وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
مشکلات بینایی و چشمی - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
+---- انجمن: عوارض و علائم (https://mscenter.ir/Forum-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%88-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85)
+---- موضوع: مشکلات بینایی و چشمی (/Thread-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

مشکلات بینایی و چشمی - Sina - 2009/09/23

تا اونجایی که برداشت کردم مشکلات بینایی عبارتند از : کاهش حاد قدرت بینایی - تیرگی بینایی - دوبینی - پرش چشم - آب مروارید که در مورد همشون توضیح داده شده ...

دو جزء موثر در بینایی عبارتند از :
۱- توانایی ایجاد تصویر
۲- هماهنگی و قدرت عضلات اطراف کاسه چشم در کنترل حرکات چشم
هر دو مورد می‌ تواند در سیر بیماری ام اس تحت تاثیر قرار گرفته و سبب بروز اختلالات بینایی گردد.

التهاب و تخریب میلین در عصب بینایی که چشم و مغز را به هم ارتباط می دهد، باعث ایجاد نوریت(Neuritis) میشود که کاهش حاد قدرت بینایی را به دنبال دارد.درمان ایتدایی در موارد خفیف با صبر کردن است تا التهاب خود به خود از بین برود و عملکرد بازگردد. اگر این مشکل ناتوان کننده و شدیدتر باشد، کورتون وریدی با دوز بالا ممکن است برای کاهش التهاب داده شود.
کورتون با دوز بالا ممکن است بهبودی را سرعت بخشد ولی آن را به طور کامل درمان نخواهد کرد.
گفته شد که همه نوریت های بینایی نیاز به درمان ندارند. اگرچه کاهش بینایی نگرانی شدیدی در بیمار و پزشک به وجود می آورد ولی بهتر است رویکردی آرام و دقیق نسبت به آن داشت.
در برخی موارد حتی بعد از کاهش التهاب، نقصان بینایی باقی می ماند و این موضوع به خصوص در شب و زمانی که نور کم است قابل توجه است، گاهی در نور طبیعی نیز، رنگ ها به صورت رنگ پریده ظاهر می شوند. بعلاوه گاهی اوقات سوراخ هایی در میدان بینایی به وجود می آید و قسمتی از میدان دید تیره و تار می شود. این مشکل را با عینک نمی توان درمان کرد و البته به مرور زمان این مشکل رفع خواهد شد و فرد شکایتی نخواهد داشت.

ضعف در هماهنگی و قدرت عضلات چشم باعث دوبینی می شود. این مشکل در حمله حاد ممکن است با کورتون درمان شود، با گذشت زمان نیز، مغز معمولا دو بینی را جبران می کند و در نتیجه تصاویر دریافتی علی رغم ضعف عضلات طبیعی می شود. اگر چشم با پارچه ای بسته شود، این جبران صورت نخواهد گرفت، این عمل را باید در هنگام مطالعه، رانندگی و تماشای تلویزیون انجام داد. راه حل ساده تر استفاده از منشور هایی است که به عنوان عینک استفاده می شوند.

پرش چشم ممکن است در بیماری ام اس اتفاق افتد که به آن نیستاگموس (Nystagmus) می گویند. ام اس ممکن است با انواعی از نیستاگموس همراه باشد در مجموع این مشکل بیش از آن که یک مشکل بزرگ و جدی باشد، آزار دهنده است، کلونازپام، گاباپنیتین و دارو های دیگر گاهی نیستاگموس را کاهش می دهند.

آب مروارید (کدر شدن عدسی چشم) ممکن است در بیماری ام اس دید را کاهش دهد چون کورتون احتمال بروز آب مرواید را زیاد می کند در بین بیماران ام اس، آب مروارید در سنین پایین‌تر نسبت به سایر افراد ایجاد می شود. گرچه پیدایش آب مروارید بندرت دیده می شود.
برداشتن عدسی غیر طبیعی از طریق عمل جراحی باعث بهبود در بینایی می شود. همانند سایر علائم ام اس، نوسانات قابل توجهی در علائم بینایی در افراد مبتلا به ام اس ممکن است اتفاق افتد.
کاهش شدت بینایی و دوبینی ممکن است با خستگی، افزایش درجه حرارت (پدیده اتوف)، استرس و عفونت افزایش یابد.

در شرایط فوق، کنترل و درمان این علایم ممکن است به بهبود بینایی کمک کند و این نوسانات به معنی بروز حمله های جدید و عود بیماری نیستند.

منبع : درمان های علامتی در ام اس (دکتر سید مسعود نبوی - دکتر افشین ایران پور)

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - Sina - 2009/09/23

من خودم هم دوبینی هم تیرگی دید هم پرش چشم و تجربه کردم و همشون هم بدون استفاده از دارو کاملا درمان شده ...
یعنی یکی از چشمام تیرگی دید داشت که تو اون تابلو ها که چشم پزشکا استفاده میکنن فقط ردیف اول و میدیدم اون یکی چشمم که کلا هیچی نمیدید ... شاید باور نکنین ولی وقتی یکی از چشم هامو میبستم دیگه هیچ جا رو نمیدیدم ... سفیده سفید بود ... ولی کلا خود به خود بدون دارو برطرف شد ...

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - shahrzad - 2009/09/29

من هم اول چشم چپم تار میدید که هر روز این تاری بیشتر میشد.بعد از تقریبا یه هفته کاملا سفید میدیدم و وقتی اون چشمم رو میبستم هیچی نمیدیدم.تازشم از اون تابلوها که یکی یکی چشمها رو می بندن من با چشم سالمم تقلب میکردم Smile Smile Smile Smile Smile Smile
یه هفته بستری شدم بیمارستان و تزریق کورتون.بعدش هم کم کم دید چشمم �برگشت که الان خوف خوف شده Sad Sad Sad

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - khatoon25 - 2009/09/29

منم چشم چپم تار شد يه مدت هي بدتر شد تا مثل شهرزاد� سفيد مي ديدم بعد از� ام آر آيو اينا سه روز تو بيمارستان بودم تزريق متيل پردنيزولون و بعدشم قرصش.
بعد از قطع كردن قرصا يه يه هفته بعدش تقريبا خوب شد� اما 3-2 ماه بعد تو جرياناي خرداد دوباره چشمم تار شد دكترم نرفتم� يه ماهو نيم طول كشيد بعد خوب شد الانم باز هر وقت خسته مي شم يا عصبي تار مي شه يه كم ولي بازم خدارو شكر مثل اون موقع نيست

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - sara - 2009/09/29

بچه ها منم وقتي دوبيني پيدا كرده بودم از سمت چپ كه نگاه مي كردم دوتايي مي ديدم
چرا همش چشم چپ اينطوري مي شه؟
الانم گاهي چشمام تا مي شه
سينا پس تازگي من گاهي يه هفته پرش چشم دارم بخاطر ام اس؟ البته بازم چشم چپم

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - khatoon25 - 2009/09/29

آره منم برام عجيبه چرا هيچ كس نمي گه چشم راست؟؟چرا چپ؟

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - voodoo - 2009/09/29

دقیقا منم تاری دید در چشم چپ داشتم که ام اس واسم تشخیص داده شد...

الانم هروقت که عصبی یا ناراحت میشم یا زیاد تو گرما هستم چشم چپم تار میشه.

مشکل جدیدم که چشم چپم درست و محکم بسته نمیشد .

نمیدونم چرا همه از ناحیه چشم چپ اینجوری میشن؟؟؟؟؟ Wink

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - salman121 - 2009/09/30

من اول چپ بعدم راست درگیر شد...
که دومی طولانی تر بود...
حالا دیگه هیچ کدوم مشکل نداره>>> Wink

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - Morteza - 2009/09/30

برای من از اول� دوبینی بعدشم با پرش چشم راست
اونم یعد تزریق کورتون برطرف شد اونم خیلی سریع
ولی بعد 2ماه دوبار دوبینیم شروع شد اما با تزریق سینووکس اونم حل شد 8)

پاسخ : مشکلات بینایی و چشمی - Amir - 2009/11/13

منم اوایل قبل از اینکه تشخیص داده بشه...جفت چشام تار شده بود و حتی با کامپیوتر هم نمی تونستم کار کنم.ولی خب دو سه روزه درست شد. 8)
و بعدش دو بینی شروع شد[تصویر:  127fs3556139.gif] که با کورتون رفع شد.
از اوون موقع تا حالا همچین مشکلی دیگه واسم پیش نیومده![تصویر:  139fs122428.gif]