•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 8
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اولين علائم ام اس
سلام.....
تقریبا یک سالی می شه که خیلی سرگیجه دارم!!!تمام مدت هم پاهام و دست هام سرده!!
این اواخر (حدود دوماهی می شه) سرگیجه هام خیلی زیاد شده!طوری که الان هم که دارم تایپ می کنم هر از گاهی سرگیجه می گیرم!شدید که می شه کاملا سیاهی می ره چشمام!!باید بایستم تا اروم شم!
از طرفی هم دست و پاهام خیلی خواب می ره!!طوری که وقتی می خوام حتی یه لیوان رو از کابینت بالا بردارم ضعف دارم و نمی تونم!(همیشه نیستا!!)یا مثلا دستم رو که بالا نگه می دارم موهامو شونه کنم دستم خواب می ره!
دقت هم کردم متوجه نمی شم دوبینی که دارم واسه ضعیف بودن چشم هام هست یا از چیز دیگه هست!
با توجه به علائمی که زحمتش رو کشیده بودید گذاشته بودید خستگی خیلی زیاد هم دارم!!البته خوابم اصلا تنظیم نیس!!مثلا دیشب ساعت 3 خوابیدم 4/30 بیدار شدم و دیگه خوابم نبرده!!اما بالاخره روز هایی هم بوده که 8 یا 10 ساعت خوابیدم (هرچند صبح خوابم برده)

گرما هم 3 تا مورد دارم که خیلی اذیتم کرد
یکی سونا بودم تا از استخرش اومدم بیرون سرگیجه خیلی شدیدی گرفتم به حدی که حتی صدا رو هم نمی شنیدم!!!و تقریبا 5 ثانیه طول کشید تا خوب شدم!!
یکی هم روز عروسیم توی باغ وقتی هوا گرم شد و توی افتاب رفتم حالم خیلی بد شد طوری که اصلا نمی تونستم روی پاهام بیاستم و نتونستیم عکس بگیریم!
توی حمام هم وقتی گرما زیاد می شه سرگیجه میاد سراغم!
حرکت غیر عادی ندارم!!
عدم کنترل ادرار ندارم.
عدم توانایی تمرکز و مشکل در صحبت کردن هم ندارم!
راستش گیج شدم!!
نمی دونم این مشکلات رو بذارم به حساب فشار خون و کم خونی و خستگی ناشی از این یک سال اخر (مراسم عروسی و گرفتاری هاش!)
یا مشکل رو جدی بگیرم و برم متخصص ؟؟
ممنون می شم اگر راهنماییم کنید
(2012/09/28, 07:49 AM)ayda.eslami نوشته است: سلام.....
راستش گیج شدم!!
نمی دونم این مشکلات رو بذارم به حساب فشار خون و کم خونی و خستگی ناشی از این یک سال اخر (مراسم عروسی و گرفتاری هاش!)
یا مشکل رو جدی بگیرم و برم متخصص ؟؟
ممنون می شم اگر راهنماییم کنید

سلام

دوست عزیز یه سری از علائم ام اس فقط مختص این بیماری نیستن.ممکنه بیماری دیگه ای باشه....
ولی بهتره شما هرچه سریعتر به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : ayda.eslami , movahedi
ببینید متاسفانه ما خودمون دکتر خودمونیم ؟ بابا طرف رفته 20 سال درس خونده تا بهش می گن متخصص اونوقت اون بهمون میگه مشکلت اینه چیز خاصی نیست ولی ما میگیم نه اون اشتباه میکنه من یه چیزیم هست خودم میدونمangry2به فرضم که باشه می خوای چکار کنی ؟ آخر سر باید بری پیش یه دکتر یا نه . پس الکی ذهن خودتون رو آشفته نکنید بگید من اینم خدای نکرده علایم به این بیماری می خونه . توکلتون به خدا باشه انشا الله چیزی نیست پس الکی به خودتون تلقین بیماری رو نکنید . هزاران هستن که پاهاشون خواب میره چشماشون تار می بینه احساس ختگی می کنن و.........( هزارتا دلیل هم می تونه داشته باشه ) پس توکلتون به خدا اگه درد داد درمانشم داد
آیدا جان ، همین که شما این پرسشتون رو تو این قسمت که اولین علایم ام اس هست نوشتید ، معناش اینه که برای خودتون تشخیص ام اس دادین !! ما یه تاپیک دیگه هم داریم با عنوان : آیا من ام اس دارم ؟
و برای کسانی هست که شک دارن و نظر دیگران رو میخوان بدونن:
http://mscenter.ir/Thread-%D8%A2%DB%8C%D...9%85%D8%9F
لطفا بذارید پزشک متخصص تشخیص بده.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
ممنونم از همه!!با این که عادت دارم توی فروم ها دقت می کنم سوالم رو جای مناسب بپرسم اما این دفعه عجله کردم....
سوالم رو اون جا می پرسم
فردا هم دارم می رم دکتر....
گفتم اول یه ازمایش خون بدم شاید از کم خونی باشه!!هوم؟
کم خونی دارم.غیر از بار اخر که ازمایش دادم هر دفعه ازمایش دادم کم خونی داشتم

بارم ممنونم از راهنماییتون
 تشکر شده توسط : movahedi

طبقه بندي علايم بیماری ام اس (MS)

طبقه بندي علايم ام اس

گوناگوني زيادي كه محل هاي ايجادپلاك درسيستم عصبي دارا مي باشندوتفاوت هايي كه هرفرديدرپاسخ به آنهادارد باعث مي گرددكه پزشكان درهربيماري به دنبال علايم متفاوت وباشدت هاي گوناگوني باشند.علايم ام اس را پزشكان به سه گروه طبقه بندي مي كنند.علايم اوليه علايمي هستند كه مستقيمابراثرازبين رفتن ميلين هادراعصاب خاصي ايجاد مي شوند(مثل بروزاختلالات بينايي).علايم ثانويه،عوارضي هستندكه براثرعلايم اوليه ايجادشده اند.براي مثال،مشكل اوليه فلج ميتواندمنجربه بروزمشكل ثانويه لاغرشدن عضلات به علت عدم فعاليت شود.علايم يامشكلات ثالثيه،عوارض روحي،رواني واجتماعي هستندكه براثرعلايم ومشكلات اوليه وثانويه ايجادمي شوند.براي مثال،بيماري كه قادربه راه رفتن نباشد،ممكن است شغلش راازدست بدهدوسپس دچارافسردگي شود،كه اين يك مشكل ثالثيه به علت ازدست دادن شغل ميباشد.اكثربيماران مبتلابه ام اس به درجات مختلفي دچارمشكلات اوليه،ثانويه وثالثيه ميشوند.

بعضي ازعلايم اوليه خاص بيماران ام اس

بعضي ازشايع ترين علايم زودرس واوليه بيماري ام اس،مشكلات بينايي همچون كوري قسمتي،ديددوگانه واختلال درتنظيم ديد ميباشد.التهاب عصب بينايي نيزشايع ميباشد.درالتهاب عصب بينايي،درد،تاري ديد ونابينايي رخ ميدهد.

درددرقسمتهاي مختلف بدن ،يكي ازعلايم اوليه بيماري ام اس ميباشد.درد ميتواندبه صورت احساس سوزش باشدويااينكه به شكل يك درد ناگهاني همچون برق گرفتگي ازپشت سرتاپايين ستون فقرات احساس شود.

اين نوع درد ناگهاني رااصطلاحا علامت لرميت مينامند.نوعي ديگري ازدردكه دربيماري ام اس شايع ميباشد،دردعصب سه قلوي صورت ميباشدكه به صورت ناگهاني قسمتي صورت وفك راگرفتارميسازد.

بيماران مبتلابه ام اس چنين اظهارميدارندكه يكي ازبرجسته ترين علايم اوليه درام اس خستگي ميباشدكه به خصوص دراب وهواي گرم،بيشترآزاردهنده است.انجام فعاليت درتمام طول روزويامسافرت كردن به جايي اغلب باعث تشديد اين خستگي خواهدشد.يكي ازبيماران ام اس كه اين بيماري دراودرسن 41سالگي تشخيص داده شد،چنين اظهار ميدارد:وقتي به يك سفرميروم،چندهفته طول ميكشدتاخستگي آن ازبدنم خارج شود.بااين حال خستگي كه دربيماري ام اس ديده ميشودممكن است باانجام استراحت وخواب خوب ،هيچ تغييري هم نكند.اين خستگي ميتوانددرهرزماني اتفاق بيافتد،حتي بعدازيك ساعت كه ازيك خواب كافي وخوب شبانه بلندشده ايم.بيماران مبتلا به ام اس ،اين خستگي را به صورت يك احساس سنگيني وعدم توانايي درراه رفتن وانجام كارهاي روزمره توصيف ميكنند.

ضعف،بيحسي ولرزش بدن،ازعلايم شايع ديگري هستندكه به عنوان علايم اوليه ام اس درنظرگرفته ميشوند.گاهي اوقات اين علايم ومشكلات به قدري شديد هستندكه شخص بيمارازاستفاده ازآن اندام مبتلاشده(مثلادست ياپا)اجتناب ميكند.

حداقل80درصدمبتلايان به بيماري ام اس ازعدم كنترل برروي مثانه خودشاكي هستند كه اين امربه علت ايجادپلاك دراعصاب كنترل كننده مثانه پديدمي آيد.اين عدم كنترل برروي مثانه كه اصطلاحابه آن بي اختياري ادراري گفته ميشود،ميتواندباعث افزايش تكررادرارشده وفردنيازداشته باشدكه دائمابراي دفع ادراربه دستشويي برود.همچنين به علت نشت دائم ادرارهميشه خيس هستند.درچنين مواردي احتمال عفونت درمثانه ودستگاه ادراري نيزافزايش مي يابد.درمواردنادري،بعضي ازبيماران به غيرازبي اختياري ادراري،دچاربي اختياري دردفع مدفوع ميشود.

سايرعلايم ومشكلات

سرگيجه،اشكال درتعادل بدن وهماهنگي آن واسپاسم ياگرفتگي عضله ازساير علايم اوليه بيماري ام اس مي باشندكه بسياري ازاين بيماران دچارآن مي شوندواغلب منجربه بروزمشكلات ثانويه اي مثل عدم توانايي درراه رفتن،اشكال درگرفتن اشيا مشكل بودن انجام بعضي ازكارهاي روزمره مثل حمام كردن ولباس پوشيدن ميشود.

همچنين افرادمبتلابه اين بيماري دربعضي كارهاي معمول مانندبلع غذامشكل دارند زيرابيماري ام اس ميتواندباعث درگيري عضلات بلع شودونيزتكلم اين بيماران نيز به خاطرپيداشدن پلاك هادرساقه مغزومخچه مختل مينمايد.به غيرازاين مشكلات جسمي،ازبين رفتن ميلين سلولهاي عصبي معمولامنجربه مشكلات روحي ورواني نيزميشودكه محدودهآن ازاختلالات تفكروحافظه تاافسردگي شديدوحالات پرخاشگرانه ميباشد.بيماران مبتلا به ام اس چنين اظهار ميدارند كه اين جنبه هاي روانيه بيماريه ،جزو ناراحت كننده ترين ووحشتناكترين مشكلات انها ميباشد زيرا هميشه انها اين ترس رادارند كه توانايي ذهني وروحي خود را از دست بدهند .

شايعترين اختلالات ذهني كه بيماران مبتلا به ام اس دچار ان ميشوند،اختلال درتمركز فكر،عدم يادگيري چيزهاي جديد واختلال درحافظه ميباشد.پزشكان اظهار ميدارندكه مشكلات روحي ورواني مثل افسردگي كه اقلب همراه بابيماري ام اس ميباشد ته علت ازبين رفتن ميلين بعضي از مناطق مغز است كه كنترل احساسات وهيجانات رابه عهده دارد وبنابراين انها رابايدجزو علايم ومشكلات اوليه اين بيماري درنظرگرفت .

دربعضي مواقع ،اين اختلالات روحي ورواني به علت نااميدي كه براثروجود بيماري پيش ميايد ويابه علت عوارض جانبي داروهاي كه در درمان ام اس به كار ميروندايجاد ميشود ودر نتيجه به عنوان علايم ثانويه ياثالثيه مطرح ميشوند.
+ نوشته شده در 90/04/27ساعت توسط گودرزی
مجله ام اس
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : آنا , nahaal

کد خبر : 66541 تاريخ ارسال : 15بهمن1391 - 16:38
تاری دید یکطرفه و بی‌تعادلی می‌تواند علامت خطر ام اس باشد

سلامت نیوز : قره‌گزلو اظهار داشت: معمولاً شروع بیماری ام‌اس از 15 تا 45 سالگی است و فرد در اوج شکوفایی سنی و جنسی و زمانی که نقشی فعال در جامعه دارد، درگیر این بیماری می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: علائم اولیه این بیماری بسیار خفیف و شامل مواردی مانند سرگیجه و نبود تعادل، خستگی، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمی، بی‌حسی یا سوزش موضعی، درد شدید در ناحیه صورت و نقص در بینایی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: گاهی جوانان می‌گویند زمانی که از جا بلند می‌شوند، چشمانشان تار می‌شود و گاهی تعادل ندارند و به زمین می‌خورند، دستهایشان خواب می‌رود و نگران بیماری ام‌اس هستند باید این نکته را یادآوری کرد که در بسیاری از موارد، این علائم نشانه‌های بیماری ام‌اس نیست.

وی خاطرنشان کرد: این نشانه‌ها باعث کوتاهی عمر شخص بیمار نمی‌شود و بسیاری از آنها مانند افراد سالم به زندگی فعال خود ادامه می‌دهند.

بیماری ام اس از جمله بیماری‌هایی است که به تأیید متخصصان مغز و اعصاب بیشتر در قشر جوان و تحصیلکرده به چشم می‌خورد ولی منشا ایجاد آن هنوز مشخص نیست.این بیماری اگر چه قابل درمان است ولی مصرف نکردن دارو می‌تواند به پیشرفت بیماری و ناتوانی فرد در حرکت و راه رفتن شود.

[بیمارستان فوق تخصصی بیکن مالزی]
سلامت نیوز
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : نازلی , nahaal
دوستان من یه سوال فنی دارم ! اگه کسی اطلاعات یا تجربه ی شخصی داره نظر بده لطفا !

من الان بیش از هفت ساله ام اس دارم ! ولی سابقه نداشته چند روز پشت سر هم سر درد داشته باشم ! الان حدودا سه روزه سر درد دارم ! چند ساعت شدیده چند ساعت خفیف میشه !confused

ولی سنگینی و سردرد مزمن دائمی هست برام ! یعنی در شرف یه حمله ام ؟ باید لشکر و ارتش رو اماده کنم برای دفاع ؟؟؟confusedlaughing3

امید وارم پستم اسپم نباشه اینجا ! هرچقدر گشتم تاپیک مناسب تر پیدا نکردم !confusedconfused
قال الله تعالی :‍‍

من با هر بنده ام طوری رفتار می کنم که انگار همین یک بنده را دارم

اما بنده ی من طوری رفتار می کند که انگار همه خدایش هستند بجز من !!!!!!!!

سلام نه سردرد که نشانه حمله نیست البته تا جایی که من میدونم البته اگه ادامه داشت به دکتر مراجعه کنید
میشه باز هم نفس کشید و زندگی کرد  
کم شدن دید چشم دو بینی لرزش خفیف گز گز کف پا نداشتن تعادل در راه رفتن . عصبی شدن ووو ..icon_question

•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 8
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال