امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آفت دهان و ام اس
سلام به همگي

تا حالا راجع به آفت دهان شنيدين، يا تا بحال دهنتون آفت زده؟؟؟

آفت : یک بیماری شایع در دهان می باشد که ضایعات دردناک نکروتیک در مخاط دهان ، زبان و لثه دیده می شود. علت آن ناشناخته است ولی ممکن است خودایمنی باشد. دوره آن حدود یک هفته است و اغلب پس از آن بدون درمان هم بهبود می یابد. معمولاً افرادي كه استرس بالايي دارند بيشتر دچار آفت ميشوند.

من قبلاً خيلي دچار آفت مي شدم كه خيلي هم سوزناك و دردناكه واقعاً آدم يك هفته عذاب ميكشه . پوست قسمتي كه آفت زده باز و سفيد رنگ مي شه و تا زماني كه بسته نشده اين سوزش رو بايد تحمل كرد. در كل دهان هم ممكنه زده بشه حتي رو و زير زبان و لثه... .

اولين بار كه براي ام اس به دكتر مراجعه كردم، از من پرسيدن كه آفت ميزنم يا نه؟
آقاي دكتر گفتن تعداد بالايي از افرادي كه ام اس دارن قبلاً آفت دهان رو داشتن.

البته من از زماني كه دارو (سينووكس) رو شروع كردم كاملا آفت دهنم برطرف شده.
 تشکر شده توسط : anaram , successful , sadaf , naz.gigili
زخم‌هاي آفتي مي‌تواند بسيار دردناك بوده و با فعاليت‌هاي روزمره بيمار تداخل ايجاد نمايد. از طرف ديگر اين زخم‌ها مي‌توانند آزار اندكي را براي بيمار ايجاد نمايند.

آفت دهان چيست؟
آفت نوعي از زخم‌هاي دهان محسوب مي‌شود. برخي اصطلاحات متداول كه براي اين زخم‌ها به كار مي‌رود عبارتند از: زخم‌هاي كوچك راجعه آفتي و نيز استوماتيت آفتي راجعه.

علت ايجاد آفت چيست؟
مكانيسم دقيق ايجاد آفت هنوز به درستي روشن نيست. ولي به نظر مي‌رسد واكنش‌هاي ايمني بدن بيمار در ايجاد آن دخيل باشد. زخم‌هاي آفتي وقتي ايجاد مي‌شوند كه به دلايل نامشخص سيستم ايمني بيمار وجود يك مولكول ناشناخته را اعلام مي‌دارد. حضور اين مولكولها باعث حمله لنفوسيت‌ها خواهد شد. (همانند حمله همين سلولها به بافت پيوند شده به بيمار). نتيجه اين فرآيند پيدايش زخم‌هاي آفتي خواهد بود.

چه عواملي باعث پيدايش آفت دهان مي‌شوند؟
عوامل مختلفي باعث پيدايش زخم‌هاي آفتي مي‌شوند. هر يك يا تركيبي از اين موارد مي‌تواند در پيدايش زخم‌هاي آفتي نقش داشته باشد:
1 - استرس‌هاي روحي رواني(مثلاًافزايش زخم‌هاي آفتي نزديك امتحانات دانشجويان)
2 - كمبودهاي ويتاميني (مثلاً كمبود ويتامين‌هاي B1, B2, B6, Bو C)
3 - كمبود ساير مواد تغذيه‌اي: مثل كمبود روي, اسيد فوليك, آهن, كلسيم, سلنيم
4 - آلرژي (حساسيت): مثلاً آلرژي‌هاي غذايي(مثل آلرژي به گلوتن و يا ميوه‌هائي مثل ليمو, پرتقال, سيب, گوجه‌فرنگي و يا توت‌فرنگي, پنير و ساير لبنيات, شكلات, گردو)و يا, افزودني‌هاي خوراكي(مثل سينامون آلدئيد و يا بنزوئيك اسيد)و يا ساير مواد مثل آدامس, مواد دندانپزشكي, داروها و غيره
5 - تغييرات هورموني: مثلاً افزايش زخم‌هاي آفتي در خانمها در زمان عادت ماهيانه و يا كاهش زخمهاي آفتي در دوران بارداري
6 - مسائل ژنتيكي: شيوع بيشتر آفت در فرزندان بيماران مبتلا در مقايسه با افراد سالم
7 - عوامل عفوني
8 - شرايط پزشكي خاص و بيماريهاي مشخص مثل اختلال عمل نوتروفيلي, بيماري بهجت, بيماري التهابي روده, بيماري سيلياك و كراون و بيماران مبتلا به ايدز
9 - خمير دندانها يا دهانشويه‌هاي حاوي سديم لوريل سولفات (SLS)
10 - تروما يا آسيب به مخاط دهان (مثلاً تحريك مخاط در اثر يك دندان تيز يا بعضي غذاها)

داروها: مثل داروهاي ضدالتهاب غير استروئيدي, بتابلاكرها, داروهاي شيمي‌ درماني كه همگي ارتباطي با بروز آفت‌هاي دهان دارند.
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : sadaf , سپیده م , naz.gigili , parastoo joon , Ali 324 , zohaa
يعني واقعا آفت به ام اس ربط داره چون من تا اون جايي كه يادمه هميشه آفت مي زنم
اونم چند تا چند تاهمين الانشم دهنم آفت زده ??? ??? ???
بي خيال حرفايي كه تو دلم جا مونده
 تشکر شده توسط : ashrafi
من كه نمي فهمم همه چي رو مي گن ربط داره به ام اس .منم كه خدا رو شكر همشو دارم.آفت مي زنم.تبخال مي زنم.استرسو ناراحتي زياد داشتم.ضربه به سرم خورده.واكسن هپاتيت زدم. زمينه بيماري اتو ايميون تو فاميلمون بوده. شهرم هم اصفهانه كه اولين شهر بيماريهاي خاصه متاسفانهههههههههههههه. Sad :-[
 تشکر شده توسط : naz.gigili
برای پیشگیری از بروز آفت‌ دهان‌ رعایت نکات زیر ضروری است:

- دندان های‌ خود را روزانه‌ حداقل‌ دو بار مسواک‌ بزنید و مرتب از نخ‌ دندان‌ استفاده‌ کنید تا تمیزی‌ و سلامتی‌ دهان‌ و دندان ها حفظ‌ شود.

- حتی ‌المقدور سعی‌ کنید استرس نداشته‌ باشید.

- از تماس‌ نزدیک‌ با افراد دچار عفونت خودداری‌ کنید.

- دقت‌ کنید که‌ آفت‌، بیشتر بعد از خوردن‌ چه‌ نوع‌ غذایی‌ رخ‌ می ‌دهد.

- از خوردن‌ غذاهایی‌ که‌ به‌ نظر باعث‌ آغاز حمله‌ می ‌شوند، خودداری‌ کنید.
درمان

- تنها راه درمان آفت راجعه (برگشت پذیر)، رعایت مواردی است که باعث صدمه و تحریک مخاط دهان می ‌شود، مثلا از مصرف غذاهای سفت و خشن مانند برنج برشته شده (ته دیگ) و یا مسواک زدن به طرز ناصحیح، خوردن گردو و غذاهای محرک خیلی سرد و خیلی داغ خودداری شود.

- همچنین بهتر است آزمایش هایی جهت اندازه گیری آهن خون و ویتامین B12 و اسید فولیک نیز داده شود تا چنانچه کمبودی از این لحاظ در بدن وجود دارد، برای همیشه برطرف گردد. اگر علائم دیگری مثل زخم در ناحیه ی تناسلی و مشکل چشمی یا مفصلی وجود نداشته باشد، موارد یاد شده کفایت می ‌کند.

- عموما بیماری در اکثر بیماران با گذشت عمر بهبود یافته یا دفعات عود کم می‌ شود. در صورتی که در یک فرد بالغ آفت شروع یا تشدید شود، بایستی به یک عامل زمینه‌ای مشکوک شویم.

- ابتدا بایستی بیماری هایی که آفت معمولاً به همراه ‌آنها دیده می ‌شود یا عوامل مستعد کننده ی عمومی برای ایجاد آفت رد شوند. درمان همیشه رضایت‌ بخش نیست، ولی رعایت بهداشت دهان و استفاده از دهان شویه ی تتراسایکلین، می تواند به بهبودی بیمار کمک نماید.

- در صورتی که ارتباطی بین بروز آفت با یک ماده ی غذایی( مثل گردو ، پسته و ... ) دیده می ‌شود، بایستی آن ماده ی غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود.

- امکان‌ دارد توصیه‌ به‌ کشت‌ زخم شود تا بتوان‌ آفت‌ را از زخم‌ هرپسی (تب خال)‌ افتراق‌ داد، یا احیاناً اگر عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ وجود داشته‌ باشد، آن‌ را تشخیص‌ داد.

- دهان‌ را روزانه‌ 3 بار یا بیشتر با محلول‌ نمک‌ (نصف‌ قاشق‌ چای خوری‌ نمک‌ در یک‌ لیوان‌ آب‌ حل‌ شود) شستشو دهید، البته‌ به‌ شرط‌ اینکه‌ خیلی‌ دردناک‌ نباشد.

- زخم ها را مرتباً با کمک‌ گوش‌ پاک‌ کن‌ یا چیزی‌ شبیه به‌ آن‌ که‌ آغشته‌ به‌ پراکسید هیدروژن 2درصد باشد، پاک‌ کنید.

- اگر آفت‌ در اثر خشن‌ بودن‌ دندان‌، بریس‌ یا دندان‌ مصنوعی‌ ایجاد شده‌ باشد، بایستی به‌ دندان پزشک‌ مراجعه‌ شود، زیرا تا زمانی‌ که‌ این‌ نوع‌ مشکلات‌ برطرف‌ نشود آفت‌ دهان‌ خوب‌ نمی ‌شود.
عواقب مورد انتظار:

اکثر زخم های‌ آفتی‌ بدون‌ برجای‌ گذاشتن‌ جوشگاه‌ در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌ شوند. حملات‌ مکرر آفت‌ شایع‌ هستند. آفت‌ ممکن‌ است‌ به‌ صورت‌ یک‌ زخم‌ حداکثر 3-2 بار در سال‌ تا بروز بدون‌ وقفه ی‌ چندین‌ زخم‌ در سال،‌ رخ‌ دهد.
داروها:

- بی ‌حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ برای‌ تخفیف‌ درد مناسب است.

- خمیر حاوی‌ یک‌ مشتق‌ استرویید به‌ همراه‌ تریامسینولون استوناید، اگر به‌ محض‌ شروع‌ زخم‌ مالیده‌ شود، می ‌تواند از بروز درد جلوگیری‌ کند.

- دارویی‌ که‌ برای‌ حمله‌ ی قبلی‌ آفت‌ تجویز شده‌ است‌ را نگاه‌ دارید. در صورت‌ بروز مجدد آفت‌، بلافاصله‌ آن‌ را مصرف‌ کنید. درمان‌ هر چه قدر زودتر آغاز شود، آفت‌ خفیف ‌تر خواهد بود.
رژیم غذایی:

محدودیتی برای آن وجود ندارد، مگر پرهیزاز غذاهایی که آفت را بدتر می کنند. هنگام بهبود آفت هر چه می توانید بیشتر مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

برای تخفیف درد، مایعات را با نی بنوشید. مواد غذایی که کمتر باعث درد می شوند،عبارتند از: شیر،ژلاتین مایع، ماست و بستنی.
در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

- در صورتی که درجه ی حرارت بدنتان به 9/38 درجه سانتی گراد یا بالاتر برسد.

- اگر علی رغم درمان، آفت در عرض 3 روز بهبود نیابد.

- در صورتی که درد در حین درمان، تخفیف نیابد و قابل تحمل نباشد.

- اگر کودکی که دهانش آفت می زند، وزن کم کند.

اما زياد به سرديجات روي نيارين .به خاطر يه آفت با ام اس شوخي نكنين. :o
اين مطالب محض شناخت مشكلات آفت و راههاي جلوگيري كلي هست.
اما شايان ذكر هست كه بگم.شايد كسي كه ام اس داره احتمال زدن آفت رو داشته باشه.
اما كسي كه آفت داره نميشه گفت ام اس ميگره يا داره.
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : PARASTOO8080 , earth , sadaf , طراوت , سپیده م , naz.gigili
دكتر من كه گفتن آفت و ام اس به هم ربط دارن. بقيه دكترها اين نظر رو ندادن؟؟؟
من كه ميزنم البته از وقتي دارو شروع كردم خيلي كمتر شده ولي هست.

پس با این اوصاف ممکنه منم ام اس داشته باشم ولی هنوز حمله نیومده سراغم!

گفتی گل گیلاس عمرش از همه کوتاه تر است و با بادی می ریزد.
اما من لحظه ای را به یاد دارم که گل زندگی ام پژمرد با یک حرف،
باد هم نمی وزید...
من يه توضيحي بدم اينجا
به مجموعه ي بيماري هايي مثه آفت و تبخال و اينا ميگن بيماريهاي خانواده ي هپان
چند وقت پيش مامانم با دكترم صحبت ميكرده ، سره يه ماجرايي بهش ميگه " آني يه سالش كه بود هپانژيت گرفت "
حالا هپانژيت چيه؟ من تنها چيزي كه ازش ميدونم اينه كه در اثر يه ويرووسي تمام دهن آفت ميزنه و حتي يه آب خوردنه ساده واسه آدم ميشه عذاب عليم .
بعد كه مامانم اينو ميگه دكترم ميگه " اتفاقا يكي از نظريه ها براي عامل بوجود آورنده ي ام اس ويرووسي از خانواده ي هپانه كه فرد ام اسي در يه زماني از زندگيش بهش مبتلا ميشه و اين ويرووس خاموش ميمونه و بعد از مدتي بر عليه بدن شروع به فعاليت ميكنه "
با اين حساب يه بار آفت زدن در طول زندگي هخ ميتونه باعث ورود اين ويروس و زمينه سازي براي ام اس باشه .
خب البته اين نظريه هنوز خيلي ناقصه به اعتقاد بنده Smile (52)
فك كنم عوامل زياد ديگه اي هم در اين ماجرا دخيلن . ولي اگرم درست باشه خيلي ماجرا شانسي ميشه wink2
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : successful , naz.gigili , رامنا
منم سال قبل كه حمله داشتم و واسم تشخيص ام اس دادن طي ماههاي قبلش يادمه حسابي دهنم آفت زده بود و زخم بود بهترين راه درمانش هم ماليدم رب انار داخل دهانه روزي 2 يا سه بار و به سرعت هم خوبش ميكنه
(2010/09/23, 09:35 AM)yaro نوشته است: منم سال قبل كه حمله داشتم و واسم تشخيص ام اس دادن طي ماههاي قبلش يادمه حسابي دهنم آفت زده بود و زخم بود بهترين راه درمانش هم ماليدم رب انار داخل دهانه روزي 2 يا سه بار و به سرعت هم خوبش ميكنه

راستش به منم گفته ان اون موقع كه هپانژيت گرفته بودم و تقريبا يه هفته اي بوده كه هيچي نخورده ام و دله مامان و بابا و مامان بزرگم و حسابي خون كرده ام ، بابا بزرگم دسته آخر عسل گرفته ماليده توي دهنم .
كلي زجر كشيده ام موقع اينكار ها ولي بعدش تونسته ام غذا بخورم و آفتا رفته ان
آخي . بميرم واسه خودم sad2
smiling
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : naz.gigili , رامنا

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Information بی حسی دهان و اختلال چشایی مریم شاهقلی 22 11,886 2017/07/24, 12:18 AM
آخرین ارسال: earth
  ریزش بی اختیار آب دهان samiraa 13 30,140 2011/06/07, 09:24 AM
آخرین ارسال: AVID2000

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان