وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
پالس تراپی وعوارض کورتون - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
+---- انجمن: پالس تراپی (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%B3-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%BE%DB%8C)
+---- موضوع: پالس تراپی وعوارض کورتون (/Thread-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%B3-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%BE%DB%8C-%D9%88%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D8%AA%D9%88%D9%86)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - sara2 - 2013/09/08

سلام دوستان شوهر من 2-3 ماه پيش كورتون تراپي انجام داد يه سري از علائمش برطرف شد ولي الان باز همون علائم رو داره و راه رفتنش خيلي بد شده اصلا اينطوري نبود حالا امروز نوبت دكتر داره من فكر مي كنم دوباره براش كورتون بنويسه با چيزايي كه اينجا خوندم كورتون نزنه بهتره پس راه رفتنش چي ميشه اينجوري كه خيلي بده همش بايد مواظبش باشم درست نميتونه راه بره چي كار كنم؟sadsadsadsad

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - farzaneh20 - 2013/09/08

[/size][size=small]

توی این 9 سال 3 بار مجبور به مصرف قوی ترین کورتون ها ( پردنیزلون ) شدم اونم مجبور بودم یه بار که ظاهرا ام اس پیشرفت کرده بود که خودم متوجه اون نبودم دکترم با توجه به ام ار آی تجویز کرد . دومین بار انحراف شدید چشم پیدا کرده بودم و کورتون های ضعیف پاسخگو نبودند و بار سوم می خواستم غذا بخورم قاشق از دستم می افتاد ولی خوشبختانه هر 3 بار با یک بار تزریق شون اونم به صورت سرپایی نه بستری شدن جواب گرفتم ( 9 صبح با سرم وصل میشد 2 بعدظهر تموم میشد می اومدم خونه ) .
ولی الان دیگه تا جایی که امکان داره با توجه به عوارض کورتون ازش استفاده نمی کنم ...

(2009/05/18, 03:23 PM)hamid نوشته است: کورتون ها داروهای بسیار محبوبی بین پزشکان و بیماران است . چرا که علائم را بخوبی کاهش می دهد و بسیار نیز پر استفاده است . اما متاسفانه گاهی بدون توجه به عوارض آن بصورت بی رویه استفاده میشود . این مسئله تا جایی پیش رفته که دگزامتازون ( نوعی کورتون ) تزریقی شایع ترین داروی تجویزی در کل نسخ دارویی کشور است و کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی وزارت بهداشت معتقد است این میزان تجویز دگزامتازون با جمعیت کشور و وضعیت اپیدمولوژیک بیماری همخوانی ندارد .
اما این داروهای محبوب میتوانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند . عوارض داروهای کورتونی به میزان و مدت مصرف آنها بستگی دارد . هرچه مقدار و مدت درمان بیشتر باشد عوارض آن بیشتر خواهد بود . در زیر برخی از عوارض این داروها آورده شده است . توجه داشته باشید پزشکان با توجه به منابع و زیانهای دارو تصمیم به تجویز آن میگیرند .
بنابر این هیچ گاه دارو را سرخود مصرف نکنید و هیچ گاه نیز درخواست تجویز دارو از پزشک خود نکنید .
ده عارضه کورتون
1- پوکی استخوان : کورتون مانع فعالیت سلولهایی میشود که در استخوان سازی و رسوب کلسیم در استخوانها نقش دارند . از سوی دیگر از جذب کلسیم در روده جلوگیری می کند . در نتیجه کلسیم از استخوانها برداشته میشود و به درون خون راه می یابد . این دو فرایند موجب پوکی استخوان میشود . در افرادی که از این داروها استفاده میکنند لازم است برای پیشگیری از بروز عوارض ، مصرف لبنیات در رژیم غذایی وجود داشته باشد و در صورت نیاز از مکمل های کلسیم هم استفاده شود .
2- چاقی : افزایش بی رویه اشتها از دیگر عارضه های جانبی کورتون است و به همین دلیل به کسانیکه تحت درمان با کورتون قرار دارند توصیه میشود که غذاهای کم کالری مصرف کنند
3- تورم : کورتونها اغلب موجب دفع پتاسیم و جذب سدیم میشود . مصرف نمک سدیم در این بیماران میتواند موجب تورم شدید شود . رژیم غذایی چنین فردی باید در حد امکان بدون نمک طعام باشد
4- مشکلات چشمی : مصرف طولانی کورتون شانس ابتلا به آب مروارید و گلوکوم ( آب سیاه ) را نیز زیاد میکند .
5- اختلال حافظه : مطالعات جدید نشان داده است با مصرف کورتون فعالیتهای مربوط به حافظه دراز مدت مانند استعداد یادگیری ، یادآوری سریع و یادآوری با تاخیر کاهش می یابد . بیشتر این فعالیتها در طول ده روز بعد از قطع دارو به حالت اول برمیگردد . اگر چه زمان بیشتری بطول می انجامد تا یادآوری سریع به حالت عادی برگردد .
6- قرمزی پوست : استفاده از پمادهای حاوی کورتون شاید به سرعت التهابات پوستی را درمان کند . اما استفاده طولانی از آن موجب قرمزی پوست میشود . استفاده طولانی مدت از کورتون باعث نازک شدن پوست و گشاد شدن رگهای زیر پوست میشود که پیامد آن قرمزی پوست است .
7- یکی از عوارض استفاده زیاد از کورتونها افزایش میزان چربی است . این حالت بعلاوه تورم بدن باعث پُف کردن فرد شده و علامتی بنام صورت ماه ایجاد میکند . البته صورت از لحاظ زیبایی مثل ماه نمیشود بلکه مثل ماه گرد میشود .
8- استفاده مکرر از کورتون باعث تحلیل رفتن عضلات میشود . به دلیل تخریب پروتئین های بدن ، پروتئین غذایی فرد باید حتی الامکان بالا باشد
9- استفاده از مقادیر بالای کورتون موجب افزایش احتمال نوع خاصی از بی نظمی ضربان قلب ، که یکی از عوامل اصلی سکته مغزی است ، میشود .
10- علاوه بر اینها استفاده از کورتون میتواند موجب سردرد ، سرگیجه ، عصبانیت ، افسردگی ، هیجان پذیری ، اختلال خواب ، جوش غرور ، رشد موهای زائد ، ناراحتی معده ، افزایش فشار خون ، تاخیر در بهبودی بیماریهای عفونی و زخم ها ، درد یا ضعف عضلانی ، افزایش تعریق ، تشنگی شدید ، کبودشدگی غیر طبیعی و اختلال در قاعدگی زنان نیز بشود .

دکتر علی اخوان

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - sara2 - 2013/09/08

حرف شما درست اگه كورتون نزنه پس انقد بد راه ميره چي ميشه اونوقت بدتر ميشه كه چي كار ميشه كرد؟؟؟؟

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - neda123 - 2013/09/23

سلام دوستان خوبم
من حدود ۱ ماهه پالستراپی انجام دادم
عوارضش عجیب برام
چاقی اونم ۷ کیلو، جوش یه عالمه، مدام گرم و سرد میشم
تب دارم و تازگی تهوع و سرگیجه هم اضافه شده
لطفا راهنمایی کنید

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - sooorooosh - 2013/09/23

(2013/09/23, 05:32 PM)neda123 نوشته است: سلام دوستان خوبم
من حدود ۱ ماهه پالستراپی انجام دادم
عوارضش عجیب برام
چاقی اونم ۷ کیلو، جوش یه عالمه، مدام گرم و سرد میشم
تب دارم و تازگی تهوع و سرگیجه هم اضافه شده
لطفا راهنمایی کنید
خانم این علائمی که میفرمایید از عوارض جانبی پالس هست.طبیعی هست.خوب میتونید بخاطر ماندگاری علائم به پزشک مراجعه کنید اگر خیلی اذیتتون میکنه.ولی اگر بهش وقت بدین بر طرف میشه . نگران نباشید

(2013/09/08, 08:25 AM)sara2 نوشته است: سلام دوستان شوهر من 2-3 ماه پيش كورتون تراپي انجام داد يه سري از علائمش برطرف شد ولي الان باز همون علائم رو داره و راه رفتنش خيلي بد شده اصلا اينطوري نبود حالا امروز نوبت دكتر داره من فكر مي كنم دوباره براش كورتون بنويسه با چيزايي كه اينجا خوندم كورتون نزنه بهتره پس راه رفتنش چي ميشه اينجوري كه خيلي بده همش بايد مواظبش باشم درست نميتونه راه بره چي كار كنم؟sadsadsadsad
خانم محترم به درمان با کورتن باید زمان داد. بهترین کار الان اینه که آرامشتون رو حفظ کنید. و فیزیو تراپی انجام بدن. تمرینات فیزیو تراپی حتماً موثر خواهد بود

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - rezami - 2013/10/01

منم هفته پیش پالس تراپی کردم . که شایعترین عوارض کورتون میتونم به قرمز شدن پوست و چاقی بدن که البته چاقی نیست یه جور پف کردنه اشاره کنم و خستگی شدید . ولی حتما باید برای داروهای پوکی استخوان با دکترتون مشورت کنید چون خوره پوکی استخوانه . من ماهی یه بار سوزن د3 میزنم برای استخوان خوبه و یه مشت غذاهای کلسیم دار

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - e.ehsan - 2013/10/01

سلام. من حس بدی تو پای چپم دارم. بی حس نیست ولی اذیتم میکنه . میشه دگزا بزنم؟ اینم کورتونه دیگه!!!!!!!!!! بگید چه قرصی بخورم. نمی خوام برم دکترmen

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - rezami - 2013/10/02

(2013/10/01, 05:32 PM)e.ehsan نوشته است: سلام. من حس بدی تو پای چپم دارم. بی حس نیست ولی اذیتم میکنه . میشه دگزا بزنم؟ اینم کورتونه دیگه!!!!!!!!!! بگید چه قرصی بخورم. نمی خوام برم دکترmen

احسان جان باید با پزشکت مشورت کنی . هر موقع به مدت 3 روز یه علایم جدید داشتی و این علایم تا 3 روز از بین نرفت باید به پزشکت اطلاع بدی بعد دکترت با توجه به شدت بیماری دارو برات تجویز میکنه .
چون حتی الامکان کورتون تجویز نمیکنن مگر اینکه احتیاج داشته باشی
خودت دارو تجویز نکن که ام.اس شوخی نیست

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - یاس سفید - 2013/10/09

من حدود یک سال پیش برای رفع حمله ام اسی که داشتم با نظر پزشکم کورتون مصرف کردم و از عوارض اون پوکی استخوان رو گرفتم و حالا که یک سال میگذره هنوز استخوانهام خوب نشده و چند روزه که بدتر شده الان نمیتونم درست راه برم مفصل ران ولگنم اوضاعش خرابه نمیتونم روش فشاری بیارم rolleyessad

RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟ - گيتي - 2013/10/09

من دوماه پيش پالس گرفتم ...

عوارض پالسايي كه من ميگيرم ثابته ..

هميشه قرمزي پوست و تورم و پف كردن صورتم ...angry

از همه بدتر بهم ريختنه معدمه ..كه هيچي تا يه هفته نميتونم بخورم ..badtaste

اصلا پالس ميگيرم از لحاظ روحي بهم ميريزمangry3