امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تلقین مثبت همیشه کارساز نیست.
اگر آدم ها به طور کامل بر افکار مثبت تمرکز کنند، آنگاه افکار منفی بیشتر موجب آزار آنها خواهد شد

تلقین مثبت همیشه کارساز نیست

نتیجه تحقیقات گروهی از محققان کانادایی نشان می دهد افرادی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، در صورت تکرار تلقین های مثبت درباره خودشان، احساس بدتری نسبت به خود پیدا می کنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی� ، به گفته این محققان، جملاتی از قبیل “من فردی دوست داشتنی هستم” تنها می تواند به کسانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، کمک کند.

یک روان شناس کشور انگلیس� می گوید: احساس آدم ها نسبت به خودشان بر پایه آن چه که واقعا در زندگی شان انجام می دهند، شکل می گیرد.

این توصیه که آدم ها برای داشتن احساس بهتر باید “به خودشان کمک کنند” یا به عبارتی به خود تلقین کنند، اولین بار به صورت جدی توسط ساموئل اسمایل، نویسنده اسکاتلندی مطرح شد.

کتاب او با نام ” خود یاری” حدود ۲۵۰ هزار نسخه فروش داشت و این شیوه، یعنی کمک به خود از لحاظ روانی، اکنون به تجارتی میلیاردی در تمام دنیا تبدیل شده است.
در یک آزمایش محققان دانشگاه های واترلو و نیو برنزویک، از افراد مختلف با میزان اعتماد به نفس متفاوت، خواستند که جمله ” من فردی دوست داشتنی هستم” را تکرار کنند.

پس ازگفتن و تکرار این جمله، حالت این افراد و احساس آن ها نسبت به خودشان را بررسی کردند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پایین، کسانی که این جمله را تکرار کردند، نسبت به بقیه اعضای گروه، احساس بدتری درباره خودشان داشتند.
اما کسانی که اعتماد به نفس بیشتری داشتند، پس از تکرار این جمله مثبت، احساس بهتری داشتند، هر چند بسیار اندک.

در مرحله بعدی، روان شناس ها از افراد مورد آزمایش خواستند که تفکرات مثبت و منفی درباره خودشان را فهرست کنند.

نتیجه این آزمایش نشان داد، کسانی که اعتماد به نفس پایین تری دارند، وقتی اجازه بروز تفکرات منفی را پیدا می کنند، احساس بهتری نسبت به زمانی دارند که مثبت درباره خود می اندیشند.

به گفته این محققان کانادیی اگر آدم ها به طور کامل بر افکار مثبت تمرکز کنند، آنگاه افکار منفی بیشتر موجب آزار آنها خواهد شد.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : paeazan
این همونیه که من میگم و همتون مخالفت میکنین هااااااااااااااااا
این همونیه که شما میگین من فاز منفیم ...
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

چند نفر مگه گفتن ؟ ! چرا تلقین میکنی ؟ Wink فقط بعضی وقتا اینطوره اونم نظرته و همیشه نباید مثبت بنویسی که . Wink

یه چیزی که میخواستم بگم اینه که ما اگه هی بگیم ام اس خوبه خیلی هم خوشحالم از این که دارمش و.... وقتی از ته دل نمی گیم ، فقط میخوایم تلقین کنیم� واین نتیجه خوبی شاید نداشته باشه . بعید میدونم کسی از ته دل بگه !بطور عادی بیماری مثل سلامت دوست داشتنی نیست و از خدا باید سلامت روبخواهیم نه بیماری رو . حالا هرکی تازه به ما می پیونده دیگه خیلی اغراق نکنیم از این که این بیماری چیزی نیست و خیلی هم خوبه و... همه بیماران میخوان واقعیت رو بدونن و از پنهان کردن اون توسط پزشک یا ... ناراحت میشن . بهتره واقعیت و شیوه رویارویی با واقعیت رو بدونیم و در عین حال امید داشتن به تحولات مثبت پزشکی و این واقعیت که دانش رو به پیشرفت پزشکی جلوی ناتوان شدن مارو قطعا میگیره . شک ندارم . Wink
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
اينم خودش تلقينه جانم . سينا تو هم اساسا تو كاره تلقيني ها !
آنارام باشید
(2009/10/21, 08:41 PM)anaram نوشته است: اينم خودش تلقينه جانم . سينا تو هم اساسا تو كاره تلقيني ها !

من که کاملا با تلقین مخالفم ... حداقل همه ی مخالفتهام تو این سایت آرشیو شده
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

گرفتي جانم . خوده اين سازمخالف زدنت تلقينه� Tongue
آنارام باشید
(2009/10/21, 09:29 PM)anaram نوشته است: گرفتي جانم . خوده اين سازمخالف زدنت تلقينه� Tongue

شهرزاد کم بهمون گیر میداد آنارام هم بهش اضافه شد ... تلقین تلقین تلقن تلقن تلفن تلفین تلفن قلفین فقلین قیلفین ... Tongue Tongue

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نمک همیشه مضر نیست-یک ماده طبیعی ضد افسردگی paeazan 0 2,255 2013/12/11, 01:27 AM
آخرین ارسال: paeazan
  تغيير عادت منفي به مثبت shahrzad 4 3,802 2009/10/24, 10:02 AM
آخرین ارسال: shahrzad

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان