امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا بارداری و زایمان باعث تشدید ام اس می شود ؟ ( تجربه شما چیست؟)
(2014/08/20, 12:00 PM)baran نوشته است: سلام دوست عزیز من چندماه پیش داروم بخاطر تصمیم به بارداری قطع کردم و هرماه یک گرم کورتون میزدم تااینکه باردارشدم و الان دوماهه که دیگه کورتون هم نمی زنم و حالمم هم هیچ تغییری نسبت به زمان تزریق نکرده و فقط عایم بارداری یکم اذیت میکنه که برای همه ی زنان باردار بوجود میاد جای هیچ نگرانی نیست عزیزمicon_biggrin

میشه لطفا بگید چند وقت قبل از بارداری داروتونو قطع کردید؟
 تشکر شده توسط : رزمینا , movahedi , pariya1361
این طور که پزشکا گفتن تو این دوره این بیماری افت می کنه اما یک چیزی فکر منو مشغول کرده و جوابی هم براش پیدا نکردم آمپول بی حسی موضعی هست که در سزارین تو نخاع تزریق میشه. چون این دارو اثرش روی عصب هست .به نظرتون مشکلی نداره؟؟
 تشکر شده توسط : kohedard , movahedi , pariya1361
خطرات مربوط به زایمان بر روی بیماران مبتلا به ام اس، همواره یکی از نگرانی‌های زنان جوان مبتلا به ام اس است. اما مطالعاتی که درباره بارداری و پیامدهای تولیدمثل در این بیماران انجام شده است، نشان می دهد این نگرانی‌ها کاملاً بی‌مورد بوده و تاکنون شواهدی دال بر این که ام ‌اس باعث اختلال در باروری می‌شود، پیدا نشده است.

دکتر امیررضا عظیمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنگار مهرخانه در این خصوص گفت: در مورد مادران بارداری که مبتلا به بیماری ام اس هستند، دو مسئله وجود دارد؛ یک مسأله مربوط به اثری است که بیماری ام اس بر روی جنین می‌گذارد و دیگری اثر بیماری بر روی مادران است.

آیا ام اس مادر تأثیری بر روی جنین دارد؟

وی به تأثیر بیماری ام اس بر روی جنین اشاره کرد و گفت: بیماری ام اس مادر هیچ اثری بر روی جنین ندارد. در زن بارداری که ام اس دارد میزان بروز عوارض در نوزاد زن مبتلا به ام‌اس (MS)، مانند سقط‌های خودبخودی و تولد جنین مرده، مثل افراد سالم است و هیچ تفاوتی با افراد طبیعی ندارد.

یک ماه قبل از بارداری باید مصرف دارو در بیماران ام اس قطع شود
عظیمی به مصرف دارو در مدت بارداری اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه مصرف دارو در زمان بارداری مشکل به وجود می‌آورد، لازم است قبل از بارداری قطع شود. زیرا ممکن است این داروها اثرات سوء بر جنین داشته باشد. بنابراین یک ماه قبل از بارداری زن مبتلا به ام اس، باید مصرف دارو متوقف شود.

بیماری ام اس در دوران بارداری کاهش می‌یابد
عضو کمیته علمی انجمن ام اس در ادامه اظهار داشت: مسئله دیگر وضعیت مادر در طول دوران بارداری است. به طور کلی در دوران بارداری شیوع حملات ام اس کاهش پیدا می‌کند و ورود نوزاد به زندگی مادر موجب فروکش یافتن ام اس می‌شود. بنابراین معمولاً برای مادران مشکلی به وجود نمی‌آید. البته به شرط آن که فرد زمانی باردار شود که پزشک معالج او این اجازه را به وی بدهد و بارداری با اجازه پزشک صورت گیرد و بیماری در مرحله کنترل شده باشد.

بارداری تأثیری در افزایش حملات بیماری ام اس ندارد

وی افزود: حاملگی با سیر بهتر بیماری در آینده مرتبط است. احتمال اینکه مادری در زمان بارداری دچار حمله شود، بسیار کم است. اما اگر مادری در طول دوران بارداری خود دچار حمله شد، باید از استروئیدها (کورتون) استفاده کند.

حاملگی اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد

عظیمی در ادامه بیان کرد: اکنون ثابت شده است زنان مبتلا به ام اسی که زایمان می‌کنند، نسبت به زنان بیماری که زایمان نکرده‌اند، روند بیماری‌شان بهتر طی خواهد شد. به شرط آنکه مادر تحت نظر پزشک معالج باردار شود. در این صورت بیماری کنترل شده و مشکلی برای مادر و جنین پیش نمی‌آید. حاملگی، اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد، زیرا باعث تغییراتی در سیستم ایمنی می‌شود.

شیردهی مادر مبتلا به ام اس از بروز حملات پیشگیری می‌کند
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه به شیردهی مادران مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: هر چند بیماری ام اس در دوران بارداری فروکش کرده و حملات آن کاهش پیدا می‌کند، اما در سه ماهه اول بعد از بارداری تقریباً در 30 درصد از بیماران، این بیماری تشدید می‌شود. مصرف دارو در دوران شیردهی مجاز نیست. البته بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که شیردهی مادر اثر محافظتی دارد و از بروز حملات پیشگیری می‌کند.

مادران مبتلا به ام اس، شیردهی به کودک خود را قطع نکنند
عظیمی خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع بعد از زایمان مشکلی برای مادر به وجود نمی‌آید. 2-3 هفته بعد از زایمان ام آر آی بر روی بیماران انجام می‌شود، اگر نتیجه ام آر آی نشان داد که بیماری فعال نیست و مادر مشکل خاصی ندارد، در صورتی که دوران بارداری را نیز به خوبی پشت‌سر گذاشته باشد، مصرف دارو شروع نمی‌شود و به مادر اجازه داده می‌شود که در 6 ماهه اول بعد از بارداری، شیردهی داشته باشد. بیمار ام اس که تحت‌نظر پزشک معالج خود باردار می‌شود، دوران بارداری و شیردهی یکسانی با دیگر مادران خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر مادر در زمان بارداری دچار حمله شود و یا در آزمایش ام آر آی بعد از زایمان نشان داده شود که بیماری فعال است، داروهایی به صورت ماهانه به مادر داده می‌شود تا بتواند شیردهی هم داشته باشد. می‌توان گفت تمام مادران بیمار می‌توانند در 6 ماه اول شیردهی داشته باشند.

شیردادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در افراد کاهش می‌دهد

عضو کمیته علمی انجمن ام اس در پایان تأکید کرد: گاه با شروع غذای کمکی خطر تشدید بیماری افزایش می‌یابد و شرایط مادر بدتر می‌شود، اما اگر فرد تحت‌نظر پزشک معالج باشد، مشکلی به وجود نمی آید و می‌تواند بعد از 6 ماه نیز شیردهی داشته باشد. شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
 تشکر شده توسط : rey123 , مریم۷۲ , رزمینا , آنا , liliyum , اميدوار , ساغر , kohedard , movahedi , فاطمه جون , سیما جون , pariya1361
(2014/08/20, 02:18 PM)liliyum نوشته است: میشه لطفا بگید چند وقت قبل از بارداری داروتونو قطع کردید؟
دکترم بهم گفت یکماه قبل از تصمیمی به بارداری باید داروت قط کنی
 تشکر شده توسط : liliyum , kohedard , movahedi , pariya1361
من سه ماهه اول بارداری دوبینی گرفتم دکتر واسم کورتون تجویز کرد اما تزریق نکردم و از ماه چهارم خوب شدم، تا الان هم که ۱۵روز از زایمانم میگذره مشکلی نداشتم
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
 تشکر شده توسط : paeeze , elhamtanha , coffeedot , nazaninamiri70 , kohedard , اميدوار , مریم۷۲ , nahid , عروس , سیما جون , آنا , movahedi , pariya1361
من نگرانی ندارم
خیلی هم مشتاقم که زودتر برم سر خونه زندگیم و بچه دار بشمwink2

حیف نیست که هی استرس داشته باشین؟؟؟؟؟؟ بچه دار شدن یکی از قشنگترین اتفاقات زندگیه party0048.gif

من کلی مطلب خوندم راجب بارداری خانمای ام اسی
همشون متفق القول بودن که باردار شدن ما هم مثل بقیه خانماست

اصلا نگران تشدید علائم نباشین
به خدا توکل کنید و آروووووم باشین
با تو این تن شکسته داره کم کم جون میگیره..
 تشکر شده توسط : movahedi , pariya1361
سیما خانم یعنی چی مثل بثیه خانمهاست؟!
برای بارداری ما باید از حداقل سه ماه قبلش دارومونو قطع کنیم.تنها دارویی که بیمار ام اس میتونه در دوران بارداری استفاده کنه کوپاکسان هستش که خارجی و مسلما با پول ما زیاد میشه
در دوران بارداری بیشتر بیمارها ام اسشون خاموش میشه و البته نه همه
بعد از زایمان احتمال بدی حالِ بیمار زیاده
بهتره به یه دکتر مجرب مغز و اعصاب برای باردار شدن مراجعه کنید
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : H-tanha , movahedi , pariya1361
منم به دکترم گفتم دکتر جان کی دارومو قطع میکنی؟؟؟؟؟؟خیلی خونسرد گفت وقتی مامان شدی واسه یمدت قطع میشهconfusedconfused
چون میگذرد غمی نیست
 تشکر شده توسط : H-tanha , Masi 93 , movahedi , paeeze , pariya1361
طی مطالعاتی که توی آمریکا روی خانم های باردار ام اسی و خانم های سالم صورت گرفته نتایج نشون داده که مشکلات دوران بارداری و زایمان در 2گروه فرقی نداشته.

حالا این که ممکنه بعدش عود داشته باشیم قبول... ولی باقی اوقات مگه شما می تونی با اطمینان بگی که کی حالت خوب خواهد بود و کی ممکنه عود کنه؟؟؟؟؟

ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد

.
با تو این تن شکسته داره کم کم جون میگیره..
 تشکر شده توسط : movahedi , pariya1361
(2014/08/21, 01:50 PM)رزمینا نوشته است: این طور که پزشکا گفتن تو این دوره این بیماری افت می کنه اما یک چیزی فکر منو مشغول کرده و جوابی هم براش پیدا نکردم آمپول بی حسی موضعی هست که در سزارین تو نخاع تزریق میشه. چون این دارو اثرش روی عصب هست .به نظرتون مشکلی نداره؟؟

سزارین برای مادران ام اسی حتما حتما باید به روش ببیهوشی کامل باشه، من با چند دکتر مشورت کردم همه گفتن بی حسی نخاعی اصلا خوب نیست و ممکنه نخاع رو تحریک کنه
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
 تشکر شده توسط : رزمینا , SSA , paeeze , helli , pariya1361

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دوران بارداری و زایمان برای افراد مبتلا به ام اس sooorooosh 43 34,355 2021/06/17, 10:34 PM
آخرین ارسال: mahbub
  نوع زایمان در بیماران ms النا 26 32,117 2020/03/11, 01:42 PM
آخرین ارسال: Setareh...
  قطع داروهای ام اس قبل از بارداری Soroush 86 59,512 2018/03/03, 10:15 AM
آخرین ارسال: glassheart
  آیا می توان خطر عود را پس از زایمان کاهش داد؟ همسر یک مشکوک به ام اس 4 5,717 2017/01/12, 11:13 PM
آخرین ارسال: M.mozhgan.73
  نکات قابل توجه درباره بارداری و ام اس sara 65 48,079 2016/01/11, 09:27 AM
آخرین ارسال: niloofary
  احساس خستگی و بارداری RoOo$aAa 3 3,429 2014/10/08, 02:55 PM
آخرین ارسال: farane

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان