وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
آزمایش مایع نخاع ( LP ) - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ (https://mscenter.ir/Forum-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE)
+--- موضوع: آزمایش مایع نخاع ( LP ) (/Thread-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D9%86%D8%AE%D8%A7%D8%B9-LP)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - paeazan - 2013/06/22

مسئله اعتماد نیست آقا حسام.برای بعضی ها که تشخیص ام اس با ام آر آی ممکن نیست مایع مغزی نخاعی مینویسن

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - arezooo82 - 2013/06/22

اینجا تو بیمارستان ، آزمایش مایع نخاع رو میدن به انترن انجام بده! دکتر هم وامیسه بالا سرش که یاد بگیره.این منو عصبانی کرد و اجازه ندادم!angry

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - hessam - 2013/06/22

(2013/06/22, 11:08 PM)paeazan نوشته است: مسئله اعتماد نیست آقا حسام.برای بعضی ها که تشخیص ام اس با ام آر آی ممکن نیست مایع مغزی نخاعی مینویسن
آزمایشی که نه مثبت بودنش دلیل بر ام اس است نه منفی بودنش دلیل بر رد ام اس است را چرا با وجود ام آر آی که 100% تکلیف ام اس را مشخص می کنه روی آدم انجام بدند
با موش آزمایشگاهی هم این کار را نمی کنند
فکر کنم برخی از پزشکان با این کارشان نشان مدهند که در برابر موش آزمایشگاهی بیشتر احساس مسئولیت می کنند

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - neda.n - 2013/06/22

(2013/06/22, 11:27 PM)hessam نوشته است: آزمایشی که نه مثبت بودنش دلیل بر ام اس است نه منفی بودنش دلیل بر رد ام اس است را چرا با وجود ام آر آی که 100% تکلیف ام اس را مشخص می کنه روی آدم انجام بدند
با موش آزمایشگاهی هم این کار را نمی کنند
فکر کنم برخی از پزشکان با این کارشان نشان مدهند که در برابر موش آزمایشگاهی بیشتر احساس مسئولیت می کنند
خودمونیم آقا حسام ، این پزشکا هر کاری می کنند ما بازم یه گیری بهشون میدیم . به نظر من این که یه پزشک تو تشخیص بیماری یا نوع بیماری برای بعضی افراد مبتلا به ام اس مجبور به آزمایشات دقیق تر میشه ، حتما لازمه . این که بیماری که در ام آر آی بعضی ها پنهانه زود تشخیص داده بشه یا درمان مناسب انتخاب بشه قطعا ما رو موش آزمایشگاهی نمی کنه . اینم جواب دلخوری شما ، برگرفته از نظرات یه پزشک :

گاهي معاينه بيمار و يافته هاي ام آر آي براي تشخيص ام اس كافي نيستند. اين حالت ممكن است در حملات اوليه باشد يا ام آر آي به دلايل مختلف همه ضايعات را نشان ندهند. همچنين گاهي بيماري سير مزمن و آهسته پيشرونده داشته و در ام آر آي بيمار تغييرات كمتري ايجاد ميكند. در شرايط فوق لازم است براي تشخيص بيماري، مايع مغزي- نخاعي بررسي شود. در صورتيكه تغييرات مايع با بيماري ام اس سازگار باشد پزشك تشخيص ام اس را تاييد ميكند و درمانهاي لازم كه بر سير بيماري موثرند براي وي شروع ميشوند. اگر مايع مغزي- نخاعي طبيعي باشد ممكن است پزشك ترجيح بدهد فعلا بيمار را تحت نظر بگيرد.

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - hadisss - 2013/06/23

یکی مثل من واقعا باید این آزمایش رو انجام میداد چون با توجه به ام آر ایم که بیشتر به دویک میخوره و اینکه نوار عصبم VEP نرمال شده بود و آزمایش NMO م که منفی شده بود و حالاتی که داشتم واقعا تشخیص سخت شده بود و این شد که این آزمایشو دادم. دکترم آقای شریفی شخصا این آزمایش رو ازم گرفت.
از خودم و برادرم که اون لحظه کنارم بودن امضا و تعهد گرفتن. اولش این حرکت منو ترسوند اما گویا جزو روال کار بودش (البته از این امضا و رضایت گرفتنا خوشم نیومد )
بالاخره هم نتیجه آزمایش مایع نخاعیم مثبت شد!!!

RE: سوال : میزان صحت آزمایش مایع نخاعی - hessam - 2013/06/23

آخه چرا باید
موقعی ام آر آی بدون هیچ خطر جسمانی و دقت و تشخیص بالا وجود داره
مایع نخاعی را چک کنند
مگر این که موضوع هزینه مطرح باشه

یه سوال - rozgool - 2013/08/20

من 4 روز LP کردم گفتن عوارض نداره فقط چند روز سرت درد میکنه ولی من سردرد شدید با حالت تهوع شدید دارم نمی تونم هیچی بخورم یا حتی چند دقیقه بشینم Sadکسی میدونه این حالت چقدر ادامه داره؟ حالت تهوع طبیعی هست؟

RE: یه سوال - simin - 2013/08/20

بله دوست عزیز.....از عوارض ال پی سردرد هستش که به محض نشستن تشدید میشه و با تهوع همراه میشهangry3
من تا یه هفته همچین حالتی رو تجربه کردم(بسته به سیستم بدنتون میتونه زمانش کمتر یا بیشتر باشه)
دکتر به من پیشنهاد کرد یه روز درمیون امپول ب کمپلکس و ب12 بزنم(3تا)...و میگفت برای بازسازیcsf میتونه مفید باشه.....ضمنا دکتر خودم قرص panadol رو تجویز کرد و تاکید داشت که نوشابه ردبول(انرژی زا)+کوکا مشکی مخلوط بشه و همراه غذا خورده بشه(این قسمتش رو خیلی دوست داشتمevilgrin0039.gif...جالبه که روی ردبول خیلی تاکید میکرد)icon_cry

RE: یه سوال - مینا ح - 2013/08/20

منم بعد از یه هفته علایمم خوب شد. دکتر به من گفت کوکاکولا و قهوه زیاد بخورم. البته من خودم کشف کردم که بستنی کاکایویی هم خیلی آرومم می کنه.
فقط نباید خیلی حرکت کنی.

RE: یه سوال - الهام ج - 2013/08/20

منم ال پی شدم ولی با نسکافه خوردن از عوارضش جلوگیری کردم
از نسکافه یا قهوه حتما استفاده کن سردرد و حالت تهوع رو کم میکنه

سعی کن به کمرت فشار نیاری تا درد کمر پیدا نکنی (خصوصا موقع دستشویی رفتن)