همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

آیا دستگاه عصبی ترمیم می‌شود؟

از آنجایی که دلیل ناتوانی در بیماری ام اس، آسیب دیدن غلاف میلین در نورون ها است، می‌توان ادعا کرد که با ترمیم میلین ها و در نهایت ترمیم دستگاه عصبی، علائم آزاردهنده بیماری ناپدید خواهند شد. اما آیا دستگاه عصبی ترمیم می‌شود؟ تحقیقاتی در این زمینه در سراسر دنیا در حال انجام است که نتایج امیدوارکننده ای دارد.

 امکانپذیری ترمیم میلین

اخطار: مطلب زیر بیان یک کار تحقیقاتی است که هنوز به نتیجه‌ی نهایی نرسیده است. از مصرف هرگونه دارو بدون مجوز پزشک خودداری بفرمایید. داروی ذکر شده در مطلب زیر دارای عوارض بسیار خطرناکی است و در صورت مصرف خودسر موجب عوارض جبران ناپذیری میگردد.


نتایج حاصل از آزمایش بالینی فاز 2a ما نشان داده است که بگزاروتن قادر به بازسازی میلین از دست رفته است - پوشش محافظی که رشته های عصبی را احاطه کرده و در MS آسیب دیده است. اکنون ، یک آزمایش جدید در مورد متفورمین داروی دیابت بر اساس این اثر ساخته خواهد شد.


ترمیم میلین برای توقف بیماری ام اس حیاتی است.


تحقیقات جدید ارائه شده در کنفرانس MSVirtual2020 نشان داده است که داروی بگزاروتن، برای درمان سرطان، قادر به ترمیم میلین در افراد مبتلا به ام اس است. این یک موفقیت بزرگ است که به گفته دانشمندان در هدف آنها از توقف بیماری ام اس حیاتی است. پروفسور Alasdair Coles از دانشگاه کمبریج، که رهبری تحقیق را بر عهده داشت، گفت: درس‌هایی که ما آموخته‌ایم فوق‌العاده هیجان‌انگیز است، در حال حاضر شواهد عینی دال بر امکان  بازسازی میلین در انسان‌ها است. این کشف به ما اطمینان می دهد که ما بیماری MS را متوقف خواهیم کرد و به سرعت برای ادامه تحقیقات درمورد آزمایش سایر روشهای درمانی جدید ترمیم میلین پیش خواهیم برد. "


درسهای مهم آموخته شده


در این آزمایش ، آزمایش های بینایی و برخی انواع اسکن MRI نشان داد که بگزاروتن می تواند میلین را ترمیم کند.


شرکت کنندگان در این آزمایش برخی از عوارض جانبی جدی از جمله کم کاری غده تیروئید و میزان بالای چربی در خون را تجربه کردند. این بدان معنی است که بگزاروتن در یک مطالعه فاز ۳ مورد استفاده قرار نمی گیرد.


اما تجربیاتی که از این آزمایش آموخته ایم اکنون به آزمایشات بالینی جدید منتقل می شوند.


همکار پروفسور سیدهارتان چاندران از دانشگاه ادینبورگ افزود: "ما اکنون چیزهای بیشتری در مورد ترمیم میلین می فهمیم و به طور قابل توجهی از وضعیت بهتری برای اندازه گیری مجدد میلین در آزمایشات بالینی برخوردار هستیم. در حالی که این کار در حال انجام بود ، تحقیقات بیشتر آزمایشگاهی درمان های جدید و قابل تحمل تری را شناسایی کرد که می توانند میلین را ترمیم کنند و ما امیدواریم که این آزمایشات به طور فوری در کارآزمایی بالینی آزمایش شود. "


یک آزمایش جدید برای ترمیم میلین


نتایج امیدوار کننده از مطالعات آزمایشگاهی در اکتبر۲۰۱۹ نشان داد که متفورمین داروی دیابت می تواند میلین را در موش ها ترمیم کند. ما مفتخریم که اعلام کنیم بودجه یک آزمایش بالینی جدید Phase 2 را برای آزمایش متفورمین در ترکیب با کلماستین (آنتی هیستامین) تأمین می کنیم.


۵۰ فرد مبتلا به ام اس عود کننده در این آزمایش شرکت می کنند.


امید است که این روشها در کنار هم در ترمیم میلین در افراد مبتلا به ام اس ایمن و موثر باشند و می توانند راهی برای جلوگیری از پیشرفت ناتوانی در بیماری باشند.


این کارآزمایی بالینی جدید توسط پروفسور Alasdair Coles انجام می شود. این کار براساس درک فعلی ما از ترمیم میلین است که با آزمایش بالینی بگزاروتن و کار پروفسور رابین فرانکلین و تیمش در مرکز ترمیم میلین جامعه MS کمبریج ادامه یافته است. در مطالعات انجام شده بر روی موش ها ، آنها دریافتند كه متفورمین می‌تواند از تأثیر روزه داری تقلید كرده و سلول ها را به "حالت جوان تر" بازگرداند و رشد میلین را تقویت كند.


پروفسور رابین فرانکلین گفت:


"متفورمین یکی از جالب ترین پیشرفت ها در ترمیم میلین است که تاکنون دیده‌ایم. یافته های ما در سال گذشته روشن كرد كه چرا سلول ها توانایی خود را برای بازسازی میلین از دست می دهند و چگونه این روند معكوس می‌شود. ما بسیار افتخار می‌کنیم که این کار را انجام داده ایم و از دیدن اینکه کشف ما به این سرعت رو به جلو  می رود بسیار هیجان زده هستیم. "


یک نقطه عطف مهم در برنامه ما برای جلوگیری از بیماری MS


تا سال ۲۰۲۵ ما قصد داریم در آخرین مراحل آزمایش طیف وسیعی از درمان ها برای همه بیماران MS قرار بگیریم.


دکتر اما گری ، دستیار مدیر تحقیقات گفت:


"اولویت اول ما یافتن روشهای درمانی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ام اس است و برای این منظور به راههایی برای محافظت از اعصاب در برابر آسیب و ترمیم میلین از دست رفته نیاز داریم. این تحقیق جدید یک نقطه عطف مهم در برنامه ما برای جلوگیری از بیماری ام اس است و ما فوق العاده هیجان زده ایم برای پتانسیلی که برای مطالعات آینده نشان داده شده است ما مشتاقانه منتظر چیزی هستیم که بعد از آن می‌آید"