همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

سفری با ام اس و پیلاتس

ماریسکا برلند در این مقاله دربارۀ اوج و فرودهای زندگی اش همراه با بیماری ام اس عود کننده – پیشرونده نوشته است. ده سال پیش، زندگی من به معنای واقعی کلمه در حال فروپاشی بود. کارم را رها و اجاره ام را کنسل و در وضعیتی بودم که می خواستم به یک شهر جدید نقل مکان کنم تا اینکه همراهم جلوی من ایستاد.

 داروهای مکمل و جایگزین

بررسی اجمالی

طب مکمل و جایگزین شامل طیف گسترده­ای از مداخلات است، ازجمله رژیم­های غذایی و مکمل­ها مدیتیشن T'ai Chi، که از بسیاری از رشته­ها و سنت­های مختلف ناشی می­شود. بسیاری از آنها خارج از قلمرو طب معمولی تلقی می شوند، اما موارد دیگر، از جمله ویتامین D، ورزش، طب سوزنی و استراتژی های خنک کننده، با مطالعه علمی و آزمایش های بالینی ، نقش خود را در مراقبت های جامع ایجاد می­کنند. هنگامی که این موارد در ترکیب با داروهای معمولی استفاده می شود، این مداخلات به عنوان "مکمل" شناخته می‌شوند. و درصورتی که به جای داروهای معمولی استفاده شوند، به آنها "جایگزین" گفته می شود. امروزه در ایالات متحده ، اکثریت قریب به اتفاق طب مکمل و جایگزین، بخشی از مدیریت MS را تشکیل می دهند که بیشتر در ترکیب با درمانهای تجویز شده MS است.

ایمنی و اثربخشی

بسیاری از افراد از طب مکمل و جایگزین استفاده می‌کنند زیرا معتقدند هر چیزی که به صورت آنلاین یا بدون نسخه در یک داروخانه یا فروشگاه مواد غذایی سالم به فروش برسد سالم و بی ضرر است. اما ممکن است اینطور نباشد و بسیاری از محصولاتی که ادعا می کنند بی خطر و مفید هستند، دارای خطرات و مضرات باشند. برخلاف روشهای درمانی معمولی که کاملاً مورد آزمایش و نظارت دقیق سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) قرار گرفته است، اکثر روشهای درمانی طب مکمل و جایگزین برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی آنها، یک مطالعه علمی بسیار اندکی داشته است. بنابراین برخی از موارد طب مکمل و جایگزین ممکن است برای فرد مبتلا به ام اس کاملاً بی خطر باشد در حالی که در برخی دیگر ممکن است خطرات قابل توجهی را ایجاد کنند - با تولید عوارض جانبی قابل توجه از جمله، تحریک بیش از حد سیستم ایمنی بدن فرد یا تداخلات منفی با سایر داروهایی که فرد مصرف می کند. از طرقی ممکن است برای فرد مبتلا به ام.اس فایده‌ای ایجاد کنند در حالی که برای افراد دیگر به هیچ وجه مزایایی نداشته باشند.

آکادمی عصب شناسی آمریکایی دستورالعمل استفاده از داروهای مکمل و جایگزین (طب مکمل و جایگزین) در ام اس را منتشر کرده است. این راهنما برای پرداختن به سؤالات زیر تهیه شده است:

 1.  آیا درمان های طب مکمل و جایگزین علائم خاص را کاهش می دهد و از عود یا ناتوانی جلوگیری می‌کند؟
 2.  آیا استفاده طب مکمل و جایگزین می تواند MS را بدتر کند یا عوارض جانبی جدی ایجاد کند؟
 3. آیا استفاده از طب مکمل و جایگزین می‌تواند در درمان های اصلاح بیماری ام اس دخالت کند؟

اگرچه اینها سؤالات بسیار مهمی هستند، اما نویسندگان، مطالعات علمی بسیار کمی را یافته‌اند که بتواند پاسخ‌های مفید و با كیفیت كافی در مورد روشهای درمانی طب مکمل و جایگزین كه توسط افراد مبتلا به ام‌اس استفاده می شود، را ارائه دهد.

اهمیت آزمایشات بالینی

کارآزمایی بالینی که با دقت طراحی شده، بهترین روش برای تعیین ایمنی و اثربخشی یک درمان خاص است. به همین دلیل است:

 • از آنجا که دوره MS متغیر است و علائم هر فرد به طور غیرقابل پیش بینی اتفاق می‌افتد و پیش می‌رود، تنها روش برای تعیین اینکه آیا یک درمان موثر است، آزمایش آن در برابر دارونما یا یک درمانی که قبلا در تعداد زیادی از افراد انجام شده است.
 • از آنجا که هر درمانی خطر بروز عوارض جانبی پیش بینی شده و غیرقابل پیش بینی را با خود به همراه دارد ، تنها راه برای ارزیابی ایمنی یک درمان، ارزیابی آن در تعداد زیادی از افراد طی مدت زمان کافی است.

دستورالعملها برای در نظر گرفتن یا استفاده از طب مکمل و جایگزین

سؤالاتی که باید در هنگام در نظر گرفتن طب مکمل و جایگزین سؤال کنید:

 • درمان شامل چه مواردی است؟
 • چگونه قرار است اثر کند؟
 • چقدر مؤثر است؟
 • خطرات مرتبط با استفاده از آن چیست؟
 • هزینه بیمه آن چقدر است یا تحت پوشش بیمه نامه شماست؟
 • آیا با سایر روشهای درمانی من تداخل خواهد کرد؟

پزشک خود را در مورد همه چیزهایی که مصرف می کنید (ویتامین ها ، گیاهان و غیره) یا انجام آن (طب سوزنی یا ورزش) آگاه کنید. به اشتراک نگذاشتن این اطلاعات مهم مانند این است که از پزشک معالج خود بخواهید که با چشم بسته رفتار کنند - مطلع کردن پزشک نسبت هرچیزی که استفاده می کنید به او اجازه می دهد تا شما را نسبت به عوارض جانبی احتمالی یا تداخلات دارویی آگاه سازد.

قبل از تغییر برنامه درمانی خود با پزشک خود صحبت کنید. شما و پزشکتان برای مدیریت ام اس خود یک برنامه جامع تهیه کرده‌اید. اضافه کردن، متوقف کردن یا تغییر یکی از روشهای درمانی شما می تواند بر سایر موارد تأثیر بگذارد. قبل از ایجاد تغییر در برنامه درمانی خود، با پزشک خود گفتگو کنید.

تجربه را مستند کنید. یک گزارش دقیق درباره آنچه را که استفاده می‌کنید یا آنچه که انجام شده است و هرگونه تغییر و تحولاتی که تجربه می کنید، تهیه کرده و نگه دارید.

رویکردهای مکمل برای مراقبت از خود

 • مواد غذایی و رژیم غذایی - اگرچه رژیم های مختلفی برای درمان یا مهار بیماری ام اس ترویج شده است ، اما هیچ رژیم غذایی برای اصلاح دوره MS اثبات نشده است. متخصصان ام.اس توصیه می كنند كه افراد از همان روند قلب سالم ، فیبر زیاد ، رژیم غذایی كم چربی پیروی كنند كه برای همه بزرگسالان توصیه می شود. برخی از شرایط پزشکی دیگر - مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی ممکن است با وخیم شدن ام اس همراه باشد ، بنابراین رژیم سالم قلب بسیار مهم است.
 • ورزش - ورزش مزایای بسیاری را برای افراد مبتلا به ام اس ایجاد می کند. علاوه بر بهبود سلامت کلی شما ، ورزش هوازی خستگی را کاهش می دهد و عملکرد ، قدرت و روحیه مثانه و روده را بهبود می بخشد. تمرینات کششی باعث کاهش سختی و افزایش تحرک می شود. یک فیزیوتراپ می تواند یک برنامه ورزشی را متناسب با توانایی های شما توصیه کند.
 • مدیریت استرس  - رابطه بین استرس و شروع یا بدتر شدن بیماری ام اس به مراتب واضح است - و به نظر می رسد انواع مختلف استرس به روش های مختلف بر افراد مختلف تأثیر می گذارد. مثلا وقتی استرس داریم احساس خوبی نداریم ، بنابراین مهم است که استراتژی های مدیریت استرس را پیدا کنید که برای شما بهتر باشد.
 • طب سوزنی - طب سوزنی در حال راه یافتن به طب غربی است و مطالعات انجام شده حاکی از فواید احتمالی آن برای طیف گسترده ای از علائم مانند درد، راه رفتن است.