وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
رژیم غذایی جمشید خدادادی - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: بحث هاي تخصصي اعضا (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A8%D8%AD%D8%AB-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D9%8A-%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7)
+--- موضوع: رژیم غذایی جمشید خدادادی (/Thread-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DB%8C)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RE: استاد خدادادی - zohrevand - 2012/06/19

با سلام
مشکل من در نخوردن لبنیات است با مشکل پوکی استخوان چکار کنیم موفق باشید

RE: استاد خدادادی - شيدا رها - 2012/06/19

(2012/06/19, 11:45 AM)zohrevand نوشته است: با سلام
مشکل من در نخوردن لبنیات است با مشکل پوکی استخوان چکار کنیم موفق باشید

سلام
در این لینک فهرست مواد غذایی حاوی کلسیم آورده شده. می تونید بخونید:
بهبود ام اس

RE: استاد خدادادی - zenith - 2012/06/19

دکتر من که گفت هرچی خواستی بخور
فقط میوه سبزی زیاد بخور
و چربی اشباع نخور

باقیشم هرچی خواستی بخور راحت باشSmile (52)Smile (52)Smile (52)Smile (52)

RE: استاد خدادادی - shahrzad.s - 2012/06/19

من cd استاد خدادادی را گوش کردم و رِژیم ایشون را برای مدت دو ماه گرفتم خیلی سخته یعنی من حتی مهمانی نمی توانستم برم و زندگیم یه جورایی فلج شده بود دیگه گذاشتم کنار !!!!!! ایشون میگن ام اسی ها حرص نباید بخورند و من هم که فراوان میخورم!!!!!!!!! به نظر من همه اینها وقتی فایده داره که اعصاب در آرامش باشه و استرس نداشته باشیم .....یعنی باید بریم یک جای دور افتاده زندگی کنیم زندگی ماشینی الان به آدم استرس وارد میکنه!!

RE: استاد خدادادی - رزمینا - 2012/06/19

(2010/07/12, 10:19 AM)nazaninn نوشته است: جناب اميدوار

در ميان اهل بيت كسي به بيماري ام اس مبتلا شده بوده (يعني كلا در اون زمان)
بعد خوب شده يعني
ام ار اي و اينا اونوقت كجا ميرفتند
جدي پرسيدم اينا رو اصل قصد و غرضي هم نداشتم

نازنین جان من نمیدونم ام اس اون موقع هم بوده یا نه اما فلج بوده چون تو چند تا حدیث دیدم:
1-شخصی به امام رضا علیه السلام از بیماری که برای خانواده اش ازفلج و لقوه پیش امده بود شکایت کرد.امام فرمودند :چرا از داروی پدرم استفاده نمی کنی؟
گفتم ان چیست؟
فرمود:داروی جامع. از ان یک حبه بگیر و بااب مرزنجوش ایجاد عطسه کن.........

2-امام صادق (ع): اگر مردم مي دانستند گياه سنا چه خواصي دارد ، ارزش هر مثقال آن را به دو مثقال طلا مي رساندند . بدانيد كه اين گياه ، مايه ايمني يافتن از بهك ، پيسي ، جذام ، ديوانگي ، فلج و لقوه(سست اندامي و كژدهاني ) است . بايد آن را با مويز سرخ بدون هسته ، همراه با مقداري برابر از هليله كابلي ، زرد و سياه ، زمان ناشتا ، به اندازه سه درهم و هنگامي كه به بستر خواب مي روي نيز همين اندازه مصرف كن ، كه اين مهتر همه داروهاست .

یعنی اون موقع هم شبیه این بیماریها بوده و مردم هم درمان میشدن.

RE: رژیم غذایی پیشنهادی برای ام اس - ابراهیم - 2012/06/24

(2012/06/12, 02:04 PM)مهسا نوشته است: سلام من مهسام.يك سال پيش درست همين موقع ها بود كه يكي از پاهام گزگزو ...بقيه ماجرا رو هم خودتون ميدونين اين دكتر و اون دكتر.تا رسيد به دكتر مغز و اعصاب.اون موقع بي حسي حركت كرده و از پاهام تا شونه هام رسيده بود يعني نصفه سمت چپ بدنم و درگير كرده بود كه تشخيص و بعد بستري و كورتون و ....و تزريق هاي هفتگي سينوكس ...

من بصورت حرفه اي كوهنوردي ميكنم عضو انجمن گردشگران ايرانم.اكثر كوه هاي سخت و مسير هاي طولاني يه هفته اي رو تو كمپ وچادر تجربه كردم و همچنان تا زنده باشم سفر ميكنم و باز ادامه ميدم.

شغلم رييس حسابداريه يه شركت خيلي بزرگ با حجم فعاليت بالاست.كارم سخت و پر استرسه.

محيط خانوادگي من اصلا امن و آروم نيست.تو شرايط خوبي در خانواده بسر نميبرم و جايي به اون شلوغي كه هيچ كس آدم و درك نميكنه فيلم از پا ميندازه چه برسه به من كه دختر لاغرو نحيفيم.

همه اينارو گفتم تا بدونين دختر فعاليم.خيلي آسوده و مرفه نيستم.درداي بعد از تزريقم كم نيست.هميشه شايد اغلب هفته استخوون درد اي شديد دارم.

اما ....اما ....
حتما شماها اسم كتاب راز به گوشتون خورده.يه چيزهايي از انرژي درماني. تلقين درماني. انرژي مثبت. تله پاتي .....شنيدين
همه درد هاي من با تلقين درست شده.همه اون چيزي كه ما داريم تجربه ميكنيم نتيجه افكار گذشته مونه و آينده نتيجه همين افكار الان ماست.
بياين درست فكر كنيم.درست ببينيم با عينك زيبايي نه عينك فرار از درد.
هر چي بيشتر فكر كني بدتر ميشي و هرچي بيشتر دنبال راه درماني بيشتر درگير ميشي.اصلا بهش فكر نكنين.

چند ماه پيش كه من خيلي روحيمو از دست داده بودم و افسرده و...ويا شايد شبيه الان شما همش دنبال راه درمان و اسم اين مريضي و تو اين سايت اون سايت سرچ كردن بودم.يه روز به خودم اومدم...

من دختر قوي با اعتماد به نفس بالا بودم چرا داشتم خودم و درگير ميكردم هر چي بيشتر بهش فكر ميكردم درد استخوونام و عوارض تزريقم بدتر ميشد و گاه گاه سرم گيج ميرفت و بيحالي و خستگي و ..اينهارو نگو كه داشت ديوونم ميكرد.

خودم به خودم كمك كردم.شما هم خودتون فقط خودتون ميتونين درمان اصلي بيماري رو تو خودتون پيدا كنين.

بهش فكر نكردم ديگه.حالم خوب شد.ديگه درد نداشتم.بي حالي نداشتم.عالي عالي بودم حتي از دوره بچگيم هم شيون تر و سر حال تر شدم.اما هر وقت ميام تو اين سايت حالم بهم ميريزه.شماها همش انرژي منفي ميدين.
چرا يه تور تفريحي براي خودتون راه نميندازين
چرا همش از مريضي ميگين
چرا اجازه ميدين سلول هاي مغزتون با اينكه ميتونن به بهبودتون كمك كنن.در جهت نابوديتون فعال شن.

رژيم غذايي اگه بهش ايمان داري عمل ميكنه.
هر چيزي زماني كه بهش ايمان پيدا ميكني عمل ميكنه و اين كار خداست.

اين بيماري كه اسمش و من بيماري نميذارم .قابل پيش بيني نيست.2 ماه خوبي .1 سال خوبي.انگار نه انگار اصلا يادت ميره.يهو يه هفته داغوني.
بهش فكر نميكنم تا بكشمش نه اينكه قويترش كنم.

