام. اینجا ستاره ها پنهان شده اند. تا به خویش آمدم تمامم تباه شد........

تشکر شده توسط : ساغر , Prime , sange sabor , nojan.mrs01
خوب بود آقا علیرضا

ولی سوال من از دکتر فقط همینه:

آخره ام اس کجاس؟
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : narsis2
ای بابا این دکترها که هیچ کدومشون هیچی نمیفهمن!!! فقط به فکر پول هستن برای مریض ارزش قائل نمیشن!!! فکر میکنن هر چه که بعد از معاینه میفهمن ما میدونیم!!! این قدر اعصابم خرد میشه وقتی میرم برای ویزیت هیچی چیزی در رابطه با وضعیتم نمیگه!!! فقط میگه 1 ماه دیگه بیا!!!! angry3angry3angry3
 تشکر شده توسط : شهرزاد , غزل , aida 44 , sange sabor
دکتر من که اصلا جواب درستی بم نميده حتی قطعی بم نگفت ام اس داری همه چيو خودم بايد بپرسم تازه ميگن دکتر من وقت ميزاره واسه بيمارconfused وقتی ام راجع به عوارض آمپولا پرسيدم گفت هيچ عوارضی نداره فقط شايد يه کم تب و لرز بت بده,واقعا اين آمپولا عوارض نداره???!!!HuhHuhHuh
قرار نیست من اونجوری زندگی کنم که دنیا دوست داره ...

خب طبعا قرارم نیست دنیا هم اونجوری بچرخه که من دوست دارم...wink2
 تشکر شده توسط : sange sabor
ولی من خیلی سوالات دیگه دارم که اینجا مطرح نشده این سوالات بیشتر برای کسانی هست که تازه ام اس گرفتن و نمیدونن چطوریه این بیماری
ولی ماها که داریم باهاش زندگی میکنیم سوالات دیگه ای داریم

مثلا من خودم دکتر بهم میگه چند مدت دیگه داروت رو قطع میکنم و برو بسلامت و منو دیگه نمیبینی ؟ پیش خودم میگم اگه مثلا چند سال بگذره و حتی اگه مشکلیم نداشته باشم و این روزا رو کمی فراموش بکنم بالاخره خاطراتی داره عوارضی داره سوالاتی هست نمیشه که بیخیال دکتر شم پس چرا دکتر بهم این حرفو میزنه
من قید ازدواج رو زدم ولی مثلا اگه روزی بخوام تصمیمم رو عوض بکنم اونوقت در مورد بارداری و .... چطوریه اگه باز بیماری عود بکنه چی و .... ؟
و بعد 5 سال دیگه یعنی تا اخر عمرم احتیاج به امپول پیدا نمیکنم این سوالاتی هست که میچرخه البته اگه بخوام بهش فکر کنم ولی چون در حال هستم به حال فکر میکنم اینده رو بیخیال
 تشکر شده توسط : sange sabor
خدایش خیر دهاد دکتر مرا..
حداقلش یه ربع وقت میذاره.هربار معاینه کامل میکنه. ده بار میپرسه دیگه سوالی نداری؟؟ ولی وقتی در مورد چیزایی که ممکنه پیش بیاد ازش میپرسم منو میپیچونه میگه این سوالا فقط استرستو بیشتر میکنه..
و همیشه حرف آخرش اینه.. تو فوق العاده ای حالت کاملا خوبهagreement2
با تو این تن شکسته داره کم کم جون میگیره..
 تشکر شده توسط : sange sabor , nojan.mrs01 , laleh

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نکاتی که مبتلایان به MS و اطرافیان آنها باید بدانند. sara 29 19,539 2013/12/05, 11:55 PM
آخرین ارسال: samiramiss

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان