امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات : 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عوامل احتمالی بروز ام اس
[تصویر:  07586292692524933775.jpg]

پزشکان هنوز از منشأ بيماري ام اس اطلاع دقيقي ندارند ، اما اطلاعات جالبی موجود است که بیان می کند ژنتیک ، محیط اطراف شخص و حتی احتمال نوعی ویروس ممكن است در بروز اين بيماري نقش داشته باشند.

چگونه محیط اطراف در احتمال ابتلا فرد به ام اس موثر است؟

اطلاعات مربوط به بيماري هاي همه گير روندهاي جالبي را درباره ام. اس ارائه مي دهد: ميزان شيوع اين بيماري در جمعیت ها و گروه های قومی مختلف تفاوت هاي قابل توجهي دارد. اين بیماری بخصوص در اسکاتلند ، اسکاندیناوی و اروپای شمالی رایج است. شیوع ام.اس در امریکا ، در ميان سفیدپوستان بیشتر از هر گروه نژادی دیگر است.
مطالعات نشان میدهد که بيماري ام.اس در بخش هاي مشخصي از دنیا رایج تر است، اما اگر شما از ناحیه ای با ميزان احتمال بالاتر شيوع اين بيماري به ناحیه ای با احتمال پایین تر بروید و چنانچه اين جابجایی قبل از سن بلوغ اتفاق بيافتد، شما احتمال بروز اين بيماري در محل جدید خود را میگیرید. چنین اطلاعاتی نشان مي دهد که قرار گرفتن در معرض چنین عوامل محیطی قبل از سن بلوغ ممکن است که فرد را در ابتلا به ام اس مستعد کند.
علاوه بر این بيماري ام.اس مخصوص آب و هوای معتدل است. در هر دو نیمکره ، احتمال شیوع بيماري با فاصله گرفتن از خط استوا بیشتر می شود.
همچنین ميزان مسری بودن ام.اس وجود دارد مثلاً ابتلای مردمي که بعد از جنگ جهانی دوم در ساحل دانمارک زندگی مي كنند، يك عامل محیطی است.

نقش ژنتيك در ابتلا به ام.اس

محققین بر این باورند که ممکن است ام.اس تا حدي ارثی باشد( نقش ژنتیک در افزایش احتمال ابتلا به ام اس در اعضای خانواده )
احتمال ابتلا خويشاوندان درجه اول، دوم و سوم فرد مبتلا به ام.اس بسيار بلا است. خطر ابتلا خواهر و برادر فرد بيمار 2 تا 5 درصد است.
محققان معتقدند كه بیش از یک ژن در ميزان ابتلا فرد به ام.اس دخيل هستند. برخی دانشمندان استدلال مي كنند که دلیل ابتلا به ام.اس آن است که فرد با نوعی استعداد ژنتیکی برای واکنش به برخی عوامل محیطی متولد می شود و به موجب این استعداد به محض قرار گرفتن در برابر آن باعث ایجاد ایمنی خودکار میشود.
تکنیک های جدید بسیار پیشرفته برای تشخیص ژن هاي مؤثر ممکن است به برخي از سوالات راجع به منشا ابتلا به ام.اس را توضيح دهد.

ويروس هاي دخيل در ابتلا به ام.اس

برخی مطالعات بيان كرده اند که ویروسهاي بسياري مانند اپستین بار(مونو نوکلئوز) ، آبله مرغان زوستر و واکسن هپاتیت ممکن است که از عوامل موٍر در ابتلا به ام.اس باشند. اگرچه اين فرضيات هنوز به اثبات نرسيده اند.

آیا عوامل بالقوه دیگری وجود دارد که در ابتلا به ام.اس مؤثر هستند؟

مدارک روز افزوني نشان مي دهد که هورمون هاي نظير هورمون های جنسی می توانند بر سیستم دفاعی بدن تاثیرگذار باشند و یا از آن تاثیر بپذيرند. براي نمونه هورمون هاي استروژن و پروژسترون از هورمون هاي دو مهم جنسی زنان ممکن است برخي فعاليت هاي ايمني بدن را متوقف كنند. تستوسترون ، هورمون اصلی مردانه ممکن است متوقف کننده در پاسخ ایمنی عمل کند. در زمان بارداری میزان استروژن و پروژسترون بسیار بالا است كه میتواند معمولاً فعاليت بيماري كمتري را در زنان باردار مبتلا به ام اس توضيح دهد. میزان بالاتر تستسترون در مردان تا حدودی بیانگر این حقیقت که نسبت تعداد زنان مبتلا به ام.اس به مردان مبتلا به ميزان 2 به 3 است.

ترجمه شده از مقاله انگلیسی با عنوان What Cause Multiple Sclerosis

استفاده از تمام یا بخشی از این مقاله منوط به اجازه از مدیران سایت ام اس سنتر میباشد.
...
 تشکر شده توسط : hamed , Prime , baran , shahrzad.s , seyyed reza , AVID2000 , # پریسا # , najva , hamid.m , nead , مهدی4 , فریبا , roya-n , hamid , ثریا , kaveh_plus , ارزو , rana , warrior , آنا , برگ 7 , spring , zohrevand , آسو , Ghost , سیما جون , nahid , Saina , omid , afnchn , admis_bnd , Hasty , arezooo82 , yas a man , barzegar , ahya , maryam.N , hania , omid_nejad , مرجان مولایی نژاد , Yashar , yas8866
سلام
نمیتونم تو پزشکی نظر بدم ولی 3 روز پیش خواهرم می گفت طبق یک نظریه کمبود کلسیم مورد توجه پزشکا قرار گرفت
 تشکر شده توسط : یوسفی نازنین
بنظر من بستگی به روحیات فرد و سیستم عصبیش داره و ژنتیک دخالتی نداره زیاد بنظر من اخه توی فامیل ما که کسی ام اس نداشت confused2

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
تو فامیل ما هم من اولی هستم واصلا من آبله مرغان نگرفتم و واکسن هپاتیت هم نزدم همه این دلایل فرضیه هستند ولی عامل اصلی معلوم نیست!!!!!!!!!!!!!
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......
من ابله گرفتم ولي تو فاميل اولين نفرم كه ام اس گرفتم شانس را مي بيني rolleyes
انسان هرگز حتي به مرگ هم تسليم نمي شود مگر زماني كه اراده اش ضعيف باشد(((اندوخته اي با ارزش تر از تندرستي نميشناسم)))
 تشکر شده توسط : نازی 1368
ای بابا من تو همه چیز تو فامیل عقب بود فکر کردم ببین چیز خوبیه نفر اول من گرفتم شد ام اس -
 تشکر شده توسط : ghaside , Yashar , silent , نازی 1368
منکه باین فرضیها مخالفم چون من اصلا وقتی بهم گفتن ام اس داری اولین باربود اسمش رو میشنیدم
منکه باین فرضیها مخالفم چون من اصلا وقتی بهم گفتن ام اس داری اولین باربود اسمش رو میشنیدم ام اس هرچی باشه زنتیکی نیست
دوباره سیب بچین حوا.....
بگذار از اینجاهم بیرونمان کنند روزگاریست که شیطان فریاد میزند ادم پیدا کنید سجده خواهم کرد.....
 تشکر شده توسط : زیبا*
به نظر من این فرضیه ها نسبی هستند ممکنه برای یه شخص یا عده ای درست باشه ولی برای بعضی ها نه
من قبل از اینکه ام اس داشته باشم دیسک کمر داشتم و این عارضه به زانو هام منتقل شد یعنی درد زانو تا یه مدت دنبال مداوا یا بهتر بگم عمل کردن دیسک کمرم بودم که نهایتش شد ام اس و من هم مثل اکثر دوستان اولین نفر از فامیلمون هستم که افتخار ام اس رو دارم laughing3
fighting0030.gificon_question
 تشکر شده توسط : leili-asmaneh
من هم اولین در فامیل هستم و انشااله اخرین هم باشم
ولی نباید شواهد علمی رو هم دست کم گرفت..confused2

همه ی اینا هم احتمالات هستش و هیچی صد درصد نیست..

انشاله درمانش پیدا میشه و دیگه واسه ماهم مهم نخواهد بود که دلیلش رو بدونیم

آمین
با تو این تن شکسته داره کم کم جون میگیره..
 تشکر شده توسط : Yashar
بازم مثل اکثر مقالات این مقاله هم عاری از اشکال نیست. نوشته :

چگونه محیط اطراف در احتمال ابتلا فرد به ام اس موثر است؟

اطلاعات مربوط به بيماري هاي همه گير روندهاي جالبي را درباره ام. اس ارائه مي دهد: ميزان شيوع اين بيماري در جمعیت ها و گروه های قومی مختلف تفاوت هاي قابل توجهي دارد. اين بیماری بخصوص در اسکاتلند ، اسکاندیناوی و اروپای شمالی رایج است. شیوع ام.اس در امریکا ، در ميان سفیدپوستان بیشتر از هر گروه نژادی دیگر است.
مطالعات نشان میدهد که بيماري ام.اس در بخش هاي مشخصي از دنیا رایج تر است، اما اگر شما از ناحیه ای با ميزان احتمال بالاتر شيوع اين بيماري به ناحیه ای با احتمال پایین تر بروید و چنانچه اين جابجایی قبل از سن بلوغ اتفاق بيافتد، شما احتمال بروز اين بيماري در محل جدید خود را میگیرید. چنین اطلاعاتی نشان مي دهد که قرار گرفتن در معرض چنین عوامل محیطی قبل از سن بلوغ ممکن است که فرد را در ابتلا به ام اس مستعد کند.
علاوه بر این بيماري ام.اس مخصوص آب و هوای معتدل است. در هر دو نیمکره ، احتمال شیوع بيماري با فاصله گرفتن از خط استوا بیشتر می شود.
همچنین ميزان مسری بودن ام.اس وجود دارد مثلاً ابتلای مردمي که بعد از جنگ جهانی دوم در ساحل دانمارک زندگی مي كنند، يك عامل محیطی است.

این اولین باریه که میبینم ام اس مسریه!!!angry2angry2angry2

منم مثل بقیه دوستان اولین شخص مبتلا به ام اس هستم.
گاهی چه زود دیر میشود.angry2angry2
 تشکر شده توسط : sargol , غزل , زیبا*

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دلایل احتمالی بروز بیماری ام اس: تیم ترجمه ام اس سنتر 0 1,394 2019/06/06, 01:07 PM
آخرین ارسال: تیم ترجمه ام اس سنتر
  عوامل ضد التهابي جديد پاسخ ايمني فعال را پایین می آورد hamdam 0 3,308 2011/09/03, 05:50 PM
آخرین ارسال: hamdam

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان