امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتباط داروهای پوست (ايزوترتينويين و... ) با MS
سلام من هم از این دارو استفاده کرده ام کلا من حدودا 8 سال بود که جوش میزدم انواع آنتی بیوتیک مصرف کردم ولی جواب نداد تازگی ها هم جوشام خیلی شدید بود از نوع کیستی که جاش فرورفته میموند و کلا روحیه منو داغون میکرد حتی نمیتونستم تو آینه خودم رو نگاه کنم علت جوش هم بیش از حد بودن هورمون های جنسی تو خون و حساسیت پوست به این هورمون هاست و به کبد و صفرا ربطی نداره!به یک متخصص باتجربه تو تبریز رفتم که واقعا تو کار خودش ماهره اول یه رژیم غذایی سنگین بهم داد که نباید اون غذاهارو میخوردم(تخم مرغ-ادویه جات-ماهی-شکر-عسل و...) بعدشم روآکوتان تجویز کرد کلا 45 کپسول 20میلی گرمی تو مدت 6 ماه مصرف کردم و جوشام کلا خوب شد.
رابطه این دارو و ام اس رو تو خیلی از سایت های خارجی دیدم باز هم رفتم پیش همون دکتر باتجربه ازش سوال کردم من فکر کردم تو جوابش میگه نه هیچ ربطی به هم ندارن ولی کلا منو سوپرایز کرد تو جوابش گفت که"آره اگه این دارو از حد تحمل فرد بیشتر باشه میزنه دستگاه عصبی رو داغون میکنه انواع اقسام بیماری های خودایمنی مثل ام اس پسوریازیس بعدا سراغش میاد"
گفتم پس دکتر چرا برام اینو تجویز کردی؟گفت که نگران نباش این دوز(هفته ای 1 عدد) هیچی نمیکنه ولی اگه روزی 2 تا بخوری میزنه مغز رو داغون میکنه!
 تشکر شده توسط : visko , رامنا
[size=small]
(2009/12/02, 01:51 PM)shahrzad نوشته است: دوستان عزیزتر از جان ...من با دوستی آشنا شدم که اسمش احسان هست و تو سایت قبلی مشکل خودشو مطرح کرده بود و من با اجازش سئوالشو مفصلا اینجا مطرح میکنم تا بتونیم کمکش کنیم...البته خودش هم عضو شده و من بهش گفتم خودش مطرح کنه ...به هر حال امیدوارم بتونیم به احسان جان کمکی کنیم:

با سلام
من در برج 10 سال 87 شروع به مصرف داروي ايزو ترتينويين يا همون اكوتان زير نظر متخصص پوست كردم به مدت 6 ماه و تعداد مصرف 400 عدد از ماه دوم مصرف (برج 11سال قبل) عوارض شروع شد مثل بي تعادلي در هنگام بستن چشم .سفتي پاها.عدم تعادل در راه رفتن در تاريكي.
هر وقت به پزشك پوست مراجعه كردم گفت عوارض دارو هستش .و دقيقا در بروشور دارو ها هم اين عوارض حتا بدتر از اون ذكر شده بود. در هر حال دارو در تير امسال تمام شد ولي عوارض نه اينكه برطرف نشد بلكه بدتر هم شد مثل گرفتگي گوش. تاري ديد يك چشم.حالت تهوع .و.. تا 1 ماه پيش كه رفتم متخصص مغز واعصاب وجواب ام آر آي رو گرفتم .پزشگ گفت شما خيلي زياد پلاك روي مغز ونخاع داري و تشخيص ام اس داد.سئوال پرسيد قبلا هم دست وپات بي حس شده ؟يادم اومد 11 سال پيش درسال 77 يه بار اينجور شدم پيش متخصص اعصاب رفتم ولي در 1 هفته خوبه خوب شدم و موردي نبود وتا حالا كه 11 سال گذشته هيچ مشكلي نداشتم

نكته مهمي هم كه واسش كامنت گذاشتم از اينجا شروع ميشه:

با مراجعه به اسناد پزشكيم دقيقا مطمدن شدم 11 سال پيش هم از همين داروي ايزوترتينويين استفاده كرده بودم ولي در حده 50 تا 80 عدد .اينو مطمئنم.در همين رابطه با پزشكم مشورت كردم و اونم فكري كردوموضوعو به عنوان يه مورد خاص بررسي كردو� ازمايشهاي خيلي زيادي نوشت كه هنوز جوابش اماده نيست وگفت در اينكه بايد پلاكات درمان بشه شكي نيست ولي ممكنه اكتسابي باشن و درمانت شايد بهتر و راحت تر باشه و اگر ام اس من از 11 سال پيس تا حالا ادامه داشته ميبايست بدون درمان تا حالا من فلج مي شدم.

من تازه درمانو با پردنيزولون شروع كردم و تا 15 آذر ادامه خواهد داشت� وبعد از اون سينوكس شروع ميشه واسه همين چون اطلاعات زيادي در مورد ام اس ندارم� اومدم سايت شما كامنت گذاشتم ببينم كسي مثل من تا حالا اينجور بوده يا كسي از بچه هاي سايت اطلاعاتي در مورد ارتباط ايزوترتينويين� و ام اس داره ؟
این دارو عوارض زیادی داره و ربطی هم به ام اس نداره من چند سال پیش 360 تا مصرف کردم البته قبل مصرف به دکترم گفتم که میخوام مصرف کنم گفت مصرفش موردی نداره . اینکه بعد مصرفش یه سری از عوارض رو تجربه کنی شانسیه ممکنه هیچ کدومش تجربه نکنی خوشبختانه من باهاش مشکلی نداشتم ولی خواهرم 2 سال پیش استفاده کرد هنوزم بعد گذشت 2 سال چشماش قرمز میشه و مرتب اشک مصنوعی برا مرطوب شدن چشماش استفاده می کنه .
 تشکر شده توسط : رامنا , laymer
منم سه ماه بود که داشتم ژل موضعی ایزوترتینوئن رو مصرف میکردم که این لعنتی سراغم اومد.confused2 نمیدونم ربطی داشت یا نه.
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : laymer
چه مشکل پوستی داشتین که این دارو براتون تجویز شد؟Blush
 تشکر شده توسط : رامنا , laymer
کلا این دارو برای جوش های کیستی باید تجویز بشه ولی متاسفانه الان اکثر دکترا حتی برای موارد خفیف هم این دارو رو تجویز میکنن.
 تشکر شده توسط : رامنا
(2013/12/30, 08:18 PM)OMG! نوشته است: چه مشکل پوستی داشتین که این دارو براتون تجویز شد؟Blush

برای کک و مک!!! البته پماد موضعیش بود... ولی بعد از سه ماه استفاده پوست صورتم حسابی نازک شده بود. بعید نیست جذب میشده به زیر پوست هم...
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : laymer
(2013/12/31, 07:46 PM)رامنا نوشته است:
(2013/12/30, 08:18 PM)OMG! نوشته است: چه مشکل پوستی داشتین که این دارو براتون تجویز شد؟Blush

برای کک و مک!!! البته پماد موضعیش بود... ولی بعد از سه ماه استفاده پوست صورتم حسابی نازک شده بود. بعید نیست جذب میشده به زیر پوست هم...

اونی که شما میگین کرم ترتینویین هست لایه برداری میکنه فکر نکنم داروی موضعی باعث ام اس بشه.
 تشکر شده توسط : رامنا
(2013/12/31, 07:50 PM)laymer نوشته است: اونی که شما میگین کرم ترتینویین هست لایه برداری میکنه فکر نکنم داروی موضعی باعث ام اس بشه.
خودمم بعید میدونم. ولی میدونید خیلی از پمادهای پوستی جذب میشن و حتی وارد جریان خون هم میشن... مثلا جدیدا از کرم های پروژسترون برای برخی اختلالات هورمونی خانم ها استفاده میشه... چون به خوبی از طریق پوست جذب میشه...
لایه بردارها الان دو دسته هستن. هیدروکسی اسیدها یا همون اسیدهای میوه که گفته میشه سطحی اثر میکنن و همین ترتینویین که تا لایه های عمقی پوست جذب میشه و پوست رو به کلاژن سازی هم تحریک میکنه. به خاطر همین به عنوان یک درمان ضد چروک هم بهش نگاه میشه. من قبل از اون هم از پماد کترل استفاده میکردم و مشکلی نبود. اما اون بار کترل گیر نیومد و ژل ایرانی رو گرفتم. از همون اول باهاش مشکل داشتم. با اینکه با فاصله از چشمها استفاده میکردم. بخاراتش چشمامو میسوزوند. برخلاف دفعه های قبل خیلی زود لایه برداری آغاز شد با اینکه دوزش پایینتر از کترلی بود که قبل میگرفتم. خواستم قطعش کنم اما دکتر گفت سه ماه ادامه بده. که تو اون ماه اخر حتی پوستم کمی زخم شد و حالت خراشیده پیدا کر که من بدون اجازه دکتر مصرفش رو قطع کردم...
ولی بازم شما درست میگید. بعیده ولی شایدم...

در ضمن من علائمم حین مصرفش بوجود اومد و یکی از عواملی بود که باعث شد بگذارمش کنار...
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : laymer , paeazan
بفرمایید این هم دو مورد دیگه:http://mscenter.ir/showthread.php?tid=804

[تصویر:  1388510710151.png]

[تصویر:  1388510710192.png]
 تشکر شده توسط : رامنا , nahid
بیماری با اختلال کبد دارو رو به صورت پماد مصرف میکنه و دچار عدم تعادل، سردرد، اختلال حافظه و اختلال بلع میشه. با قطع مصرف بهبود پیدا میکنه و با از سرگیری مصرف دوباره علائم برمیگردند و اینبار تا رفع علائم 4 هفته طول میکشه. بنابر این 1. برای کسی که داروی ام اس مصرف میکنه و کبدش ممکنه مشکلاتی داشته باشه میتونه خودش باعث عوارض نورولوژیک بشه... و البته این نشون میده که 2. داروی موضعی هم تونسته وارد گردش خون بشه و در اونصورت تا حدی عوارض داروی خوراکی رو خواهد داشت. وای بر من Sad پس حواستون به موضعی ش (پماد و ژل) هم باشه. احتیاط شرط عقله...

http://www.drugs.com/sfx/mequinol-tretin...fects.html
http://www.jwatch.org/jd199603010000004/...de-effects
... I'm a fighter ...
 تشکر شده توسط : laymer , FBF , nahid

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  داروهای مکمل nahid 40 26,075 2017/07/28, 06:20 AM
آخرین ارسال: siamak.m.h

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان