امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
علائم بیماری MS

هر گونه اختلال حسی- عصبی را نمی‌توان نشانه‌ ام اس دانست - sciencefa.com

خبرگزاری فارس: یک متخصص مغز و اعصاب گفت: شایع‌ترین علائم دیده شده در افراد مبتلا به ام‌اس خواب رفتگی دست و پا، سرگیجه، دوبینی و اختلال در حرکت است اما این دلیل نیست که لزوماً هر فردی این علائم را دارد به ام ‌اس مبتلا است.

رویا ابوالفضلی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد علائم هشدار دهنده به خصوص تاری دید در بیماری ام ‌اس گفت: ام ‌اس بیماری شناخته شده‌ای است که از اختلالات سیستم ایمنی مغز نشأت می‌گیرد که یکسری علائم و معیارهای بالینی دارد و این طور نیست که هر فردی با علامت مثل سرگیجه، تاری دید یا بی‌حسی دست و پا بگوئیم فرد ام‌ اس دارد.

وی گفت: افرادی که با علائم مشخصه باید توسط یک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوند اگر علائم هشدار دهنده و قابل بررسی باشد موضوع پیگیری می‌شود و تمام معیارهای بالینی و معیارهای پاراکلینیکی از جمله ام‌آر آی روی فرد سنجیده شود تا بتوانیم بگوئیم فرد به ام ‌اس مبتلا شده یا خیر.

ابوالفضلی در پاسخ به اینکه افراد به چه علائمی برای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب باید حساس باشند گفت: هر علامت جسمی عصبی که فرد قبلاً به آنها مبتلا نبوده ولی الان در او ایجاد شده مثلاً خواب رفتگی دست و پا، سرگیجه، دوبینی اختلال در حرکت که قبلاً فرد نداشته می تواند نشانه باشد و فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا پزشک با معاینه بالینی بفهمد که فرد دچار علامت گذرا شده یا بیمار است.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران شایع‌ترین علامت دیده شده در بیماران مبتلا به ام ‌اس را اشکالات بینایی دوبینی، سرگیجه و ضعف اندام‌ها، اختلالات ادراری و حرکتی به ویژه اختلال در راه رفتن اعلام کرد و گفت: اما این دلیل نمی شود که هر فردی این مشکلات را داشت به ام ‌اس مبتلاست. شاید دلایل دیگری برای به وجود آمدن این علامت‌ها وجود داشته باشد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: مطالعه‌ای که به صورت جسته و گریخته روی اپیدمیولوژی ام ‌اس در کشور صورت گرفته نشان می‌دهد چیزی حدوداً بین ۵۰ تا ۶۰ در صد هزار نفر به ام ‌اس مبتلا می‌شوند که آمار بالایی نیست هر چند که اخیراً ابتلا به ام ‌اس رو به افزایش داشت.

تاریخ:۰۴-۰۴-۹۱

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : pariya1361
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۱
علل و علایم و درمان بیماری ام اس
بيماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال مادام‌العمر در سيستم ايمني خودكار بدن است كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود.
به گزارش بولتن نیوز از ایسنا ،اختلال سيستم ايمني خودكار وضعيتي است كه در آن بدن آنتي‌باديهايي را توليد مي‌كند كه به بافت‌هاي خودش حمله مي‌كنند.

در بدن افراد مبتلا به اين بيماري آنتي‌باديهايي توليد مي‌شود كه به ماده سفيد مغز و نخاع حمله‌ور مي‌شوند.

در بيماري ام.اس ميلين يا پوشش رشته‌هاي عصبي در مغز و نخاع ملتهب مي‌شود. اين التهاب باعث آسيب ميلين شده و سيگنال‌هاي عصبي نمي‌توانند در طول رشته‌هاي عصبي حركت كنند.

علايم اين بيماري متفاوت است و بستگي به اين دارد كه كدام بخش از اعصاب آسيب ببينند.

علايم اوليه اين بيماري بسيار خفيف بوده و عبارتند از: سرگيجه و عدم تعادل، خستگي، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمي، بي حسي يا سوزش موضعي، درد شديد در ناحيه صورت، نقص در بينايي شامل تار شدن و يا دو بيني است.

با پيشرفت بيماري ساير علايم نيز بروز مي‌كنند كه از آن جمله مي‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهاي مزمن مانند درد كمر و ماهيچه‌ها، افسردگي، اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه‌ها كه ممكن است بسيار دردناك باشد، فلج، ناتواني جنسي، صحبت كردن به طور نامفهوم، مشكل در بلع، مشكل در تفكر و عملكرد حافظه، از دست دادن بينايي و نابينايي كامل اشاره كرد.

در موارد خفيف بيماري ممكن است علايم به قدري ضعيف و ناچيز باشند كه حتي نتوان وجود بيماري را تشخيص داد. وقتي بيماري پيشرفت كرده و شدت مي‌يابد، فرد كاملا فلج مي‌شود.

بيمار توانايي راه رفتن را از دست داده و حتي نمي‌تواند از خود مراقبت كند.

علت دقيق بروز اين بيماري هنوز مشخص نيست.

4 فرضيه علمي اصلي درباره علت اين بيماري وجود دارد؛

1- شرايط جوي در سراسر جهان: براساس اين فرضيه به نظر مي‌رسد كه ابتلا به ام اس در ميان ساكنان نواحي اطراف مدار چهلم نيم كره‌هاي شمالي و جنوبي كره زمين شايعتر است.

فردي كه در يكي از اين مناطق متولد شده و پيش از رسيدن به سن نوجواني به منطقه ديگر منتقل مي‌شود، تا حدودي در معرض ابتلا به اين بيماري قرار مي‌گيرند.

2- ژنتيك: ابتلاي والدين يا يكي از نزديكان به اين بيماري خطر ابتلا به ام.اس را در فرد افزايش مي‌دهد.

3- عامل ايمني: به طور كلي اين امر پذيرفته شده است كه بيماري ام‌اس نوعي اختلال در سيستم ايمني خودكار است.

4- عامل ويروسي: اين احتمال وجود دارد كه يك عامل ويروسي در بروز ام اس نقش داشته باشد.

برخي عصب‌شناسان معتقدند كه ام اس به دليل تولد يك فرد با نقص ژنتيكي بروز مي‌كند، چرا كه نمي‌تواند با يك عامل محيط زيستي سازگاري داشته باشد.

وقتي فرد مزبور با آن عامل تماس پيدا كند، سيستم خودكار ايمني واكنش نشان داده و منجر به بروز بيماري مي‌شود.

هنوز براي اين بيماري هيچ راه مشخصي براي پيشگيري شناخته نشده است. در مورد تشخيص بيماري نيز لازم به ذكر است كه در حال حاضر هيچ آزمايش خاصي به اين منظور وجود ندارد و معمولا از طريق مراجعه به سابقه پزشكي و آزمايشات فيزيكي فرد مورد آزمايش قرار مي‌گيرد.

تصاوير MRI معمولا مي‌تواند آسيب ميلين در بافت مغز را نشان دهد، اما در برخي افراد مبتلا به اين بيماري اين تصاوير كاملا طبيعي هستند و هيچ مشكل يا نارسايي را نشان نمي‌دهند. يكي ديگر از روشهاي تشخيص بيماري آزمايش مايع مغزي نخاعي است.

در درازمدت ميزان فلج و از كار افتادگي اعضا افزايش پيدا مي‌كند. مرگ افراد مبتلا به اين بيماري عموما در اثر پيچيدگي‌ها و شرايط سخت ناشي از فلج آنهاست.

از شايعترين عوامل مرگ اين بيماران مي‌توان به بروز زخم‌هاي بستري و در نتيجه بروز عفونت، ذات‌الريه، آمبولي ريوي، گرفتگي رگ‌هاي تغذيه كننده ريه‌ها توسط لخته‌هاي خوني و خودكشي اشاره كرد.

بيماري ام اس مسري نيست و خطري براي اطرافيان بيمار ندارد، اما مي‌تواند به طور ژنتيكي اعضاي يك خانواده را تهديد كند.

عملكرد اصلي براي درمان بيماري وجود دارد. اولين مرحله توقف و يا كاهش حملات سيستم ايمني به ميلين رشته‌هاي اعصاب است.

مرحله دوم بهبود علائم بيماري و كمك به فرد براي بازگشتن به شرايط طبيعي تا حد امكان است.

سيستم ايمني به كمك دارو درمان مي‌شود.

ساير معالجات شامل مصرف داروهاي ضدافسردگي براي بهبود حالت افسردگي و كاهش خطر خودكشي، مصرف دارو براي كنترل مثانه، مصرف دارو براي رفع گرفتگي‌هاي عضلاني و مصرف دارو براي بهبود دردهاي عصبي است.

اثرات جانبي اين داروها با توجه به نوع دارويي كه مصرف مي‌شود، متفاوت است. از مهمترين آنها خواب آلودگي، بهم خوردگي معده و واكنش‌هاي آلرژيك نسبت به داروها هستند.

از آنجا كه اين بيماري مادام العمر است، كنترل دايمي و معالجه هميشگي بيماري ضروري است.

پيشرفت بيماري در اثر مصرف دارو تا حدودي كندتر مي‌شود.

همچنين معالجه علايم بيماري مي‌تواند حالت فلج را كاهش دهد
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

واقعا عجب روحيه دهنده بود.به جاي اين مطالب يه جوكي چيي مي نوشتي اه
فقط برای همه دعا کنید
 تشکر شده توسط : pariya1361 , مینا میلانی
تاپیک جوک جداست
میتونی بری اونجا جوک بخونی تا حالت سرجاش بیاد

نوشته"به گزارش بولتن نیوز از ایسنا" خب این هم یه مطلب و بحثه دیگه.
از واقعیتها که نمیشه فرار کرد

قبول دارم مطلبش ناراحت کنندس و به یه ام اسی بد اشاره کرده.اما خب بعضی از ام اسی ها هم حالشون بده دیگه.اما فقط 10 درصد از بیماران ام اس حالشون بده، اینو دیشب خوندم.

80 درصد بیماران ام اس بیماریشون از نوع خوش خیمه.

نگران چی هستین شما؟
از واقعیت که نمیشه فرار کرد
اگه روحیشو نداری خب اصلا تاپیکهای تخصصی بیماری رو نخون

مثلا برو این تاپیک تا بترکی از خنده.اونجا جوک زیاد میگن:
راک

تشکر شده توسط : parisa2011 , pariya1361
از ئاقعيت نميشه فرار كرد اما وقاعيت رو مي شه تغير داد
فقط برای همه دعا کنید
من اینجا میخوام به بعضی موارد اشاره کنم ولی میدونم زهرا جون میگه مقاله نوشته و تموم شده حالا تو هی بگو بعضی قسمتها اشتباههlaughing3laughing3laughing3

بعضی از مطالبی که توی مقاله اشاره شده ، اشتباهه مثلاً:

*علايم اوليه اين بيماري بسيار خفيف بوده و عبارتند از: سرگيجه و عدم تعادل، خستگي، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمي، بي حسي يا سوزش موضعي، درد شديد در ناحيه صورت، نقص در بينايي شامل تار شدن و يا دو بيني است.

درد شدید عصب سه قلوی صورت جزو علائم اولیه نیست ( باور نداری در این مورد نظرسنجی کن ببین چند درصد این علامت را داشتن.)من 18 سال پس از ابتلا این علامت را داشتم. محل درد را در آرواره پایین ، دندان نیش سمت چپ صورت احساس میکنم .هیچ دارویی هم اثر نمیکنه فقط انرژی درمانی اثر کرد. درد خیلی شدیدیه مانند اینکه چاقویی را وارد کرده ای و هی جاقو را بیشتر بدرون لثه فرو می کنی angry3 خدا به هیچ کسی اینو نشون نده.

*با پيشرفت بيماري ساير علايم نيز بروز مي‌كنند كه از آن جمله مي‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهاي مزمن مانند درد كمر و ماهيچه‌ها، افسردگي، اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه‌ها كه ممكن است بسيار دردناك باشد، فلج، ناتواني جنسي، صحبت كردن به طور نامفهوم، مشكل در بلع، مشكل در تفكر و عملكرد حافظه، از دست دادن بينايي و نابينايي كامل اشاره كرد.

علائمی مانند مشکلات روده و مثانه ، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه ها ، مشکل بلع در مورد من جزو علائم اولیه بود.Smile (16)

*در درازمدت ميزان فلج و از كار افتادگي اعضا افزايش پيدا مي‌كند. مرگ افراد مبتلا به اين بيماري عموما در اثر پيچيدگي‌ها و شرايط سخت ناشي از فلج آنهاست.

در صورتیکه بیماران ام اسی طول عمر طبیعی دارند و مرگشان بعلت ام اس نیست.fighting0030.gif
گاهی چه زود دیر میشود.angry2angry2
بچه ها من کاری به کسی ندارم ولـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی:
بهتر نیست به نظرات و عقاید هم کمی احترام بزاریمو با احترام جواب همو بدیم؟confused2
خودمونم قبول داریم که فقط 10 درصده بیمارای ام اس وضعشون وخیمه و دنبالش فلج بودنو اینا هست...!
پس بهتر نیس بیشتر به این 90 درصد و مشکلاتشون بپردازیم تا اینکه بیاییم مدام از این 10 درصدو زمین گیری صحبت کنیم؟
من خودم بیخیال....ولی همه ی اونایی که اینجا عضو شدن اومدن که روحیه بگیرن!
اگه هر روز یه تاپیک فقط 1 همچین تاپیکو نظراتی بیاد تو سایتمون مطرح بشه همه ی اونایی که اینجان دپ میشن!
ام اس کاره ای نیس اگه بهش رو ندیم!
جامعه و آدماش به اندازه ی کافی روحیمونو داغون میکنن....خواهشا دیگه اینجا با روحیه ی هم بازی نکنیم...خواهش میکنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم
ممنونمicon_question
زنـــــــــــــــــــــده ام با نفـــــــــــــــــــس تو...!
(2012/12/05, 03:35 PM)parisa2011 نوشته است: من اینجا میخوام به بعضی موارد اشاره کنم ولی میدونم زهرا جون میگه مقاله نوشته و تموم شده حالا تو هی بگو بعضی قسمتها اشتباههlaughing3laughing3laughing3

بعضی از مطالبی که توی مقاله اشاره شده ، اشتباهه مثلاً:

*علايم اوليه اين بيماري بسيار خفيف بوده و عبارتند از: سرگيجه و عدم تعادل، خستگي، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمي، بي حسي يا سوزش موضعي، درد شديد در ناحيه صورت، نقص در بينايي شامل تار شدن و يا دو بيني است.

درد شدید عصب سه قلوی صورت جزو علائم اولیه نیست ( باور نداری در این مورد نظرسنجی کن ببین چند درصد این علامت را داشتن.)من 18 سال پس از ابتلا این علامت را داشتم. محل درد را در آرواره پایین ، دندان نیش سمت چپ صورت احساس میکنم .هیچ دارویی هم اثر نمیکنه فقط انرژی درمانی اثر کرد. درد خیلی شدیدیه مانند اینکه چاقویی را وارد کرده ای و هی جاقو را بیشتر بدرون لثه فرو می کنی angry3 خدا به هیچ کسی اینو نشون نده.

*با پيشرفت بيماري ساير علايم نيز بروز مي‌كنند كه از آن جمله مي‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهاي مزمن مانند درد كمر و ماهيچه‌ها، افسردگي، اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه‌ها كه ممكن است بسيار دردناك باشد، فلج، ناتواني جنسي، صحبت كردن به طور نامفهوم، مشكل در بلع، مشكل در تفكر و عملكرد حافظه، از دست دادن بينايي و نابينايي كامل اشاره كرد.

علائمی مانند مشکلات روده و مثانه ، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه ها ، مشکل بلع در مورد من جزو علائم اولیه بود.Smile (16)

*در درازمدت ميزان فلج و از كار افتادگي اعضا افزايش پيدا مي‌كند. مرگ افراد مبتلا به اين بيماري عموما در اثر پيچيدگي‌ها و شرايط سخت ناشي از فلج آنهاست.

در صورتیکه بیماران ام اسی طول عمر طبیعی دارند و مرگشان بعلت ام اس نیست.fighting0030.gif
پریسا جون شما سرور مایینlove51

مقاله ی چرتیه.من اولش نخواستم اینو بذارم و خیلی دنبال یه تاپیک گشتم که اینو بعنوان نظر اونجا بذارم که خیلی تو چشم نباشه اما خب گذاشتمش دیگه و گزارش هم دادم به ناظرین.

این مسائل جدای از مدت زمان بیماری به نوع و شدت ام اس شخص هم ربط داره.
فلان خانم رو میشناسم چند سال زودتر از من بیمارشده و اهل ورزش هم نیست روحیه ی خوبی هم نداره اما سرپاست
مامان دوست خودم بعد از 18 سال بیماری به دلیل زخم بستر فوت کرد(ام اس داشت)

من چشمم مشکل دیگه ای داره و هرگز دکترها نگفتن مشکل چشمم به خاطر ام اس هست.
اولین علائم من تابستان 84 از بیحسی خیلی خفیف دستم شروع شد و کم کم پیش رفت به بیحسی کل دستم کشیده شد و بعد بدون مصرف هیچ گونه دارویی خوب شد.اونموقع هنوز برای من تشخیص ام اس نداده بودند

بعضی از حرفاتونو قبول دارم پریسا جون.من دو ساله که دارم اکسی بوتینین مصرف میکنم
چند ماه اخیر هم اختلال بلع زیاد داشتم
در صورتم هیچوقت متوجه مشکلی نشدم

(2012/12/05, 04:13 PM)شیرین نوشته است: بچه ها من کاری به کسی ندارم ولـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی:
بهتر نیست به نظرات و عقاید هم کمی احترام بزاریمو با احترام جواب همو بدیم؟confused2
خودمونم قبول داریم که فقط 10 درصده بیمارای ام اس وضعشون وخیمه و دنبالش فلج بودنو اینا هست...!
پس بهتر نیس بیشتر به این 90 درصد و مشکلاتشون بپردازیم تا اینکه بیاییم مدام از این 10 درصدو زمین گیری صحبت کنیم؟
من خودم بیخیال....ولی همه ی اونایی که اینجا عضو شدن اومدن که روحیه بگیرن!
اگه هر روز یه تاپیک فقط 1 همچین تاپیکو نظراتی بیاد تو سایتمون مطرح بشه همه ی اونایی که اینجان دپ میشن!
ام اس کاره ای نیس اگه بهش رو ندیم!
جامعه و آدماش به اندازه ی کافی روحیمونو داغون میکنن....خواهشا دیگه اینجا با روحیه ی هم بازی نکنیم...خواهش میکنـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــم
ممنونمicon_question
شیرین جون یعنی اون ده درصد حق حیات ندارن؟
چرا فکر نمیکنی منی که این مقاله رو گذاشتم جزء اون ده درصدم؟
و این ده درصد هم نه یعنی زمین گیر شدن.هرگز به زمین گیر شدن فکر نمیکنم و همیشه به بهبودی فکر میکنم.دنبال دوا درمونم...

من با روحیه ی هیچ کس بازی نکردم.هر کس دلشو نداره خب نیاد مطالب پزشکی نخونه

خودم فکر میکنم محکمم.خب بعضی ها مث فلانی 12 ساله بیمارن و حالشون خوبه و حتی شاید هیچ دارویی استفاده نکنن و فلانی بعد از 18 سال بخاطر زخم بستر میمیره، این دلیل نمیشه که من بخاطر اینا روحیمو ببازم
خب بیماری ها با هم فرق میکنه و روز به روز درمانهای جدیدتری وارد میشن
ورزش، تغذیه و روحیه هم خیلی مهمه

من MRI گرفتم.رفتم پیش دکتر صمدیان گفت حمله عصبیه و ام.اس نیست . بعد رفتم پیش دکتر کسمایی آزمایش خون نوشته گفته شاید ام.اس باشه فردا جواب آزمایشم میاد . 1هفتس درست نخوابیدم. کسی رو هم نمیشناسم که ام .اس داشته باشه ازش مشورت بگیرم .
 تشکر شده توسط : ابراهیم , pariya1361
من نتونستم اون مطلب که راجع به پای بیقرار هست رو ببینم.میگه مطلب یافت نمیشود.چه دارویی واسه پای بیقرار استفاده میشه؟چندسال پیش داروشو استفاده میکردم باتجویز پزشک اما الان هرچی فکر میکنم اسمش چی بود یادم نمیاد.دوستان میدونن؟

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  راهنمای جامع علائم MS ArashFN 0 921 2022/08/15, 08:56 PM
آخرین ارسال: ArashFN
  هرگز مصرف دارو را قطع نکنید حتی در زمان خاموش بودن بیماری sooorooosh 122 78,935 2018/10/29, 05:04 PM
آخرین ارسال: minas
  عوارض ناشي از درمان‌هاي دارويي در بیماری ام. اس نازلی 19 40,971 2018/06/20, 06:55 PM
آخرین ارسال: 2018Shaghayegh
  راه های مقابله با علائم MS نازلی 37 23,970 2016/05/31, 01:49 PM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
Rainbow بیماری ms وراههای مقابله با آن Hasty 9 9,539 2015/07/28, 09:36 AM
آخرین ارسال: majid1
  سیاه شدن سر استخوان فمور در بیماری ام اس آیدا 16 16,590 2014/12/20, 11:36 PM
آخرین ارسال: somaye_602000

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست