وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
بهداشت و سلامت گوش ها - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: پزشكي (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%D9%83%D9%8A)
+--- انجمن: پزشكي (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%D9%83%D9%8A--24)
+---- انجمن: دانستنی های پزشکی (https://mscenter.ir/Forum-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C)
+---- موضوع: بهداشت و سلامت گوش ها (/Thread-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%88-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%DA%AF%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7)

صفحه ها: 1 2


براي به تعويق انداختن پيرگوشي، ازهدفون استفاده نكنيد - نازلی - 2011/08/13براي به تعويق انداختن پيرگوشي، ازهدفون استفاده نكنيد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


يك عضو هيات مديره انجمن شنوايي شناسي توصيه كرد: براي به تعويق انداختن پيرگوشي تا حد امكان از حضور در محيط‌هاي پرسروصداي صنعتي دوري و در اين مكان‌ها از گوشي‌هاي مخصوص استفاده كنيد علاوه بر آن فايل‌هاي صوتي را با هدفون گوش نكنيد.

دكتر نيما رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: پيرگوشي نوعي اختلال پاتوفيزيولوژيك است و در پي به وجود آمدن تغييراتي در فيزيولوژي گوش بر اثر افزايش سن رخ مي‌دهد. به گونه‌اي كه فرد مبتلا، فركانس‌هاي بالا و پس از مدتي فركانس‌هاي پايين را نمي‌شنود.

اين متخصص شنوايي شناسي درباره سن ابتلا به پيرگوشي گفت: پيرگوشي از 40 سالگي به بعد آغاز مي‌شود البته سن ابتلا به آن در افراد مختلف، متفاوت است. در واقع پيرگوشي يك اختلال تدريجي در سيستم شنوايي است.

وي با اشاره به علايم شروع پيرگوشي اظهار كرد: زماني كه فرد صداها را مي‌شنوند ولي قادر به درك معناي برخي كلمات نيست، دچار پيرگوشي شده است.

رضازاده در پايان تاكيد كرد: از پيرگوشي نمي‌توان پيشگيري كرد اما مي‌توان با انجام اقداماتي ابتلا به آن را به تاخير انداخت. به عنوان مثال لازم است شنوايي به طور مداوم ارزيابي شود.
استفاده مداوم از هدفون مي‌تواند موجب عفونت گوش شود - نازلی - 2011/08/28استفاده مداوم از هدفون مي‌تواند موجب عفونت گوش شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز


يك متخصص شنوايي‌سنجي گفت: استفاده مداوم از هدفون و گوش دادن به موسيقي با صداي بلند موجب افت شنوايي مي‌شود.

دكتر مجتبي توكلي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا- منطقه خوزستان، اظهار كرد: زماني كه فرد از گوشي هدفون براي شنيدن موسيقي با صداي بلند استفاده مي‌كند، فركانس‌هاي صوتي به صورت مستقيم به پرده گوش مي‌رسند و به اين ترتيب احتمال آسيب شنوايي افزايش مي‌يابد. همچنين تداوم استفاده از گوشي‌هاي هدفون براي شنيدن موسيقي با صداي بلند هم آسيب‌رسان است و موجب افت شنوايي در فرد مي‌شود.

وي با بيان اينكه معمولا آسيب به سيستم شنوايي از فركانس‌هاي بالا آغاز مي‌شود، تصريح كرد: افرادي كه به موسيقي با صداي بلند گوش مي‌دهند، معمولا متوجه وارد آمدن آسيب به سيستم شنوايي خود نيستند و زماني متوجه مي‌شوند كه شنوايي آن‌ها كاهش يافته است.

اين متخصص شنوايي‌ سنجي خاطرنشان كرد: مشكلاتي كه بر اثر گوش دادن به موسيقي با صداي بلند ايجاد مي‌شود معمولا برگشت‌ناپذيرند، در نتيجه افت شنوايي ناشي از آن دائمي خواهد بود.

وي تاكيد كرد: به ‌افرادي كه با هدف آموزش زبان و يا شنيدن موسيقي از گوشي‌هاي هدفون استفاده مي‌كنند توصيه مي‌شود هنگام استفاده صدا را كم كنند. همچنين بهتر است از يك گوشي استفاده شود و هر 15 دقيقه يك‌بار هم آن را در يكي از گوش‌ها قرار دهند.

توكلي گفت: قرار دادن گوشي‌هاي هدفن در گوش به صورت مداوم مي‌تواند موجب افزايش رطوبت داخلي گوش‌ها شود و در نتيجه فضاي داخلي گوش‌ها مستعد فعاليت‌ها قارچ‌ها و باكتري‌ها مي‌شود. اين شرايط مي‌تواند در درازمدت موجب عفونت و آسيب به پرده گوش شود.گوش‌پاك‌کن چه خطری برای گوش‌ها دارد - yummy - 2012/01/27

ترشحات گوش یكی از ترشحات طبیعی بدن است كه خاصیت دفاعی برای گوش دارد اما خیلی از افراد فكر می‌كنند كه جرم گوش به‌خاطر چرب بودنش باید از داخل آن خارج شود، به همین دلیل از هر روشی برای بیرون آوردن این ترشحات استفاده می‌كنند. اما خوب است بدانید كه تحریك گوش با وسایلی مانند گوش پاك‌کن یا شستن آن با كف صابون جز اینكه شما را در معرض عفونت قرار دهد و بیشتر مجرای گوش‌تان را مسدود كند نتیجه دیگری نخواهد داشت. دكتر علی شیرازی متخصص گوش، حلق و بینی برای حفظ سلامتی و پاكیزگی گوش نكته‌های مهمی را یادآور می‌شود.

ترشحات گوش مربوط به كدام قسمت از این عضو می‌شود؟
از لحاظ پزشكی گوش به سه قسمت تقسیم می‌شود: گوش خارجی، میانی و داخلی. گوش میانی توسط پرده‌ای از گوش خارجی جدا می‌شود. آن چیزی كه پزشك زمانی كه پرده گوش سالم است با معاینه مشاهده می‌كند همان گوش خارجی است. مجرای گوش خارجی توسط پوست پوشانده شده و به‌طور طبیعی ترشحاتی در این ناحیه ایجاد می‌شود كه جداره داخلی گوش را چرب می‌كند، البته پوست این ناحیه و ترشحات چرب آن با قسمت‌های دیگر بدن تفاوت دارد. باید بدانید كه این ماده چرب به سلامتی پوست كمك می‌كند. ترشحات گوش خارجی به طور طبیعی و خود به خود به سمت بیرون حركت می‌كنند و از مجرای گوش خارج می‌شود. بنابراین، زمانی كه می‌خواهیم گوش‌مان را تمیز كنیم متوجه آن می‌شویم. وجود این جرم برای نرم نگهداشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است.

چطور می‌توان ترشحات غیرطبیعی گوش را تشخیص داد؟
به طور معمول ما خودمان متوجه ترشحات گوش خارجی نمی‌شویم تا زمانی كه بخواهیم گوش‌مان را تمیز كنیم كه چربی در این ناحیه را احساس می‌كنیم. اگر ترشحات گوش زیاد شود و به طور غیرطبیعی به حالت مایع یا نیمه جامد به سمت بیرون حركت كند به طوری كه كاملا آن را احساس كنیم، نشان‌دهنده این است كه مشكلی در این ناحیه وجود دارد. با این حال باید باز هم به این نكته اشاره كنیم كه به طور طبیعی گوش ترشح زیادی كه متوجه آن شویم را ندارد، مثلا اگر هنگام شست‌وشو مجرای بیرونی گوش چرب باشد در واقع همان ترشحات طبیعی گوش است ولی هرگونه جرم یا ماده مومی شكلی كه موجب انسداد گوش، كاهش شنوایی یا هرگونه مشكل دیگر شود، جزو ترشحات غیرطبیعی شمرده می‌شود.

چه زمانی در گوش خارجی عفونت ایجاد می‌شود؟
ترشحات گوش می‌تواند در ناحیه خارجی، داخلی و در موارد استثنایی در گوش داخلی وجود داشته باشد؛ زمانی كه گوش به دلایلی عفونت می‌كند یا در مواردی در اثر ابتلای افراد به آلرژی ترشحات واضحی و بیش از حدی را می‌توان در این ناحیه مشاهده كرد. عفونت‌های ویروسی و بیشتر از آنها عفونت‌های باكتریال و میكروبی باعث بروز عفونت در جداره داخلی گوش می‌شوند و به صورت جرم غیرطبیعی از گوش بیرون می‌آیند.

مهم‌ترین علایم عفونت‌های گوش را توضیح دهید؟
ترشحات كه در اثر عفونت‌های مختلف ایجاد می‌شوند، می‌توانند به صورت مایع شفاف، خونابه یا چركی باشند و گاهی نیز به صورت چرك و خون از گوش خارج شوند. با توجه به نوع عفونت و حالت آن هركدام یك از مواردی كه ذكر شد با توجه به تشخیص پزشك ممكن است در اثر علت خاصی ایجاد شده باشد. خارش، احساس درد، تورم، كاهش شنوایی از مهم‌ترین علایم ابتلا به عفونت میكروبی گوش است.

خونریزی گوش در اثر چه مواردی اتفاق می‌افتد؟
بیماری كه با ترشحات چركی به پزشك مراجعه می‌كند ممكن است در اثر آسیب جدی به گوش مانند وارد شدن و نفوذ جسم خارجی و خراش خوردن آن یا وارد شدن ضربه دچار پارگی پرده گوش شده باشد كه از عواقب آن خونریزی و درد شدید در این ناحیه است. در مواردی نیز ممكن است كه به سر بیمار در تصادف یا سانحه‌ای ضربه شدیدی وارد شود و عارضه‌ای مانند شكستگی جمجمه اتفاق بیفتد كه به دنبال آن خونریزی از گوش یا بینی رخ دهد. با این حال، عمده ترشحات غیرعادی مربوط به ترشحات چركی است كه به دنبال عفونت در گوش خارجی یا میانی ایجاد می‌شوند و عمدتا در كودكان شایع‌تر است.

گوش پاك‌كن وسیله‌ای مناسب برای تمیز كردن گوش محسوب می‌شود؟
گوش‌پاك‌كن وسیله‌ای است برای تمیز كردن لاله گوش، استعمال برخی داروها، تمیز كردن آرایش دور چشم‌ها و مواردی از این قبیل. ترشحات گوش به طور طبیعی به سمت بیرون حركت می‌كند و نیازی نیست برای تمیز كردن گوش از گوش‌پاك‌كن استفاده كرد. وقتی به حمام می‌رویم تنها كافی است قسمت حفره‌ای‌شكل قسمت خارجی، گوش را تمیز كنیم. از پاك كردن داخل گوش با كف صابون و انگشت پرهیز كنید چون چنین روش‌هایی برای تمیز كردن گوش نه تنها كمكی به بهداشت و نظافت گوش نمی‌كند بلكه باعث ناراحتی و اختلال در سیستم طبیعی این عضو می‌شود. وقتی ترشحات به طور طبیعی به سمت خارجی گوش حركت می‌كند، دیگر نیازی نیست كه ترشحات را با وسیله دیگری از گوش خارج كنید یا جسم خارجی را وارد گوشتان كنید.

گوش پاك‌كن چه عوارضی برای گوش دارد؟
بعضی افراد عادت دارند تا بعد از حمام از گوش پاك كن برای تمیز كردن گوش‌شان استفاده ‌كنند، البته ضرری ندارد تا با این وسیله قسمت خارجی گوش را پاك كنید ولی نباید وسواس بی‌دلیل به خرج دهید یا بخواهید داخل گوشتان را به خوبی تمیز كنید. این كار نه تنها به صورت عادت برایتان باقی می‌ماند بلكه مرتب داخل گوش‌تان احساس خارش خواهید كرد و به دنبال آن، این كار را ادامه می‌دهید. در نتیجه، پیگیری این عادت نادرست، احتمال صدمه به مجرای گوش وجود دارد و حتی در مواردی نیز به پرده گوش آسیب می‌رسد. باید بدانید همان طور كه تجمع جرم گوش باعث ناراحتی می‌شود، كمبود یا عدم این ترشحات نیز مشكلات بیشتری را به دنبال دارد.

چگونه بعد از حمام گوش‌ها را خشك كنیم؟
توصیه می‌كنیم تا بعد از استحمام یا شنا فقط لاله گوش و قسمت خارجی آن را بدون دستكاری مجرای داخلی گوش پاك كنید. شاید فكر كنید كه با استحمام مقدار زیادی آب وارد گوش‌تان می‌شود و برای سلامتی آن ضرر دارد اما خوب است بدانید كه مقدار آبی كه بعد از حمام وارد گوش می‌شود یا خود به خود از آن خارج شده یا در عرض چند دقیقه‌ای بخار می‌شود و چیز دیگری در گوش باقی نمی‌ماند، مگر آنهایی كه در پرده گوش‌شان با مشكل مواجه هستند. چنین افرادی كه در این ناحیه دچار ناراحتی هستند، ممكن است بعد از مدتی با عفونت گوش مواجه شوند كه استفاده از گوش پاك‌كن نیز راه‌حل مناسب برایشان نیست. افرادی كه در ناحیه پرده گوش‌شان مشكل دارند باید مراقب باشند تا هنگام استحمام یا شنا آب وارد گوش‌شان نشود. مادران باید بدانند وقتی كودك‌شان را به حمام می‌برند آب داخل گوش به راحتی و به طور طبیعی از گوش خارج می‌شود. فكر نكنید اگر گوش‌تان خیس شد یعنی مقدار زیادی آب وارد آن شده، همان مقدار اندك آبی كه وارد گوش می‌شود بعد از گذشت چند دقیقه بخار شده و از بین می‌رود، بنابراین نباید حساسیت به خرج دهید.

برای درمان عفونت‌های گوش از چه داروهایی استفاده می‌شود؟
اگر گوش دچار عفونت شود باید طی معاینه توجه داشت كه در كدام قسمت اتفاق افتاده است. اگر منشاء عفونت گوش خارجی باشد پزشك متخصص برای درمان از قطره‌های دارویی استفاده می‌كند. اگر منشاء عفونت گوش بیمار به صورت حاد باشد معمولا از قطره استفاده نمی‌شود و به جای آن آنتی‌بیوتیك‌های خوراكی یا تلفیقی تجویز می‌شود، ولی اگر عفونت مزمن در گوش میانی رخ دهد در شرایط خاصی با دقت از قطره استفاده می‌كنیم. این قطره‌ها عمدتا دو نوع هستند: قطره‌های آنتی باكتریال یا آنتی بیوتیك و دسته دیگر قطره‌هایی كه باعث كاهش تورم می‌شوند كه در غالب اینها مقداری كورتون نیز وجود دارد، البته این كورتون در آن حجمی نیست كه برای سلامتی بدن ضرر داشته باشد. بنابراین این دو تركیب به طور معمول در قطره‌ها استفاده می‌شود. باید بدانید كه استفاده از چنین قطره‌هایی باید با تجویز پزشك صورت گیرد و تنها در مواقعی كه لازم است، مورد مصرف قرار گیرد.

بهترین زمان برای سوراخ كردن گوش دخترخانم‌ها چه سنی است؟
لاله گوش از جمله نواحی بدن است كه برای اتصال آویز و گوشواره مناسب است. سوراخ كردن گوش به مساله فرهنگی ما بر می‌گردد، برای مثال، برخی از خانواده‌ها معتقدند این كار در سنین كودكی برای دختران انجام شود. اصولا از لحاظ سیر رشد، رشد لاله گوش حداكثر تا 9 سالگی تمام می‌شود یعنی بعد از این سن اندازه لاله گوش تغییر نمی‌كند. بهتر است سوراخ كردن گوش بعد از شش‌سالگی انجام شود ولی اگر خانواده‌ها اصرار دارند تا زودتر این كار را انجام دهند ضرر چندانی برای كودك ندارد. عمل سوراخ كردن گوش باید در شرایط بهداشتی و استریل انجام شود وگرنه فرد دچار عفونت می‌شود.

آیا سوراخ كردن غضروف گوش خطرناك است؟
بعضی از خانم‌ها قسمت غضروف گوش‌شان را نیز سوراخ می‌كنند، گاهی اوقات ممكن است در اثر این كار غضروف دچار عفونت شود، چون غضروف عضو حساسی است و یك لایه نازك پوست روی آن را پوشانده كه اگر عفونتی در آن رخ دهد، می‌تواند مشكلات جدی را برای فرد به وجود آورد. اگر خانمی می‌خواهد این كار را انجام دهد باید بسیار مراقب باشد و این كار را با دقت و حفظ رعایت استریل انجام دهد. به طوركلی سوراخ كردن گوش را پیشنهاد نمی‌كنیم چون غضروف گوش، عضو حساسی است و نباید آسیبی به آن وارد شود.

اقدامات لازم هنگام ورود جسم خارجی به گوش چیست؟
اگر در اثر اشتباه فردی جسم خارجی را در گوشش فرو كند در صورتی كه آن جسم به راحتی دیده می‌شود، می‌توان آن را با دست خارج كرد ولی اگر جسم خارجی را كه وارد گوش شده نتوان مشاهده كرد به هیچ عنوان نباید سعی كنید تا آن را بیرون بیاورید. در این شرایط فرد را به مركز درمانی برسانید تا توسط پزشك متخصص این كار انجام شود و بدون اینكه به پرده گوش آسیب برسد، جسم خارجی از آن بیرون آورده شود.

RE: گوش‌پاك‌کن چه خطری برای گوش‌ها دارد - arezoo_azizi - 2012/01/27

پزشک گوش حلق وبینی که من گاها پیشش میرم میگه اصلا گوش پاک کن نخرین.........اگه به قصد پاک کردن فقط گوشتون میخاین اسفاده کنین.


RE: گوش‌پاك‌کن چه خطری برای گوش‌ها دارد - نسترنى - 2012/01/27

من هر وقت از گوش پاك استفاده ميكنم تا چند روز مشكل شنوايى پيدا ميكنم، دارم سعى ميكنم تركش كنم، دعا كنيد دوستان. evilgrin0039.gif


RE: گوش‌پاك‌کن چه خطری برای گوش‌ها دارد - seyyed reza - 2012/01/27

دقیقا من این مشکل پاک کردن گوشام را دارم خیلی وقته که بعد از حمام سعی می کنم داخل گوشام را تمیز کنم که هم به صورت عادت شده هم اینکه حس می کنم کمی از شنوائیم ضعیف شده


RE: گوش‌پاك‌کن چه خطری برای گوش‌ها دارد - parastoo joon - 2012/01/27

منم چند روز پیش رفته بودم پیش دکتر گوش و حلق و بینی بهم گفت برای خشک کردن گوشت از سشوار استفاده کن و بهیچ عنوان از گوش پاک کن استفاده نکن!
اما کو گوش شنوااا...confused2


گوش ها برای چه به صدا در می آیند؟ - شهرزاد - 2012/02/05

[تصویر:  32473.jpg]

اگر در گوش تان احساس ناراحتی یا درد دارید آن را جدی بگیرید زیرا ممکن است شما را ناشنوا کند.


وزوز گوش یک مشکل شایع شنوایی است که از قدیم ‌الایام در آثار پزشكى پیشینیان در بابل،آشور، هند،مصر و یونان باستان به آن اشاره شده.بین 6 تا 17 درصد جمعیت جهان دچار وزوز گوش مى‌شوند و این مشکل دست‌كم 5 دقیقه طول مى‌كشد.در 3 تا 7 درصد موارد وزوز گوش به حدی است كه فرد براى رفع مشكل خود، به پزشک مراجعه می‌کند.اگرچه تحمل وزوز گوش و تأثیر آن بر زندگى،در افراد مختلف یكسان نیست،در 5 درصد مبتلایان،وزوز گوش تأثیر عمده‌اى بر زندگى مى‌گذارد.دکتر بهرام ملکوتی،جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این مشکل و بیماری توضیح می دهند...
[تصویر:  untitled.bmp]
آیا وزوز گوش بیماری شایعی است؟
وزوز گوش اصلا بیماری نیست؛صرفا یک علامت است.مثلا وقتی می‌گوییم یک نفر تب دارد،باید بدانیم که تب یک بیماری نیست؛بلکه یک نشانه است،نشانه‌ای از یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی یا نشانه‌ای از یک بیماری وخیم‌تر مانند مننژیت که اگر به آن توجه نشود،ممکن است مشکلات جدی برای بیمار ایجاد کند.این وظیفه پزشک است که اگر یک بیمار به وی مراجعه کرد و دچار وزوز گوش بود،تشخیص بدهد که این نشانه‌ای از یک بیماری ساده است یا یک بیماری خطرناک.پس وزوز گوش یک علامت است،‌نه یک بیماری.

چه اتفاقی در گوشمان می‌افتد که این وزوز را حس می‌کنیم؟
ساختمان گوش داخلی انسان در داخل استخوان گیجگاهی قرار گرفته است.سختی این استخوان بعد از مینای دندان،مقام دوم را در بدن دارد.در کنار این استخوان غشایی قرار گرفته که احشای داخلی را عایق‌بندی می‌کند.این قضیه نشان می‌دهد که خلقت گوش به نحوی صورت گرفته که اعضای حساس باید در محیطی ایمن قرار داشته باشند تا هیچ‌گونه ضربه و اختلالی در کارشان به وجود نیاید بنابراین اگر هر عاملی (مثل ضربه‌، تروما‌ یا داروها) عایق پیرامون ساختمان داخلی گوش را دچار خدشه و آسیب کند،می‌تواند در گوش ایجاد صدا نماید.

این صداها واقعا صدای وزوز است یا اینکه صداهای دیگری هم ایجاد می‌شود؟
نه،این طور نیست که فقط صدای وزوز باشد.خیلی از بیماران وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند خودشان خیلی خوب می‌توانند این صدا را برای پزشک توضیح بدهند.بعضی‌ها می‌گویند مثل صدای ترانس مهتابی است و بعضی دیگر صدای آرام موتور یخچال یا دیگ‌ زودپز را مثال می‌زنند و جالب است بدانید با مثال‌هایی که بیماران می‌زنند ما می‌توانیم حتی محدوده فرکانسی وزوز را در ذهن‌مان تصور کنیم و این امر می‌تواند تا حدودی به ما کمک کند که محل مشکل را در گوش بیمار تشخیص بدهیم که آیا در داخل حلزون است یا در مناطق دیگر.

علت بروز یک عارضه‌ شنوایی که منجر به بروز وزوز گوش می‌شود، چیست؟
گوش سازمانی است که گیرنده‌اش در محیط قرار دارد که همان کانال گوش خارجی،گوش میانی،پرده گوش و استخوان‌های ریز گوش است اما قسمتی که این صدا را تفسیر می‌کند،در مغز قرار دارد و بین مغز و گوش عصب شنوایی به عنوان پل ارتباطی قرار گرفته است.این عصب از گوش خارجی به گوش میانی و از سمت حلزون به سمت مغز امتداد دارد بنابراین اگر در هر کجای این سیستم از گوش خارجی تا سطوح عالی مغز مشکلی به وجود آید، می‌تواند عامل وزوز باشد.به عنوان مثال وقتی جرم گوش در گوش خارجی تجمع پیدا کند،می‌تواند عامل وزوز باشد.در گوش میانی عواملی مانند سفتی استخوانچه‌ها و چسبندگی بین آنها سبب ایجاد وزوز می‌شود. برخی از مسمومیت‌های دارویی به وسیله بعضی از داروها که برای گوش سمی هستند مانند برخی از داروها نظیر سالیسیلات‌ها،NSAIDS (ایبوپروفن،ایندومتاسین،فنیل‌بوتازون و...)آمینوگلیكوزیدها،فلزات سنگین مانند ارسنیك، كینین و بعضی از ضد افسردگی‌ها (آمی‌تریپتیلین، آموكساپین،دزیپرامین،دوكسپین،ایمیپرامین،نورتریپتیلین،تری‌میپرامین، پروتریپتلین و تزازودن) می‌توانند با آسیب حلزون و عصب زوج هشتم مغزی موجب وزوز گوش می‌شوند.در مسیر عصب شنوایی هم عواملی مانند تومورهای عصب شنوایی بسیار مهم‌اند.بعضی از وزوزهای گوش با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود زیرا دیواره عروق سخت شده و در نتیجه عروقی که حلزون گوش را تغذیه می‌کند،مسدود یا تنگ شده و سبب کم‌خونی در قسمتی از حلزون می‌شود که خود،عامل ایجاد وزوز گوش است.یک‌سری اختلالات عروقی هم هستند که می‌توانند عامل وزوز باشند.مثلا وقتی بیمار سر خود را پایین می‌آورد یا در حالت درازکش قرار می‌گیرد فشار وریدی ناحیه جمجمه بالا می‌رود و بالا رفتن این فشار وریدی همراه با نازک شدن یا وجود نداشتن دیواره نازک استخوانی که بین شریان‌های مغز وجود دارد، سبب می‌شود صدای ضربان یا نبض به حلزون منتقل شده و صداهای داخلی در گوش ایجاد ‌کند.ولی به طور کلی،بیشترین علت بروز وزوز گوش، آلودگی‌های صوتی در محیط‌های صنعتی و محیط زندگی است.

[تصویر:  %D8%B3%D8%B2.jpg]
آیا بیماری‌های زمینه‌ای هم در ابتلا به وزوز گوش موثرند؟
بله،برخی بیماری‌ها مانند فشارخون،دیابت،بیماری‌های عروقی،آلرژی‌ و حساسیت،مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی و... در این زمینه موثرند.یک‌سری عوامل هم سبب بدتر شدن وزوز گوش می‌شوند؛مانند استعمال دخانیات،مصرف الکل و قرارگیری در معرض اصوات بلند.

در چه صورتی وزوز گوش آزاردهنده محسوب می‌شود و حتما به درمان احتیاج دارد؟
این مطلب را ما این طور از بیمار سوال می‌کنیم که آیا این صدا،تمرکز شما را به هم می‌زند؟ آیا مانع خواب‌تان می‌شود؟ آیا در شنوایی شما اختلال ایجاد می‌کند؟ اگر جواب این سه سوال «بله» باشد،ما می‌فهمیم که وزوز شدید و آزاردهنده است.وزوز گوش گاهی شدت زیادی دارد و سبب آشفتگی و پریشانی فرد شده و زندگی طبیعی فرد را مختل می‌کند.اما اگر وزوز بیمار با یک صدای دیگر مانند صدای رادیو یا تلویزیون، دیگر شنیده نمی‌شود و نیمه شب هم بر اثر وزوزگوش بیدار نشود، یعنی اینکه آزاردهنده نیست و خفیف است.

آیا بیماری‌هایی که به وزوزگوش منجر می‌شوند،می‌توانند موجب کاهش شنوایی هم بشوند؟
بله،می‌توانند.به عنوان مثال،بیماریی به نام منییر که فشار گوش داخلی را بالا می‌برد و ایجاد وزوزگوش هم می‌کند.اگر این بیماری پیشرفت کند،به کاهش شنوایی منجر خواهد شد و خود کاهش شنوایی اثر وزوز را بیشتر می‌کند و چون کاهش شنوایی سبب می‌شود صداهای محیط اطراف کمتر شنیده شود در نتیجه وزوز به نظر بلندتر شنیده می‌شود،در حالی که صدای آن تغییری نکرده است.

آیا عفونت گوش هم می‌تواند سبب ایجاد وزوز گوش شود؟
بله،عفونت‌های گوش هم ممکن است موجب جذب سم از پشت دریچه گرد به گوش داخلی شود و این عفونت‌ها ممکن است سبب ایجاد وزوز شوند.اگر عارضه برگشت‌ناپذیر نباشد با درمان عفونت،وزوز از بین می‌رود ولی اگر برگشت‌ناپذیر بوده و صدمه خیلی شدید باشد صدا از بین نخواهد رفت.

پس با توضیحاتی که دادید خیلی‌ها این مشکل را تجربه می‌کنند؟
حدود 8 تا 15 درصد افراد ممکن است صدایی را به صورت کوتاه مدت یعنی کمتر از 5 تا 8 دقیقه در گوش‌شان حس کنند و اگر بررسی شود که این صدا مربوط به عارضه یا بیماری خاصی نیست،ارزش زیادی ندارد و نیازی به درمان نخواهد داشت و نباید نگران شد.

آیا درمانی هم برای وزوز گوش وجود دارد؟
البته راه‌های درمانی متفاوتی برای وزوز گوش وجود دارد.یکی از راه‌های درمانی،استفاده از داروها است.البته ما با دادن دارو،صدای وزوز را از بین نمی‌بریم،بلکه تحمل بیمار را زیاد کرده یا او را نسبت به صدا بی‌تفاوت می‌کنیم.این داروها معمولا داروهای آرام‌بخش هستند ولی در هر صورت ابتدا باید بیماری‌ ایجادکننده وزوز گوش را تشخیص داد تا بتوان مشکل را به صورت ریشه‌ای درمان کرد.
[تصویر:  imagesCAAE4DET.jpg]


اگر وزوزگوش دارید...

* آرامش داشته باشید و به وزوز فکر نکنید.یادتان باشد که هر چه بیشتر به این مشکل فکر کنید،طنین صدا را در گوش خودتان بیشتر خواهید شنید.

* برای کنترل وزوز گوش باید توجه کنید که چه فعالیت‌هایی در طول روز،شما را از دقت به صدای گوش‌تان باز می‌دارد.

* وزوز گوش مى‌تواند با تحریك‌پذیرى،عصبانیت،اضطراب و افسردگى شدت پیدا کند.بنابراین بر اعصاب خودتان مسلط باشید و بدانید که با خونسردی و آرامش،مشکلتان کمتر می‌شود.

* از قرار گرفتن در معرض اصوات بلند خودداری کنید.

* مرتب فشارخونتان را كنترل کرده و در صورت وجود مشكل به پزشک مراجعه کنید.

* سیگار نکشید،کمتر نمک بخورید و در مصرف چای،قهوه و نوشابه‌های گازدار افراط نکنید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبعConfusedalamatiran.comRE: گوش ها برای چه به صدا در می آیند؟ - reach usa - 2012/02/05

ممنون خیلی مطلب جالبی بود ! ولی چه فایده این هم مثل ام اس درمان نداره !وقتی اینو خوندم وزوز گوشم بدتر شدوزوز گوش‌ - yummy - 2012/07/23

وزوز گوش‌ عبارت‌ است‌ از صداي‌ پايداري‌ كه‌ وقتي‌ سر و صداي‌ محيطي‌ وجود ندارد، در يك‌ يا هر دو گوش‌ شنيده‌ مي‌شود. وزوزگوش‌ مي‌تواند از علايم‌ بسيار شايع‌ تقريباً تمام‌ اختلالات‌ گوش‌ و نيز ساير مشكلات‌ طبي‌ باشد.

علايم‌ شايع‌

صداي‌ شبيه‌ به‌ زنگ‌ زدن‌، همهمه‌، غرش‌، سوت‌ زدن‌ يا فش‌فشك‌ كه‌ در يك‌ يا هر دو گوش‌ شنيده‌ مي‌شود. اين‌ صدا ممكن‌ است‌ مداوم‌، متناوب‌ يا همزمان‌ با ضربان‌ قلب‌ باشد.

علل‌

به‌ طور طبيعي‌ عصب‌ شنوايي‌ در نتيجه‌ لرزش‌هاي‌ حاصل‌ از امواج‌ صوتي‌ خارجي‌، تكانه‌ها (impulses) را به‌ مغز منتقل‌ مي‌كند به‌ دلايلي‌ كه‌ كاملاً مشخص‌ نيست‌، در وزوزگوش‌ عصب‌ تكانه‌هاي‌ را منتقل‌ مي‌كند كه‌ از درون‌ سر يا خود گوش‌ منشأ گرفته‌اند.

عوامل تشديد كننده بيماري

كاهش‌ شنوايي‌

لابيرنتيس‌

بيماري‌ منير

اوتيت‌ مياني‌ يا خارجي‌

اتواسكلرز (تصلب‌ گوش‌)

مسموميت‌ گوش‌

انسداد مسير خروج‌ موم‌ گوش‌

آنوريسم‌ يا تومور در مغز (نادر)

جسم‌ خارجي‌ در گوش‌

برخي‌ داروها (آنتي‌ بيوتيك‌ها، مدرها و غيره‌)

فشار خون‌ بالا يا پايين‌

تروماي‌ سر

كم‌ خوني‌

كم‌كاري‌ يا پركاري‌ تيروئيد

آلرژي‌ها

پيشگيري‌

پيشگيري‌ شناخته‌ شده‌ خاصي‌ وجود ندارد. در حدامكان‌ از عوامل‌ خطرزا بپرهيزيد.

عواقب‌ مورد انتظار

درمان‌ اختلال‌ زمينه‌اي‌ ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد ولي‌ غالباً علاج‌ وجود ندارد و يادگرفتن‌ چگونگي‌ كنار آمدن‌ با آن‌ تنها درمان‌ موجود است‌. برخي‌ افراد اين‌ وضعيت‌ را بسيار بهتر از ديگران‌ تحمل‌ مي‌كنند.

عوارض‌ احتمالي‌

معمولاً عوارض‌ طبي‌ وجود ندارد. در افرادي‌ كه‌ اين‌ صدا را غيرقابل‌ تحمل‌ مي‌يابند، ممكن‌ است‌ در اثر احساس‌ زجر، مشكلات‌ رواني‌ ايجاد گردد.

درمان‌

اصول‌ كلي‌

يك‌ معاينه‌ فيزيكي‌ كامل‌ انجام‌ مي‌گردد تا اطمينان‌ حاصل‌ شود كه‌ تمام‌ علل‌ ممكن‌ مورد پيگيري‌ قرار گرفته‌ و تصحيح‌ شده‌اند.

اگر وزوز گوش‌ ادامه‌ يابد، درمان‌ اساساً يافتن‌ روش‌هايي‌ است‌ كه‌ به‌ شما كمك‌ كند با سروصداي‌ پايدار كنار آييد.

با توجه‌ كردن‌ به‌ ساير اشياء و فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري ها سعي‌ كنيد به‌ صداي‌ وزوز توجه‌ نكنيد.

در طول‌ روز و هنگام‌ به‌ خواب‌ رفتن‌ در زمينه‌ كارهايتان‌، موسيقي‌ بنوازيد.

سيگار نكشيد. در صورت‌ نياز از يك‌ برنامه‌ ترك‌ سيگار كمك‌ بگيريد.

سمعك‌ براي‌ هرگونه‌ كوي‌ همراه‌، ممكن‌ است‌ وزوز گوش‌ را پنهان‌ كند.

از يك‌ سركوب‌كننده‌ يا پنهان‌كننده‌ وزوز گوش‌ استفاده‌ كنيد.اين‌ دستگه‌ مثل‌ سمعك‌ در گوش‌ قرار مي‌گيرد و صداي‌ مطبوع‌تري‌ ايجاد مي‌كند.

تحريك‌ الكتريكي‌ با ايمپلنت‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ وزوزگوش‌ را كاهش‌ دهد ولي‌ تنها براي‌ كري‌ شديد مناسب‌ است‌.

داروها

داروها كمكي‌ به‌ بهبود وزوز گوش‌ نمي‌كنند.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري

از خسته‌ شدن‌ بيش‌ از حد بپرهيزيد زيرا ممكن‌ است‌ وزوز گوش‌ را بدتر كند.

رژيم‌ غذايي‌

كاهش‌ مصرف‌ كافئين‌ و شكلات‌ ممكن‌ است‌ به‌ برخي‌ بيماران‌ كمك‌ كند.

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

اگر خود يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ وزوزگوش‌ را داشته‌ باشيد.

اگر احساس‌ زجر به‌ خاطر وزوز گوش‌، بدتر شود.

منبع : www.irteb.com/bimariha/index.htm