وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
مشکلات بینایی و چشمی - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
+---- انجمن: عوارض و علائم (https://mscenter.ir/Forum-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%88-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85)
+---- موضوع: مشکلات بینایی و چشمی (/Thread-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

RE: مشکلات بینایی و چشمی - ALI REZA - 2012/11/26

من هم مشکل تاری دید در چشم چپ رو دارم که دکترم بهش میگفت نوریت اپتیک ولی بعد یه سال هنوز به 50 درصد هم نرسیده .آیا راهی برای تسریع در خوب شدنش هست ؟ مثلا فیزیوتراپی یا داروهای مکمل؟
confused2

RE: مشکلات بینایی و چشمی - mahta - 2012/11/27

سلام ،
من خدود 2 هفته هست که بعضی وقتها سردرد بدی میگیرم مثل میگرن.معمولا یه قسمت مشخصی شروع به درد میکنه که اگه ادامه داشته باشه حالت تهوع میگیرم.انگار یه میل بافتنی تو گیجگاهم فرو میکنن و دردش میزنه به چشم و کلا طرف چپ صورتم... نمیدونم به بیماریم مربوطه یا نه. اگه کسی چیزی ویدونه لطفا راهنماییم کنین.

RE: مشکلات بینایی و چشمی - naazanin - 2012/11/27

(2012/11/27, 11:09 AM)mahta نوشته است: سلام ،
من خدود 2 هفته هست که بعضی وقتها سردرد بدی میگیرم مثل میگرن.معمولا یه قسمت مشخصی شروع به درد میکنه که اگه ادامه داشته باشه حالت تهوع میگیرم.انگار یه میل بافتنی تو گیجگاهم فرو میکنن و دردش میزنه به چشم و کلا طرف چپ صورتم... نمیدونم به بیماریم مربوطه یا نه. اگه کسی چیزی ویدونه لطفا راهنماییم کنین.

در نتیجه یک مطالعه ، بیماران مبتلا به ام.اس به نسبت مردمان عادی بیشتر مستعد سردرد می باشند.

دکتر mario zappia از دانشگاه کاتانیا و شاگردانش در نتیجه یک مطالعه عنوان کردند : سردرد عموماً از علائم بیماری ام.اس نیست و مطالعات در خصوص رابطه بین این دو نتایج روشنی را ارائه نمی دهد.

محققین در یک مطالعه کنترل شده موردی 101 بیمار مبتلا به ام.اس و 101 فرد عادی مبتلا به سردرد را مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که تعدد سردردها در بیماران مبتلا به ام .اس بیشتر از بیماران عادی بود.

در میان بیماران ام.اس 58 نفر (تقریباً 57%) دچار سردرد شده بودند و بیشتر این افراد دچار نوع تنشی سردرد یا میگرن شده بودند.

در مقابل 31 نفر (تقریباً 38%) از 101 نفر بیماران عادی دچار سردرد از نوع میگرنی شده بودند.

در یک تجزیه و تحلیل در مورد سن و جنس این افراد محققین یک ارتباط مشخص بین بیماری ام.اس و سردرد را مشاهده کردند. احتمال سردرد در بیماران ام.اس دو برابر بیشتر از دیگر بیماران است.

تیم تحقیقاتی دکتر zappia اضافه می کند : افزایش خطر سردرد در بیماران ام.اس این فرضیه را تایید می کند که تعدد بیشتر سردرد رابطه مستقیمی با ضایعات ساقه مغز دارد. در هر صورت باید خاطر نشان کرد که تاثیر ساقه مغز در میگرن هنوز اثبات نشده است و باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

سردرد در بيماران ام اس شايع است، به طوري كه سردرد ميگرني در اين بيماران شايعتر از ديگر افراد جامعه است.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، مهدي شيشه گر دستيار تخصصي نورولوژي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، با توجه به افزايش مولتيپل اسکلروزيس(MS) در اصفهان، پژوهشي را به منظور تعيين شيوع سردرد در اين بيماران انجام داده است.

اين مطالعه به صورت توصيفي، مشاهده اي، مقطعي در بيماران مبتلا به MS مراجعه کننده به کلينيک هاي نورولوژي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در نيمه اول سال 1380 انجام شده است. اطلاعات مربوطه توسط پرسشنامه گردآوري شده و سپس توسط نرم افزار SPSS ورژن 11 مورد آناليز آماري قرار گرفته است.

از 100 نفر بيمار مورد مطالعه 67 درصد سردرد داشتند كه 58 نفر(86،6 درصد) از بيماران زنان بودند. سردرد تنشي در 47،7 درصد و سردرد ميگرني در 34،3 درصد وجود داشت.

از كل بيماران 23 نفر(23درصد) مبتلا به سردرد ميگرن بودند. 36 نفر قبل از ابتلا به MS سردرد داشتند كه در 52،8 درصد پس از بروز MS تشديد يافته بود.

7 نفر(10،4درصد) از بيماران در شروع MS سردرد داشته اند و در 5 نفر از بيماران(6،8درصد) سردرد تنها تظاهر اوليه بيماري MS بوده است و علايم نورولوژيك به فاصله كوتاهي بعد از آن شروع شد.

بر اساس نتايج مطالعه حاضر سردرد در بيماران ام اس شايع است، به طوري كه سردرد ميگرني در اين بيماران شايعتر از ساير افراد جامعه وجود دارد، لذا با توجه به سردرد در بيماران ام اس تعيين نوع و ارتباط آن با حملات ام اس حايز اهميت است.

خلاصه اين پژوهش در مجله دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به چاپ رسيده است.

(2012/11/26, 11:03 PM)ALI REZA نوشته است: من هم مشکل تاری دید در چشم چپ رو دارم که دکترم بهش میگفت نوریت اپتیک ولی بعد یه سال هنوز به 50 درصد هم نرسیده .آیا راهی برای تسریع در خوب شدنش هست ؟ مثلا فیزیوتراپی یا داروهای مکمل؟
confused2

دوست گرامی دارویی که برای تسریع در بهبود باشه وجود نداره
چون منم مشکل تاری دید رو دارم و هنوز صد در صد بعد 9ماه مث روز اولش نشده.

RE: مشکلات بینایی و چشمی - sargol - 2012/11/28

گام مهم محقق ایرانی در درمان اختلال عصب بینایی «ام‌ اس»

پژوهشگر پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه «رویان» با پیوند سلول های «اولیگودندروسیت» تولید شده از سلول های پرتوان القایی انسانی (iPS)، گامی مهم در درمان آسیب دِمیلینه شدن اختلالی در سیستم اعصاب مرکزی که منجر به بیماری ام اس می شود برداشت.

علیرضا پویا، کارشناس ارشد «ژنتیک انسانی» که طرح تحقیقاتی وی برگزیده بخش مقالات داخلی سیزدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان شده است، در گفت وگو با خبرنگار علمی ایسنا به تشریح جزئیات این دستاورد پرداخت و تصریح کرد: تلاش او برای درمان میلین که بر اثر بیماری MS تخریب می شود، در فاز حیوانی موفقیت آمیز بوده و این موفقیت می تواند گامی مهم برای کاهش و درمان عوارض MS باشد.

این پژوهشگر در توضیح نتایج طرح خود با عنوان «تمایز سلول های بنیادی القایی انسانی به سلول های اولیگودندروسیت و پیوند به مدل موش صحرایی برای ترمیم میلین عصب بینایی» گفت: بیماری MS با تخریب غشای میلینی سیستم اعصاب مرکزی در پیام رسانی سیستم عصبی اختلال ایجاد می کند و بسته به این که چه قسمت از مغز یا نخاع درگیر شده باشد، عوارض مختلفی دارد.

وی ادامه داد: پیش از این تلاش هایی در حیطه های دارویی و پزشکی برای درمان و کاهش عوارض این بیماری انجام شده بود، اما این تلاش ها نتیجه درمانی پایدار و قطعی نداشت. همین موضوع انگیزه اصلی من و همکارانم برای یافتن راه حلی از طریق سلول های بنیادی شد.

پویا با اشاره به این که پیش از طرح او، سلول های اولیگودندروسیت (سلول های سازنده میلین) با انواع دیگری از سلول های بنیادی مانند سلول های بنیادی جنینی انسان و موش ساخته شده بودند، خاطرنشان کرد: ما توانستیم سلول های اولیگودندروسیت را از سلول های بنیادی القایی انسانی (iPS) تولید کنیم که برای نخستین بار در دنیا انجام شد.

وی توضیح داد: سلول های iPS را می توان از سلول های فیبروبلاست پوستی هر فرد تولید کرد که در واقع می تواند مشکلات رد پیوند را تا حدودی برطرف کند. این سلول ها همچنین شباهت بسیار زیادی به سلول های بنیادی جنینی انسانی دارند و می توانند انواع سلول های بدن را تولید کنند.

پویا درباره مشکلات استفاده از سلول های بنیادی جنینی در این زمینه اظهار کرد: استفاده از این سلول ها پاره ای مسائل اخلاقی را به همراه دارد؛ زیرا جنینی که سلول ها از آن گرفته می شود، دیگر قادر به ادامه ی حیات نیست؛ به همین دلیل تنها می توان از تعداد محدودی از سلول های جنین های تولیدشده به روش IVF و یا جنین های سقط شده اهدایی استفاده کرد که تعداد بسیار کمی دارند.

محقق ایرانی برگزیده سیزدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان همچنین به ایسنا گفت: ما در مقایسه سلول های اولیگودندروسیت تولید شده از سلول های بنیادی جنینی و اولیگودندروسیت تولید شده از iPS به این نتیجه رسیدیم که اینها در الگوی بیان ژن ها و مارکرهای پروتئینی شباهت های بسیار زیادی دارند و سلول های تولید شده از iPS قابل پیوند هستند.

پژوهشگر پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان افزود: سلول های اولیگودندروسیت تولید شده را به موش هایی که غشای میلین آنها را در کیاسمای بینایی شان از بین برده بودیم، پیوند زدیم و خوشبختانه میلین سازی و عملکرد عصب بعد از پیوند نسبت به گروه پیوند نشده (کنترل) افزایش یافت.

پویا درباره ورود این آزمایش ها و روش های درمان به مرحله انسانی، خاطرنشان کرد: تا ورود به آزمایش های انسانی هنوز راه زیادی داریم چرا که باید ایمنی این سلول ها در به وجود نیاوردن تومور ثابت شود. در بیشتر مواقع این iPSها با ناقل های ویروسی تولید شده اند و ژن هایی که به آنها منتقل شده است توانایی تومورزایی دارند.

وی همچنین گفت: علاوه بر این پس از اتمام این مرحله از طرح ما، گزارشی منتشر شد که نشان می داد سلول های iPS به طور کامل در پیوند ایمن نیستند و علی رغم این که از خود فرد تولید شده اند، می توانند توسط بدن پس زده شوند که این مشکل نیز باید پیش از شروع فاز انسانی بررسی شود.

وی با بیان اینکه سلول های اولیگودندروسیت باید به حیوانات نزدیک تر به انسان مانند میمون ها نیز پیوند زده شود، افزود: کیفیت سلول های تولید شده نیز بسیار اهمیت دارد، چرا که تولید خالص اولیگودندروسیت در محیط آزمایشگاهی چندان کار آسانی نیست.

این محقق ایرانی همچنین به اهمیت رساندن سلول های تولید شده به بافت مورد نظر اشاره و خاطرنشان کرد: ما باید راهی برای رساندن این سلول ها به بافت آسیب دیده بدون آسیب رساندن به بافت نخاع و مغز پیدا کنیم. این پیوند نباید به سیستم عصب مرکزی آسیب برساند و جراحی ممکن است مشکلات افزون تری را پدید آورد.

به گزارش ایسنا این طرح سه سال پیش آغاز شده و نتایج آن سال گذشته میلادی در مجله PLoS ONE به چاپ رسیده است.

گردآوری این مطالب توسط جستجوگر خبری پرتال روز نو roozeno.com
تاریخ انتشار: جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۵

RE: مشکلات بینایی و چشمی - ehsan 10054 - 2012/11/28

Rolleyes
یه مدتی نیستاگموس داشتم با ورزش تونستم خوبش کنم
Angel

RE: پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - sargol - 2012/11/29

(2009/09/23, 09:03 PM)Sina نوشته است: من خودم هم دوبینی هم تیرگی دید هم پرش چشم و تجربه کردم و همشون هم بدون استفاده از دارو کاملا درمان شده ...
یعنی یکی از چشمام تیرگی دید داشت که تو اون تابلو ها که چشم پزشکا استفاده میکنن فقط ردیف اول و میدیدم اون یکی چشمم که کلا هیچی نمیدید ... شاید باور نکنین ولی وقتی یکی از چشم هامو میبستم دیگه هیچ جا رو نمیدیدم ... سفیده سفید بود ... ولی کلا خود به خود بدون دارو برطرف شد ...
آقاسیناعزیزچراباورنکنیم.من چشم راستم کامل دیدش روازدست داده بودیعنی اگرچشم چپ خودم رومی بستم همه جابرای من سیاه بود.اوایل هنوزدکترنرفته بودم خودبخودبدون دارودیدچشمم بهترشدکامل خوب نشدولی کلی بهترشددکترچشم پزشک رفتم مشکل چشمم روگفتم بمن گفت چطورممکنه بدون مصرف دارودیدچشمت بهترشد.دکترچشم پزشک برای من کورتون نوشتندبعدازمصرف کورتون کلی خوب شداماهنوزدیدچشم راست ازچشم چپ کمتراست

RE: مشکلات بینایی و چشمی - آرزو - 2012/11/29

چند وقته که اطرافم رو خیلی تاریک می بینم...angry3
تا حالا سابقه تیرگی دید نداشتم
هر کاری هم میکنم خوب نمیشه...angry3
خیلی منو ترسونده...چیکار کنم؟؟

RE: مشکلات بینایی و چشمی - sargol - 2012/11/29

(2012/11/29, 07:37 PM)آرزو نوشته است: چند وقته که اطرافم رو خیلی تاریک می بینم...angry3
تا حالا سابقه تیرگی دید نداشتم
هر کاری هم میکنم خوب نمیشه...angry3
خیلی منو ترسونده...چیکار کنم؟؟
عزیزبجای ترسیدن بروپیش دکترت بهش بگواصلانگران نباش خیلی زودخوب میشه.

RE: مشکلات بینایی و چشمی - خاطره هزارخوانی - 2013/12/21

(2009/09/29, 01:11 PM)shahrzad نوشته است: من هم اول چشم چپم تار میدید که هر روز این تاری بیشتر میشد.بعد از تقریبا یه هفته کاملا سفید میدیدم و وقتی اون چشمم رو میبستم هیچی نمیدیدم.تازشم از اون تابلوها که یکی یکی چشمها رو می بندن من با چشم سالمم تقلب میکردم Smile Smile Smile Smile Smile Smile
یه هفته بستری شدم بیمارستان و تزریق کورتون.بعدش هم کم کم دید چشمم �برگشت که الان خوف خوف شده Sad Sad Sad

خدا رو شکر خدا رو شکر

RE: مشکلات بینایی و چشمی - مرتضی - 2013/12/21

من بعضی وقتا پرش چشمم کلافم میکنه angry2