در آخر
تا شقايق هست زندگي بايد كرد....
شاد باشين
ازروحیه ات خیلی خوشم اومد از دیدگاهت هم همینطور من هم شرایطی مثل تو رو داشتم تا جائیکه یه زمان اومدن سینووکس رو ساختن اوانکس کمیاب شد من هم به این نتیجه رسیدم امپول نیازی نیست خلاصه امپول رو کنار گذاشتم بعد از 4-3 سال مشکلات و استرسها و سختیهای بیرون و توی خونه باعث شد ام اس یادش بیاد که منو داره کم کم مشکل حرکتی پیدا کردم دوباره به این نتیجه رسیدم که امپول رو شروع کنم الان هم با روحیه عالی فقط جاهای بدون درگیری و استرس میرم داروهامو به موقع مصرف میکنم ، تفریح میرم، رژیم غذائیمو رعایت میکنمچندتا متخصص طب سنتی هم پیدا کردم که فعلا دارم روشون تحقیق میکنم . مطمئنم که پیروز میشم . متنت هم خیلی باحال بود و به من روحیه داد . مرسی.

RE: رژیم غذایی پیشنهادی برای ام اس - azita_sa - 2012/06/24

پس چرا من همیشه ضعف توی پاهام دارم؟ چرا همیشه پاهام میگیره؟confused2 دیگه اعصابمو خورد کرده, میخوام بش فکر نکنم ولی نمیشه!!laughing3 مگه نمیگن باید یه مدت خوب باشی، پس چرا من اینطوری نیستم؟؟ اینطوری باعث میشه که نتونم بش فکر نکنم.

RE: رژیم غذایی پیشنهادی برای ام اس - hessam - 2012/06/25

من بر اساس تجربه خودم یک اصول کلی را می گم شما با توجه به وظعیت خود (بیماری و روحی و اقتصادی )جزئیاتش را تنظیم کنید :
1.تلاش کنید که از استرس های روزمره فاصله بگیرید از گرما گرفته تا تا خبر انفجار تو هر کجای دنیا)
2.بخش تغذیه مهم است ولی به آن صورتی که نیاز به فرمول خاصی باشد مهم نیست (حساسیت زیاد رو این بخش خودش باعث استرس می شود)در اینجا به چند اصل کلی را یاد آور می شوم:
الف:می دونم خیلی لذت بخش ولی تلاش کنید خوردن غذای پر چرب و هر شکل از فست فود(از قبیل سوسیس وکالباس یا هر مدل از پیتزا) پرهیز کنید اگر نمی توانید قطع کنیدحداکثر دو وعده در هفته مصرف کنید
ب:بیشتر تلاش کنید بجای گوشت قرمز از گوشت طیور و ماهی استفاده کنید(100%سالم تر و هم اقتصادیتر است)
ج:در تمام وعده ها غذائی از از میوه تازه استفاده کنید
د: به منظور کاهش گرمای تولیدی از درون بدن در نتیجه فعالیت های روزمره بخصوص در فصل تابستان نان را جایگذین برنج کنید (حتی برنج را حذف کنید ) نشاسته مورد نیاز بدن را در وعدهای صبحانه و نهار از نان تعمین کنیم (سالم ترین نان هم نانی که خوب تا اواسطه آن پخته شده باشد من خودم 1سنگک خشخاشی برای 1ماه مصزف می کنم)
ه:در هنگام مصرف وعده غذای اصلی در میل کردم غذا این ترتیب را اجرا کنید اول بخش های روغنی یا چرب غذارا میل کنید دوم بخش نشاسته سوم بخش پروتئین و در آخر سر میوه را مصرف کنید ( لاذم نیست پشت سر هم این چهار تا را اجرا کنید فقط مهم این است میوه را تا نیم ساعت بعد از غذا مصرف کنید
3.در مورد فعالیت بدنی من برای خودم ابتلا به ام اس را به منظور از کار افتادن فرض نمی کنم و از موقعی که به من گفتن ام اس دارم فعالیتم را بیشتر کردم و از یک پیادهروی ساده گرفته تا ر فتن به استخر سعی کردم بدون احساس فشار ورزش کنم
اگه به طور عمقی فکر کنیم این اصول همان اصولی است که ما در گذشته قبل از ابتلا به ام اس به طور معمول کم و بیش اجرا می کردیم و بخاطر عوض شدن شیوه زندگی ونیز حساس تر بودن ماها در برابر استرس ها بخاطر همینه که سیستم ایمنی ما این واکنش را نشان داده (یکی از موارد تحریک کننده سیستم ایمنی استرس است)
انشاالاه این موارد کمک کننده باشد

RE: رژیم غذایی پیشنهادی برای ام اس - شادی فارسی - 2012/07/06

آقاحمیدصحبت هاتون کاملا قبول اما حرفایی که گفته شد برای کسانی که توان مالی ندارند فایده ای نداره

RE: رژیم غذایی پیشنهادی برای ام اس - paeazan - 2012/07/06

(2012/01/17, 03:01 PM).zahra. نوشته است: بسمه تعالی
هوالشافی
ژیم غذایی پنج صفحه ای برای بیماران ام اس
موارد ممنوعه
چای – قهوه – نسكافه – قند و شكر – شیرینیجات قنادی – سس – رب – هرچیزی كه با قند و شكر تهیه شده باشد – انواع ترشیجات سركه – شور – لبنیات – مرغ و تخم مرغ ماشینی – عدس – سیب زمینی – برنج سفید - گردو – آب یخ تنقلات مصنوعی – انواع غذاهای ساندویچی – گوشت گاو و گوساله – ماهی – همراه غذا مایعات – نوشابه های گاز دار كلیه غذاهای سردی بخش و اسیدی – پرخوری – دیر خوابیدن – سرو صداهای بلند – نورهای چشمك زن – مكان های شلوغ و پر سر و صدا – میوه جات ترش و كال – گوجه فرنگی – بادمجان – نجویدن غذا – بد و بی موقع غذا خوردن .
انواع صبحانه برای این گونه بیماران
كره بادام زمینی + عسل + یك عدد میوه رسیده . شیرین.
خامه گیاهی یك قاشق غذا خوری + عسل یك قاشق غذا خوری + یك عدد میوه رسیده و شیرین.
تخم مرغ بومی یك تا دو عدد آب پز+ 3 قاشق غذا خوری روغن زیتون + 3 تا 5 عدد خرمای رطب.
شكلات صبحانه 2 قاشق غذا خوری + یك قاشق غذا خوری پودر بادام + یك عدد میوه رسیده میل شود.
خرما 10 – 5 عدد + ‌2 قاشق غذاخوری ارده + 10 عدد مغز بادام خام +‌ یك عدد میوه رسیده میل شود.
مرباجات خام + یك قاشق غذا خوری خامه گیاهی میل شود.
مرباجات خام + كره بادام زمینی یك قاشق غذا خوری میل شود.
توجه: از نانهای سبوس دار و خوب پخته استفاده شود.

انواع ناهار برای این گونه بیماران
آبگوشت گوشت گوسفند با نخود + گندم با پوست + هل و دارچین و زعفران و زنجبیل + نمك، از مجموع یك قاشق مربا خوری + سبزیجات معطر (نعناع ، ریحان ، ترخون ، مرزه و جعفری)
كباب گوشت بوقلمون یك سیخ ، سبزیجات معطر یك پیش دستی.
شوید پلو با زیره و زعفران + یك سیخ گوشت تازه شتر كباب شده + چند قاشق غذا خوری روغن زیتون + سبزیجات معطر با غذا میل شود.
آبگوشت گوشت كبوتر + نخود + گندم با پوست + ادویه جات معطر با سبزیجات معطر میل شود.
شوید پلو با زیره و زعفران + گوشت بوقلمون بخار پز شده با ادویه جات معطر + سبزیجات معطر میل شود.
شوید پلو با زعفران + خورش قیمه با گوشت گوسفند + دال عدس + ادویه جات معطر بدون سیب زمینی با سبزیجات معطر میل شود.
كباب مخلوط گوشت گوسفند با بوقلمون + سبزیجات معطر میل شود و خوب جویده شود.
انواع شام برای برای اینگونه بیماران
ارده 3 قاشق غذا خوری + 10- 7 عدد خرمای رطب + یك عدد میوه رسیده و شیرین میل شود.
تخم مرغ بومی تازه 2 عدد + 3 قاشق غذا خوری روغن زیتون + 5 عدد خرمای رطب میل شود.
نخود + گندم + ادویه جات معطر با حرارت ملایم پخته + یك قاشق چای خوری گلپر سائیده با سبزیجات معطر میل شود.
انجیر خشك 10 عدد + 15 عدد مغز بادام خام + یك عدد موز رسیده و شیرین میل شود.
هویج + كدو حلوائی بخار پز شده + عسل + لیمو ترش تازه + روغن زیتون + چند عدد خرما + یك عدد میوه رسیده و شیرین میل شود.
خرمای رطب 10-7 عدد + یك قاشق غذا خوری پودر نارگیل + یك قاشق غذا خوری خامه گیاهی + یك عدد میوه رسیده و شیرین میل شود.
خوراك كباب با گوشت شتر یا گوسفند یا بوقلمون با سبزیجات معطر میل شود.
خوراكهای میان وعده
موز یك عدد + 3 عدد خرما میل شود.
یك لیوان آب سیب + یك قاشق مربا خوری عسل میل شود.
یك لیوان شیر بادام میل شود.
یك عدد سیب + یك قاشق مربا خوری عسل میل شود.
10 عدد بادام هندی خام +3 عدد خرما + یك عدد سیب میل شود.
یك لیوان آب سیب و هویج + یك قاشق مربا خوری عسل میل شود.
15 عدد مغز بادام خام + 3 عدد خرما + یك عدد سیب میل شود.
10 عدد فندق خام + 5 عدد مغز بادام خام + 5 عدد انجیر میل شود.
یك خوشه متوسط انگور شیرین میل شود.
میوه شیرین فصل 1 عدد + 5 عدد انجیر خشك میل شود.
كشمش سایه خشك یك مشت + 1 عدد میوه فصل میل شود.
یك لیوان آب پرتقال + یك قاشق غذا خوری عسل میل شود.
خرما 3 عدد + 50 گرم نارگیل میل شود.
15 عدد مغز بادام خام + 5 عدد انجیر خشك میل شود.

دم كردنیهای مفید برای اینگونه بیماران
توجه: نوشیدنیهای گرم بهتر است كه 5/2 ساعت بعد از غذا میل شود.

یك قاشق مربا خوری دارچین سائیده + نصف قاشق چای خوری زنجبیل سائیده + یك چهارم قاشق چای خوری زعفران با 3 لیوان آب جوش دم كرده با عسل شیرین شده گرم گرم میل شود.
ناخنك نیم كوب شده یك قاشق غذا خوری + خارخسك نیم كوب شده یك قاشق مربا خوری با 2 لیوان آب جوش دم كرده با عسل شیرین شده گرم گرم میل شود.
پونه كوهی 1 قاشق غذا خوری + آویشن شیرازی 1 قاشق غذا خوری با 3 لیوان آب جوش دم كرده گرم گرم با عسل میل شود.
دارچین یك قاشق مربا خوری + 10 عدد هل سبز خرد شده با 2 لیوان آب جوش دم كرده گرم گرم با عسل میل شود.
2 قاشق مربا خوری گل بهار نارنج + 10 عدد هل سبز خرد شده با 2 لیوان آب جوش دم كرده گرم گرم با عسل میل شود.

معجونهای مفید برای اینگونه بیماران
معجون جین سینگ روزی 3 قاشق مربا خوری صبح و ظهر و شب میل شود.
مواد لازم:
جین سینگ 50 گرم.
زعفران گل 1 مثقال.
هل سبز 5 مثقال.
عسل 1 كیلو.
طرز تهیه: مواد فوق را آسیاب كرده با عسل خوب مخلوط كنید و طبق دستور میل كنید.

معجون جوانه گندم.
مواد لازم:
بادام ، فندق ، بادام هندی ، چلغوز ، نارگیل ، كنجد ، پسته از هر كدام 100 گرم ، هل آسیاب شده 5 مثقال ، دارچین 10 مثقال ، زنجبیل 1 مثقال ، زعفران 1 مثقال ، وانیل 1 قاشق چای خوری سر صاف ، آرد جوانه گندم 250 گرم ، عسل 500 گرم و شیره خرما یك لیوان.

طرز تهیه: همه را آسیاب كرده خوب مخلوط كنید سپس عسل و شیره خرما را اضافه كنید و به آرامی هم یزنید تا یكنواخت شود در دیس پهن كرده و روی آن سلیفون بكشید و روزانه 3 تا 5 قاشق غذا خوری میل كنید.

توجه: بیماران در صورت داشتن یبوست مزاج از مواد زیر روزی 1 تا 2 قاشق مربا خوری استفاده نمایند .

برگ سنا 50 گرم ، تخم گشنیز 50 گرم ، گل ختمی 50 گرم و گل سرخ 25 گرم . همه را تمیز كرده مخلوط كنید ، سپس آسیاب كرده یك قاشق مربا خوری با نصف لیوان آب و عسل میل شود .

طرز تهیه خامه گیاهی
مواد لازم و طرز تهیه:
بادام هندی خام 50 تا 75 گرم + 2 قاشق آب یا گلاب همه را در مخلوط كن ریخته بمدت 10 تا 15 ثانیه مخلوط كنید.

طرز تهیه بوقلمون بخار پز شده
بوقلمون را به تكه های مساوی خرد كرده + 1 عدد پیاز را خلال كرده با 1 تا 2 قاشق غذا خوری سركه سیب و مقداری آب اضافه كرده روی اجاق قرار دهید تا با حرارت ملایم بپزد، بعد از پخته شدن سس مخصوص را افزوده 30 دقیقه بعد غذا آماده است.

سس مخصوص

گوجه فرنگی متوسط 2 عدد + فلفل قرمز یك چهارم قاشق چای خوری + زعفران نصف قاشق چای خوری + هل سائیده 1 قاشق چای خوری + دارچین 1 قاشق مربا خوری + روغن كنجد نصف استكان و مقداری نمك ، همه را در مخلوط كن ریخته بمدت 30 ثانیه مخلوط كنید تا سس آماده شود.

طرز تهیه شیر بادام

50 گرم مغز بادام خام و شیرین را با آب گرم خیس کرده سپس پوست بکنید + 3 قاشق غذا خوری عسل + 4 لیوان آب سرد بمدت 5 دقیقه بمرور در مخلوط کن، مخلوط شود.

طرز تهیه شكلات صبحانه
مواد لازم:
ارده 5 قاشق غذا خوری + یك قاشق غذا خوری عسل یا 2 قاشق غذا خوری شیره انگور یا خرما ، مواد را خوب هم زده تا شكلات آماده شود.

نكات مهم و ضروری برای اینگونه بیماران
بیمارن از مصرف كلیه مواد سردی بخش خود داری نمایند.
این اشخاص از عصبیتهای روزمره دوری نمایند.
اینگونه افراد از یبوست مزاج شدیداً دوری كنند.
بیماران روزانه 2 بار باید اجابت مزاج نمایند.
غذا را خوب جویده و 2 تا 3 قاشق كمتر میل نمایند.
این بیماران باید از افكار مثبت و سازنده بر خوردار باشند.
روزانه مقداری نرمش و ورزش مناسب را انجام دهند.
از حضور در محافل شلوغ و پر سر و صدا جداً خود داری نمایند.
سعی كنند در هر وعده بیش از یك نوع غذا میل نكنند.
همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا آب و دیگر مایعات را میل نكنند.
اینگونه بیماران از پر خوری پرهیز نمایند.
این نوع افراد هر روز صبح یك لیوان آب داغ + 2 قاشق مربا خوری قدومه شیرازی را در آب داغ اضافه كرده و به آرامی هم بزنند تا كاملاً لعاب دهد سپس یك قاشق غذا خوری عسل افزوده به آرامی صبح ناشتا و یك لیوان شب هنگام خواب میل كنند.

- روزانه 6 لیوان آب میل شود نیم ساعت قبل و دو ونیم ساعت بعد از غذا میل شود.
- هر لقمه غذا 50 بار جویده شود.
- با افکار مثبت و سازنده براحتی خود را درمان کنید.

رعايت اين رژيم ها سخته.يعني امكانش براي همه وجود نداره.كمي امتحانش كردم چند سال پيش و ميدونم كه تاثير + داره. اما اينكه حال شخص رو كامل خوب كنه نميدونم.
موفق باشين