• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آزاتیوپرین‌ (Azathioprine)
سلام بچه ها می خواستم هر کس هرنوع اطلاعاتی راجع به این دارو داره بده
کیا استفاده کردن؟ تاثیری داشته؟
چه مواقعی تجویز می شه؟
چرا من مدت زیادی استفاده می کنم؟angry3
چه مزایا و معایبی داره؟
چه عوارضی داره؟ و غیره و غیره
می دونم برای جلوگیری از پیشرفت بیماریه اما دیگه چیزی نمی دونم
موارد مصرف‌: آزاتیوپرین‌ به‌عنوان‌ داروی‌کمکی‌ برای‌ جلوگیری‌ از رد پیوند کلیه‌ وکبد و لوزالمعده‌ مصرف‌ می‌شود. این‌ دارودر رماتیسمهای‌ فعال‌ و حاد که‌ به‌ داروهای‌ضدالتهاب‌ معمولی‌ جواب‌ نمی‌دهند، به‌کارمی‌رود. به‌عنوان‌ کاهنده‌ سیستم‌ ایمنی‌ بدن‌در بیماریهایی‌ با منشاء ایمونولوژیک‌ ازجمله‌ هپاتیت‌ مزمن‌ فعال‌، سیروزصفراوی‌، لوپوس‌ اریتماتوزسیستمیک‌ وگلومرولونفریت‌ به‌کار برده‌ می‌شود.

مکانیسم‌ اثر: آزاتیوپرین‌ آنتاگونیست‌متابولیسم‌ پورین‌ بوه‌ و بنابراین‌ احتمالاساخت‌ DNA ، RNA و پروتئین‌ها را مهارمی‌کند. همچنین‌ این‌ دارو ممکن‌ است‌ درتقسیم‌ میتوز تداخل‌ نماید.

فارماکوکینتیک‌: این‌ دارو از دستگاه‌ گوارش‌به‌خوبی‌ جذب‌ می‌گردد. متابولیسم‌ آن‌کبدی‌ است‌. دفع‌ آن‌ کبدی‌ و در درجه‌ دوم‌کلیوی‌ می‌باشد.

هشدارها: آزاتیوپرین‌ در حیوانات‌سرطان‌زا بوده‌ و ممکن‌ است‌ در انسان‌ نیزسرطان‌زا باشد. بعضی‌ از ناهنجاریهای‌کروموزومی‌ نیز در انسان‌ دیده‌ شده‌ است‌.

عوارض‌ جانبی‌: عوارض‌ احتمالی‌ داروعبارتند از: واکنش‌های‌ ازدیاد حساسیت‌،ریزش‌ مو، تضعیف‌ مغز استخوان‌، تب‌ ولرز، گلو درد ناشی‌ از کمبود گویچه‌های‌سفید و همچنین‌ خستگی‌ و ضعف‌ غیرعادی‌ناشی‌ از کم‌خونی‌ (مگالوبلاستیک‌).

تداخل‌های‌ داروئی‌: مصرف‌ همزمان‌ باآلوپورینول‌ به‌دلیل‌ وقفه‌ آنزیم‌ گزانتین‌اکسیداز ممکن‌ است‌ سمیت‌ آزاتیوپرین‌ راافزایش‌ دهد. استفاده‌ از داروهای‌تضعیف‌کننده‌ مغز استخوان‌ و اشعه‌می‌تواند منجر به‌ ایجاد سرطان‌ گردد.

نکات‌ قابل‌ توصیه‌: در طول‌ درمان‌ با این‌دارو، انجام‌ واکسیناسیون‌ با واکسن‌های‌زنده‌ توصیه‌ نمی‌شود.

مقدار مصرف‌: به‌عنوان‌ پیش‌ درمانی‌ برای‌جلوگیری‌ از پس‌ زدن‌ عضو پیوند شده‌مقدار مصرف‌ اولیه‌ به‌صورت‌ خوراکی‌mg/kg 3-5 و یا mg/m2 120 از سطح‌ بدن‌یک‌ تا سه‌ روز قبل‌ از عمل‌ جراحی‌ تجویزمی‌شود. مقدار مصرف‌ نگهدارنده‌به‌صورت‌ خوراکی‌ ۱-۲ mg/kg و یاmg/m2 45 سطح‌ بدن‌ می‌باشد. دربیماریهای‌ التهابی‌ روده‌، هپاتیت‌، سیروز،گلومرولونفریت‌، سندروم‌ نفروتیک‌،میوپاتی‌ التهابی‌ میاستنی‌ گراو،درماتومایوز عمومی‌ و پمفیگوس‌به‌صورت‌ خوراکی‌ ۱mg/kg/day تجویزمی‌شود و طی‌ مدت‌ ۶ تا ۸ هفته‌ به‌ مقدار۲/۵mg/kg/day افزایش‌ می‌یابد. برای‌رسیدن‌ به‌ مقدار نگهدارنده‌ آن‌ باید هرچهار هفته‌ به‌مقدار ۰/۵ mg/kg/day ازمقدار مصرف‌ آن‌ کاست‌ تا به‌ حداقل‌ مقدارمصرف‌ مؤثر آن‌ رسید.

در لوپوس‌ اریتماتوز و روماتوئید آرتریت‌به‌صورت‌ خوراکی‌ mg/kg/day 1 و طی‌مدت‌ ۶ تا ۸ هفته‌ به‌ مقدار mg/kg/day 2/5افزایش‌ می‌یابد و سپس‌ همانند مرحله‌ قبل‌از مقدار مصرف‌ آن‌ کاسته‌ تا به‌ حداقل‌مقدار مصرف‌ مؤثر آن‌ برسد.

اشکال‌ دارویی‌:

Tablet: 50 mg

Injecion: 50 mg

منبع : http://www.drannabi.com/index.php/azathioprine/
درخت را به نام برگ
بهار را به نام گل
ستاره را به نام نور
کوه را به نام سنگ
دل شکفته مرا به نام عشق
عشق را به نام درد
و مرا به نام کوچکم صدا بزن
 تشکر شده توسط : baran , panteha , بابک57 , naz.gigili , Hasty , paeazan , maryamgoli , کارینا
اين دارو رو فكر كنم آنارام مصرف ميكرد . حالا دقيقان مطمئن نيستم بايد خودش بياد بگه ...
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : baran , anaram , maryamgoli
رضا و کامی عزیز ازتون ممنونم icon_question
ولی من دارو رو برای کندشدن سیر بیماری می خورم confused2
ممنون می شم بقیه هم تجربیاتشون رو بذارنlove51
كامياب درست ميگه فكر كنم آنارام مصرف ميكرد
آنارام ميشه اطلاعات رو كامل كني؟
 تشکر شده توسط : baran
خانوم آنارام يه سر بزن اينجا . به جاي اسپم فرستادن بيا بگو اين دارو رو مصرف كردي يا نه .

اين پست رو توي بلاگ آنارام پيدا كردم باران عزيز . با آنارام صحبت كن خودت ببين چي ميگه :

(از زبان آنارام)

از شما چه پنهونه دلم بدجوری آشوبه

بطرزه عجیبی نگران و دلواپسم

از بعد از اینکه از پیش دکترم برگشتم خونه همینجور سوالایه مختلف تویه سرم میچرخه . هموننجور که تویه پست قبل گفتم مهمترینشون اینه که اگه این قرص که قراره بشه داروی من ضعیف شده همون قرص اروپاییه که قراره ۳ ماه دیگه بیاد بازار پس چرا تا حالا حرفی ازش نبوده و پزشکا از این دارو بجایه آمپولایه مختلف واسه ام اسی ها تجویز نمیکنن؟

بعدش اینکه آیا عوارض خاصی داره این دارو؟ چرا باید هموگلوبینم حتما بالایه ۱۰ باشه تا بتونم مصرفشو شرو کنم؟

و کلی چیز دیگه که منو شدیدا تویه ابهام قرار داده .

با توجه به اینکه من ۳ سال با ربیف حمله ای نداشته ام و تقریبا میتونم بگم ربیف کاملن بهم جواب داده بود حالا قطع کردنش و رو آوردن به داروی ناشناخته برام خیلی سخته . بخصوص که دلیل تغییر داروم حمله نبوده .

دیشب بالاخره تونشتم بفهمم اصن اسم دارو چیه؟

AZATHIOPRINE

دقیقا ضعیف شده داروی اروپایی نیست . اینجو که من فهمیده ام داروییه که رویه اعصاب بدن اثر گذاری سریعی داره و عملکرد نورونهایه عصب رو هم کنترل میکنه ( مممنونم علی جون بابت اطلاعاتت )

باز تا اونجایی که تونسته ام بفهمم دوز ایمنیش از ربیف و داروهایی که ما امسی ها مصرف میکنیم پایینتره .

بهترین چیزی که از تویه اینترنت دستم اومد ازش این بود :

http://drugs.roham.ws/Html/a_49.htm

http://medicine.dostan.ir/page.asp?id=50167489686100001

نمیدونم . شاید قراره تا ورود قرص خوراکی من این دارو رو بطور موقت مصرف کنم . ولی بدجوری نگرانم . دوس دارم بیشتر ازش بدوم .

همونطوریکه تویه اون سایتهای بالا هم نوشته عوارضش کم نیستن . نه فقط کم نیستن کمی هم ترسناکن .

ممنون میشم اگه شما هم چیزی میدونید یا تونستید گیر بیارید در اختیارم بذارید

آنارام باشید
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : baran , paeazan
اهم اهم smiling
هي ميخوام تويه همه تاپيكا حضور نداشته باشم نميشه confused
ديرو يبه يكي سايت رو معرفي كرده ام ، اومده تويه تاپيكا سر زده ميگه چرا همه جا تو هستي؟ icon_cry
laughing3laughing3laughing3laughing3laughing3laughing3
باران جان من وقتي بدنم به ربيف واكنش نشون داد و قرار شد ديگه اينترفرون مصرف نكنم بهم گفتم اين دارو رو مصرف كنم . حدوده 2 ماهي هم داشتم روش تحقيق ميكردم كه چند هفته مونده به اتمامه دوره كورتون تراپيم و شروعه دارويه جديد به جايه اين دارو تايسبري رو بهم معرفي كردن .
البته من هم دقيقا به همين دليلي كه الان تو داري مصرفش ميكني ، برام اين دارو تجويز شد . ولي به مصرف نرسيد
اون موقع دكتر صحراييان گفته بود تا موقعه اومدنه دارويه خوراكي از اين دارو استفاده كنم ( بصورته موقت و كوتاه مدت ) چون عوارضش بالان . ولي بعد ظاهرا شايعه شده بود كه دارويه خوراكي در اومدنش اخلال بوجود اومده و به اين زوديا نمياد كه همن باعث شد ريسكه صرفه طولاني مدته اين دارو رو نكنم .
نميدونم چند وقته داري مصرف ميكني . فقط چيزي كه بود من با خوندنه همين متني كه الان رضا گذاشته كلي ترسيدم ازش . ولي بعد بهم گفتن اين عوارض خيلي نادره . ولي مصرفه طولاني مدتش ( بالايه 20 ماه ) برايه خانوما خطره نازايي رو بهمراه داره ( كه البته بازم نادره )
بهر حال من مصرش نكردم ولي خيلي آمار گرفتم و چيك و پوكشو درآوردم

آنارام باشید
 تشکر شده توسط : baran , paeazan
کامی عزیز واقعا ازت ممنونم love51love51
آنارام جان از شمام ممنونم که توضیح دادی love51love51
راستش تقریبه 3-4 یالی هست که مصرف می کنم البته خیلیم منظم نه sad2
ولی مشکل خاصی باهاش نداشتم به جز لکه های قرمزی که هر از گاهی روی پوستم می زنه که واقعا بدشکل و خیلیم طول می کشه تا خوب بشه ولی به هر حال بعدش خوب می شه و جاش می ره اما عوارض پنهانش رو نمی دونم تاحالا چه بلایی سرم ؟آورده دیگه خبر ندارم
حالا با این توضیحایی که دادین فکر می کنین باید از دکترم درخواست کنم داروم تغییر بدن یا این یکی عوارضش از بقیه کمتره؟icon_cry
 تشکر شده توسط : anaram
(2010/04/27, 10:45 AM)baran نوشته است: کامی عزیز واقعا ازت ممنونم love51love51
آنارام جان از شمام ممنونم که توضیح دادی love51love51
راستش تقریبه 3-4 یالی هست که مصرف می کنم البته خیلیم منظم نه sad2
ولی مشکل خاصی باهاش نداشتم به جز لکه های قرمزی که هر از گاهی روی پوستم می زنه که واقعا بدشکل و خیلیم طول می کشه تا خوب بشه ولی به هر حال بعدش خوب می شه و جاش می ره اما عوارض پنهانش رو نمی دونم تاحالا چه بلایی سرم ؟آورده دیگه خبر ندارم
حالا با این توضیحایی که دادین فکر می کنین باید از دکترم درخواست کنم داروم تغییر بدن یا این یکی عوارضش از بقیه کمتره؟icon_cry

باران جان فكر ميكنم با توجه به اينكه وروده دارويه خوراكي به بازار نزديكه ، داروتو تغيير ندي بهتره . چون وقتي داروتو تغيير ميدي يه مدت ( تا زمانيكه بدن باهاش وفق پيدا كنه ) بايد اون دارو رو مصرف كني كه خب خود در مصرفه دارويه خوراكي وقفه ميندازه .
فك ميكنم تو از اون كيسايي هستي كه به محضه وروده دارويه خوراكي شيفتت بدن بهش .
آخه ظاهرا بر ساسه نوع بيماري و دارويه مصرفي بترتيب و آهسته بيمارا رو قراره شيفت بدن به دارويه خوراكي
نگران نباش wink2
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : baran
من 4 هفته هست كه از اين دارو استفاده ميكنم.......چيز خاصي هم نديدم......يك سري ازمايش كبدي وگلبول سفيد و غيره هم دادم و امروز بردم پيش دكتر و گفت تاثير بدي رو بدنت نداشته و كبدتم سالمه و گفت كه اين دارو در مقايسه با قيمتش واقعا عالي وحتي به جاي تزريق هم ازش استفاده ميكنن و گفت كه بيمار نتايج خوبشو بعد از 8 هفته ميبينه...........agreement2
 تشکر شده توسط : paeazan , برگ 7

• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد آزاتیوپرین و سیمواستاتین .... Robot 14 11,628 2012/11/22, 12:30 PM
آخرین ارسال: sargol

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست