همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

اثر سودوبولبار

در این مقاله با عنوان « غلبه بر اثر سودوبولبار» مجموعه ای از اطلاعات درباره این موضوع گردآوری کرده ایم و در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. مخاطب ما، افرادی هستند که به این بیماری مبتلا هستند و می‌خواهند آگاهی بیشتری راجع به خود و علائم بیماری داشته باشند.

 ام اس و درد پا

درد یک تجربه کاملاً شخصی است، شما می توانید آن را احساس کنید اما دیگران نمی توانند آن را ببینند. این علامت در ام اس شایع است و می تواند توانایی شما در انجام کارهایی را که از آن ها لذت می برید، محدود کند. گاهی دردی که تجربه می کنید، نتیجه مستقیم بیماری ام اس است و در اثر آسیب به سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود. انواع دیگر درد به دلیل تغییرات ایجاد شده در بدن شما به علت بیماری MS است. به عنوان مثال، ممکن است شما درد پا داشته باشید و اکنون متفاوت راه بروید و باعث درد در ناحیه کمر و لگن شود. این درد می تواند به علت ضعفی باشد که MS ایجاد کرده است. همچنین، ممکن است دردی را تجربه کنید که هر کسی می تواند به آن مبتلا شود و به هیچ وجه به بیماری MS شما مرتبط نیست، مانند دندان درد یا معده درد.

به نوع دردی که مستقیماً از آسیب اعصاب در ام اس ناشی می شود، درد نوروپاتیک گفته می شود. درد ناشی از ضعف، سفتی یا سایر مشکلات حرکتی MS، درد اسکلتی عضلانی محسوب می شود. این دو نوع درد می توانند حاد باشند و همچنین شروع سریع و کوتاه مدت داشته باشند یا به صورت مزمن باشند، به تدریج شروع شوند و روزانه یا تقریباً هر روز ادامه یابند. نکته بسیار مهم شناسایی نوع درد و درمان علت آن می باشد.

درد عصبی

درد نوروپاتیک ناشی از آسیب اتصال های کوتاه اعصابی که سیگنال ها را از مغز به بدن منتقل می کنند، می باشد. این درد به صورت سوزش، چاقو زدن، تیز بودن و گاهی فشاری حس می شود. در بیماری MS می توانید درد حاد نوروپاتیک و درد مزمن نوروپاتیک را تجربه کنید.

درد نوروپاتیک حاد گاهی اوقات یکی از علائم اولیه بیماری ام اس است یا ممکن است بخشی از عود بیماری ام اس باشد. حاد به معنای شروع سریع و کوتاه مدت است. انواع درد حاد نوروپاتیک عبارتند از:

  • نورالژی تری ژمینال(TN): دردی خفیف در ناحیه صورت یا فک است که می تواند به عنوان یکی از علائم اولیه بیماری ام اس یا به عنوان عود ایجاد شود. اگرچه می توان آن را با درد دندان اشتباه گرفت اما این درد از نظر نوروپاتیک(ناشی از آسیب به عصب سه قلو) است. این درد اغلب می آید و می رود و زمانی که ممکن است بروز کند قابل پیش بینی نیست.
  • علامت لرمیت: حسی خفیف و شبیه شوک الکتریکی که از پشت سر به پایین ستون فقرات و اغلب به بازوها یا پاها می رسد و با خم شدن گردن به جلو ایجاد می شود. به طور معمول به این معنی است که MS به ستون فقرات گردنی آسیب زده است. وقتی این اتفاق برای اولین بار رخ می دهد می تواند عود یا اولین علامت MS باشد.
  • MS Hug: این درد به صورت احساس فشار در اطراف تنه می باشد. این نیز از آسیب به ستون فقرات از طریق MS است و می تواند اولین علامت MS یا عود باشد.
  • اسپاسم پاروکسیسم: سفت شدن متناوب و دردناک عضلات، مانند بازو یا ساق پا که ممکن است در طول شبانه روز بارها اتفاق افتد و باعث درد پا شود.

اگر برای اولین بار هر یک از این دردها را که در بالا شرح داده شده است تجربه می کنید، باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید و از او مشورت بخواهید.

درد اسکلتی - عضلانی

درد اسکلت- عضلانی معمولاً به دلیل آسیب دیدگی مانند پیچ ​​خوردگی مچ پا یا کشیدن عضله ایجاد می شود. در MS، درد اسکلتی عضلانی به دلیل ضعف، سفتی یا مشکلات هماهنگی رخ می دهد که راه رفتن یا سایر تحرکات شما را تغییر می دهد. مانند مثالی که قبلاً ذکر شد، اگر درد پا دارید، احتمالاً همان راه رفتن (پیاده روی) برای شما کمی دشوار می شود. به احتمال زیاد پای خود را تاب می دهید یا برای جلوگیری از لرزش لگن خود را بالا نگه می دارید یا ممکن است هنگام راه رفتن در بلند کردن انگشتان پا مشکل داشته باشید و پای خود را به زمین بکشید. این حرکات می توانند باعث ناراحتی- اغلب در پشت و لگن شوند. علاوه بر این، سقوط و افتادن به دلیل ضعف عضلانی می تواند باعث آسیب و درد شود.

سفتی ماهیچه ها که اسپاستیک نامیده می شود، مستقیماً توسط ام اس ایجاد می شود. اسپاستیسیته، راه رفتن را تغییر داده و باعث کشیدن مفاصل می شود. این می تواند منجر به درد پا به طور معمول در مچ پا، زانو و ساق شود.

چرا ام اس باعث درد پا می شود؟

دردی که مبتلایان به ام اس تجربه می کنند، می تواند مستقیماً به دلیل بیماری یا بیماری های مرتبط مانند فیبرومیالژیا و آرتروز ایجاد شود.

ام اس حرکت پا و روند راه رفتن را دشوار می کند. با بدتر شدن آسیب عصبی، افراد مبتلا به ام اس احتمالاً سفتی و درد را تجربه می کنند.

راه حل ها

کنترل درد پا معمولاً شامل ترکیبی از چندین تکنیک، از جمله داروهای تجویز شده و داروهای خانگی است. برخی از روش های درمانی زیر ممکن است به تسکین درد پا کمک کنند:

1. کمپرس گرم یا حمام آب گرم

به گفته باربارا راجرز، مشاور تغذیه که به بیماری ام اس نیز مبتلا است، گرمای زیاد باعث تشدید علائم می شود. یک حمام گرم یا کمپرس گرم ممکن است شرایط را بدتر کند. با این حال، کمپرس گرم می تواند درد پا را تا حدی کاهش دهد.

2. ماساژ دادن

ماساژ می تواند اهداف مختلفی را در پی داشته باشد، جریان خون را در بدن تحریک کرده و به راحتی  درد عضلات پا را تسکین دهد در حالی که باعث آرامش و احساس رفاه نیز می شود. برای افراد مبتلا به ام اس، این آرامش بسیار مهم می باشد.

3. رفع عوامل استرس زا

طبق گفته وزارت امور ایالات متحده، استرس، افسردگی و اضطراب می تواند افراد مبتلا به MS را بیشتر در معرض درد پا قرار دهند. مدیریت این عوامل استرس زا و روانی می تواند دردی را که قبلاً تشدید کرده اند کاهش دهد. گروه های پشتیبانی و کار با درمانگر تنها چند روش برای کاهش این عوامل روانشناختی است.

4. مکمل های غذایی

درد عصبی می تواند به دلیل کاهش دریافت مواد غذایی خاص، ایجاد و تشدید شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید آیا دچار کمبود موارد زیر هستید یا خیر:

  • ویتامین B-12
  • ویتامین B-1
  • ویتامین B-6
  • ویتامین D
  • ویتامین E
  • فلز روی

پزشک می تواند ارزیابی کند که آیا یک مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

5. تغییرات رژیم غذایی

راجرز می گوید که مبتلایان به ام اس باید به آن چه می خورند نگاهی انتقادی داشته باشند و در هنگام درد پا، مواد غذایی نامناسب را حذف کنند. این ها ممکن است شامل ذرت، لبنیات، گلوتن، سویا و شکر باشد.