همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 سرگیجه

سرگیجه یکی از علائم شایع ام اس است. مبتلایان به ام اس ممکن است احساس سرگیجه یا عدم تعال داشته باشند. خیلی کمتر اتفاق می افتد که بیماران احساس کنند خود و اطراف آنها در حال چرخش است. ( شرایطی معروف به  vertigo یا چرخش به دور).


این علایم به دلیل ضایعات یا مناطق آسیب دیده در مسیرهای پیچیده می باشد که ورودی های بصری، مکانی و ورودی های دیگری که برای تولید و حفظ تعادل لازم است را هماهنگ می کنند.


شرایط دیگری که موجب سرگیجه می شود شامل التهاب گوش میانی و تومورهای خوش خیم عصب آکوستیک است که گوش و مغز را به هم متصل می کند. به منظور درمان مؤثر سرگیجه، شناخت علت آن مهم است. معمولا داروهای اختلالات ضد حرکت در رفع این علائم تأثیر گذارند. در صورت داشتن سرگیجه آزار دهنده یا طولانی مدت با تیم بهداشتی خود مشورت کنید. در موارد سخت تر یک دوره کوتاه مدت کورتیکواستروئید تجویز می شود.