همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

افراد مبتلا به ام اس همواره از بابت واکنش دیگران نسبت به بیماری خود نگران هستند. این نگرانی باید با کنار آمدن با واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس جایگزین شود. راهکارهای لازم برای کنار آمدن با این موضوع در بستر جمع خانواده و دوستان با افراد غریبه متفاوت است. در صورتی که راهکارهای لازم در این زمینه را بیاموزید سازگاری با واکنش های دیگران راحت تر خواهد بود.

 ADEM

آنسفالومیلیت منتشر حاد


یک حمله ی کوتاه اما شدید از التهاب در مغز، نخاع و گاهی اوقات عصب بینایی است که سبب آسیب به میلین می‌شود.  • علایم آنسفالومیلیت منتشر حاد به سرعت بروز می‌کند، به طور معمول با انسفالوپاتی شروع می شود، از جمله تغییرات رفتاری مثل سردرگمی یا تحریک پذیری بیش از حد و تغییر در آگاهی (مثل بی حالی، اغما)

  • آسیب به میلین همچنین منجر به بروز علایم عصبی شبیه به مواردی که در بیماری ام اس است مشاهده می شود مثل کاهش دید در یک یا هر دوچشم ناشی از نوریت اپتیک، ضعف، از بین رفتن هماهنگی.

  • ADEM معمولا بعد از عفونت ویروسی یا باکتریایی و یا بعد از واکسیناسیون و در برخی موارد بدون عامل زمینه‌ای و به صورت خودبه خودی بروز می کند.


  • این بیماری در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می‌شود.


ADEM گاهی اوقات به عنوان اولین حمله شدید ام اس تشخیص داده می شود زیرا برخی از علائم این دو اختلال ممکن است مشابه باشد،‌ با این حال آنسفالومیلیت منتشر حاد معمولا شامل تک حمله یا حمله هفتگی یا چندماهه است، درحالیکه ام اس در طول دوره بیماری حملات زیادی را تجربه می کند.  • پزشکان اغلب از MRI برای جست وجو و بررسی ضایعات قدیمی و جدید در مغز، نخاع استفاده می‌کنند. مناطق قدیمی آسیب که فعال باشد تشخیص ام اس را بیشتر از انسفالومیلیت منتشر حاد  می‌کند.

  • در صورت عدم وجود ضایعات قدیمی، تمایز حملات شدید اول آنچه که در نهایت به عنوان ام اس از آنسفالومیلیت منتشر حاد  تشخیص داده می شود دشوار است.

  • به همین دلیل، پزشک فرد دارای انسفالومیلیت منتشر حاد را با دقت کنترل می‌کند تا ببیند اگر بیماری عود یا پیشرفت کرد ممکن است بیمار ام اس داشته باشد.


تمایز آنسفالومیلیت منتشر حاد از ام اس مهم است زیرا توصیه‌های درمانی به طور قابل توجهی متفاوت می‌باشند. افراد مبتلا به ام اس معمولا نیاز به نوعی داروی تعدیل کننده بیماری به صورت مداوم دارند، در حالیکه افراد مبتلا به انسفالومیلیت منتشر حاد نیازی ندارند.