امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بكلوفن baclofen
بچه ها من الان سه سال و نیم هستش میخورم ولی پاهام اصلا بهتر نشده و نوع راه رفتنم البته صبحا خوبم بعد از ظهرا میلنگم
قبل از شروع کردن به خوردنشون عضلاتم صفت بود چون اون موقع باشگاه میرفتم ولی الان عضلاتم مثل آب میمونه
نخوریمشون میمیریم
اللهم عجل لولیک الفرج
به حق خانم زینب کبری سلام الله
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
هشدار : فقط با مشورت با دکتر دارو قطع شود

باکلوفن چیست؟

دکتر مهرداد منصوری"

باکلوفن Baclofen یک داروی شل کننده عضلانی و یک داروی ضد اسپاسم است. باکلوفن در درمان دردهای عضلانی، کمردرد و اسپاسم های عضلانی بیماری ام اس و اسپاسم عضلانی بدنبال مشکلات مغزی بکار برده میشود.

باکلوفن چگونه اثر میکند

سلول های عصبی مغز برای ارتباط بین خود مواد شیمیایی ترشح میکنند که به آنها نوروترانسمیتر Neurotransmitter میگویند. نوعی از این نوروترانسمیترها گاما آمینو بوتیریک اسید GABA نام دارند. باکلوفن با تغییر در نوع تاثیر این مواد بر روی سلول های عصبی مغز موجب میشود کنترل این سلول ها بر روی انقباض و شل شدن عضلات مخطط ( به دسته ای از عضلات میگویند که مسئول حرکت دادن استخوان ها است در مقابل عضلات صاف که مسئول حرکت ارگان های داخلی مانند معده، روده و مثانه هستند) تغییر کند.

قبل از مصرف باکلوفن

قبل از مصرف باکلوفن به نکات زیر دقت کنید

اگر به هر دارویی حساسیت دارید آن را به اطلاع پزشکتان برسانید

اگر سابقه بیماری کلیوی، تشنج، اختلالات خلق، سابقه سکته مغزی و یا لخته شدن خون در رگ ها را دارید قبل از مصرف باکلوفن آن را به پزشک خود بگویید

اگر الکل یا داروهایی را مصرف میکنید که ایجاد گیجی و خواب آلودگی میکند ممکن به پزشک خود اطلاع دهید

اگر قصد بارداری دارید و یا شیر میدهید آن را به پزشک خود اطلاع دهید

نکات مهم در مصرف باکلوفن

باکلوفن بر روی سطح هوشیاری انسان و سرعت واکنش به محیط تاثیر میگذارد. اگر از این دارو مصرف میشود باید در مورد رانندگی و یا کار با ابزارهایی که نیازمند دقت و مهارت است احتیاط کرد. این دارو را نباید بطور همزمان با الکل مصرف کرد. الکل موجب بیشتر شدن اثر گیجی و خواب آلودگی دارو میشود.
اگر مدت زیادی از باکلوفن استفاده شود قطع ناگهانی آن میتواند موجب بروز تشنج یا توهم شود. پس در مواردی که نیاز است تا دارو قطع شود این کار باید بصورت تدریجی انجاک گردد.
مصرف باکلوفن ممکن است احتمال ایجاد کیست های تخمدان را افزایش دهد.

مقدار مصرف باکلوفن

باکلوفن بصورت قرص های 10 و 20 میلیگرمی مصرف میشود.
باکلوفن را سه بار در روز با یا بدون غذا مصرف میکنند. مقدار مصرف دارو از کم شروع شده و بتدریج آن را اضافه میکنند. در سه روز اول هر بار 5 میلیگرم از دارو مصرف میشود. سپس در سه روز یعدی هر بار 10 میلیگرم، در سه روز بعد از آن هر بار 15 میلیگرم و بعد از آن هر بار 20 میلیگرم از دارو مصرف میشود. دوز نگهدارنده قرص باکلوفن معمولا روزی 80-40 میلیگرم است.
ممکن است برای بدست آوردن حداکثر تاثیر دارو نیاز به 2-1 ماه مصرف آن باشد.

اگر دارو برای مدت زیادی مصرف شود نباید مصرف آن ناگهان قطع شود وگرنه ممکن است عوارضی مانند تشنج و توهم را بدنبال داشته باشد. در صورت نیاز به قطع دارو باید مقدار مصرفی آن بتدریج کم شود.

دارو را در دمای اطاق و به دور از رطوبت نگهداری کنید. اگر تاریخ مصرف دارو تمام شده نباید از آن استفاده شود. اگر مصرف یک وعده از دارو را فراموش کرده اید به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید ولی اگر به یاد آوردن آن در همان زمان مصرف وعده بعدی باشد دوز مصرفی را دو برابر نکرده و فقط دوز جدید را مصرف کنید.

عوارض مصرف باکلوفن

مهمترین عوارض مصرف باکلوفن عبارتند از

تشنج

توهم یا افسردگی

خواب آلودگی، گیجی، ضعف و احساس خستگی

سردرد

مشکل در خوابیدن

ضربان نامنظم قلب

تهوع و یبوست

ادرار زیاد

بندرت علائم آلرژی مانند قرمزی پوست، خارش، تورم صورت یا زبان یا گلو

فقط با مشورت با دکتر دارو قطع شود
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور , A.Kh
واااااو چرا همش نوشته عوارضش وحشتناکه و اکثرا ابراز نارضایتی می کنن از این دارو؟
من تازه این دارو برام تجویز شده
الان واقعا نگران شرو کردنشم
اگه دوستان اطلاعات بیشتری از این دارو دارن لدفا راهنماییم کنن
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
سلام حدیث خانم
من 3 سال استفاده کردم ازش 2 سال اول به دلیل اینکه من پاهام قفل میکرد و زیاد میگرفت عضلاتم رو شل میکرد و عالی بود خیلی خیلی عالی بود اما سال سوم که روند بیماریم تو سرازیری افتاد و پاهام بهتر شد این شل بودن عضلات مانع بهبود پاهام میشد و نمذاشت عضلات پام حالت اصلی خودشون رو بگیرن وقتی قطع کردمشون پاهام کم کم فرم خودشون رو گرفتن و الان خیلی خیلی خوب شدن
در کل عارضه اصلی که من دیدم تحلیل ماهیچه ها و شل شدن اونهاس که این در اوایل خوب بود و کمک زیادی به من کرد
اگه میزان مصرفش زیر نظر دکترتون و تا یه زمان مشخص باشه دارویی خوبی
این اطلاعات من بود موفق باشید
اللهم عجل لولیک الفرج
به حق خانم زینب کبری سلام الله
 تشکر شده توسط : hadisss , BABA , free , havaars , paeazan , پریا حقیقت پور , A.Kh
مرسی ممدرضا
icon_question

من فعلا موقتا برام تجویز شده به دلیل گرفتگیه کمرم
و قرار هست کوتاه مدت استفاده ش کنم
اوکی wink2
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : pesareshoja_ir71 , پریا حقیقت پور , A.Kh
من الان 2ساله روزی یه دونه میخورم.icon_biggrin
من تقریباً دو سال هست که به میزان 75 میلی گرم در روز مصرف می‌کنم. قبلش تیزانیدین می‌خوردم روزی 2 میلی‌گرم. الان به همراه بکلوفن تیزانیدین 12 میلی گرم هم مصرف می‌کنم.
من هم شنیده‌ام عضلات تحلیل می‌روند و شل می‌شوند. الان که فیزیوتراپی خوب دارد پیش می‌رود ولی در عضلات احساس گنگ ناتوانی دارم بهنظرم لاید با دکترم در مورد کم کردنش صحبت کنم Smile

من چون دوز خیلی خیلی بالای بکلوفن دریافت می‌کنم و احتمال بروز تشنج می‌رفت به همراهش لوبل هم می‌خورم که داروی ضد تشنج هست ولی برای دوزهای پایین به مرور بدن باهاش کنار میاد.
داروی خوبیه. من ازش خیلی راضی هستم Smile
مرا آفرید، آنکه دوستم داشت.
 تشکر شده توسط : hadisss , paeeze , پریا حقیقت پور
به من گفتن بخور منم می خورم smilingآخه من آنقدر قرص می خورم نمی دونم هر کدوم دقیقا چی کار می کننsmiling ولی من برای گزگز پام می خورم باهاش خوبم نمی دونم منظور شماها از اینکه عضله تحلیل می ره چیه!!!!confused2 من که عضله هام سر جاشهsmiling
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور , A.Kh
سلام به همگی من چند سالی هست استفاده میکنم و اگر نخورم اسپاسم عضلاتم بیچارم میکنه تقریبا تمام عوارضش را هم تجربه کردم اگر نخورم دیگه حرکت کردنم خیلی دشوار میشه
 تشکر شده توسط : paeazan , پریا حقیقت پور , A.Kh
من هم یه هفته ای میشه  شروع کردم کلا بدنم سست شده و بسیار خواب اور هست نمی دونم مصرفش خوبه یا نه ؟

خاص فقط خداست

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست