همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

آزمایش خون چگونه به تشخیص MS کمک می کند؟

آزمایش خون اغلب یک روش مؤثر برای رد یا تأیید کردن سایر تشخیص ها است. آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند، بیماری هایی مانند بیماری لایم را که باعث بروز برخی علائم مشابه MS می شود را رد کند. این کار پزشک شما را یک قدم به تشخیص قطعی نزدیک می کند.

 سایر شرایط برای رد کردن ام اس

بررسی اجمالی


در این بررسی علایم عصبی‌ای ذکر خواهد شد که مشابه علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. به منظور تأیید تشخیص بیماری ام اس، پزشک باید بتواند سایر تشخیص‌های ممکن را که می‌تواند دارای علائمی باشد که شما در حال تجربه کردن هستید را هم در نظر بگیرد. برخی از این تشخیص‌ها با یک آزمایش خون ساده رد می‌شوند (به عنوان مثال کمبود ویتامین B12)، در حالی که برخی دیگر، مانند سارکوئیدوز، ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند. کار با پزشک معالج بهداشتی که با این شرایط آشنا باشد، مهم است تا در اسرع وقت به تشخیص صحیح برسید - و شروع به درمان مناسب کنید - چه بیماری ام اس داشته باشید یا نه.


عفونت سیستم عصبی مرکزی (CNS)


بیماری لایم - عفونت ناشی از ارگانیسم Borrelia burgdorferi ، که توسط یک کنه گوزن به انسان منتقل می شود.
سفلیس - یک عفونت مقاربتی ناشی از استریوم Treponema pallidum ، که می تواند سالها پس از عفونت اولیه باعث علائم عصبی شود.
لکووانسفالوپاتی پیشرونده مترقی (PML) - یک عفونت بالقوه کشنده ماده سفید مغز ناشی از ویروس JC  (ویروس شایع و غیرفعال در جمعیت عمومی)، که می‌تواند در افراد مبتلا به ام اس که Tysabri® (natalizumab)مصرف می کنند دوباره فعال شود. .
ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) - ویروسی که می‌تواند منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز شود.
ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی T-1 (HTLV-1) - میلوپاتی همراه / پاراپارزی اسپاستیک گرمسیری مرتبط - یک بیماری مزمن پیشرونده سیستم عصبی.


اختلالات التهابی CNS


سندرم شوگرن Sjögren’s syndrome - یک بیماری خود ایمنی مزمن است که به غدد تولید کننده رطوبت بدن حمله می‌کند و باعث خشکی چشم و دهان، خستگی عمومی، درد مفاصل و برخی اوقات علائم عصبی می شود.
واسکولیت Vasculitis - یک اختلال خود ایمنی است که به رگ‌های خونی تأمین‌کننده مغز و نخاع حمله می‌کند و علائم عصبی ایجاد می‌کند.
لوپوس اریتماتوز سیستمیک Systemic lupus erythematosus - نوعی اختلال مزمن‌، التهابی خود ایمنی است که می تواند روی پوست، مفاصل، کلیه‌ها، ریه‌ها، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن تأثیر بگذارد.
سارکوئیدوز Sarcoidosis - یک بیماری مزمن، احتمالاً خود ایمنی است که باعث ایجاد مجموعه سلولهای التهابی (گرانولوم) در ریه ها، پوست ، غدد لنفاوی، کبد و سیستم عصبی مرکزی می‌شود و معمولاً علائم تنفسی و بعضاً علائم عصبی را ایجاد می‌کند.
بیماری Behçet’s disease - بیماری خود ایمنی است که عروق خونی بخصوص رگها را آسیب می زند. علاوه بر زخم‌های دهان، زخم های دستگاه تناسلی، التهاب در داخل چشم و مشکلات پوستی، Behcets می‌تواند ماده سفید موجود در مغز را تحت تأثیر قرار دهد.


اختلالات ژنتیکی


میلوپاتی ارثی - تعدادی از اختلالات ارثی مربوط به نخاع، از جمله تخریب مغزی ارثی، لوسودیستروفی‌ها و اختلال نورون حرکتی (مربوط به مجاری عصبی در نخاع).
تصلب شرایین مغزی اتوزومال غالب با انفارکتوس های زیر قشر و لکوئانسفالوپاتی (CADASIL) - بیماری ارثی است که در درجه اول رگ‌های خونی کوچک در ماده سفید مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث علائم نورولوژیک پیشرومنده متعددی می‌شود.
لوكوديستروفي - از بيماري‌هاي پیشرونده نادر كه به ميلين در سيستم عصبي مركزي آسيب مي‌رساند و باعث علائم عصبي مي‌شود .
دژنراسیون مخچه ارثی - گروهی از اختلالات ارثی که باعث پیشروی آهسته اختلال در راه رفتن و همچنین هماهنگی ضعیف در دست، گفتار و حرکات چشم می‌شوند.
بیماری میتوکندری - نقص عملکرد میتوکندری (ساختار در سلولهایی که انرژی تولید می کنند) که در عملکردهای مختلف بدن دخالت می کند و می تواند علائم عصبی را ایجاد کند.


تومورهای مغزی


متاستاز - سرطانی که از محل اصلی خود به محل های دیگری سرایت کرده است متاستاتیک محسوب می شود. برخی از سرطانها – پستان‌، ریه، کلیه و پوست (ملانوما) - به احتمال زیاد در سیستم عصبی مرکزی گسترش یافته و باعث علائم عصبی می‌شوند.
لنفوم - سرطان خون که شامل تکرار سریع لنفوسیت‌های T یا B غیر طبیعی (انواع گلبولهای سفید) است که تومورهایی تشکیل می‌دهند - که بعضی اوقات در سیستم عصبی مرکزی (CNS) رخ می‌دهد یا از سایر نقاط به مغز سرایت می کند.


نواقص وکمبودها


کمبود مس - کمبود نسبتاً نادری است که با مصرف بیش از حد روی یا برخی از انواع جراحی معده مشاهده می‌شود که می تواند باعث علائم عصبی شود.
کمبود ویتامین B12 - کمبود این ویتامین که برای عملکرد نورولوژیک بسیار مهم است، می‌تواند به دلیل محدودیت در رژیم غذایی یا مشکلات جذب ایجاد شود و یک علت شایع علائم عصبی است.


آسیب ساختاری در مغز یا نخاع


اسپوندیلوز گردن Cervical spondylosis - انحطاط ستون فقرات همراه با پیری امری طبیعی است که می‌تواند روی نخاع فشار بیاورد و باعث علائم عصبی شود.
دیسک فتق Herniated disc - دیسک که به عنوان کوسن بین مهره ها (استخوان ها) ستون فقرات عمل می کند می تواند با افزایش سن - با حرکت یا لغزش از محل (به عنوان "فتق") بدتر شود. دیسک فتق باعث فشار بر اعصاب منطقه می شود و علائم عصبی ایجاد می کند.
ناهنجاری چیاری Chiari’s malformation - ناهنجاری چیاری (CM) مشکلی در نحوه قرارگیری مغز در جمجمه است. مغز به طور معمول در داخل جمجمه قرار می‌گیرد. با یک ناهنجاری چیاری، قسمت تحتانی مغز (مخچه) از طریق یک بازوی طبیعی (foramen magnum) در قسمت پایین جمجمه فرو می‌رود. در بعضی موارد، بافت مغزی بیشتری نیز از طریق این دهانه فرو می رود. این فشار روی قسمت‌هایی از مغز و نخاع فشار وارد می‌کند و می‌تواند باعث علائم خفیف تا شدید شود. اینها می‌تواند شامل درد سر و گردن و مشکل در تعادل یا حرکت باشد. در بیشتر موارد‌، مشکل در بدو تولد (مادرزادی) وجود دارد.


سایر اختلالات دمیلینه کننده غیر MS


Neuromyelitis optica (NMO)  - بیماری جداگانه ای از MS که دارای چندین ویژگی بالینی است. NMO  اغلب باعث ایجاد تغییرات بینایی در هر دو چشم و علائم ناشی از ضایعات طولانی در نخاع می شود.


آنسفالومیلیت حاد منتشر شده (ADEM) - یک حمله کوتاه اما شدید از التهاب در مغز، نخاع و گاها عصب بینایی که باعث آسیب به میلین می شود. علائم ADEM به سرعت ظاهر می‌شوند و اغلب با تغییر رفتار شروع می‌شوند.