وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
شوره سر و موخوره - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: پزشكي (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%D9%83%D9%8A)
+--- انجمن: پزشكي (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%D9%83%D9%8A--24)
+---- انجمن: دانستنی های پزشکی (https://mscenter.ir/Forum-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: شوره سر و موخوره (/Thread-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%88%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%87)شوره سر و موخوره - mojtaba2iran - 2010/10/16

شوره سر يا سبوره ، عارضه‌اي است كه در آن پوسته‌هاي سفيد يا خاكستري كوچك در يك قسمت يا تمام سر ديده‌مي‌شود و به حدي در افراد شايع است كه برخي متخصصان آن را امري طبيعي مي‌دانند. شوره سر به طور كلي در مردان نسبت به زنان شايع‌تر است و بروز آن هنگام بلوغ بيشتر ديده مي‌شود.

[تصویر:  7fkpu0hfk6kxu7uaqejh.jpeg]

دكتر زهره افتخار جواهري ، متخصص پوست و مو در اين باره مي‌گويد: در اين عارضه موقع شانه كردن موهاي سر، دانه‌هاي ريز سفيد رنگي روي شانه شخص مي‌ريزد و چنانچه به كف سر و موها نگاه كنيم، اين ذرات سفيد قابل مشاهده است.

به گفته وي نقاط ديگري از بدن غير از سر با شيوع كمتري مي‌توانند مبتلا به شوره شوند اما به طور كلي، موهاي تميز، سالم و داراي تعادل اسيدي اگر خوب نگهداري شوند دچار مشكل شوره سر نمي‌شوند.

وي مي‌گويد: هرچند وجود چند تكه پوسته سفيد رنگ لابه‌لاي موها، امري طبيعي است اما هنگامي كه ميزان اين پوسته‌ها زياد شود، بايستي به عنوان يك بيماري با آن برخورد كنيد.

انواع شوره سر

اين متخصص پوست و مو مي‌گويد: به‌طور معمول شوره سر به دو نوع شوره خشك و چرب تقسيم مي‌شود؛ شوره خشك به صورت پوسته‌هاي سفيد رنگ نرم به نظر رسيده و در آن كف سر دچار خارش زيادي مي‌شود، اما شوره چرب به صورت پوسته‌هاي چسبناك و زرد رنگ به نظر مي‌آيد و در آن پوست سر بوي بدي مي‌دهد و بيشتر در موهاي نوجوانان و جواناني كه پوست كف سرشان چرب است، ديده مي‌شود.

علت بيماري

دكتر جواهري مي‌گويد: اين عارضه معمولا در هواي سرد به دليل پايين بودن رطوبت محيط زندگي و كاهش نور خورشيد، شدت مي‌يابد و با توجه به اين‌كه علت‌هاي مسبب بيماري هميشه برقرار هستند، ممكن است تا پايان عمر ادامه پيدا كند.

وي مي‌افزايد: ثابت شده است اين بيماري تا حدي وابسته به وجود قارچ است، اما از استرس و خستگي، برنامه غذايي ناسالم و كمبود برخي ريزمغذي‌ها همانند روي در بدن، اختلالات هورموني، عفونت‌هاي ناشي از برخي بيماري ها، آسيب‌ها و زخم‌هاي وارد شده به پوست كف سر و استفاده زياد يا نادرست از محصولات آرايشي مي‌توان به عنوان ديگر علل عمده ايجاد شوره سر نام برد.

شامپو

وقتي اسم شوره سر به ميان مي‌آيد، معمولا اين سوال مطرح مي‌شود كه با چه شامپويي مي‌توان به جنگ آن رفت. دكتر جواهري در اين باره مي‌گويد: براي‌ درمان موارد خفيف اين عارضه، شامپوهاي‌ ضدشوره‌ از جمله سلنيوم سولفايد و انواع شامپوهاي پلي‌تار مفيد هستند. در شوره شديد سر (با پوسته ريزي و دلمه) مي‌توان از اسيد ساليسيليك نيز در كرم‌ها با تجويز پزشك استفاده كرد.

پيشگيري

اين متخصص پوست و مو در باره راه‌هاي پيشگيري از شوره سر مي‌گويد: فرد مبتلا به اين عارضه بايد سعي كند از برخورد با محيط‌هاي پراسترس و تنش زا دوري كند، تا آنجا كه ممكن است بايد از خارانيدن پوست سر پرهيز شود، زيرا اين كار باعث ايجاد عفونت مي‌شود. البته برس‌زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهميت زيادي دارد، زيرا سبب مي‌شود كه جريان خون سريع‌تر شده و سلول‌ها تغذيه شوند.

به گفته اين پزشك متخصص، برس و شانه بيمار بايستي نرم و حتي‌الامكان از جنس طبيعي باشد و ساير افراد خانواده به هيچ وجه نبايد از آن استفاده كنند، فرد حتما بايد رژيم غذايي خود را اصلاح كند و از خوردن چربي‌هاي حيواني، مصرف بيش از حد شيريني‌ها، شكلات، ‌‌آجيل، ‌غذاهاي سرخ شده و پر ادويه پرهيز كند. همچنين خوردن سبزي‌ها، ميوه‌ها و غذاهايي كه حاوي ويتامين‌هاي A، E، B و پروتئين هستند نيز توصيه مي‌شود.


چه طور می‌توان از شر شوره مو رها شد؟ - نازلی - 2011/12/02

چه طور می‌توان از شر شوره مو رها شد؟

شوره یا پوستۀ سر عارضۀ رایجی است زیرا یک سوم افراد از این مشکل رنج می‌برند. شوره های مزمن را باید با درمانی کامل برای همیشه از بین برد.

شوره ها: تجدید بسیار سریع پوست سر
شوره به علت تجدید و بازسازی بسیار سریع سلول های پوست سر ایجاد می‌شود، سلول های مرده به شکل پودری سفید یا ورم های کوچک و چرب از پوست سر جدا می‌شوند. (پوسته)

حواستان باشید، نباید وضعیت شوره دار را با مراقبت نامناسب مو اشتباه بگیرید. در واقع، شامپو یا نرم کننده که به خوبی آبکشی نشوند ممکن است روی موها رسوب کنند و با کثیفی ها و گرد و غبار ترکیب شوند، به این ترتیب توده های کوچک سفید رنگی شبیه به شوره پدید می‌آیند (که البته شوره نیستند).

دو نوع شوره وجود دارد: خشک و چرب
شوره های خشک به پوست سر نمی‌چسبند و از لحاظ ظاهری، چندان ناخوشایند و بدظاهر نیستند.
بالعکس، زمانی که شوره ها چرب اند، بزرگتر هستند و تمایل به چسبیدن روی موی سر دارند، در نتیجه مشکلات قابل توجهی را با خود به همراه دارند.
شوره ها در دراز مدت باعث ایجاد خارش می‌شود، همچنین می‌تواند علت ریزش مو به علت خفگی پوست سر باشد.
ضمناً شوره ها می‌توانند محیطی ایده آل برای تکثیر قارچ ها فراهم آورند.

درمان های موجود برای مقابله با شوره ها کدامند؟
شوره از هر نوعی که باشد، اولین اقدامی که در مقابل آن باید انجام داد، همان روش های پیشگیری و رعایت سختگیرانۀ اصول بهداشتی و شستشوی موها به میزان ضروی است (شستشوی موها، یک بار در روز، بر خلاف آنچه که گفته می‌شود، عوارض جانبی ندارد).

اگر شوره ها خشک باشند، لوسین ها، کرم ها و شامپوهای ضد شورۀ معمول، برای جلوگیری از پیشرفت این فرآیند کافی هستند. این محصولات بر پایۀ روغن گیاهان سندروس و قطران تهیه می‌شوند، و حاوی سولفات سلنیوم، روی و ... هستند. آنها بر فرآیند جدا شدن پوسته ها اثر می‌گذارند و تجدید و بازسازی سلول ها را سریع تر می‌کنند.

اگر شوره ها چرب هستند، باید بر روی تولید سبوم کار کرد البته استفاده ار درمان با مواد ضدقارچ و اسید سالسیلیک که تراکم ها را از بین می‌برد، نیز مؤثر است.
برای تأثیر بیشتر، دورۀ درمان شوره ها حداقل باید یک دوره ده روزه و به میزان دو بار شامپو زدن در هفته طول بکشد، شامپو باید حداقل 5 دقیقه روی موها باقی بماند.
همیشه احتمال بازگشت شوره های بسیار مزمن وجود دارد، عوامل زیادی برای بازگشت این شوره ها وجود دارند. (استرس، تغییرات هورمونی، عدم رعایت بهداشت، استفاده بیش از حد از ژل و دیگر فرآورده های آرایش مو و...)
در این موارد باید با نظر متخصص پوست از درمان های ضد شوره استفاده کنیددرمان طبیعی شوره سر - yummy - 2012/01/27

شوره سر یک اختلال شایع می باشد که سبب خارش سر می شود. اگر چه شوره سر، یک اختلال تهدید کننده زندگی شخص نمی باشد، ولی ممکن است به صورت دائمی وجود داشته باشد و فرد را آزار دهد.

شوره سر

در صورت بروز این مشکل شما دو راه پیش روی خود دارید:

یکی این که با درمان های گران قیمت نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

دوم این که می توانید با راه های طبیعی و کم هزینه، آن را درمان کنید.

این راه های طبیعی را می توانید در منزل استفاده کنید:

1- هر روز موهای خود را شانه بزنید. با شانه زدن، گردش خون را در ریشه های موی خود تسریع می بخشید. سر خود را خم کنید و از پشت گردن تا بالای موهای خود را شانه کنید. بلافاصله بعد از شانه زدن با انگشتان، پوست سر خود را ماساژ دهید تا به تسریع گردش خون کمک کنید.

2- سر خود را همیشه تمیز نگه دارید. سرکه رقیق شده با مقداری آب را روی سر خود بریزید و با پارچه سر خود را ببندید. اگر ترجیح می دهید که سوزش را احساس نکنید می توانید از روغن نارگیل به جای آن استفاده کنید. پس از قراردادن روغن نارگیل بر روی سر، با انگشتان خود، سر را ماساژ دهید و یا شانه بزنید. بعد از 10 تا 15 دقیقه، سر خود را با آب داغ (در حدی که نسوزید) بشویید.
اضطراب و استرس از جمله عوامل مهم در بروز شوره سر هستند. لذا با حفظ آرامش، به رفع شوره سر خود کمک کنید

3- عادات غذایی خود را اصلاح کنید. اگر شما از درون سالم باشید، باید بدن شما از بیرون هم نشانگر سلامت درون شما باشد. با مصرف میوه و سبزیجات به میزان لازم، شوره سر تحت کنترل درمی آید.

4- بعد از زدن شامپو، در مرحله آخر آبکشی، موهای سر خود را با مخلوط آب و یک قاشق غذاخوری آبلیمو بشویید. این کار نه تنها از بروز شوره جلوگیری می کند، بلکه درخشندگی خاصی به موهای شما خواهد داد.

5- اگر از شوره سر خود شدیداً رنج می برید و مقدار آن بسیار زیاد است، می توانید از این درمان ها در طول شب بهره ببرید.

قبل از خوابیدن، سر خود را به روغن بچه آغشته کنید. سر خود را با روسری ببندید تا بالش کثیف نشود. صبح روز بعد سر خود را با شامپو بشویید. این کار را تا از بین بردن کامل شوره سر ادامه دهید.

روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کرده و آن را قبل از خوابیدن، روی سر خود بمالید. با پارچه سر خود را پوشانده و بخوابید. فردا صبح، سر خود را با شامپو بشویید.

6- اضطراب و استرس از جمله عوامل مهم در بروز شوره سر هستند. لذا با حفظ آرامش، به رفع شوره سر خود کمک کنید.

RE: چه طور می‌توان از شر شوره مو رها شد؟ - yummy - 2012/01/28

استرس و خستگي از مهمترين علل شوره سر


استرس و خستگي از جمله عواملي است كه بر روي سيستم ايمني بدن اثر گذاشته و موجب ايجاد شوره سر مي‌شود.

شوره سر مشكل خفيف اگزماي پوستي است كه عوامل ارثي، هورموني و محيطي آن را ايجاد مي‌كنند.

استرس و خستگي از مهمترين عوامل ايجاد و تشديد شوره سر هستند زيرا موجب كاهش سيستم ايمني بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماي پوستي مي‌شوند.

همچنين كمبود برخي ريزمغذي‌ها همانند روي در بدن نيز موجب ايجاد شوره سر مي‌شود. تغيير فصل و جريان نداشتن هوا در بين موها نيز از ديگر عوامل ايجاد شوره سر است.

تغذيه مناسب يكي از راه‌هاي كاهش شوره سر است.

RE: نكاتي در مورد بهداشت و سلامتي مو - شهرزاد - 2012/04/21

موخوره: علل و درمان

موخوره زمانی رخ می دهد که لایه محافظتی پوست در انتهای تار مو از بین می رود و درنتیجه نوک مو ۲ تا ۳ قسمت شده و به اندازه ۲ تا ۳ سانتی متر از هم جدا می شود.هرچند که بهترین راه حل،کوتاه کردن مو است،اما با رشد مو،دوباره این مشکل ایجاد می شود.

علل موخوره:
* خشکی پوست سر .


* قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

* دمای بیش از حد.


* مصرف بیش از حد محصولات شیمیایی مانند، رنگ مو.


* رعایت نکردن رژیم مغذی.


* برس زدن محکم و پوش دادن مو.


* شانه کردن موهای خیس.


* استفاده از کش موی پلاستیکی.


* استفاده از بالشت با روکش ساتن.


* مصرف مداوم از سشوار، اتوی داغ مو و...

راه های پیش گیری از موخوره:
*مرتب کردن مو؛ هر ۶ هفته یک بار به اندازه ۲ تا ۳ سانتی متر از موی خود را کوتاه کنید. این کار از برگشت موخوره جلوگیری خواهدکرد.

* برای داشتن موهای سالم و جلوگیری از موخوره، موها را به طور منظم شست و شو دهید و از نرم کننده استفاده کنید.


* درصورت داشتن موهای خشک و شکننده،مو را از ریشه به نوک بشویید.


* پس از قراردادن نرم کننده،کلاه حمام بر سر بگذارید و حوله ای گرم و مرطوب روی سر خود قراردهید و پس از ۱۰ دقیقه سر خود را با آب نسبتا سرد بشویید.تکرار این عمل هفته ای یک بار موخوره را از بین خواهد برد.


* درصورتی که موی شما خیلی خشک است،از شامپو حاوی مرطوب کننده استفاده کنید.


* با روغن نارگیل،بادام و یا زیتون که کمی گرم کرده اید،موهای خود را ماساژ دهید.


* از قسمت دانه های بزرگ تر شانه برای باز کردن گره موی خود استفاده کنید.پس از خشک شدن مو، آن را به آرامی شانه کنید.


*یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق چای خوری روغن بادام مخلوط کنید و پوست سر و مو را ماساژ دهید و پس از نیم ساعت بشویید.

* پس از ورزش کردن حتما موهای خود را شست و شو دهید زیرا نمک موجود در عرق مو را از بین می برد.


* یک قاشق غذاخوری روغن کرچک،خردل و زیتون را باهم مخلوط کنید و روی پوست سر و مو ماساژ دهید.سپس یک حوله داغ روی مو قرار دهید و بعد از مدتی بشویید.

رهایی از موخوره

موخوره نشانه آسیب و صدمه فیزیكی به ساقه‌ موها می‌باشد.

به دنبال آسیب ساقه مو، یك شكاف طولی باعث دو شاخه شدن ساقه مو می‌شود و نازك شدن دو قسمت از هم جدا شده ی ساقه مو، باعث شكنندگی و گره خوردن موها می‌شود.

نهایتا موهای آسیب‌دیده به اصطلاح حالت وز پیدا می‌كنند و به علت نازك شدن نوك موها، رنگ آنها روشن‌تر می‌شود.

علت ایجاد موخوره عوامل آسیب‌رسان فیزیكی می‌باشد.رنگ مو ، سشوار كشیدن، شانه كردن موهای خیس، بیگودی پیچیدن، فر دادن، گلت كردن و اتوی مو می توانند باعث موخوره شوند.

تنها راه رهایی از موخوره، چیدن موها از قسمت بالای نقطه موخوره است.

راهی برای چسباندن دائمی موها به هم وجود ندارد. فرآورده‌هایی مثل نرم‌كننده‌ها ممكن است موقتا آنها را به هم بچسبانند، اما انتهای موها مجددا چند ساعت یا چند روز بعد، به خصوص پس از اولین شامپو جدا و شاخه شاخه می‌شوند.

موی بلند برای تشكیل موخوره مستعدتر از موی كوتاه است، زیرا موی بلند در طول زمان بیشتر از موی كوتاه دستكاری می‌شود. لذا یكی از راه‌های پایین‌ آوردن شدت موخوره، كوتاه نگه داشتن آنهاست.

استفاده از نرم‌كننده ی مو ، شامپوهای ملایم و پرهیز از عوامل آسیب رسان ذكر شده می‌تواند تدریجا طی یك تا دو سال موخوره را كنترل کند.

چه شانه هایی موخوره می آورند؟بسیاری از خانم ها ریزش یا موخوره مو دارند،یکی از این دلایل شانه و بورس شما می باشد.اما چه برس هایی موخوره می آورند؟
موخوره یکی از آسیب‌هایی است که در اثر عوامل مختلفی مانند بی‌توجهی و عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی،تارهای مو را درگیر و باعث دو شاخه شدن و شکستگی موها می‌شود.
دکتر بهروز باریک بین،متخصص پوست و مو گفت:به طور کلی هر عاملی که سبب آسیب رساندن به تار مو و کوتیکول مو شود،باعث موخوره می‌شود كه عبارت از دو شاخه شدن انتهای ساقه است.
این متخصص پوست و مو در ادامه افزود:همچنین عواملی مانند استفاده زیاد از سشوار،شانه زدن بیش از حد مو به خصوص با شانه‌های پلاستیکی که باعث ایجاد الکتریسیته ساکن میان شانه و تارهای مو می‌شود،رنگ کردن مکرر موها و در نتیجه خشک و شکننده شدن تار موها و شانه کردن زیاد موها در حالت خیس از جمله عوامل موثر برای ایجاد موخوره در یک فرد است.وی در پایان توصیه كرد:در صورت ایجاد موخوره در تارهای موی خود همواره از شامپوهای ملایم و مرطوب کننده استفاده کرده و هر بار قبل از استحمام و شستن موها به مدت نیم ساعت موهای خود را با روغن زیتون و یا روغن نارگیل چرب کنید.همچنین قبل از شستن موها از کرم‌های مرطوب کننده و نرم کننده مو استفاده كنید.

10نکته جالب درباره مو

اگرچه به نظر می‌رسد شانه كردن موهای صاف بسیار راحت‌تر از شانه كردن موهای مجعد یا فر است اما جالب است بدانید كه امكان گره خوردن و درهم پیچیدن موهای صاف در مقایسه بسیار بیشتر است.از آنجا كه موهای صاف سبك‌تر هستند،هنگام تحرك،هر یك از تارهای مو به‌صورت مجزا حركت می‌كنند كه در این صورت احتمال گره خوردن و درهم پیچیده شدن تارهای مو افزایش خواهد یافت. این در حالی است كه موهای مجعد سنگین‌تر هستند و هنگام حركت،معمولا یك دسته تار مو با هم به حركت درمی‌آیند بنابراین به هم پیچیده نشده و درهم گیر نمی‌كنند.این نتایج، برگرفته از یافته‌های یك محقق فرانسوی است كه بر اساس یك مدلسازی ریاضی دراین‌باره به مطالعه و تحقیق پرداخت.


1 - در حیوانات موهای مختلف،کارایی متفاوتی دارند.مثلا سبیل برخی حیوانات بسیار بلند است و نقش اندام حسی را دارد.

2 - تعداد فولیکول‌های مو در یک فرد،بیش از پنج میلیون است که در سراسر بدن پخش هستند و قابل توجه اینکه این تعداد فولیکول مو در زن و مرد و تمامی نژادها یکسان است.تعداد فولیکول‌های مو در واحد سطح بدن انسان بیشتر از سایر پستانداران است ولی علت آنکه کم موتر به نظر می‌رسد،آن است که اغلب موها، زیاد بلند و ضخیم نمی‌شوند.


3 - در هر روز حدود 100 عدد تار مو می‌ریزد و موی دیگری جای آنها در می‌آید بنابراین ریزش مو پس از بلوغ اگر کمتر از صد تار در روز باشد،می‌توان آن را طبیعی محسوب کرد و جای نگرانی نیست.


4 - در نژاد مغولی مثل ژاپنی‌ها موی سر زبر و سیخ مانند است.در سیاه پوستان موهای سر فرفری است و در نژاد قفقازی نظیر ما ایرانی‌ها موها انواع مختلفی شامل صاف و فر دارند.


5 - قبل از بلوغ،سرعت رشد موی سر در پسرها بیشتر از دخترهاست اما پس از بلوغ،سرعت رشد موی سر در خانم‌ها بیشتر از آقایان می‌شود.


6 - برخلاف باور عمومی،تراشیدن مو باعث افزایش سرعت رشد آن نمی‌شود.


7 - علت اصلی تنوع رنگ در موی انسان‌ها به ساختمان «ملانین» تولید شده بستگی دارد.دو نوع ملانین وجود دارد که یکی مسئول تولید رنگ سیاه و قهوه‌ای (یوملانین) و دیگری مسئول تولید رنگی ما بین زرد و قرمز (فیوملانین) است.


8 - معمولا «مژه‌ها» در بین موهای بدن تیره‌تر از بقیه هستند.


9 - عامل اصلی در تعیین رنگ موهای یک فرد،ژنتیک است اما عوامل دیگری نیز می‌توانند بر رنگ موها تاثیر بگذارند.


10 - بیشترین رنگ مو در جهان،رنگ سیاه است.در میان نژادهای مختلف،نژاد قفقازی بیشترین تنوع رنگ را دارد که بیشتر بستگی به موقعیت جغرافیایی محل زندگی آنها دارد.
RE: چه طور می‌توان از شر شوره مو رها شد؟ - نازلی - 2013/03/05

پوست سبز گردو، شوره و چربی را از بین می برد
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱

[تصویر:  walnutblack.jpg]

پژوهشگران استان کرمان موفق به تولید رنگ های گیاهی و از بین بردن شوره با استفاده از پوست سبز گردو شدند.
پوست سبز گردو، شوره و چربی را از بین می برد
عرش نیوز :
هنگامه شهابی، پژوهشگر استان کرمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: گردو یکی از محصولات باغی استان کرمان است که از سطح زیر کشت و میزان برداشت بالایی در این استان برخوردار است.
وی افزود: محصولات گردو محدود به مغز آن نبوده و می توان از پوست سبز، پوست چوبی برگ گردو نیز استفاده نمود.
شهابی تصریح کرد: در این طرح به عنوان اولین گام با استفاده از پوست سبز گردو، رنگ های گیاهی تولید خواهد شد و از ترکیب رنگ های سنتی با پوست سبز گردو به عنوان تثبیت کننده می توان به رنگ های جدید باثبات بالاتری دست یافت که خواص ضد شوره و ضد چربی نیز داشته باشد