امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک به دیگران سلامت شما را بهبود می‌بخشد
کمک به دیگران سلامت شما را بهبود می‌بخشد

عصر ایران- ۰۵ بهمن ۱۳۹۵

کمک به دیگران احساس خوبی را در انسان ایجاد می کند. حس ایجاد تغییر در زندگی فردی دیگر، حتی به صورت جزئی، حس عمیق رضایت را در انسان ایجاد می کند که با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "کر2"، واقعیت های زندگی یافتن زمان در برنامه شلوغ روزانه بسیاری از ما برای کمک به دیگران را دشوار کرده است. گاهی اوقات نیز انجام کارهایی مانند کمک به یک دوست در اسباب کشی، یا بردن برادرزاده‌تان به پارک از اهمیت کمتری نسبت به کارهای دیگر مانند وظایف شغلی یا رفتن به کلاس یوگا برای شما برخوردار هستند.

البته اولویت پایین‌تر کمک به دیگران در فهرست کارهای روزانه ما لزوما دلیل بر خودخواه بودن نیست. در حقیقت، بسیاری از مردم حتی بدون این که کاملا متوجه باشند در زندگی روزانه خود به افراد زیادی کمک می کنند. اما هرچه از این حس بیشتر آگاه باشید، به طور طبیعی بیشتر دوست دارید به دیگران کمک کنید و هرچه بیشتر نیز از فواید جسمانی، روانی و عاطفی آن برخوردار خواهید شد.

عمر طولانی‌تری خواهید داشت
مطالعه ای جدید که توسط تیمی بین المللی از پژوهشگران انجام شد به تجزیه و تحلیل بقای 500 فرد بزرگسال در بازه سنی 73 تا 103 سال پرداخت. آنها متوجه شدند پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که به مراقبت از نوه های خود کمک می کنند، به طور میانگین از آنهایی که این کار را انجام نمی دهند، بیشتر عمر می کنند. نیمی از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که به نگهداری از نوه های خود کمک می کردند، همچنان پس از یک دهه از انجام نخستین بررسی زنده هستند و این شرایط برای افرادی که فاقد نوه بودند، اما به فرزندان خود کمک می کردند نیز صادق بود.

مراکز لذت در مغز فعال خواهند شد
مشخص شده است که کمک به دیگران می تواند به خوبی دریافت کمک از دیگران باشد. مطالعه ای که با استفاده از تصویربرداری مغزی انجام شد، نشان داد هنگامی که فردی پولی را صرف امور خیریه می کند، سیستم پاداش دهی در مغز به شیوه ای مشابه با زمانی که پولی دریافت می شود، فعال می شود. در حقیقت، بخش های بیشتری از قشر جلو مغز هنگام انتخاب های نوع دوستانه در برابر انتخاب های خودخواهانه فعال می شوند.

به مدیریت استرس کمک می کند
نتایج یک پژوهش نشان داده است که دلسوزی با سطوح پایین‌تر استرس پیوند خورده است. دلسوزی و کمک به دیگران می تواند فواید جسمانی ماند فشار خون پایین‌تر، ضربان قلب پایین‌تر، و سطوح کورتیزول پایین‌تر را نیز به همراه داشته باشد.

به کاهش التهاب کمک می کند
پژوهش های پزشکی در زمینه آزمایش التهاب سلولی روی افرادی که خود را شاد معرفی کرده بودند، نشان داده اند که سطوح پایین‌تر التهاب تنها در انواع مشخصی از افراد شاد دیده می شود. آنهایی که احساس شادی را در نتیجه سبک زندگی درگیر با لذت های شخصی عنوان کرده بودند، همچنان از سطوح بالاتر التهاب برخوردار بودند. اما افرادی که سبک زندگی آنها با کمک به دیگران گره خورده بود، سطوح پایین‌تر التهاب را نشان دادند.

ذهنی باز و مثبت به شما می بخشد
برخی مطالعات وضعیت خودتمرکز را به اضطراب و افسردگی پیوند داده اند. کمک به دیگران روش فوق العاده ای برای خروج از ذهن خود و مشاهده و تجربه موارد مختلف از نقطه نظر دیگران است.

کمک به دیگران نه تنها احساس خوبی در شما ایجاد می کند، بلکه در واقع یکی از سالم‌ترین عاداتی است که می توانید در زندگی خود به آن توجه داشته باشید.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , H-tanha , coffeedot , SMA , alireza1111 , سمیرا67
به نظر من حتي كمك حتما نبايد فقط به انسانها باشه ما ميتونيم به حيوونها هم كمك كنيم و شايد باورتون نشه ولي در كوتاهترين زمان نتيجه خوبيمونو ببينيم.يه نمونه كوچيكش هفته قبل يه گربه زير يه ماشين فقط كمك ميخاست واسه غذاش ولي شايد 30نفر از كنارش رد شدند و بهش محل نذاشتند ولي وقتي من دلم سوخت و رفتم جلو و از زير ماشين اومد بيرون و فهميدم كه يه پاش شكسته بود با خريدن يه هات داگ و دادن بهش هم من حس بسيار بسيار خوبي داشتم هم اينكه يكهفته نشد من جواب همين كار خير كوچيكمو به بزرگترين شكلش گرفتم.توي اين سرما كمك به حيوونها بهترين كمكي هست كه از دست ما برمياد بخشنده باشيم.
 تشکر شده توسط : hessam , nahid , سمیرا67 , coffeedot
کمک به دیگران ،بهترین کمک به خودمان است.
دردوعالم جلال ما زهراست/رمزتغییرحال ما زهراست/عیدبافاطمیه می آیدذکرتحویل سال مازهراست
السلام علیک ایتهاالصدیقه الشهیده

تشکر شده توسط : nahid , سمیرا67 , coffeedot
به هرکی کمک کردم بعد از یه مدتی فکر کرد وظیفم بوده confusedconfused ولی هیچ وقت از کارم پشیمون نشدم BlushBlush من از کمک کردن لذت میبرم و واقعا حال خودمو خوب میکنهwink2wink2wink2
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : coffeedot

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارتباط بین سلامت معنوی،مذهب وامید دربیماران مبتلا به سرطان paeazan 0 3,610 2013/10/18, 01:38 AM
آخرین ارسال: paeazan
  چرا برخی افراد ذاتا شادتر از دیگران هستند؟ nahid 42 21,952 2012/03/14, 03:57 PM
آخرین ارسال: blue sky
  چگونه فکر دیگران را بخوانیم nazanin 4 5,769 2012/02/13, 08:24 PM
آخرین ارسال: nahid

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان