همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

آیا مرگ بر اثر ام اس اتفاق می افتد؟

امید به زندگی در افراد مبتلا به ام اس طی 20 تا 25 سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، نمی توان به طور دقیق گفت که افراد مبتلا به ام اس به مرگ زودتر از موعد دچار می شوند بلکه می توان گفت میزان ناتوانی در این افراد بیشتر است.

 آسیب به رشته اعصاب طولی داخلی

نام علمی علامت (لاتین):
medial longitudinal fasciculus


نام علمی علامت (فارسی):
آسیب به رشته اعصاب طولی داخلی


شاخه اصلی علامت:
علائم بصری


شرح علامت


دسته عصبى مهمى به نام دسته طولى داخلى يا MLF كه بين هسته‏ هاى اعصاب مغزى در ساقه مغز ارتباط برقرار میكند و به طور كلى، در هماهنگى حركات سر و چشمها بسيار مهم می‏باشد. هنگام نگاه كردن به يك سمت، براى اينكه دو كره چشم با يكديگر به جهت مورد نظر بچرخند، هماهنگى بين زوج سوم يك طرف و ششم طرف ديگر لازم است. در آسيبهاى MLF علامت بالينى ويژه‏اى به نام «Internuclear Ophthalmoplegia» بروز مینمايد كه در اين حالت وقتى بيمار به سمت خارج نگاه مى‏كند، چشمى كه بايد به داخل بيايد ثابت میماند و چشم ديگر كه بايد به خارج برود، به نيستاگموس دچار میشود. مدتها اين علامت را ويژگى اختصاصى بيمارى مالتيپل اسكلروزيس (M.S) میدانستند ولى اين حالت در آسيبهاى عروقى و انسفاليت ساقه مغز نيز پديد مى‏ آيد؛ البته بايد توجه داشت كه ضايعه دو طرفه MLF تقريبا هميشه M.S را مطرح میسازد.
اگر ضایعه (پلاک) در سمت راست رشته اعصاب طولی داخلی ایجاد شود انطباق چشم در جهت چپ دچار مشکل است.
همگرایی چشم ها هم در زل زل نگاه کردن افقی است هم در نگاه کردن به جهات چپ و راست. در صورت وجود پلاک در رشته اعصاب داخلی و گسترش آن به مغز میانی (Mid-brain) چشم در هنگام زل زل نگاه کردن به سمت چپ یا راست منحرف می شود.