همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

آیا مرگ بر اثر ام اس اتفاق می افتد؟

امید به زندگی در افراد مبتلا به ام اس طی 20 تا 25 سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، نمی توان به طور دقیق گفت که افراد مبتلا به ام اس به مرگ زودتر از موعد دچار می شوند بلکه می توان گفت میزان ناتوانی در این افراد بیشتر است.

 سرگیجه

سرگیجه یکی از علائم شایع ام اس است. مبتلایان به ام اس ممکن است احساس سرگیجه یا عدم تعال داشته باشند. خیلی کمتر اتفاق می افتد که بیماران احساس کنند خود و اطراف آنها در حال چرخش است. ( شرایطی معروف به  vertigo یا چرخش به دور).


این علایم به دلیل ضایعات یا مناطق آسیب دیده در مسیرهای پیچیده می باشد که ورودی های بصری، مکانی و ورودی های دیگری که برای تولید و حفظ تعادل لازم است را هماهنگ می کنند.


شرایط دیگری که موجب سرگیجه می شود شامل التهاب گوش میانی و تومورهای خوش خیم عصب آکوستیک است که گوش و مغز را به هم متصل می کند. به منظور درمان مؤثر سرگیجه، شناخت علت آن مهم است. معمولا داروهای اختلالات ضد حرکت در رفع این علائم تأثیر گذارند. در صورت داشتن سرگیجه آزار دهنده یا طولانی مدت با تیم بهداشتی خود مشورت کنید. در موارد سخت تر یک دوره کوتاه مدت کورتیکواستروئید تجویز می شود.