امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه کنیم تا در زمستان دلمان نگیرد؟؟؟
آیا به این فکر کردید که چرا در زمستان احساس می کنید که کمتر نیرو و انرژی دارید همه اش احساس خستگی و کسالت دارید؟آیا شده بیشتر اوقات احساس غمگینی و افسردگی کنید.آیا هیچ فکرکردید که چرا تمرکزتان روی مسائل کم می شود و دلتان نمی خواهد زیاد در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید؟همه اینها به دلیل این است که ممکن است شما مبتلا به اختلال فصلی شده باشید که نوعی افسردگی پاییزی و زمستانی است.

احساس خستگی ، بی حوصلگی ، تنگ بودن خلق و هم چنین افزایش وزن از دیگر عوارض این اختلال است. تازه ترین تحقیقات دانشمندان نشان می دهد ساعت داخلی بدن عامل تعیین کننده اختلال خلقی فصلی است.این تحقیق حاصل مطالعه ژنتیکی روی 152 کودک مبتلا به اختلال خلقی فصلی و 142 کودک بدون این اختلال است.

نتایج نشان می دهد که ژن های ساعت در مجموع و مخصوصا ژن RORB ممکن است نقش مهمی در بروز اختلال خلقی فصلی داشته باشد.این تحقیق که از سوی دانشمندان دانشگاه هند انجام شده نشان می دهد این ژن که به طور عمده در چشم، غدد پینه رآل و مغز یافت می شود به نظر می رسد که با تنظیم ساعت بیولوژیک ارتباط داشته باشد.

مقصر افسردگی در فصل پاییز و زمستان ملاتونین است . هورمون ملاتونین که "هورمون وابسته به خواب" نیز نام دارد و در تاریکی و هنگام خواب شبانه بیشترین میزان ترشح را دارد.متناسب با تغییرات فصل، تغییراتی در ساعت بیولوژیکی بدن بوجود می آید. این تغییرات درروشنایی و نور ناشی از تغییر فصل هر چند که جزئی باشد، می تواند باعث عدم تطابق ساعت فیزیولوژیکی بدن با برنامه روزانه شخص شود. شایع ترین ماه هایی که می تواند منجر به تغییرات فصلی و افسردگی شود، دی و بهمن ماه است وبیشتر افراد مبتلا را خانم های جوان تشکیل می دهند.

مبتلایان به اختلال عاطفی فصلی به درمان های بیشتری مانند ضد افسردگی ها و نوردرمانی نیاز دارند اما دل گرفتگی رفتاری معمولا با افزایش فعالیت جسمانی و افزایش نور محیط کار و زندگی برطرف می شود.

اگر شما هم با آمدن فصل پاییز و زمستان احساس بدخلقی می کنید و یا به عبارتی مبتلا به اختلال خلقی فصلی

هستید، صبر کنید ،مدام نگویید از زمستان بدم میاید، وای دوباره پاییز شد. کمی تامل کنید. می توانید با رفتن به پزشک و یا مشاوره در مورد احساسات خود حرف بزنید.

راه های کاهش احساس افسردگی در فصل زمستان

در ساعات روز از رفتن به مکان های تاریک اجتناب کنید.

وقتی دمای هوا خوب ومناسب است پنجره ها را باز کنید تا نور طبیعی داخل اتاق بیاید

اتاق تان را با رنگ روشن رنگ کنید و از لامپ های روشن تر و پرنورتر در اتاق استفاده کنید.

زیر نور طبیعی خورشید و در وسط روز بیرون بروید و قدم بزنید.

با دوستان خود برای تفریح بیرون بروید

هنگامی که سر کار هستید، به طور کوتاه ولی مکرر در طول روز پشت پنجره و یا جایی که نورگیر است بروید.

تشکر شده توسط : احمدرضا , هانیه , sadaf , شفا یافته
مرسی مهسا قشنگ بود
پیشنهاد میکنم امکانات و فراهم کنین برین اسکی
یکی از لذت بخش ترین ورزش های دنیاست
اونوقته که از سال بعدش لحظه شماری میکنین تا زمستون بیاد ... فقط کرم ضد آفتاب یادتون نره
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

تشکر شده توسط : Hasty
مگه آدم تو پائيز و زمستون دلش مي گيره؟؟؟!!!
??? ??? ???
بي خيال حرفايي كه تو دلم جا مونده
(2009/12/23, 03:04 PM)sara نوشته است: مگه آدم تو پائيز و زمستون دلش مي گيره؟؟؟!!!
??? ??? ???
واقعاااااااااا آخه سليقه هم خوب چيزيه Wink Wink من عاشق فصل سرمام كي تو سرما دلش مي گيره.گرما آدمو بي حال بي حوصله و اههههههههههههههههههه يادش افتادم
واي چه جوري دلتون مياد زيباتر از زمستان كدوم فصله!
مهم اينه دلاتون گرم و با عشق باشه! Sad
اگه عاشق باشيد زيباترين فصل زمشتان و پاييز ميشه واستون :-X
اما من دلم میگیره چون حس میکنم همه خوابن و بی حوصله درختا و گلا پژمردن برگا زیر پا له میشن
البته هوای سردو دوست دارماااااااا
ولی وقتی بهار میاد همه در تکاپون انگار همه خوشحالن همه جا رنگی میشه
عشــق
همین خنده های ساده ی توست
وقتی با تمام غصه هایت میخندی
تا از تمام غصه هایم
رها شوم...

مهسا جون همیشه موضوعات خیلی جالبه :-*
عشــق
همین خنده های ساده ی توست
وقتی با تمام غصه هایت میخندی
تا از تمام غصه هایم
رها شوم...

(2009/12/25, 12:09 AM)sahar نوشته است: اما من دلم میگیره چون حس میکنم همه خوابن و بی حوصله درختا و گلا پژمردن برگا زیر پا له میشن
البته هوای سردو دوست دارماااااااا
ولی وقتی بهار میاد همه در تکاپون انگار همه خوشحالن همه جا رنگی میشه

سحر جان،با اين ديد نگاه كن: ارامش و سكوتي كه تو زمستون هست! وقتي برف مياد به سكوتش دقت كردي اينقدر ارومه كه صداي نشستن برف رو ميشنوي!
من از سرما ارامش سكووت جاهاي تاريك خيلي خوشم مياد!چون واقعا! ارومم ميكنه! نه كه فكر كنيد خودمم سرد و گوشه گير وافسرده و... نه
از حميد وصف اطاقم رو بپرس ;D

اين شعرم تقديم به شما!

من گرفتار سنگینی سکوتی هستم که گویا قبل از هر فریادی لازم است

سرما زده و سوز ه و پاییز فراری
در حسرت روزهای بهاری بق کرده قناری
اجاق خونه می سوزه و سرده ببین سرما چه کرده !
ای وای از اون روزی که گردونه به کام ما نگرده
یخ بسته گل گلدون ها انگار
طوفان طبیعت رو ببین کرده چه بیداد
برگی دیگه نیست روی درختها سرماست فقط میون حرفا
هر چی که بوده توی طبیعت قایم کرده یکی میون برفا
در حسرت روزهای بهاری بق کرده قناری

من تمام هستیم را در نبرد با سرنوشت در تهاجم با زمان آتش زدم کشتم من بهار عشق را دیدم ولی باور نکردم یک کلام در جزوهایم هیچ ننوشتم من زمقصد ها پی مقصودهای پوچ افتادم . تا تمام خوبها رفتند و خوبی ماند در یادم من به عشق منتظر بودن همه صبر و قرارم رفت . بهارم رفت . عشقم مرد . یادم رفت
من عاشق هوای ابری خنک همراه بارونم اصلا هم دلم نمیگیره. تصور کن بیرون برف میاد نور اتاقو کمش کن بالشتو بردار برو کنار شومینه یه فیلم باحال هم بزار یه فنجون قهوه داغ و شیرین وایییییییییییییییییییییی من دلم پاییز میخواذ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفت: احوالت چطور است؟
گفتمش:عالی است،
مثل حال گل!
حال گل در چنگ چنگیزمغول!(قیصر امین پور)
زمستون اگه برف از آسمون بباره خیلی قشنگه .love28 من عاشقشم ...love28 ... ولی اگه نباره و فقط سرد باشه جالب نیست !angry2
[تصویر:  gifs-butterfly-6.gif]
[تصویر:  be-my-valentine01-source_fxf.gif]

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  با عقب افتادن کارهای روزمره چه کنیم؟؟؟ رهاورد 2 2,900 2014/04/04, 02:58 PM
آخرین ارسال: shaytoon
  چطور با "خود دلسوزی" مقابله کنیم؟ شهرزاد 0 2,491 2012/02/18, 02:11 PM
آخرین ارسال: شهرزاد

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست