همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 مراقبت جامع

یک بیماری پیچیده نیاز به یک رویکرد جامع دارد

امروزه مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری قابل درمان نیست. راهکارهای مؤثر می توانند به اصلاح یا کند کردن دوره بیماری، معالجه عود (که به آن حملات یا تشدید نیز گفته می شود)، مدیریت علائم، بهبود عملکرد و ایمنی و رسیدگی به سلامت عاطفی کمک می کند.

الگوی مراقبت جامع از بیماری ام اس در واقع خبره بودن بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی مختلف است - هر یک از الگوها به روش منحصر به فردی در مدیریت بیماری و علائمی که می تواند ایجاد کند، کمک می کند. بعضی اوقات این تیم در یک مرکز واحد کار می کند و به شما امکان دسترسی به همه‌ی خدمات را می دهد. بیشتر اوقات، شما توسط پزشک متخصص MS خود به سایر متخصصان ارجاع می شوید. در هر دو صورت، هدف مراقبتی جامع و هماهنگ برای مدیریت بیماری و ترویج آسایش ، عملکرد ، استقلال و سلامتی است.

برای اکثر مبتلایان به ام اس ، متخصص مغز و اعصاب به عنوان رهبر تیم عمل می کند. به عنوان متخصص بیماری های سیستم عصبی ، این متخصص عصبی وظیفه تشخیص بیماری ام اس ، شناسایی استراتژی های درمانی و هماهنگی این اقدامات درمانی با سایر اعضای تیم را برعهده دارد.

بیماری ام اس تنها بخشی از سلامت عمومی است

مراقبت جامع از MS بخشی از استراتژیهای کلی مدیریت سلامت شما است. شما نیز مانند جمعیت عمومی در معرض مشکلات پزشکی هستید که هیچ ارتباطی با بیماری ام اس شما ندارد. ویزیت های منظم با پزشک مراقبت های اولیه و آزمایش غربالگری متناسب با سن برای شما همان اندازه که برای همه افراد مهم است.

مراقبت معمول از دندان و مراقبت از مسائل دندانپزشکی نیز مهم است و می تواند به جلوگیری از عوارض ناشی از عفونت کمک کند. در مورد اعضای خانواده نیز همین اتفاق می افتد - سلامت و رفاه آنها نیز در اولویت است.

بخش هایی از درمان که هرکدام بخشی از درمان کلی را تشکیل می دهند

بیش از دهها داروی اصلاح کننده بیماری توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان انواع عود بیماری ام اس تصویب شده است.

یکی از داروها برای درمان دو نوع از ام اس ازجمله نوع ام اس عود کننده و ام اس پیشرونده اولیه و چندین نوع دارو برای ام­اس پیشرونده ثانویه و سندرم جدا شده بالینی تأیید شده اند. این داروها فرکانس و شدت عود را کاهش می دهند (همچنین به آن حمله یا تشدید گفته می شود)، تجمع ضایعات در مغز و نخاع را کاهش می دهد همانطور که در تصویربرداری MRI مشاهده می شود و ممکن است تجمع ناتوانی را برای بسیاری از مبتلایان به ام اس را آهسته تر کند.

درمان تشدید بیماری ام اس

تشدید MS در اثر التهاب در سیستم عصبی مرکزی (CNS) ایجاد می شود که باعث صدمه به میلین می شود و باعث کندی یا انتقال تحریکات عصبی می شود. برای اینکه یک تشدید واقعی باشد ، حمله باید حداقل 24 ساعت طول بکشد و حداقل 30 روز از تشدید قبلی فاصله داشته باشد. اما بیشتر تشدیدها از چند روز تا چند هفته یا حتی ماه ادامه دارند. تشدید می تواند به اندازه کافی خفیف یا شدید باشد که باعث اختلال در توانایی فرد در کار در خانه و محل کار شود. برای درمان تشدیدهای شدید معمولاً برای کاهش التهاب کورتیکواستروئیدهای زیاد مصرف می شود.

مدیریت علائم

در MS ، آسیب به میلین و الیاف عصبی در CNS در انتقال سیگنالهای عصبی بین مغز و نخاع و سایر قسمتهای بدن اختلال ایجاد می کند. این اختلال در سیگنالهای عصبی باعث ایجاد علائم بیماری ام اس می شود که بسته به اینکه کدام ناحیه آسیب دیده است این علایم متفاوت است. علائم بیماری ام اس را می توان با یک روش درمانی جامع که شامل دارو (ها) و راهکارهای توانبخشی است، به طور مؤثر مدیریت کرد.

بهبود عملکرد از طریق توانبخشی

برنامه های توانبخشی بر عملکرد متمرکز شده اند - آنها به گونه ای طراحی شده اند که به شما در بهبود یا حفظ توانایی خود در انجام کارها بطور موثر و ایمن در خانه و محل کار کمک می کند. متخصصان توانبخشی بر روی تناسب اندام و مدیریت انرژی متمرکز هستند ، در حالی که به مشکلات مربوط به دسترسی و تحرک ، گفتار و بلع ، حافظه و سایر عملکردهای شناختی می­پردازند. توان بخشی بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی جامع و با کیفیت برای مبتلایان به MS در تمام مراحل بیماری است.

حمایت عاطفی

مراقبت جامع شامل توجه به سلامت عاطفی و همچنین سلامت جسمی است.

  • متخصصان بهداشت روان پشتیبانی و آموزش را ارائه می دهند ، همچنین تشخیص و درمان افسردگی ، اضطراب و سایر تغییرات خلقی که در بیماری ام اس بسیار رایج است.
  • متخصصان مغز و اعصاب مشکلات شناختی را ارزیابی و درمان می کنند.