امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دارو شناسي برای درمان خستگي
نوشته Elizabeth McDonald, رئيس بخش دارويي انجمن ام اس ويكتوريا – استراليا

خستگي و ام اس

بيماران مبتلا به ام اس از خستگي يا بي رمقي بعنوان يك از شايعترين و ناتوان كننده ترين علائم بيماريشان ياد مي كنند مطالعات نشان مي دهند حدود 95 درصد بيماران با اين نوع خستگي درگير هستند. خستگي در ام اس همچنين به سست بودن نيز مشهور است و اينگونه تعريف مي شود : فقدان انرژي فيزكي يا ذهني فرد كه منجر به توقف فعاليتهاي بيمار مي شود. اين خستگي ناشي از نوع ام اس ، شدت بيماري يا دوره بيماري نيست و مكانيسم آن هنوز كاملا روشن نشده است.

در اين گفتار درمان اوليه خستگي ناشي از ام اس مورد نظر مي باشد. مطالعات اخير نقش قطعي استفاده از دارو در درمان خستگي اوليه ام اس بوسيله تغييرات شيميايي مغز را تقويت كردند. داروهاي جديدتر تمركز خود را روي هوشياري متمركز نموده اند تا تحريك سيستم مركزي اعصاب.

آمانتادين Amantadine

آمانتادين يك داروي ضد ويروسي است و از سال 1980 ميلادي براي درمان خستگي در بيماران ام اس مورد استفاده قرار گرفته است نحوه عمل اين دارو در كاهش خستگي ناشناخته است. اين دارو بعنوان اولين رويكرد برخورد با خستگي مطرح بوده و براي خستگي خفيف توصيه مي شود. در مطالعات آمانتادين نشان داده است كه حدودا براي يك سوم بيماران ام اس توانسته مفيد باشد. اثر بخشي اين دارو اغلب بعد از يك هفته استفاده از آن ديده مي شود0 آمانتادين نسبتا كم ضرر بوده و بوسيله بيماران خوب تحمل مي شود ضمن اينكه ارزان نيز هست. آثار جانبي آن نيز اغلب خفيف بوده و شامل رويا ديدن – توهم – فعاليت زياده از حد و تهوع مي باشد.

مودافيلن Modafinal

مودافيلن ارتقا دهنده هوشياري است كه در درمان خواب آلودگي مفرط روزانه بكار رفته است. مطالعات اخير سودمندي اين دارو را در كاهش خستگي ام اس در دو سوم بيماران طي دو هفته نشان داده است. استفاده از اين دارو براي آنهائيكه با خستگي شديد و نسبتا شديد و ملايم ام اس مواجه اند و همچنين آنهائيكه از آمانتادين نتيجه نگرفته اند توصيه مي شود. مودافيلن كم ضرر بوده و خوب تحمل ميشود آثار جانبي آن نيز ميتواند سر درد – تهوع و ضعف در دوزهاي بالا باشد.

پمولين Pemoline

پمولين يك داروي تحريك كننده سيستم اعصاب مركزي است و براي درمان خستگي ام اس بكار گرفته شده است اما مطالعات سودمندي مشخصي را در مقياسهاي ارزيابي خستگي نشان نداده اند. پمولين به سختي بوسيله 25 درصد بيماران تحمل شد و دوز بالاي آن منجر به ايجاد آسيب به كبد مي شود. در صورت استفاده از اين دارو ضمن اينكه مداوما بايد تحت نظر باشيد آزمايش خون مداوم نيز لازم است. اين دارو بعنوان اولين رويكرد درمان دارويي خستگي ام اس توصيه نمي شود.

ساير داروها

آمينوپرايدين ها ( aminopyridine-4 و aminopyridine-3,4 ) داروهايي هستند كه محققان روي آنها در حال مطالعه اند.

نقل از مجله MS in focus شماره اول صفحه ۱۷
یادت باشد گاهی اوقات بدست نیاوردن آنچه می خواهی نوعی شانس و اقبال است.
در روز تولدت درختی بکار،که در سبزی دنیا تو هم سهیم باشی .
طوری زندگی کن که هر وقت اطرافیانت خوبی، مهربانی و بزرگواری دیدند، به یاد تو بیفتند.
 تشکر شده توسط : مـه ســـا , nasim , بهرنگ , Hasty , Narges , Prime , زهرا59 , TootFarangi , Ali 324 , Yitzak , baran1390 , سـاناز , paeazan
من مدتها از مدافنیل استفاده می کردم خیلیی عالی بود متاسفانه با تغییردکترم دکتر صحرائیان هنوز برم ننوشته من به آمانتادین حساسیت دارم در کل هیچ تاثیری هم روی من نداشتparty0048.gif
امارضا ممنونم که من رو طلبیدی به زیارتت اومدم وکلی با شما حرف زدم love28

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رژیم غذایی برای مولتیپل اسکلروزیس (MS) ArashFN 0 692 2022/07/18, 05:39 PM
آخرین ارسال: ArashFN
  راه هایی برای زندگی راحت تر با ام اس yas8866 7 3,321 2018/01/13, 11:53 PM
آخرین ارسال: hadisss
  توصیه های ایمنی برای بیماران مبتلا به ام.اس maya 25 28,622 2016/09/10, 10:00 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اصلاح آسیب‌های میلین: روشی جدید در درمان ام اس محمود 1 3,676 2016/08/09, 08:55 AM
  علت شناسي – بيماري زايي و آسيب شناسي ام اس h.kakavand 8 14,539 2016/01/11, 09:38 AM
  بازیهای آنلاین برای مبتلایان به ام اس! mohammad.ali 4 5,175 2015/11/26, 01:11 AM
آخرین ارسال: SSA
  11 نکته برای جلوگیری از ام.اس chipchip 0 3,036 2014/07/25, 06:33 PM
آخرین ارسال: chipchip
  درمان ام اس تنهاباشناسایی علل بروزآن paeazan 1 3,502 2013/11/28, 11:37 AM
آخرین ارسال: sargol
  در خواست همکاری برای تهیه بروشور دارو sooorooosh 14 9,652 2013/10/22, 09:03 PM
آخرین ارسال: shokolat
  درمان ام اس با زالو درمانی فرناز 10 19,456 2013/10/21, 05:05 PM
آخرین ارسال: sooorooosh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست