امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل جویدن و بلعیدن
(2014/07/02, 09:18 PM)nahid نوشته است: این تاپیک رو هم بخونید شاید مفید بود.

ممنونم .. فک کنم مشکل من چیز دیگه ایه ! angry2 ولی مرسی بابت راهنماییتون agreement2
 تشکر شده توسط : nahid , samiramiss
حالا واقعا گاز گرفتن لب و زبان ربطی به ام اس داره؟
منم اجی کوچیک شماااا متولد 70
خدایا از دنیایِ بدون تو میترسم"
باتو, کوه هم اسباب بازیِ من است...
دوستان برای مشکل بلع وقتی واسه ام اس هست ینی نباید پیش پزشک گوارش رفت؟؟؟؟Undecided
آنچه مرا نکشد، نیرومندترم میسازد.
این را در مدرسه ی جنگِ زندگی آموخته ام...
(2012/10/19, 09:42 PM)شفا یافته نوشته است: این یکی را یادم رفت بگم. خوراکی که خیلی خیلی به این مشکل میتونه کمک کنه، قدومه شیرازی هست.

دستور مصرف: 2 قاشق چایخوری در یک لیوان آبجوش، کامل هم بزنید تا لعاب بیفته، یک قاشق عسل بریزید. شب قبل از خواب و صبح ناشتا میل بفرمایید.

این نوشیدنی علاوه بر اینکه مشکلات دستگاه گوارش را برطرف میکنه، جداره ای دور دیوار معده بوجود میاره که اسید معده را در داخل معده نگهداری میکنه و در ضمن، تقویت حنجره هم هست. من چهارسال طبق همین دستور مصرف کردم تا اینکه همه این سیستمهای بدنم متعادل شد و چندماه پیش مصرفش را قطع کردم.

قدومه که برای یبوست خوبه... اصلا یرای مشکل بلع خوب نیست چون رفلاکس شدیدی ایجاد کرد برای من
اینجا برای موضوعات مشابه (مثلا کسانی که سکته کردند و مشکل بلع دارند) یه نوع پودری رو تجویز میکنند که باید در آب حل بشه و نوشیده بشه. این محلول مری رو برای بلع غذا روان میکنه که احتیاج زیادی به استفاده از عضلات این ناحیه نباشه. من هم ۲ سال پیش یه مدت کوتاهی مصرف کردم و راضی بودم. Wink
فکر میکنم مشابهش توی ایران هم باشه. Smile
(2018/02/03, 08:59 PM)alireza1111 نوشته است: اینجا برای موضوعات مشابه (مثلا کسانی که سکته کردند و مشکل بلع دارند) یه نوع پودری رو تجویز میکنند که باید در آب حل بشه و نوشیده بشه. این محلول مری رو برای بلع غذا روان میکنه که احتیاج زیادی به استفاده از عضلات این ناحیه نباشه. من هم ۲ سال پیش یه مدت کوتاهی مصرف کردم و راضی بودم. Wink
فکر میکنم مشابهش توی ایران هم باشه. Smile

اینجا کجاست؟؟!!!!
من رفتم پزشک گوارش برام آندوسکوپی نوشته sad
دکترمم گفته باید برم به ام اس شاید مربوط نباشه
هرچی میخورم به زور میره پایین
ی مرض دیگه اضافه شد یعنی !!!!!!!!!!!!
کسی اینجا آندوسکوپی کرده آیا ؟؟؟!!!!!!!
(2018/01/17, 01:10 PM)samiramiss نوشته است: دوستان برای مشکل بلع وقتی واسه ام اس هست ینی نباید پیش پزشک گوارش رفت؟؟؟؟Undecided

مشکل بلع (Dysphagia) به علت اختلال در عصب واگ (Vagus Nerve) است. نورولوژیست با یک سری آزمایشات بالینی می تواند از عملکرد صحیح عصب واگ شما مطلع شود.

از نشانه های دیگر اختلال در عصب واگ، چاقی و افزایش وزن، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، افسردگی، اضطراب، ضربان غیرعادی قلب، سرفه مزمن، گاستروپارزی (تاخیر در تخلیه معده)، کم اشتهایی، حالت تهوع، سوزش سر دل، درد و اسپاسم معده، کم خونی، کمبود ویتامین های گروه B (مخصوصاً B12) و ... را می توان نام برد.

البته خود شما نیز در منزل می توانید، آزمایش مشابه ای را انجام دهید، کافی است در مقابل آینه ای بایستید و کلمه Ah (آ...آ...آ...) را بگوید، در صورتی که عصب واگ در یک سمت (مثلاً چپ) دچار اختلال باشد، زبان کوچک به سمت عصب واگ سالم (راست) منحرف می شود.

[تصویر:  CN_IX_And_X_Testing.jpg]
 تشکر شده توسط : samiramiss , nahid
(2018/02/04, 06:56 AM)Silverlight نوشته است:
(2018/01/17, 01:10 PM)samiramiss نوشته است: دوستان برای مشکل بلع وقتی واسه ام اس هست ینی نباید پیش پزشک گوارش رفت؟؟؟؟Undecided

مشکل بلع (Dysphagia) به علت اختلال در عصب واگ (Vagus Nerve) است. نورولوژیست با یک سری آزمایشات بالینی می تواند از عملکرد صحیح عصب واگ شما مطلع شود.

از نشانه های دیگر اختلال در عصب واگ، چاقی و افزایش وزن، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، افسردگی، اضطراب، ضربان غیرعادی قلب، سرفه مزمن، گاستروپارزی (تاخیر در تخلیه معده)، کم اشتهایی، حالت تهوع، سوزش سر دل، درد و اسپاسم معده، کم خونی، کمبود ویتامین های گروه B (مخصوصاً B12) و ... را می توان نام برد.

البته خود شما نیز در منزل می توانید، آزمایش مشابه ای را انجام دهید، کافی است در مقابل آینه ای بایستید و کلمه Ah (آ...آ...آ...) را بگوید، در صورتی که عصب واگ در یک سمت (مثلاً چپ) دچار اختلال باشد، زبان کوچک به سمت عصب واگ سالم (راست) منحرف می شود.

[تصویر:  CN_IX_And_X_Testing.jpg]
ممنون، همه علائم دارم بجز چاقی و افزایش وزن!!!
پس چرا نورولوژیست من گفت برم آندوسکوپی و این احتمال نداد!!! شاید چون سرش شلوغه خواسته منو از سرش باز کنه...
 تشکر شده توسط : Silverlight , zahra :)
البته من در جایگاهی نیستم که بتوانم در مورد توصیه پزشک معالج شما، قضاوتی داشته باشم، اما آنچه که مشخص است، اختلال در عصب واگ کمتر مورد توجه پزشکان قرار می گیرد در حالی که تاثیر آن را در بسیاری از بیماری های مثل افسردگی، اضطراب، حملات هراس (Panic)، تاکی‌کاردی و برادی‌کاردی، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، گاستروپارزی، سوزش سردل (Heartburn)، ریفلاکس معده (GERD)، خستگی مزمن، میگرن، سرگیجه مزمن، وزوز گوش، هایپرتانسیون، هیپرلیپمی، یبوست و ... می توان مشاهد کرد.

به هر حال، می توان با کاهش استرس و انجام تمرینات تنفسی یوگا و ورزش هایی که موجب تقویت عضلات بالا تنه می شود، اختلال را برطرف کرد. روش های نیز وجود دارد که با تحریک عصب واگ، به بهبودی کمک می کند:

- رفلکس شیرجه / Diving Reflex (فرو بردن صورت خود در آب سرد)
- مانور والسالوا / Valsalva Maneuver (تلاش برای بازدم با دهان و بینی بسته)
- تنفس دیافراگمی / Diaphragmatic Breathing (تنفس شکمی)
- رفلکس گاگ / Gag Reflex (ایجاد حالت عق زدن با تحریک گلو یا کام نرم)
- رفلکس سینوس کاروتید / Carotid Sinus Reflex (ماساژ سرخرگ کاروتيد در گردن) * حتماً با نظارت یک پزشک باید انجام شود.

کارهای ساده ای مانند آواز خواندن، خندیدن، جویدن آدامس (صمغ کندر یا سقز)، غرغره کردن، تنفس شکمی، مالیدن چشم‌، شستن صورت با آب سرد و ... نیز به تحریک عصب واگ و فروکش کردن علائم کمک می کند. مصرف روغن زیتون فرابکر و موادغذایی سرشار از فیبر (نشاسته مقاوم، پکتین و اینولین) و اجتناب از غذاهای تند مثل فلفل قرمز و زنجبیل، توصیه شده است. شب ها به پهلوی راست خود به خوابید و ...

مصرف مکمل های غذایی (Supplement)، متیل کوبالامین (Vitamin B12)، روغن ماهی (EPA/DHA)، روی (Zinc)، هیدروکسی تریپتوفان (5-HTP) و پروبیوتیک (Probiotic) هم می تواند در روند درمان کمک کند.
 تشکر شده توسط : samiramiss , zahra :) , alireza1111
تنها راه علمی این مشکل گویا ورزشِ بلعه و هرنوع اختلال بلع داشته باشید ارجاع میشید به متخصص گفتار درمانی و ایشونم فقط تمرین میده که خ هم زیاد و وقت گیره و کامل هم خوب نمیکنه تا ی حدی خوب میشه، مثلا به من 11 تا تمرین داده بودن که بعد 2تاشو حذف کردن از اون 9 تا هم من دوتاشو زیاد جدی نمیگیرم (البته 4-5 ماه اول همشو انجام میدادم ولی روزی 3 بار نه، اکثرا 2 بار اگه وقت میکردم 3 بار میرفتم حدود 3-4 ساعتم وقت میگیره !!!!!!!!!!!) ی سری تمرینم تو این 9 ماه خودم یاد گرفتم از یوتیوب و ... 
خلاصه بد دردیه الهی هیچکس درگیرش نشه
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درد پشت سر و چشمها و مشکل در بلع غذا golpesar_ghandeasal 7 11,940 2020/04/17, 10:13 PM
آخرین ارسال: Bahar89
  مشکل در حرف زدن kia 31 33,543 2018/07/02, 10:13 PM
آخرین ارسال: 2018Shaghayegh
  مشکل عوارض موضعی تزریق ربیف و رسیژن ونابودی ماهیچه successful 53 40,850 2017/04/14, 02:35 PM
آخرین ارسال: delaram22

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان