امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نورتریپتیلین
نورتریپتیلین

• موارد مصرف:
نورتریپتیلین برای‌ درمان‌ بیماری‌ افسردگی‌ و نیز شب‌ ادراری‌ در کودکان‌ تجویز می‌شود.
• مکانیسم اثر :
تریپ‌ تیلین‌ از طریق‌ مهار برداشت‌ مجدد نوراپی‌نفرین‌ و سروتونین‌ توسط پایانه‌ سلول‌ عصبی‌ پیش ‌سیناپسی‌، غلظت‌ سیناپسی‌ آنها را در سیستم‌ عصبی ‌مرکزی‌ افزایش‌ می‌دهد.
• فارماکوکینتیک:
نورتریپتیلین پس‌ از تجویز خوراکی‌ به‌ سرعت‌ و بطور کامل‌ جذب ‌می‌شود. دارای‌ متابولیسم‌ گذر اول‌ کبدی ‌است‌. راه‌ دفع‌ دارو کلیوی‌ است‌.
• موارد منع مصرف :
در موارد سکته‌ قلبی ‌آریتمی‌ (بخصوص‌ ایست‌ قلبی‌)، حالات‌ مانیک‌ و نارسائی‌ کبدی‌ نباید مصرف‌ شود.
• هشدارها:
در موارد زیر مصرف‌ نورتریپتیلین با احتیاط صورت‌ گیرد:
بیماری‌ قلبی‌ عروقی‌، سابقه‌ صرع‌،سالمندان‌، نارسایی‌ کبدی‌، بیماری‌تیروئید، فئوکروموسیتوم‌، سابقه‌ مانیا،جنون‌، گلوکوم‌ با زاویه‌ بسته‌، سابقه‌احتباس‌ ادراری‌، الکتروشوک‌ درمانی‌همزمان‌ و پورفیری‌.
• عوارض جانبی :
خشکی‌ دهان‌، خواب‌آلودگی‌، تاری‌ دید، یبوست‌، تهوع‌، اشکال‌ در ادرار کردن‌، عوارض‌ قلبی‌ ـ عروقی‌، تداخل‌ در فعالیت‌ جنسی‌، تغییرات ‌قند خون‌، افزایش‌ اشتها و وزن‌ از عوارض ‌جانبی‌ دارو هستند.
• تداخل های دارویی :
مصرف‌ همزمان‌ با داروهای‌ ضد آریتمی‌ خطر آریتمی‌ بطنی‌ را افزایش‌ می‌دهد. مصرف‌ همزمان‌ این‌ دارو با مهار کننده‌های‌ آنزیم‌ MAO باعث‌تحریک‌ CNS و بالا رفتن‌ فشار خون‌ می‌گردد. نورتریپتیلین از طریق‌ کاهش‌ آستانه ‌تشنج‌ با اثر داروهای‌ ضد صرع‌، مقابله ‌می‌کند. بعضی‌ از داروهای‌ ضد صرع‌ با کاهش‌ غلظت‌ پلاسمایی‌ نور تریپتیلین ‌، اثر ضد افسردگی‌ آن‌ را کاهش‌ می‌دهند. این‌ دارو اثر پایین‌ آورنده‌ فشار خون‌ کلونیدین‌ و گوانتیدین‌ را کاهش‌ می‌دهد و در صورت‌ قطع‌ ناگهانی‌ این‌ دو دارو، خطر افزایش ‌فشار خون‌ زیاد می‌شود.
مصرف‌ همزمان‌ نورتریپتیلین با فنوتیازین ‌ها موجب‌ افزایش‌ عوارض‌ جانبی‌ آنتی ‌موسکارینی‌ می‌شود. مصرف‌ همزمان‌ این‌ داروها با نور آدرنالین‌ باعث‌ افزایش‌ فشار خون‌ و آریتمی‌ می‌گردد اما مصرف‌ همزمان‌ با بی‌ حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ حاوی‌ آدرنالین‌ بنظر می‌رسد که‌ بی‌خطر باشد. سایمتیدین‌ با مهار متابولیسم‌ نورتریپتیلین ، غلظت‌ پلاسمایی‌ آن‌ را افزایش‌ می‌دهد.
• نکات قابل توصیه :
: 1 ـ از قطع‌ ناگهانی‌ مصرف‌ دارو پرهیز شود. در صورت‌ نیاز، کاهش‌ مقدار مصرف‌ بتدریج‌ و در طول‌ یک‌ دوره‌ حداقل‌ 4 هفته‌ای‌ باید صورت‌ گیرد.
2 ـ در هفته ‌های‌ اول‌ درمان‌ به‌ دلیل‌ افزایش ‌تمایل‌ به‌ خودکشی‌ باید بیمار تحت ‌نظر باشد.
3 ـ بیش‌ از یک‌ داروی‌ ضد افسردگی‌ در یک‌ زمان‌ نباید تجویز شود.
4 ـ برای‌ شروع‌ اثرات‌ درمانی‌ این‌ دارو حداقل‌ 2 هفته‌ وقت‌ لازم‌ است‌.
5 ـ درمان‌ سالمندان‌ باید با حداقل‌ مقدار مصرف‌ شروع‌ شود زیرا به‌ عوارض‌جانبی‌ این‌ دارو حساس‌ ترند.
6 ـ به‌ علت‌ نیمه‌ عمر طولانی‌ دارو، تجویزیکباره‌ مقادیر آن‌ در موقع‌ خواب‌، کفایت‌می‌کند.
7 ـ به‌ بیمار یادآوری‌ شود که‌ در صورت‌ بروز علائم‌ آنتی‌ موسکارینی‌ به‌ درمان‌ ادامه‌ دهد چون‌ به‌ این‌ اثرات‌ تا حدی‌ تحمل‌حاصل‌ می‌شود.
8 ـ در صورت‌ وجود سابقه‌ مصرف‌ مهارکنند ه‌های‌ آنزیم‌ MAO توسط بیمار، باید دو هفته‌ بعد از قطع‌ آن‌، مصرف‌ این‌ دارو را آغاز نمود.
9 ـ در صورت‌ ضرورت‌ مصرف‌ داروهای ‌مهار کننده‌ MAO باید حداقل‌ یک‌ هفته‌ میان ‌قطع‌ این‌ دارو و شروع‌ مصرف‌ داروی‌ جدید فاصله‌ ایجاد شود.
10 ـ این‌ دارو با ایجاد خواب‌آلودگی‌، ممکن ‌است‌ بر اعمالی‌ که‌ نیاز به‌ مهارت‌ دارند مثل ‌رانندگی‌، تأثیر بگذارد.
• مقدار مصرف :
در افسردگی‌، درمان‌ با مقادیر کم ‌آغاز و در صورت‌ لزوم‌ تا mg/day 75-100 در مقادیر منقسم‌ یا یکجا افزایش‌ می‌یابد. (حداکثر مقدار مصرف‌ mg/day 150 در بیماران‌ بستری‌ می‌باشد). در مقادیر بیش‌ از mg/day 100 اندازه‌گیری‌ غلظت‌ پلاسمایی‌ باید انجام‌ شود. در بالغین ‌و سالمندان‌ 30-50 mg/day به‌ صورت‌ منقسم‌ مصرف‌ می‌شود.
در شب‌ ادراری‌، کودکان‌ 7 ساله‌، 10میلی‌گرم‌، 8-11 ساله‌ 10-20 میلی‌گرم‌، بیش‌ از 11 سال‌ 25-35 میلی‌گرم‌ در شب‌ مصرف‌ می‌شود. حداکثر طول‌ مدت ‌مصرف‌ 3 ماه‌ می‌باشد.
 تشکر شده توسط : nazaninn , hamid , zaynab , yaro , نازنین , Matilat , Sina , غزل , Saina , رنگین کمان , رضا محمدی ها , baran , hammae , shokolat , rey123 , samiramiss
مرسی مهسا جون.ممنون از لطفت.اگر چه این دارو رو من استفاده نمی کنم ولی خوب ما همیشه باید خودمون چک کنیم به جای دکترها.
این قافله عمر عجب می گذرد
دریاب دمی که با طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری
پیش آر پیاله را که شب می گذرد
 تشکر شده توسط : niloofary
خواهش مي كنم.

من الان بيشتر از سه ماهه كه دارم استفاده مي كنم. اما اين مقاله گفته حداكثر سه ماه. نميدونم چيكار كنم
اگه بهت می سازه استفاده کن.اگه نه که قطعش کن.اگه می تونی با دکترت تماس بگیر.
این قافله عمر عجب می گذرد
دریاب دمی که با طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری
پیش آر پیاله را که شب می گذرد
من نورتریپتیلین رو 2 سال با آمی تریپتیلین مصرف کردم و واقعا اذیت شدم تا جائیکه به صورت یکجا قطع کردم البته به صورت کم کم
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
من واقعا ازش راضی بودم . فکر کنم 3 ماه یا 4 ماه استفاده کردم و عالی بود . خوابم رو تنظیم کرده بود . سیستمم رو انداخته بود رو به روال .
اما وقتی خوب شدم خودم یهویی قطعش کردم که فکر کنم نباید میکردم!!!!
برای رسیدن به چیزی که تا بحال به آن نرسیده ای ، باید کسی باشی که تا بحال نبوده ای.
 تشکر شده توسط : hammae , برگ 7
سلام دوستان. من نورتریبتیلین رو سه ساله دارم استفاده میکنم اونهم با دوز 25 میلی گرم. اصلا نترسید. من نسبت به سایر داروهای ضدافسردگی این دارو را ترجیح میدم به خاطر اینکه سیتالوپرام و فلوکستین میگرن من رو تشدید میکرد به طوری که تقریبا یک روز در میان سردرد شدید با تهوع و استفراغ داشتم. داروی خوبیه و مکانیسم اثرش از نظر من واقعیه. از دکترم پرسیدم اعتیاد آور نیست؟ که ایشون گفتند نه! اگه یک شب نخورم اصلا نمی خوابم! ولی نباید به یک باره قطع بشه. اینکه نوشتید به مدت سه ماه بیشتر مصرف نشه در مورد افسردگیهای مقطعی و موقتی درسته. اما در مورد ام اس وضعیت متفاوته نگران نباشیدagreement2
برای اولین بار تولد را درک کنید فرصتهای ناب تکرار نمی شوند. من امشب هفت شهر آرزوهایم را گم کرده ام. اینجا ستاره ها پنهان شده اند. تا به خویش آمدم تمامم تباه شد........

تشکر شده توسط : رضا محمدی ها , hammae , niloofary , برگ 7
(2011/12/08, 04:17 PM)غزل نوشته است: سلام دوستان. من نورتریبتیلین رو سه ساله دارم استفاده میکنم اونهم با دوز 25 میلی گرم. اصلا نترسید. من نسبت به سایر داروهای ضدافسردگی این دارو را ترجیح میدم به خاطر اینکه سیتالوپرام و فلوکستین میگرن من رو تشدید میکرد به طوری که تقریبا یک روز در میان سردرد شدید با تهوع و استفراغ داشتم. داروی خوبیه و مکانیسم اثرش از نظر من واقعیه. از دکترم پرسیدم اعتیاد آور نیست؟ که ایشون گفتند نه! اگه یک شب نخورم اصلا نمی خوابم! ولی نباید به یک باره قطع بشه. اینکه نوشتید به مدت سه ماه بیشتر مصرف نشه در مورد افسردگیهای مقطعی و موقتی درسته. اما در مورد ام اس وضعیت متفاوته نگران نباشیدagreement2
دوست عزیز خیلی مواظب باش چون به مرور زمان روی کبد تاثیر میذاره
و یبوست شدید میاره
برای من که اینطوری بود
زندگی را فقط با فصل های دشوارش نبین ؛
در راه های سخت پایداری کن: لحظه های بهتر بالاخره از راه می رسند. agreement2

تشکر شده توسط : غزل , hammae
من 5 ساله که دارم از این دارو استفاده می کنم ولی هر از گاهی که سرد دردام خوب می شه خودم قطعش می کنم. نمی دونستم نباید یه دفعه قعطش کنم . در طول دوره مصرف سردرد ندارم ولی واقعا عارضه افزایش اشتها ووزنش رو خودم دیدم و به همین دلیل هر از گاهی قطعش می کنم.
کسی را دارم ..
که انقدر برایم کسی هست که
نگاهم دنبال کسی نیست
این را هزاران بار فریاد زده ام و میزنم که دیگر
کسی به چشمانم نمی آید " هرگز "
سه ماهDash2Dash2Dash2
من الان سه سال و نیمه دارم استفاده میکنمConfused
باید کاری کنی، آروم بگیرم Blush

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان