امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتباط داروهای پوست (ايزوترتينويين و... ) با MS
دوستان عزیزتر از جان ...من با دوستی آشنا شدم که اسمش احسان هست و تو سایت قبلی مشکل خودشو مطرح کرده بود و من با اجازش سئوالشو مفصلا اینجا مطرح میکنم تا بتونیم کمکش کنیم...البته خودش هم عضو شده و من بهش گفتم خودش مطرح کنه ...به هر حال امیدوارم بتونیم به احسان جان کمکی کنیم:

با سلام
من در برج 10 سال 87 شروع به مصرف داروي ايزو ترتينويين يا همون اكوتان زير نظر متخصص پوست كردم به مدت 6 ماه و تعداد مصرف 400 عدد از ماه دوم مصرف (برج 11سال قبل) عوارض شروع شد مثل بي تعادلي در هنگام بستن چشم .سفتي پاها.عدم تعادل در راه رفتن در تاريكي.
هر وقت به پزشك پوست مراجعه كردم گفت عوارض دارو هستش .و دقيقا در بروشور دارو ها هم اين عوارض حتا بدتر از اون ذكر شده بود. در هر حال دارو در تير امسال تمام شد ولي عوارض نه اينكه برطرف نشد بلكه بدتر هم شد مثل گرفتگي گوش. تاري ديد يك چشم.حالت تهوع .و.. تا 1 ماه پيش كه رفتم متخصص مغز واعصاب وجواب ام آر آي رو گرفتم .پزشگ گفت شما خيلي زياد پلاك روي مغز ونخاع داري و تشخيص ام اس داد.سئوال پرسيد قبلا هم دست وپات بي حس شده ؟يادم اومد 11 سال پيش درسال 77 يه بار اينجور شدم پيش متخصص اعصاب رفتم ولي در 1 هفته خوبه خوب شدم و موردي نبود وتا حالا كه 11 سال گذشته هيچ مشكلي نداشتم

نكته مهمي هم كه واسش كامنت گذاشتم از اينجا شروع ميشه:

با مراجعه به اسناد پزشكيم دقيقا مطمدن شدم 11 سال پيش هم از همين داروي ايزوترتينويين استفاده كرده بودم ولي در حده 50 تا 80 عدد .اينو مطمئنم.در همين رابطه با پزشكم مشورت كردم و اونم فكري كردوموضوعو به عنوان يه مورد خاص بررسي كردو� ازمايشهاي خيلي زيادي نوشت كه هنوز جوابش اماده نيست وگفت در اينكه بايد پلاكات درمان بشه شكي نيست ولي ممكنه اكتسابي باشن و درمانت شايد بهتر و راحت تر باشه و اگر ام اس من از 11 سال پيس تا حالا ادامه داشته ميبايست بدون درمان تا حالا من فلج مي شدم.

من تازه درمانو با پردنيزولون شروع كردم و تا 15 آذر ادامه خواهد داشت� وبعد از اون سينوكس شروع ميشه واسه همين چون اطلاعات زيادي در مورد ام اس ندارم� اومدم سايت شما كامنت گذاشتم ببينم كسي مثل من تا حالا اينجور بوده يا كسي از بچه هاي سايت اطلاعاتي در مورد ارتباط ايزوترتينويين� و ام اس داره ؟
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : شفا یافته , maryam.m , visko , رامنا , laymer
ايزوترتينوئين عوارض متعددي دارد. بخصوص اينكه بسيار تراتوژن است و مصرف آن در دوران بارداري باعث آسيبهاي جدي جنين مي گردد. 50% بارداري در حين مصرف اين دارو منجر به سقط مي گردد و در نيمي از موارد باقيمانده هم باعث تولد نوزاد با نواقص قلبي عروقي و يا اسكلتي مي گردد.تغييرات خلقي مثل افسردگي در شروع درمان با اين دارو معمول است كه هنوز در اين موارد رابطه منطقي پيدا نشده است. بيشتر عوارض جانبي اين دارو در طي درمان تداخلي با روند درمان بيمار ندارد و قابل تحمل است. از جمله آنها تشديد آكنه در شروع درمان است كه در 6% افراد ديده مي شود كه با مصرف پردنيزولون خوراكي به مدت تقريبا 6 هفته قابل بهبودي است. عوارض جلدي مخاطي نيز از عوارض شايع اين دارو است كه با خشكي لب و پوست و گاهي بروز درماتيت و حتي زخم همراه است كه با استفاده از مرطوب كننده ها و نرم كننده هاي لب تا حدودي بهتر مي شود. البته در صورت بروز زخم بايد از كرمهاي حاوي آنتي بيوتيك استفاده كرد تا زخم عفوني نشود. خشكي مخاط چشم و بيني نيز با استفاده از كرمهاي مخصوص قابل بهبودي است.
اثرات مضر اين دارو بر احشاء داخلي غير معمول است و بيشتر شامل سردرد است. سردرد عارضه افزايش فشار داخل مغزي است كه البته خوش خيم بوده و غير شايع است. عارضه ديگر درد مفاصل و عضلات است كه با استفاده از مسكن قابل بهبودي است. با توجه به شواهدي كه نشان مي دهد اين دارو بر فعاليت آنزيمي كبد و ليپيدها دارد اندازه گيري اين فاكتورهاي در خون لازم است و در افراد در معرض خطر مثل ديابتي ها و افراد با سابقه فاميلي افزايش چربي خون بايد تكرار شود. ولي اين دارو باعث نازايي و يا كاهش ميل جنسي نمي شود. درمان به مدت 6-4 ماه بايد ادامه پيدا كند و نشان داده شود كه 5-3 سال پس از درمان فرد بدون آكنه باقي مي ماند ولي معمولا يكبار درمان كافي نيست و عود نيز در بعضي موارد ديده مي شود. بهتر است دوز شروع و دوره مصرف آن با پاسخ به درمان تعيين شود. در بعضي مقالات مطرح شده كه درمان با دوز كم به مدت 9 ماه و حتي تا يكسال ادامه پيدا كند.
به اين دوست محترمتون ميشه گفت كه به يه دكتر مغز اعصاب ديگر و همچنين يه پوست ديگر براي اطمينان خاطر بيشتر
مراجعه كنند...
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : Prime , warrior , غزل , شفا یافته , visko , رامنا
� منم از این دارو حدود سه سال پیش استفاده کردم . اسم دیگرشم� آ-کنوترن هست. از مشتقات ویتامن آ .فکر کنم روزی دو تا تجویز کرده بود ، وقتی بروشور رو خوندم� ترسیدم رفتم به دکتر گفتم� برای کبد بد نباشه و دیگه یادم نیست چی گفتم که کمترش کرد و نوشت یک روز 1 عدد – یک روز 2 عدد . باز شک داشتم به این کپسولا و� کامل حرف دکترو گوش نکردم وبعد از مدتی که روزی یکی ( تا اونجا که یادمه ) خوردم ، یکباره قطع کردم و دیگه هم پیشش نرفتم . Smile Smile
من چون متاسفانه این قدر روی حالات خودم دقیق نمیشدم و نمیشم� اگر هم عوارضی داشته من دقت نکردم . فقط خشکی پوست صورت ولب و گلو� و حساسیتهای پوستی بعد از اون رو یادمه . دیگه این� که حدود 6-7 سال پیش تو ام آر آی مغزهیچی نبود ولی الان هست !� :-X :-X
اگه دکتر احسان میخواد تحقیق بکنه بگه کیه منم برم پیشش.ما نمونه های آزمایشگاهیشونیم. :Smile :Smile
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : شفا یافته , رامنا
من هم توی فصل زمستون تقریبا 1 ماه به تجویز دکتر پوست قرص اکوتان میخوردم و چند ماه بعدش علائم بیماری شروع شد یعنی یکی از دلایل مبتلا شدن ما مصرف این قرصه؟
بگذار سرنوشت هر راهی می خواهد برود راه من جداست....
بگذار این ابرها تا می توانند ببارند چتر من خداست.....
 تشکر شده توسط : رامنا
(2012/07/04, 06:10 PM)زهراجون نوشته است: عزیزم من بخاطر جوشهای صورتم حدود 5 سال پیش راکوتان مصرف کردم
جوشهام کاملاً خوب شد
ولی بجز خشکی لبها مشکلی نداشتم
که اونم با دارو قابل تحمل میشد و بعد از قطع قرصها رفت پی کارش

راکوتان خیلی عوارض داره در خانمها امکان نازایی وجود داره
خشکی چشم میاره
اثر سمی روی کبد داره
کدورت قرنیه
نارسایی کلیوی
و خیلی موارد دیگه

درسته این عوارض وجود داره اما شما استفاده کردین و خدا رو شکر مشکلی نداشتین

اینترفرون ها هم این عوارض براشون ذکر شده اما ممکنه در افراد به ندرت به وجود بیاد
 تشکر شده توسط : رامنا , یوسفی نازنین
متاسفانه این دارو عوارض خیلی زیاده داره. من زمانی این دارو را مصرف کردم که تازه ایران اومده بود و در مرحله آزمایشی بود. یادمه فقط 4صفحه تعهدنامه در مورد قبول عوارض دارویی امضا کردم. به اسم راکوتان هم معروف بود. اونموقع فقط بیمه خدمات درمانی متعهد تامین هزینه دارو بود...
البته نظر من اینه که این دارو باعث بوجود اومدن ام اس نمیشه (چون افرادی را دیدم که مصرف کردند و مشکلی براشون پیش نیومده) اما اگر کسی مستعد ابتلا به ام اس باشه یا مشکوک به این بیماری باشه خیلی خیلی مشکل آفرین میشه و حتما به ام اس مبتلا شده یا حمله شدیدی پیش رو خواهد داشت.

چه بلاهایی که در سن جوونی آدم بخاطر صورت زیباتر سر خودش نمیاره و مسیر اشتباهی را با سرعت طی میکنه!! وقتی دیگران میگفتند پوست تو که خوبه! فکر میکردم دارند دلداریم میدند! اما سالها بعد متوجه شدم که راست میگفتند و چندتا جوش غرور جوانی لطمه ای به زیبایی نمیزنه..
سالها سردی خوردم که جوش نزنم و بعدش ام اس گرفتم.
راکوتان خوردم که جوشهایی که زده بودم ریشه کن بشند، حملات ام اس تشدید شد.
وقتی ام اس پیشرفت کرد موضوع مهمتری داشتم که فکرم را مشغول کنه، بنابراین به پوست هیچ رسیدگی ای نکردم.
فقط گرمی خوردم که ام اس بهتر بشه، پوستم هم خوب شد و دیگه هرگز جوش نزدم...agreement2

من بطور کلی با درمان پوست مخالف هستم. چون پوست، ناخن و مو وسیله ای هستند که نشون میدند اندامهای داخلی در چه شرایطی هستند. با مشاهده پوست و موی هر شخصی میشه به تمام مشکلات و بیماریهای داخلیش پی برد.
پس اگر جوش میزنید مطمئن باشید که تغذیه مناسبی ندارید و کبد یا صفراتون مشکل پیدا کرده. پوست داره واکنش نشون میده تا شما کنش خودتون را تغییر بدید.
یکی از مهمترین دلایل آکنه صورت خوردن قند و شکر هست و هرچیزی که با قند و شکر تهیه شده. من 5سال هست که هیچ مشتقاتی از قند و شکر مصرف نکردم. به سلامتی فکر کردم و در این راستا برای پاداشم پوستم هم کامل خوب شد.icon_biggrin
ناگفته نمونه که شیربادام (بادام+آب+عسل) که دستور بوعلی سینا هست در مورد پوست معجزه میکنه. من روزی 3لیوان از این نوشیدنی استفاده میکنم. برای کبد بسیار مفیده. بادوم برای مقاوم سازی استخوانها و مفصل سازی هم خیلی مفیده برای همین به کودکان هریره بادوم میدند...
من هم ام اس داشتم.
 تشکر شده توسط : visko , رامنا

ايزوترتينوئين
موارد مصرف‌: ايزوترتينوئين‌ رتينوئيدي‌است‌ كه‌ براي‌ درمان‌ سيستميك‌ سيستيك‌نودولا و بثورات‌ جلدي‌ توده‌اي‌(conglobate acne) و بثورات‌ جلدي‌ شديدكه‌ به‌ دوره‌هاي‌ كامل‌ درماني‌ عوامل‌ضدميكرب‌ پاسخ‌ نداده‌اند و همچنين‌ براي‌درمان‌ بثورات‌ جلدي‌ خانمها در دهه‌هاي‌سوم‌ و چهارم‌ زندگي‌ كه‌ معمولا نسبت‌ به‌درمان‌ با آنتي‌بيوتيكها مقاوم‌ مي‌باشند،مصرف‌ مي‌شود.

مكانيسم‌ اثر: ايزوترتينوئين‌ اندازه‌ غده‌چربي‌ را كاهش‌ داده‌ و فعاليت‌ آنها را مهارمي‌كند و در نتيجه‌ باعث‌ كاهش‌ ترشح‌سبوم‌ مي‌شود. به‌علاوه‌ داراي‌ اثرات‌ ضدكراتينيزه‌اي‌ و ضدالتهابي‌ نيز مي‌باشد.

فارماكوكينتيك‌: دارو از مجراي‌ گوارش‌به‌سرعت‌ جذب‌ مي‌شود و در كبد و احتمالاديواره‌ روده‌ متابوليزه‌ مي‌گردد. نيمه‌ عمرايزوترتينوئين‌ و متابوليت‌ اصلي‌اش‌10-20 ساعت‌ است‌. زمان‌ لازم‌ براي‌ كسب‌حداكثر غلظت‌ پلاسمايي‌ حدود 3 ساعت‌مي‌باشد.

موارد منع‌ مصرف‌: دارو در دوران‌بارداري‌ و شيردهي‌، موارد نقص‌ عملكردكبدي‌ يا كليوي‌، افزايش‌ ويتامين‌ Aوافزايش‌ چربي‌ خون‌ نبايد مصرف‌ شود.

هشدارها: 1 ـ دارو تراتوژن‌ است‌ و حداقل‌يك‌ ماه‌ قبل‌ از شروع‌ درمان‌، طي‌ درمان‌ وتا حداقل‌ يك‌ ماه‌ پس‌ از درمان‌، حاملگي‌نبايد صورت‌ گيرد.

2 ـ طي‌ دوران‌ درمان‌ و حداقل‌ تا يك‌ ماه‌پس‌ از پايان‌ درمان‌ از اهداء خون‌ بايداجتناب‌ شود.

3 ـ عملكرد كبدي‌ و ميزان‌ چربي‌هاي‌پلاسما در ابتدا و يك‌ ماه‌ پس‌ از شروع‌درمان‌ و سپس‌ هر سه‌ماه‌ يك‌بار بايدارزيابي‌ گردند.

4 ـ از مصرف‌ تتراسيكلين‌، مقادير زيادويتامين‌ A (بيشتر از 4-5 هزار واحد درروز) و كراتوليتيك‌ها طي‌ دوره‌ درمان‌ بادارو بايد خودداري‌ شود.

5 ـ گلوگز خون‌ در افراد ديابتيك‌ و همچنين‌مبتلا به‌ كراتيت‌ (به‌ويژه‌ در افراد مبتلا به‌سندرم‌ چشم‌ خشك‌) بايد ارزيابي‌ شود.

عوارض‌ جانبي‌: ايزوترتينوئين‌ ممكن‌ است‌باعث‌ بروز عوارض‌ عديده‌اي‌ همچون‌سوزش‌، خارش‌ يا ساير علايم‌ التهابي‌چشم‌، خونريزي‌ از بيني‌، پوسته‌ پوسته‌شدن‌، سرخي‌، سوزش‌، درد و ساير علايم‌التهاب‌ لبها، دپرسيون‌ ذهني‌، عفونت‌پوستي‌ و بثورات‌ جلدي‌ شود.

تداخل‌هاي‌ دارويي‌: ايزوترتينوئين‌ احتمالاغلظت‌ پلاسمايي‌ كاربامازپين‌ را كاهش‌مي‌دهد. مصرف‌ همزمان‌ ايزوترتينوئين‌ وتتراسيكلين‌ ممكن‌ است‌ احتمال‌ بالا رفتن‌فشار خون‌ داخل‌ جمجمه‌اي‌ را افزايش‌دهد.

نكات‌ قابل‌ توصيه‌: 1 ـ در صورت‌ احتمال‌حاملگي‌ مصرف‌ دارو بايد قطع‌ شده‌ و به‌پزشك‌ مراجعه‌ شود.

2 ـ طي‌ دوره‌ درمان‌ و تا حداقل‌ 30 روز پس‌از تكميل‌ آن‌ از اهداء خون‌ به‌ بانك‌ خون‌به‌دليل‌ خطر استفاده‌ آن‌ براي‌ يك‌ بيمارباردار بايد اجتناب‌ شود.

3 ـ از مصرف‌ همزمان‌ ويتامين‌ A يا سايرمكمل‌هاي‌ حاوي‌ ويتامين‌ A، مگر درصورت‌ تجويز پزشك‌، بايد خودداري‌شود.

4 ـ در صورت‌ كاهش‌ ناگهاني‌ بينايي‌ درشب‌، از رانندگي‌ و كار با ماشين‌آلات‌ و ياموارد مشابه‌ بايد خودداري‌ كرده‌ و به‌پزشك‌ مراجعه‌ گردد.

مقدار مصرف‌: ابتدا مقدار mcg/kg 500 درروز (در يك‌ يا دو مقدار منقسم‌) همراه‌ باغذا به‌مدت‌ 4 هفته‌ تجويز مي‌شود. درصورت‌ پاسخ‌ مناسب‌، مصرف‌ دارو براي‌8-12 هفته‌ ادامه‌ مي‌يابد. در صورت‌ پاسخ‌ضعيف‌ تجويز دارو تا حد 1mg/kg/dayبراي‌ 8-12 هفته‌ ادامه‌ مي‌يابد. در صورت‌عدم‌ تحمل‌، مقدار مصرف‌ دارو به‌mcg/kg/day 100-200 كاهش‌ يابد.

اشكال‌ دارويي‌:

Capsule: 20 mg

پایگاه سلامت
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : رامنا
درباره تاثیر راکوتان بر ام اس گزارشها و پرونده های قضایی وجود داشته که چون اثبات نشده نمیشه چیزی گفت.
اما یه چیزی مسلمه و در رفرنسهای تداخلات دارویی هم بهش اشاره شده و اون اینه که این دارو با داروهای ام اس تداخل داره. علت هم فشار زیادیه که مصرف همزمان اونها به کبد وارد میکنه...
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : laymer
دوستان من دقیقا زمانی متوجه بیماری ام اس شدم که 2 3 ماه بود که داشتم روزی 1 دونه راکوتان می خوردم. می خوام ببینم یعنی راکوتان بووده که باعث شده ام اس خودش رو نشون بده؟
 تشکر شده توسط : رامنا , laymer
(2013/11/10, 12:54 PM)hossein2010 نوشته است: دوستان من دقیقا زمانی متوجه بیماری ام اس شدم که 2 3 ماه بود که داشتم روزی 1 دونه راکوتان می خوردم. می خوام ببینم یعنی راکوتان بووده که باعث شده ام اس خودش رو نشون بده؟

هیچکس نمیتونه دقیقا به شما جواب بده. یک سایتی هست که توش پرونده شکایت های پزشکی رو گزارش میده. موارد مشابه اونجا بود که البته اونها هم به هیچ نتیجه ای نرسیدن. یعنی موارد مشابه شما بوده ولی تا بحال ثابت نشده و ارتباطی هم پیدا نشده بنابر این نمیشه چیزی گفت. بهش فکر نکنید. دیگه هم این دارو رو مصرف نکنید. ایشالله که دیگه هم دچار حمله نشید.
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : yummy , FBF , یوسفی نازنین , hossein2010 , paeazan , laymer , aztab , AVID2000

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  داروهای مکمل nahid 40 26,064 2017/07/28, 06:20 AM
آخرین ارسال: siamak.m.h

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست