همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

دیابت شیرین در افراد مبتلا به ام اس

داشتن دیابت شیرین علاوه بر بیماری ام اس می تواند التهاب را تا حد زیادی افزایش دهد و هم علائم و هم پیشرفت بیماری را تشدید کند. در افراد مبتلا به هر دو بیماری، کنترل دیابت نوع 2 ممکن است به علائم MS کمک کند. استفاده از متفورمین و پیوگلیتازون در بیماران مبتلا به ام اس و دیابت نوع 2 باعث اثرات ضد التهابی مفیدی می شود.

 بیماری بالو

بررسی اجمالی


بیماری بالو یک اختلال نادر دیمیلینه کننده سیستم عصبی مرکزی می‌باشد که در آن میلین (ماده ی چربی که فیبرهای عصبی را پوشش می‌دهد) آسیب دیده است. بیماری بالو ویژگی‌های مشابه با بیماری‌های دیمیلنه کننده دارد و عموما به نوعی نادر از مولتیپل اسکلروز (ام اس) شناخته می شود. بیماری بالو همچنین به عنوان بالو، آنسفالیت، کلوآنسفالیت کانونیو اسکلروز


اصطلاح اسکلروز متمرکز از الگوی مناطق متمرکز(مدور) از میلین آسیب دیده متناوب با مناطقی از میلین نسبتا آسیب دیده در قسمت‌های مختلف مغز و نخاع می باشد. این الگو را می‌توان در تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (ام آر ای) مشاهده کرد. حملات ناشی از بیماری بالو می‌تواند به سرعت در طی هفته‌ها و یا ماه‌ها و بدون بهبودی(یک روند سریع پیشروندگی) پیش رود یک دوره عود کننده (دوره‌ی علایم به دنبال بهبودی و یا از بین رفتن آن) نیز می‌تواند رخ دهد یا ممکن است فرد یک حمله‌ی واحد را تجربه کند (البته به صورت تک مرحله)


چه عواملی باعث ایجاد بیماری بالو می شود؟


علت این بیماری مشخص نمی باشد، با این حال،برخی از مطالعات نشان می‌دهد که عوامل خودایمنی ممکن است نقشی در پیشرفت آن داشته باشند. اختلالات خودایمنی هنگامی ایجاد می‌شود که دفاع طبیعی بدن در برابر ارگانیسم‌های بیگانه یا مهاجمان به دلایل نامعلوم شروع به حمله به بافت سالم می‌کند و در نتیجه موجب التهاب (تورم) می‌شود. علت بهبودی که در برخی از بیماران تحت درمان قرار گرفته‌اند یا درمانی دریافت نکرده‌اند،نیز مشخص نمی باشد.


چه کسی به بیماری بالو مبتلا می شود؟و چه زمانی؟


به نظر می‌رسد بیماری بالو در افراد با نژاد آسیایی شرقی رایج تر باشد، بیشترین شیوع در جنوب هان چین، تایوان و فیلیپین می باشد. و اینگونه به نظر می‌رسد که بر روی زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد و معمولا در بزرگسالی ظاهر می‌شود اما مواردی هم در کودکان گزارش شده است.


چگونه بیماری بالو از ام اس متمایز می شود؟


بیماری بالو به طور کلی نوعی از ام اس محسوب می شود،زیرا بسیاری از علائم مشابه مواردی است که در ام اس نیز مشاهده می گردد و از آنجائیکه نمونه ی بافت مغزی از ضایعات ام اس و بالو در زیر میکروسکوپ ویژگی‌های بسیار مشابهی با هم دارند علاوه براین ضایعات بیماری بالو در طول دوره بالینی شرح داده شده است و در برخی بیماران پس از ابتلا به ضایعات بالو به نوعی ام اس پیشرفته نیز مبتلا شده‌اند.


با اینحال الگوی حلقوی غیرمعمول، متمرکز بر روی تصاویر ام آر ای و نمونه بافتی در بالو مشاهده می‌شود که به طور معمول در ام اس مشاهده نمی‌شود.